Nejkrásnější kruhový výhled v Jizerkách

  8:50aktualizováno  14:01
Jizera – sice ne nejvyšší, ale asi nejznámější vrchol Jizerských hor. Vystupuje nad náhorní rovinu v centrálních partiích pohoří a svým charakteristickým klenbovitým masivem ozdobeným několika vrcholovými skalisky vytváří neodmyslitelnou dominantu okolní krajině.
Výlet na Jizeru

Výlet na Jizeru - Skalní vyhlídka na vrcholu Jizery | foto: Jan PförtneriDNES.cz

Magickou Jizeru poznalo 85 procent čtenářů - přehled výherců a vyhodnocení soutěže ČTĚTE ZDE.

Zábradlím zabezpečená skalní vyhlídka ve výšce 1122 m nabízí jeden z nejkrásnějších kruhových rozhledů v Jizerských horách a za dobrého počasí láká denně stovky návštěvníků.

Trefný Sedmištít

První zmínka o Jizeře pochází z roku 1591. V hraničním sporu se uvádí názvem Siebengiebel, což lze do češtiny přeložit jako Sedmištít. Škoda, že se tohle krásné pojmenování, související patrně s členitostí rozervaných vrcholových skalisek, neujalo… Sedmištít by se mezi českými vrcholy vyjímal určitě hezky.

Vrchol Jizery nebo chcete-li Sedmištítu nenabízí svým návštěvníkům na rozdíl od mnoha ostatních významných kopců v ČR žádnou civilizační odměnu v podobě chaty, hospody či rozhledny. Odměnou je "pouze" výhled do krajiny a pobyt v mimořádně cenném přírodním prostředí, které je na ploše 92 ha chráněno od roku 1960 jako přírodní rezervace.

Výlet na Jizeru
Přírodní rezervace Klečové louky

Původně se tady rozkládal smrkový prales, jeho velká část padla po vichřici v roce 1966, zbytek díky kyselým dešťům a kůrovci v sedmdesátých letech 20. století. Zbyla pouze uschlá torza starých smrků, které postupně nahrazuje mladý podrost.

Laikovi by se mohlo zdát, že zde už není co chránit, opak je však pravdou. Lesní porosty na Jizeře představují jedno z mála míst původního jizerskohorského smrku.

Semena zde odebraná se používají při obnově lesů Jizerských hor, které odumřely i díky tomu, že zde byly v minulosti vysazovány smrky neznámého původu, pravděpodobně z ciziny. Nově vysazované porosty adaptované na místní klimatické a půdní podmínky by proto měly vytvořit přirozenější a stabilnější ekosystém.

Výlet na Jizeru
Jizera od severu z modré turistické trasy nad Smědavou

Může se hodit


Klikněte na mapu pro zvětšení

Jak se tam dostat
Východiskem pro motoristy je horská silnice č. 290, protínající napříč Jizerské hory.
Z hlavní silnice Liberec - Harrachov na ni odbočíte v Dolním Polubném (směr Hejnice). Silnice stoupá kolem přehrady Souš až k nejvyššímu předělu na hlavním evropském rozvodí, které se jmenuje U kůrovce. Pak následuje krátké klesání k chatě Smědava, kde je hlídané parkoviště. Z opačné strany se na silnici č. 290 odbočuje ve Frýdlantu z hlavního tahu Liberec - Zawidów.
Pěšky se k chatě Smědava nebo do oblasti kolem hory Jizery dostanete několika různými značenými trasami ze železniční stanice Bílý Potok (spojení z Liberce přes Raspenavu).
Nejhezčí je zelená kolem vodopádu Černého potoka a následně žlutá přes Frýdlantské cimbuří, která končí pod Jizerou.

Nádherný kruhový výhled po kraji

Vraťme se však k samotnému vrcholu. Největším turistickým magnetem jsou bezesporu rozervaná žulová skaliska, lákající k výstupu a rozhledu do kraje.

Asi nejkrásnější pohled se otevírá jihovýchodním směrem, kde se na obzoru za dobrého počasí rýsuje hradba Krkonoš. Rozeznat lze Vysoké kolo, Sněžné jámy i Sněžku. V popředí zaujme charakteristická homole Bukovce nad Jizerkou, jako důležitý orientační bod poslouží lesklá hladina Soušské přehrady.

