Nejkrásnější kamenné varhany v Česku zná málokdo. Výlet na Zlatý vrch

Panská skála u Kamenického Šenova je světoznámou památkou neživé přírody, na níž tisíce lidí každoročně obdivují dokonalou sloupcovou odlučnost čediče. Připomíná to zkamenělé píšťaly varhan. Málokdo přitom ví, že ještě hezčí a dokonalejší čedičové sloupce se vyskytují nedaleko odtud.
Kamenné varhany na Zlatém vrchu

Kamenné varhany na Zlatém vrchu | foto: Martin Janoškapro iDNES.cz

Kamenné varhany jsou typickým přírodním fenoménem krajin se sopečnou minulostí. Vznikají v důsledku objemových změn při ochlazování a tuhnutí lávy a to vždy tak, že čedičové sloupce směřují kolmo k někdejší ploše ochlazování.

Podle orientace a vývinu sloupců lze rekonstruovat předvulkanický reliéf a usuzovat v jakých podmínkách láva tuhla. Dobře vyvinutá odlučnost se vytváří při velmi pozvolném ochlazování.

Světoznámá Panská skála

Panská skála u Kamenického Šenova patří k nejvýznamnějším geologickým lokalitám u nás a od roku 1953 je chráněná jako národní přírodní památka. Sloupcová odlučnost čediče se zde vyvinula v tak dokonalé a reprezentativní podobě, že zdejší kamenné varhany vešly ve známost i za našimi hranicemi.

Čedičové sloupy jsou 15 m dlouhé, v průřezu dosahují mocnost 20–25 cm a mají tvar pěti či šestiúhelníku (výjimečně se jedná o jiný n-úhelník).

Původně měla lokalita podobu holého, asi 30 metrů vysokého návrší s trojicí křížů na vrcholu a nazývala se Kalvárie nebo Křížový vrch. Jméno Panská skála vzniklo překladem německého Herrnhausfelsen, přičemž "Herrn" vzniklo pravděpodobně zkomolením "Gehörn", kterým se ve zdejším kraji označovaly strmě čnějící skalní útvary.

Vzhledem k vysokému počtu návštěvníků Panské skály se tu muselo vybudovat i velké placené parkoviště, informační centrum a sociální zázemí. Vstup je však bezplatný.

Panská skála u Kamenického Šenova

Panská skála u Kamenického Šenova

Kamenné varhany odkryla průmyslová činnost

panská skála v pohádce

Možná nevíte, že na čedičovém vrchu Panská skála u Kamenického Šenova se ukrýval král Miroslav i s princeznou Krasomilou v pohádce Pyšná princezna.

Těžit kámen na Panské skále začali místní sedláci již koncem 18. století. Po kvalitních, pevných kusech čediče byla velká poptávka v zahraničí, zejména v Nizozemsku při stavbě hrází. Čedič totiž vykazuje značnou odolnost vůči agresivnímu působení mořské vody.

Pokračující lámání čediče odkrývalo unikátní přírodní jev, zároveň však ale přispívalo k jeho postupnému ničení a likvidaci.

První pokusy o záchranu Panské skály a zastavení těžby vyvíjeli osvícení aktivisté a spolky již koncem 19. století. Roku 1904 se podařilo zastavit těžbu na vrcholu a pokračovalo se pouze v předpolí, kde vzniklo malebné jezírko. Definitivní zákaz se podařilo prosadit po složitých jednáních s majitelkou až roku 1913. Významně se o záchranu Panské skály zasloužil geolog Josef Emanuel Hibsch (1852-1940) z Děčína.

V období obou světových válek se na Panské skále opět příležitostně lámal kámen. V roce 1939 se dokonce vypracoval projekt na odtěžení celého prostoru mezi skálou a silnicí, přičemž sloupy se měly použít k zabezpečení ponorkové základny na ostrově Helgoland. K tomu však již naštěstí nedošlo a od roku 1948 Panská skála slouží pouze k osvětovým účelům.

Sloupcovitá odlučnost čediče na Panské skále

Sloupcovitá odlučnost čediče na Panské skále

Ukrytý Zlatý vrch

Jen málokdo z návštěvníků úchvatné Panské skály tuší, že ještě hezčí a větší divadlo v podobě čedičových kamenných varhan se ukrývá nedaleko odtud na kopci Zlatý vrch (656 m). Návštěvnost obou lokalit je přitom propastně odlišná.

Objemem hmoty i nadmořskou výškou nevelký, avšak v okolní krajině nápadný vulkanický suk Zlatého vrchu ční 6 km severně od Panské skály u vesnice Lísky, odkud vede od parkoviště do lomu červeně značená turistická trasa. Od roku 1964 je Zlatý vrch chráněný podobně jako Panská skála v kategorii národní přírodní památka.

Vrchol Zlatého vrchu

Vrchol Zlatého vrchu

Kamenné varhany na Zlatém vrchu

Kamenné varhany na Zlatém vrchu

Zlatý vrch je součástí Lužických hor a podobně jako většina ostatních vrchů v této oblasti byl vypreparován erozí ze svrchnokřídového pískovcového souvrství.

Původně podpovrchové vulkanické těleso tvořené čedičem se skládá ze dvou částí. Spodní část, odkrytou lomem, tvoří dokonalé sloupce čediče o průměru okolo 30 cm a délce až 30 m. V horní části lomové stěny jsou sloupce uloženy téměř vertikálně, směrem dolů se jejich sklon zmenšuje do podoby obrovského vějíře. Vysvětlením vzniku tak dokonalých útvarů je teplotně stabilní prostředí s velmi pomalým a stejnoměrným tuhnutím lávy.

Nad horním okrajem lomu je vidět svrchní část vulkanického tělesa, tzv. sopečnou zátku či čepici, pro niž jsou charakteristické nepravidelně uložené sloupce. Svrchní část tuhla v jiných podmínkách a rychleji než spodní část.

Kamenné varhany na Zlatém vrchu

Kamenné varhany na Zlatém vrchu

Varhany nejenom z čediče

Zásluhu na odkrytí unikátního přírodního výtvoru na Zlatém vrchu má opět lom na stavební kámen, založený kolem roku 1870. Lámaly se tu až šest metrů dlouhé čedičové sloupce.

Zastavení těžby a první pokus o vyhlášení rezervace se datuje rokem 1940, koncem druhé světové války i několik let po ní se však těžilo znovu. Těžba pokračovala dokonce i poté, co byla lokalita roku 1964 vyhlášena za státem chráněné území. Důvodem bylo, že lom měl původně dvě patra a sloupy v nich dosahovaly délku zhruba 15 m. Odtěžením spodního patra vznikla souvislá lomová stěna s délkou čedičových sloupů až 30 metrů! Definitivně byla těžba zastavena v listopadu 1973.

Pokud byste chtěli spatřit kamenné varhany do třetice, pak se můžete ze Zlatého vrchu vydat po zelené značce naučné stezky k jihu a po necelých třech kilometrech narazíte přímo nad údolím říčky Kamenice na obrovské skalisko Pustý zámek. Je na něm hezká, zábradlím opatřená vyhlídka. Nejhezčí podívaná však čeká teprve dole, kde jsou patrné mohutné, vodorovně uspořádané sloupce o délce až 25 m a průměru 1,85 m.

I zde se na odkrytí nevšedního výtvoru podílela lidská činnost – skálu částečně odstřelili koncem 19. století dělníci stavějící silnici a železnici. Neobvyklé je, že tyto sloupce nejsou čedičové, ale vyvinuly se v méně běžné vulkanické hornině trachyt.

Skalisko Pustý zámek se sloupcovou odlučností trachytu

Skalisko Pustý zámek se sloupcovou odlučností trachytu

Kde jinde hledat kamenné varhany

Kamenné varhany se vyskytují ve více či méně dokonalé podobě na mnoha dalších místech. Hezké exempláře najdete hlavně ve starých opuštěných lomech, v přírodě bývá sloupcová odlučnost vyvinutá hůře.

Pozoruhodné čedičové sloupce lze obdivovat například na lokalitách Radobýl u Litoměřic, Vrkoč u Ústí nad Labem, Klučky u Kamenického Šenova a Hlinky u Bečova nad Teplou, dále u Rotavy (Krušné hory), Konojed (České středohoří), Meziny (Nízký Jeseník) a jinde.

Někde dokonce vznikly vlivem tepelného působení magmatu obdobné sloupcovité útvary v pískovcích. U nás je nejznámějším příkladem Dutý kámen u Cvikova, v Lužických horách na německé straně patří k oblíbeným výletním místům pískovcový útvar Orgel (Varhany).

Mapy © PLANstudio

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

Hrady, jeskyně, nádherná příroda. Kde hledat nejlepší místa Slovenska

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry. Země našich východních sousedů ukrývá tajuplné hrady, rozmanitou krajinu i městečka, kterým se turisté zatím neprávem vyhýbají. Ne nadarmo doporučuje návštěvu...

21. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  20.6 22:36

Je to vůbec Země? Místa, na kterých si budete připadat jako na jiné planetě

Raketou na Mars? Není třeba! Vesmírné cesty krásy nesmírné můžeme podnikat i na planetě Zemi. Budeme si na nich připadat doslova mimozemsky. Za těmi nejzajímavějšími vás provede redaktor magazínu...

20. června 2025  16:14

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025

Připravte se na cestu do Chorvatska. Detailní průvodce trasami na Jadran

Premium

(Od našeho zpravodaje v Chorvatsku) Na poslední benzince v Česku dotankovat nádrž do plna, „přežít“ úmorné rakouské dálnice a pak už je Jadran na dohled. Za krásami, mořem a jídlem se do Chorvatska každý rok vydá na osm set tisíc...

20. června 2025

VIDEO: Cestovatel vzal na cestu kolem světa kocoura, stálo ho to miliony

Když se člověk rozhodne procestovat svět, není na tom nic neobvyklého. JJ Yosh však cestu kolem světa podnikl se svým nerozlučným kamarádem, kocourem Simonem. Společně urazili přes 600 tisíc...

20. června 2025

Letní Polsko má co nabídnout. Moře, hory, města a příznivé ceny

Polsko je pro Čechy oblíbeným místem pro letní dovolenou. Je blízko, vše je tam pro nás za dobrou cenu a docela dobře se tam domluvíme. Polsko navíc nabízí rozmanitost zážitků od pláží Baltského moře...

19. června 2025

Proč se do Chorvatska trápit za volantem? Stačí naložit kufr do žlutého autobusu

Advertorial

Zná to leckdo. Aby si rodina mohla dopřát očekávaný a možná i vymodlený relax u moře, musí se rodinný řidič „vykoupit“ šesti hodinami za volantem. A to pouze v případě, že míří kamsi na sever Istrie....

19. června 2025

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

vydáno 19. června 2025

Když vám klient hodí slunečník na hlavu. Práce delegáta cestovky není pro slabochy

Premium

Delegáti cestovní kanceláře. Je to skvělá práce? Ležíte na pláži, jezdíte na výlety. Nebo otravná dřina? Pořád si někdo na něco stěžuje, nikomu se nezavděčíte. Máte však zážitky a inspiraci ke psaní.

18. června 2025

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

18. června 2025  12:45

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.