Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. května 2022 Přemysl

Po 60 letech do zakázaných míst Šumavy

  15:35aktualizováno  21:53
Modrý sloup - Šedesát let se do této oblasti žádný turista nepodíval. Alespoň ne legálně. Nejdříve kvůli komunistům, kteří po válce hranici zavřeli, pak kvůli ochráncům přírody z národního parku. Minulou sobotu se na Šumavě výjimečně na několik týdnů otevřela přísně chráněná oblast Luzenského údolí a blízký hraniční přechod Modrý sloup.

Vláda schválila výjimku minulý týden a na pět víkendů do poloviny září turisty k Modrému sloupu pustila. Podmínkou je pohyb pouze v doprovodu strážců parku.

Odměnou je pohled z Luzného

Hned o uplynulém víkendu se vypravily k Modrému sloupu na česko-německé hranici první skupiny turistů s průvodcem. Je sobota, půl jedenácté dopoledne. První skupina turistů vyráží z rozcestí pod šumavským Březníkem směrem k vrchu Luzný. Sto deset lidí, jak je strážci napočítali, míjí cedulku vstup zakázán bez obav z pokuty.

Lákal je hlavně výstup na Luzný

"Přijeli jsme speciálně kvůli Luznému. Nikdy jsme tam nebyli. Teď, když je ta možnost, chceme být mezi prvními," říkají manželé Kuželkovi z Plzně, když v Modravě v půl desáté nasedají na kola a vyráží směr Březník.

"Podívej, Petře, mohli bychom jít sem," láká svého partnera mladá dívka, když se v Modravě dočítá, že park na Luzný pořádá speciální exkurzi. "To nestihneme a ani nezvládneme," váhá muž. Zaráží jej upozornění, že túra je hodně náročná. O něco později to mnozí poznávají na vlastní kůži.

Strážce národního parku Pavel Buršík, který doprovází první skupinu turistů z Březníku na Luzný, nasazuje rychlejší tempo. Ze široké a zpevněné cesty Luzenským údolím se lidé rozhlížejí na všechny strany. Fotografují místa, kde jsou poprvé. Strážci parku jsou vstřícní. Za průvodcem pouštějí samostatně ještě pár opozdilců. Cesta pouze v doprovodu průvodce je jednou z podmínek dočasného otevření oblasti.Strážci CHKO Šumava Václav Veselý (vlevo) a Jiří Toman procházejí po cestě vedoucí na bývalý přechod Modrý sloup nedaleko Modravy.

Pohled na les, který zničil kůrovec

Skupina se stále přibližuje k Luznému. Cesta téměř neznatelně stoupá. Kolem nejsou žádné stromy, jen tráva. Uschlé stojící smrky, které před lety zničil brouk kůrovec, jsou daleko.

"Park tvrdil, že tu lidi nechce, aby na ně náhodou nespadly uschlé stromy. Tady nic takového nehrozí," kroutí hlavou jeden z turistů. V momentu, kdy končí uměle vytvořená cesta, však svůj názor mění. Těsně kolem vyšlapané pěšiny leží popadané uschlé stromy. Jeden i přes cestu.

Přestože kolem stojí spousta uschlých holých stromů, krajina nepůsobí depresivně. Z dálky je pohled na zničené stromy horší. Je vidět, že les žije. Zarůstá trávou a dalšími rostlinami, ze země vyrůstají nové smrky, sem tam buk.

Příroda to tu má ale hodně těžké. "Je to jedno z nejchladnějších míst v republice. I v létě tu často mrzne. Navíc stromy tady likvidují také myši," vysvětluje průvodce Pavel Buršík.

Nízké smrky vypadají na dvacet let, je jim ale osmdesát. "Kdybych byla tetřevem, tak bych tady nežila," prohlašuje jedna z členek výpravy. Naráží přitom na fakt, že národní park nechce do Luzenského údolí pustit turisty hlavně kvůli velké populaci tetřeva.Autor: MAFA, Slavomír Kubeš

Skupina přichází k hranici, kde dříve býval přechod Modrý sloup. Čeká tu český i německý policista. Odpovídají na pozdravy, usmívají se. Doklady nekontrolují. Všichni fotografují cedule na přechodu. "Třeba už se sem nikdy nedostaneme," říká jedna z turistek, když schovává mobilní telefon s fotoaparátem.