Pohled na jihovýchod
Pohled z Jizery jihovýchodním směrem na Krkonoše (vlevo na obzoru), vpravo hladina přehradní nádrže Souš 

Severnímu až severovýchodnímu obzoru dominuje Vysoký hřbet s nejvyšší Vysokou Kopou (1126 m) v Polsku a Smrkem (1124 m), který přesahuje Jizeru o dva metry. 

Pohled na severovýchod
Pohled z Jizery severním směrem na Smrk (1124 m) – nejvyšší vrchol české části Jizerských hor

Na západě ve výhledu poněkud překážejí ploché masivy Černé hory a Holubníku – bez nich by bylo za dobré dohlednosti vidět nerušeně celé pásmo Lužických hor. Na jihozápadě zaujme špička Ještědu. Při pobytu na vrcholových skálách Jizery rozhodně stojí za povšimnutí také samotná žulová hornina, z níž vystupují velké světlé krystaly živců.

Pohled na západ
Pohled z Jizery západním směrem na masiv Černé hory a Holubníku

Původně vedly na Jizeru značené turistické trasy ze tří směrů, z důvodu ochrany přírody zbyla pouze jedna žlutá, po níž je nutné se vrátit zpět.

Obvykle se Jizera zdolává od horské chaty Smědava, kde lze zaparkovat auto. Necelých dvacet minut po šotolinové, modře značené cestě to trvá k rozcestí pod Jizerou u Malé klečové louky. Další slabá půlhodinka je nutná ke zdolání samotného vrcholu po žluté.

Cyklistům není vjezd na Jizeru ani pod ni dovolen, kolo je třeba odstavit u Smědavy anebo u bufetu Na Kneipě.

Pohled z Jizery, 2.nejvyšší hory Jizerek
Pohled z Jizery jihovýchodním směrem na Krkonoše (v popředí vrch Bukovec nad osadou Jizerka)

Zajímavosti v okolí

Chata Smědava – stylová chata u silnice č. 290 Hejnice–Smědava–Horní Polubný ve výšce 847 m. Zajíždí sem několikrát denně autobusová linka z Frýdlantu. U chaty je velké parkoviště, lze odtud vyrazit v podstatě do kteréhokoli místa Jizerských hor. Cena noclehu činí 220 Kč.

Vodopád Bílé Smědé – je vidět i slyšet z modré turistické značky asi v půli cesty mezi chatou Smědava a rozcestím pod Jizerou. Hezký vodopád se dvěma vějířovitými proudy dosahuje výšku zhruba 3 m.

Výlet na Jizeru
Vodopád na Bílé Smědé

Klečové louky – přírodní rezervace ochraňující soustavu rašelinišť po obou stranách Štolpišské silnice na západním úpatí Jizery. Vstup a prohlídku nejzajímavějších částí rezervace umožňuje povalový chodník.

Na Kneipě – rozcestí turistických tras a lesních cest, oblíbené odpočinkové místo při návštěvě jizerskohorských plání. Vyhledávaný je zde kiosek charakteristického zkoseného tvaru. Hezký pohled na vrchol Jizery.


Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  18.9 9:49

Uvázli na letišti. Nenechali nás odletět, nechápeme to, říká cestovatel

Co se vám také může přihodit na letišti? Například vám nedovolí odletět. Jen tak. Bezdůvodně. Zdá se to absurdní. Přesně takovou situaci však zažil Michal Pácalt se svými kamarády Martinem Dědkem a...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům...

12. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci...

13. září 2024  14:25

Spánkový turismus. Neuvěříte, co některé hotely udělají pro váš odpočinek

Je jen málo témat, které se týká bez výjimky všech. Řeč je o spánku, kterého se většině populace v dnešní zrychlené době zoufale nedostává. Dosyta a kvalitně se vyspat se stává luxusem, který si může...

20. září 2024

Na Everestu je zajímavá hranice mezi egem a racionalitou, říká horolezkyně

Premium

V roce 2017 zvládla jeden z nejtěžších treků světa – Pacifickou hřebenovku. Ušla tenkrát 4 286 km, a to navzdory tomu, že trpěla chronickým onemocněním trávicího traktu známým jako Crohnova choroba....

19. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

Jen kopec, nebo pravěká pyramida? Po hobitích lidech Jáva opět fascinuje

Premium

Od spolupracovníka MF DNES v Asii Kopec na indonéské Jávě láká. Někteří vědci tvrdí, že jde o pyramidu o více než dvacet tisíc let starší než ty egyptské. Jiní se tomu smějí.

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků...