Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Český Krumlov, Olomouc a Žilina? Města plná zážitků na dosah vlakem i autobusem

  0:01 – ADVERTORIAL
Nasedněte na palubu žlutých linek RegioJet a vydejte se objevovat přírodní scenerie i památky do nejkrásnějších českých a slovenských měst.
Místa na dosah žlutými linkami Regiojet: Český Krumlov

Místa na dosah žlutými linkami Regiojet: Český Krumlov | foto: Regiojet

Krásná příroda, působivé památky a zábava ve městech? Abyste si užili plnohodnotnou dovolenou, nemusíte nutně jezdit tisíce kilometrů. Stačí nasednout do žlutých vlaků nebo autobusů společnosti RegioJet, které vás dovezou do nejatraktivnějších českých a slovenských destinací. Pokud vás nenaplňuje lenošení u moře, jsou hory v kombinaci s městskou turistikou skvělou alternativou. Vysoké Tatry, Malá Fatra nebo Beskydy nabízejí zvlášť v parných letních dnech vítané osvěžení. V okolních městech na vás čeká spousta jedinečných zážitků. Stačí si vybrat.

Ideální základnou pro průzkum Vysokých a Nízkých Tater je Liptovský Mikuláš. Z Prahy do třicetitisícového města obklopeného horami jezdí přímá linka RegioJet, přičemž ceny jízdenek začínají na 299 korunách. Liptovský Mikuláš nabízí pozoruhodný mix dobrodružství a relaxace. Vydejte se na túru po horských hřebenech, navštivte jeden z největších akvaparků ve střední Evropě na Liptovské Maře s několika bazény, tobogány, gejzíry a dalšími atrakcemi, navštivte blízké termální lázně nebo se jen tak toulejte historickým centrem města s barokním kostelem a malebnými uličkami.

Liptovská Mara je rájem vodních sportů a výbornou lokalitou pro vycházky po březích přehradní nádrže. Za návštěvu rozhodně stojí také Demänovské jeskyně mezi Liptovským Mikulášem a Nízkými Tatrami, právem nejnavštěvovanější slovenská jeskyně. Zdejší průzračná jezírka a krasové útvary jsou jednoduše úchvatné.

Mix historie a moderní architektury

Necelých sto kilometrů od Liptovského Mikuláše leží Žilina. Osmdesátitisícové město nabízí všechno, co od aktivně strávené dovolené očekáváme. Kombinaci historie, moderní architektury, tradiční gastronomie i velkolepých přírodních scenerií. Projděte se po Mariánském náměstí v Žilině, obdivujete renesanční a barokní budovy, relaxujte v některé z místních kaváren a nezapomeňte ochutnat halušky i další tradiční slovenské pokrmy.

Místa na dosah žlutými linkami Regiojet: Žilina, hrad Strečno

Prvotřídním zážitkem je návštěva gotického hradu Budatín s překrásným výhledem na řeku Váh. Nedaleko hradu se rozkládá rozlehlý Budatínský park: komplex o rozloze 32 hektarů se spoustou zeleně a jezerem je učiněnou oázou klidu. O kousek dál se pak nachází romantická zřícenina hradu Strečno, která se tyčí na vysoké skále nad řekou. Okolí Žiliny má co nabídnout i lidem vyhledávajícím aktivní dovolenou. Malá Fatra a Vrátná Dolina vybízejí k horským túrám, údolí řeky Váh zase k procházkám po malebných stezkách.

Chcete si před koncem letních prázdnin střihnout kratší dovolenou nebo jen prodloužený víkend? Pak jsou pro vás perfektní volbou česká města. Prahu a Brno už znáte jako své boty? Co takhle Ostrava, Zlín, Olomouc nebo Český Krumlov? Se žlutými linkami RegioJet jste v nich za chvíli. Památky, architektura, muzea, noční kluby, útulné kavárny a lokální kuchyně. Městský turismus je čím dál oblíbenějším způsobem, jak strávit několik dní volna.

Stodolní ulice nikdy nespí

Industriální šarm a bohatý kulturní život. To jsou hlavní důvody k návštěvě temperamentní Ostravy. Z Prahy do třistatisícového města vyráží několikrát denně přímá vlaková linka, jízdenku je možné pořídit od 249 korun. Povinnou zastávkou při návštěvě Ostravy je nepochybně oblast Dolní Vítkovice s monumentálními průmyslovými stavbami. Osobitá muzea a galerie vás vtáhnou do světa těžby uhlí. Nejlepší výhled na moravskou metropoli je ze 70 metrů vysoké Bolt Tower. V multifunkční aule Gong, jež vznikla vestavbou do plynojemu z roku 1924, se konají zajímavé koncerty. Památkově chráněný areál je každé léto dějištěm jednoho z největších českých hudebních festivalů Colours of Ostrava.

Místa na dosah žlutými linkami Regiojet: Ostrava

Dalším způsobem, jak nahlédnout do ostravské historie, je procházka Landek Parkem. Zdařilé expozice seznamují se životem horníků a technologií dolování. Jedním ze symbolů Ostravy je proslulá Stodolní ulice. Místo, které nikdy nespí, je centrem nočního života. Z množství barů, restaurací a klubů vám půjde hlava kolem. Pokud zatoužíte po výletu do přírody, vydejte se na túru do nedalekých Beskyd a vystoupejte na nejvyšší vrchol pohoří, Lysou horu.

Překvapivě mnoho zajímavostí nabízí Baťovo město Zlín. Žlutým autobusem z Brna tam jste za hodinu a půl, jízdenka se dá pořídit i za necelou stovku. Funkcionalistické budovy a inovativní design dělají z Baťovy čtvrti místo s neopakovatelnou atmosférou. Symbolem města je ikonický Baťův mrakodrap. Jsou z něj krásné výhledy na panorama Zlína a uvnitř se nachází moderní expozice odhalující historii a vývoj obuvnictví, jež moravské město proslavilo po celém světě.

Zoo Lešná je druhou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou v republice. V rozlehlém areálu jsou k vidění zvířata ze všech kontinentů, od aligátorů a klokanů přes jaguáry, klokany, mravenečníky až po nosorožce, tygry, lachtany a tučňáky. Celý den můžete strávit procházkami mezi exotickými květinami a vzácnými stromy ve zlínské botanické zahradě.

Hanácká metropole plná památek

A co takhle hanácká metropole Olomouc? Do půvabného historického města jezdí vlaky RegioJet z Prahy několikrát denně a ceny lístků začínají na 169 korunách. Olomouc je eldorádem pro milovníky památek a zároveň výchozím bodem pro poznávání rázovité Hané.

Místa na dosah žlutými linkami Regiojet: Olomouc

Barokní sloup Nejsvětější Trojice z 18. století, monumentální katedrála sv. Václava se 102 metrů vysokou novogotickou věží a největším zvonem na Moravě, mimořádně zachovalý Olomoucký hrad na Václavském pahorku nebo unikátní orloj na radnici, který od roku 1955 místo postav světců vyobrazuje běžné profese a výjevy ze života na Hané. To jsou hlavní atrakce, které byste při návštěvě Olomouce určitě neměli vynechat. Ale klikaté uličky krajského města toho nabízejí mnohem víc, například desítky barokních kašen.

Skutečným klenotem mezi českými městy je Český Krumlov, kam vás z Prahy pohodlně dopraví pravidelné autobusové spoje RegioJet. Jízdenky se dají pořídit už za 179 korun. Stačí jediný den strávený v jihočeském městě a pochopíte, proč si ho zamilovali turisté z celého světa. Procházky kouzelnými uličkami s barokními domy a renesančními paláci se nikdy neomrzí. Starobylá část města Latrán ukrývá tradiční řemeslné dílny a stylové kavárny.

Jako maják se nad Českým Krumlovem tyčí hrad a zámek ze 13. století. S rozlohou šest hektarů je druhým největším hradním a zámeckým komplexem hned po Pražském hradě.

Pohádkové panorama Českého Krumlova si nejlépe vychutnáte z paluby loďky při pohodové plavbě po Vltavě. Špičkovou galerií je Egon Schiele Art Centrum: nabízí přehlídku expresionistických obrazů, kreseb a grafik světoznámého rakouského malíře, který v rodišti své matky často pobýval a tvořil.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Průměrná teplota na Antarktidě se za rok zvýšila o čtyři stupně Celsia

30. listopadu 2023

V Antarktidě bylo letos průměrně o čtyři stupně Celsia tepleji než loni. Průměrná teplota na...

OBRAZEM: Prahu pokryl sníh. Tipy na místa, kde nafotíte nádherné snímky

30. listopadu 2023

V Praze málokdy nasněží, ale když už se tak stane, nabídne naše hlavní město množství nádherných...

Očima šotouše: Posílejte fotky Brejlovců a hrajte o vouchery Českých drah

29. listopadu 2023  16:32

Pro listopadové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše jsme jako hlavní téma vybrali...

Země dvou tváří. Vietnam nabízí dechberoucí přírodu i moderní metropole

29. listopadu 2023

Premium Nepřeberné množství přírodních krás, jedny z nejhezčích pláží na světě, ohromující chrámové...

Svět se do záhuby neřítí. Česko je dvanáctou nejmírumilovnější zemí

29. listopadu 2023  12:30

Česko dlouhodobě patří k nejbezpečnějším zemím světa. Potvrzuje to aktuální GPI, tedy Globální...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

OBRAZEM: Prahu pokryl sníh. Tipy na místa, kde nafotíte nádherné snímky

30. listopadu 2023

V Praze málokdy nasněží, ale když už se tak stane, nabídne naše hlavní město množství nádherných...

Průměrná teplota na Antarktidě se za rok zvýšila o čtyři stupně Celsia

30. listopadu 2023

V Antarktidě bylo letos průměrně o čtyři stupně Celsia tepleji než loni. Průměrná teplota na...

Očima šotouše: Posílejte fotky Brejlovců a hrajte o vouchery Českých drah

29. listopadu 2023  16:32

Pro listopadové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše jsme jako hlavní téma vybrali...

Země dvou tváří. Vietnam nabízí dechberoucí přírodu i moderní metropole

29. listopadu 2023

Premium Nepřeberné množství přírodních krás, jedny z nejhezčích pláží na světě, ohromující chrámové...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...