Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Ráj na dosah. Salcburské trasy lemují salaše zasazené v dechberoucí přírodě

  7:30 – ADVERTORIAL
Víte, že Salcbursko můžete doslova vnímat všemi smysly? Salcbursko voní čistou přírodou. Kontrast alpských hřebenů a zelených lučních pastvin potěší oči. Svěží vzduch pohladí po tváři, horský vítr příjemně šumí kolem uší. A chuťové pohárky si užijí skvělé místní speciality.
Salcbursko nabízí vše pro skvělou dovolenou. Krásnou přírodu, sportovní vyžití,...

Salcbursko nabízí vše pro skvělou dovolenou. Krásnou přírodu, sportovní vyžití, regionální speciality i místa pro děti a relaxaci | foto: Hochkönig Tourismus

Salcbursko nabízí pestrou (nejen) rodinnou dovolenou. Autem z Prahy tam dojedete za čtyři až pět hodin, z Brna či Ostravy je to necelých šest hodin cesty. Stačí vybrat to správné ubytování v této oblasti, a můžete objevovat krásy zdejší přírody i života. Za zkoušku stojí lokální gastronomie. Každý výlet si tak můžete zpestřit v místních restauracích – ať už si zajít na vydatný oběd, odpolední vynikající kávu s tradičním štrúdlem, nebo večeři, ke které se báječně hodí rakouská vína.

Tady můžete být sami sebou

Nejslunečnějším regionem v Rakousku je Salcburský Lungau. Leží ve výšce více než tisíc metrů nad mořem a chlubí se téměř nedotčenou přírodou s šedesáti horskými jezery. Společným jmenovatelem je tu klid a pohoda. Ne nadarmo místní říkají: „Echt sein.“ Tedy volně přeloženo: „Tady můžete být sami sebou.“

Klid a dokonalé ticho. Na treku v rakouských Alpách najdete i místa, kde jste jen vy a hory

To znamená objevovat si přírodu vlastním tempem, za ničím se nehnat a udělat si zastávku na posilněnou v některé ze sedmdesáti rustikálních salaší. Kombinace širokých otevřených údolí a okouzlujících úbočí, idylických pastvin a strmých vrcholků i křišťálově jasných horských jezer je ideální nejen pro pěší turistiku, ale i cyklistiku. Vybírat lze z mnoha různě náročných tras. Tři mohutné hrady, Moosham, Finstergrün a Mauterndorf, zvou k poznávání místní bohaté historie. Minout na svých toulkách byste neměli přírodní park Riedingtal v Zederhausu, obec Muhr v národním parku nebo rekreační oblast Preber.

V idylických městečkách regionu Lungau, z nichž téměř všechny se nacházejí ve výšce nad tisíc metrů nad mořem, jsou však skvělé podmínky nejen pro aktivní dovolenou, ale i odpočinek a relaxaci. A nechybí ani kultura. Třeba ta lidová. Právě Lungau je totiž typické dodržováním tradic a zvyků, které se odehrávají nejen na jaře, ale i během léta a na podzim. Slaví tu začátek léta i dožínky, ulicemi chodí květinová procesí. Patronem oblasti je obr Samson, jehož postava má čestné místo v čele velkolepých letních průvodů.

Nedotčená příroda

Alpy jsou známé svou krásnou přírodou a dechberoucími výhledy. Na bezchybná panoramata narazíte i v prázdninovém regionu Národní park Vysoké Taury. Třicet tisíc hektarů zalesněných ploch je prošpikováno trasami pro horská kola a turistiku. A to je mimořádný zážitek pro každého.

Vydat se můžete třeba na přechod taurských vrcholů, na výlet s pozorováním divokých zvířat nebo na geologickou exkurzi. Žijí tu kamzíci, svišti i vzácní kozorožci, na něž při troše štěstí můžete narazit, a věřte, že to bude skutečně zážitek. Z místní flóry zase stojí za povšimnutí alpské rododendrony nebo orchideje, které zkrášlují dokonalou zeleň.

Trasy pro zdatné turisty i rodiny s dětmi. Vysoké Taury skýtají nespočet možností, jak si dovolenou užít po svém

Co při výletech v Národním parku Vysoké Taury určitě nevynechat, jsou Krimmelské vodopády, které jsou nejvyšší ve střední Evropě. Ideálním výchozím bodem až na vrchol vodopádů je návštěvnické centrum WasserWelten Krimml. Pokud vystoupáte až nahoru, kde se vodopád láme a padá dolů a ještě vám budou stačit síly, určitě pokračujte v cestě. Dojdete do krásného údolí, kde se můžete občerstvit například u chaty Söllnalm, a především – turistů je tam už skutečně pomálu, většina totiž skončí u vodopádu a otáčí se zpět.

Údolí salaší

Pokud právě taková místa, jako jsou malebná údolí se salašemi, máte rádi, neopomeňte při své cestě do Rakouska obec Großarltal. Romantické salaše tu najdete na každém kroku. Tradičních dřevěných alpských chalup je tu totiž celých čtyřicet!

Salaše plné vůní a dobrot, které omámí vaše chuťové buňky. Spojte každý svůj výlet s gastronomickým zážitkem a nebudete litovat

Tady můžete pozorovat a zažít opravdovou romantiku. Z mléka od poklidně se pasoucích krav se stlouká máslo a vyrábějí sýry. Z udíren voní lahodný špek a v kamenných pecích vzniká křupavý selský chléb. Nejvýše položenou salaší je Saukaralm v nadmořské výšce 1850 metrů. Najdete ji asi 45 minut chůze od hory Saukarkopf. Jde o oblíbené místo k odpočinku na turistické trase, která vede k vrcholu. Díky jedinečné poloze je odtud překrásný pohled do údolí a nezapomenutelnou atmosféru mají západy slunce. Areál s obřím hřištěm pod širým nebem „Gaudi-Alm“ Großarl láká hlavně rodiny s dětmi. Jsou tu dokonce i turistické stezky vhodné pro kočárky.

Pro letošní léto poskytovatelé ubytování v Großarltalu nabízejí možnost bezplatně zrušit rezervovaný termín dovolené sedm dní před příjezdem. V regionu letos navíc sdružení BERG-GESUND (Hory uzdravující) připravuje program zaměřený na intenzivní kontakt s horskou přírodou. Nabídka aktivit je velmi pestrá: zahrnuje procházky, horolezectví i horské túry. Každý týden je k dispozici nový balíček různých výletů s vyškolenými průvodci nebo lezeckými instruktory. Zájemci se mohou vydat na nenáročné procházky, ale také na obtížné horolezecké výpravy, a to až do října.

Hory plné zážitků pro děti i dospělé

Rakousko rozhodně není jen pro zdatné turisty, kteří denně nachodí nebo najezdí desítky kilometrů. Je skvělé k aktivní dovolené plné zábavy i poznávání pro rodiny s dětmi. Takovým synonymem ráje právě pro návštěvníky různých věkových kategorií, počínaje těmi nejmenšími, je po celý rok Salzburger Sportwelt, tedy Salcburský sportovní svět. Letoviska Flachau, Wagrain-Kleinarl, St. Johann, Radstadt, Altenmarkt-Zauchensee, Eben a Filzmoos jsou od sebe vzdálena jen pár minut jízdy, a přece si každé z nich zachovalo vlastní nezaměnitelné kouzlo. Aktivní sportovci i rodiny s dětmi preferující klidnější a pohodovější odpočinek tu určitě ocení skvělou infrastrukturu.

Dobrodružství pro celou rodinu. Nejen vodní atrakce v zábavním parku WAGRAINi’s Grafenberg zajistí program na báječný den

Co byste neměli minout, pokud mezi osazenstvo vaší výpravy patří i děti různého věku? WAGRAINi’s Grafenberg zábavný park s atrakcemi na vodě i na souši. Toto místo si jistě zamilují nejen děti, ale i dospělí. V St. Johann na hoře Geisterberg čeká na malé turisty pohádkový svět tajemných skřítků a po stopách divokých zvířat žijících v alpských lesích se zase mohou vydat na naučné stezce KITIWAPF v Ebenu.

Objevujte nové perspektivy

Při návštěvě Salcburska si můžete udělat i jednu „městskou“ zastávku. Trochu jinou než jen v ulicích města. Salcburk má jednu velkou výhodu: je zasazen do malebné alpské přírody. Pokud tedy chcete vidět Salcburk z výšky, obdivovat okolní krajinu nebo si vyrazit lodí po jezeře Wolfgangsee, jde to nejlépe se společností Salzburg AG.

Z pevnosti Hohensalzburg, která je dominantou města, uvidíte město z úplně jiné perspektivy. V pevnosti najdete mimo jiné starou zbrojnici či muzeum loutek. K nejzajímavějším atrakcím patří magické divadlo s mechanickými figurkami. Pohodlně vás sem dopraví lanovka, která je v provozu od května do září, vždy od 9 do 19 hodin.

Na protějším kopci Mönchsberg (Mnišská hora) se nachází stylově puristická budova Muzea moderního umění, kde se pořádají tematické a monografické výstavy. Sem se dostanete výtahem uvnitř Mnišské hory. Budovat se začal už na konci 19. století a se svými 60 metry byl dlouho nejvyšším v Evropě. Dnes už jsem jezdí dokonce tři rychlovýtahy.

Zubačka SchafbergBahn projíždí zelenými lesy a loukami na 1783 vysokou horu Schafberg už více než 125 let

Největším jezerem v Salcbursku je zmíněné Wolfgangsee v nadmořské výšce 538 metrů. Mezi St. Wolfgangem, St. Gilgenem a Stroblem plují flotily „WolfgangseeSchifffahrt“. Kolesový parník Kaiser Franz Josef I. se poprvé vydal na cestu v roce 1873 a dodnes slouží!

Z blízkosti jezera Wolfgangsee navíc už více než 125 let projíždí zubačka SchafbergBahn zelenými lesy a loukami na 1783 vysokou horu Schafberg. Před výletem si můžete stáhnout v Google Play nebo App Store bezplatnou aplikaci Schafberg, kde najdete časy odjezdů a příjezdů vlaku i lodi, mapu a další důležité informace. Jízdenky je možné zakoupit si v předstihu i online.

Autor:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Turisté objevili v Austrálii tajemný zářivý tunel. A hned ho začali ničit

Když se obklopeni temnotou zadíváte do záplavy drobných modrozelených světýlek na stropě Metropolitního tunelu v...

Stačí zapnout Tinder a o dívky nemáte nouzi. Ani v arabském světě, říká cestovatel

Premium V Africe ho předloni několikrát zatkli, opakovaně po něm stříleli, v Súdánu zažil převrat, ale teď se tam vrací....

Kam na dovolenou v Česku? Túry v přírodě a města, která nesmíte vynechat

Nechce se vám letos k moři, ani vás nelákají světové památky? V Česku najdete bezpočet míst, kde se dá strávit skvělá...

KVÍZ: Poznáte Prahu na historických snímcích?

Některá místa Prahy se za poslední století změnila jen minimálně, jiná za pár let k nepoznání. Otestujte si u...

Země, které neexistují. Některou ovládá utopie, jinde šéfuje pochybná firma

Nemají křeslo na Valném shromáždění OSN a často ani skutečné území, které by s nimi sousedící státy respektovaly....

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

Čtenáři cestují: Nádherná příroda, pohodoví lidé. Kazachstán vás překvapí

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Den v sedle kola a zasloužený odpočinek u jezera s výhledem na štíty Alp. I takové je Salcbursko

Advertorial Neposedíte? Potom si v létě dopřejte dovolenou přesně tak, jak to máte rádi – aktivně. V Rakousku se najde pestrý...

Karlštejn, Zbiroh či Eiffelova věž. Když nacisté zavřeli světové památky

Premium Řada historických objektů světového významu byla za druhé světové války uzavřena. Rodící se turismus vymizel a významné...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...