Na německé straně začíná již zpevněná cesta. Pro obyvatele sousedního státu nikdy k hranici neplatil zákaz vstupu. Tetřev tu taky žije, ale správci bavorského parku si myslí, že mu přítomnost turistů neuškodí. Luzný je stále blíž. Kamenné pole na jeho vrcholu už je naprosto zřetelné. Při pohledu do údolí v Německu je vidět oblast plná vesnic. Takhle nějak to asi vypadalo i v českém pohraničí před poválečným odsunem německých obyvatel a natažení ostnatých drátů.

Kdy na Modrý sloup
Výpravy z Březníku

26. a 27. srpna
2. a 3. září
9. a 10. září
16. a 17. září
vždy od 11, 12 a 13 hodin

Stoupání začíná, skupina se trhá

Skupina už je roztroušená na několik menších. Začíná stoupání. To nejprudší, těsně pod vrcholem, dává zabrat. Řeč utichá, všichni se soustředí na chůzi do kopce. Stoupá se po vysokých kamenech, které tvoří schody. Někdo později říká, že jich napočítal 430. Ve dvanáct hodin jsou první lidé na vrcholu s dřevěným křížem.

Odměnou za prudké stoupání je nádherný výhled na všechny světové strany. Asi nejmalebněji působí březnická hájenka. "Nedovedl jsem si představit, že bych vystoupal na Luzný a pak nesměl do Čech," přiznává Luboš Skryja z Domažlic, proč na Luzný nešel z Německa a počkal až na uplynulou sobotu na první možnost vyrazit na vrchol z českého území.

Alpy na jihu schovává mlhavý opar. Kdo chce, může do nedaleké restaurace s terasou. Většina zůstává na kamenech a při svačině se rozhlíží do kraje. Svítí slunce, lehce pofukuje vítr. Lepší počasí být nemohlo.

Jeden z mužů vyndavá z batohu staré fotografie s Luzným z pohledu z Čech. Jsou z roku 1988. Luzný a údolí jsou na snímku k nepoznání. Všechny stromy jsou zelené. Jediný není sežraný od kůrovce. Teď je to naopak.

Za tři čtvrtě hodiny průvodce velí k odchodu. Jde se na druhou stranu. Skupina obchází Luzný po pěšině podél státní hranice. Borůvčí u cesty je obsypané plody. Občas z něj vykouknou bílé patníky označující hranici.

Turisté děkují za mimořádný zážitek

Do cíle, k rozcestí pod Březníkem, skupina dochází ve dvě hodiny. Absolvovala okruh přibližně deset kilometrů dlouhý. Všichni jsou nadšení. "Bylo to perfektní, děkujeme," říká téměř každý strážcům, kteří tu postávají. "Snad to tu nezavřete a dostaneme se sem třeba i příští rok," doufá jeden muž.

Zpátky na Modravu zbývá už bez průvodce necelých osm kilometrů. V tuto chvíli není jasné, zda správa národního parku Modrý sloup otevře i příští rok...

Zpátky za oponu?

"Jsou lidé, kteří otevření vyloženě nepřejí," přiznává Alois Pavlíčko. "Pokud však nebudou žádné biologické a organizační překážky, nebudeme otevření klást žádné formální překážky," vysvětluje šéf národního parku.

Správci Šumavy si den před otevřením Modrého sloupu celou oblast nafotografovali a nafilmovali. To proto, aby měli srovnání s tím, jak území vypadalo před otevřením a jak bude vypadat v druhé polovině září, kdy exkurze skončí. "Vedení parku podá do třiceti dnů po skončení zprávu o průběhu celé akce, včetně vyhodnocení," sdělila mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová, co bylo jednou z podmínek toho, aby vláda výjimku pro turisty schválila.

* O problematice CHKO Šumava, bezsásahových zónách, přirozeném lese a politizaci a komercionalizaci přírody jsem psali v článku "Jaký les bude na Šumavě šumět po volbách?" 


Řekli o možnosti návštěvy Modrého sloupu

Olga Kalčíková, krajská radní pro oblast cestovního ruchu

Sice by se mohlo říct, že se prosadila dobrá věc, ale je to jenom kompromisní řešení, které bylo vyvoláno tlakem. Zdá se mi, že jde jen o malé pootevření dveří, které budou stejně rychle zabouchnuty.

Vladimír Bejček, odborník na tetřevy z České zemědělské univerzity

Je to velice nešťastná akce. Možná, že otevření přechodu tetřevovi vadit nebude. Ale to dnes nemůže nikdo vyhodnotit. Důsledky se mohou projevit třeba až na jaře, kdy se ukáže, že je populace tetřeva oslabená. S otevřením přechodu nesouhlasím.

Antonín Schubert, starosta Modravy

Nechápu to jako vítězství. Správa parku byla dotlačena do nějakého řešení. Pravda, toho se zhostila celkem dobře. Její celkový přístup ale chápu tak, že přechod nechce otevřít. Kdyby to chtěla, tak už přes něj lidé dávno mohli chodit.

Alois Pavlíčko, ředitel Národního parku Šumava

Jsem rád, že umožníme poznání další části šumavské přírody, byť omezeně a s podmínkami.

Vladimír Just, publicista a kritik nepřístupnosti

Modrého sloupu Beru to jako první krok a doufám, že příští rok bude přechod otevřen na delší dobu. Chápu, že není možné, aby byl otevřen celoročně. Jsem pro, aby v citlivých obdobích pro tetřeva byla oblast zavřena.

 

Modrý sloup

Modrý sloup

Modrý sloup

Modrý sloup

Modrý sloup

POPRVÉ PO ŠEDESÁTI LETECH. Turisté se v sobotu dočkali - mohli se vydat k otevřenému hraničnímu přechodu Modrý sloup. Lidé vystoupali také na vrch Luzný v pozadí. 19.8.2006

NEDOTČENÁ PŘÍRODA. Strážci Václav Veselý (vlevo) a Jiří Toman procházejí po cestě vedoucí na bývalý přechod Modrý sloup nedaleko Modravy.

Autoři: ,

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Vlnění i vítr. Prošli jsme se po nové nejdelší visuté lávce světa, je v Česku

Redaktor MF DNES měl jako jeden z prvních možnost projít se po novém nejdelším lanovém mostě na světě, který vznikl na...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český horolezec začal šitím spacáků, dnes jeho bundy nosí i švýcarská policie

Premium V 80. letech byl členem československé horolezecké reprezentace a přivydělával si ruční výrobou spacích pytlů. Poté se...

Chorvatské pobřeží zaplavily medúzy, mohly by ohrozit turistickou sezonu

Pobřeží Chorvatska má problém s medúzami. Neobvyklé není to, že se tu vyskytují, zneklidňující je spíš to, v jakém...

Trochu se bojím, přiznal první návštěvník nejdelší visuté lávky světa

Horský resort na Dolní Moravě už se světovým „nej“ pochlubil s předstihem. Ode dneška je však nová atrakce otevřená...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Čtenáři cestují. Polární záři dohnali na kolech, ale sáhli si na dno

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Vánoční trhy 2021: Vláda zrušila trhy, povolila jen prodej stromků a kaprů

Po loňské přestávce vynucené koronavirem se na mnoha místech začaly chystat vánoční trhy. Vláda ale jejich konání kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Lhal a přísahal na smrt vlastní rodiny, říká Kuchařová o nevěrách exmanžela

Taťána Kuchařová (34) promluvila o článcích v bulváru, podle kterých je po rozvodu s Ondřejem Gregorem Brzobohatým na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat