Diskuse k článku

Na Medníku právě kvete vzácný kandík. Posázavím po nejstarší stezce u nás

Vrch Medník v Posázaví na sebe strhává časně z jara téměř magickou pozornost. Je totiž jedinou lokalitou, kde u nás ve volné přírodě roste velmi vzácná rostlinka s křehkým růžovým kvítkem kandík psí zub. Vychutnejte si kouzlo jara v místech, kde už v roce 1965 vznikla nejstarší naučná stezka u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

superkutil

Umíme vše jen zničit!

Doporučuji se podívat na http://www.ceskedalnice.cz/prilohy/mapa-d3-1.jpg na oblast "most Sázava". Je zde vidět, jak bude dálnice D3 vedena nejkrásnější oblastí Sázavy v oblasti Žampachu. Přitom nebyl problém vést jí přes Prosečnici, kde je již krajina nezajímavá. ale asi by vedla nějakému papalášovi za domem.

0/0
12.4.2010 17:31

habr

Kandík psí zub je unás vzácný na Medníku

svojí lokalitou. Ale kdo chce tuto rostlinu do své zahrádky, může si jí koupit u prodejců cibulovin.  Jinými slovy je naprosto zbytečné si jí dobývat v této národní přírodní rezervaci (co si budeme nalhávat - cibuloviny se v době květu nepřesazují a když se zatáhnou, tak se hodně špatně hledají), ale stačí se podívat do obchodů či jejich nabídek a koupit si rostlinu která je na zahradní podmínky již přivyklá.

Na co autorka zapomněla, tak na skutečnost, že výsadbou smrkového lesa na část Medníku se pravděpodobně výrazně zmenšila četnost těchto vzácných rostlin. Ale to je už o něčem jiném.

0/0
4.4.2010 23:27

cassul

Re: Kandík psí zub je unás vzácný na Medníku

Což je sice hezká teorie, ale pravda je bohužel taková, že fůra troubelínů si jí přesto půjde vyrýpnout do přírody. Ono jim to sice zajde, ale to nic nemění na tom, že tu přírodní lokalitu ničí. Osobně mám zkušenost s orchidejemi, které kvetly na jedné zapadlé louce nedaleko. TV před pár lety v nějakém pořadu na to upozornila, včetně přesného popisu místa a do pár dní tam byly hejna lidiček s rýči.

0/0
5.4.2010 7:31

S.P.Q.R.

Medník

Už se těším, až se tam podívám. (jako každý rok)

0/0
4.4.2010 10:38

habr

Re: Medník

Tak osobně do této lokality když kandík kvete raději nelezu. Stejně tak do Českého krasu a další lokality středních Čech.  Stačí tak jednou za 10 let udělat pár fotek z cesty a zas má dušička klid. A ty fotky víc pro pracovní potřeby než svoji fotosbírku.

Popravdě - ten turistický ruch nesvědčí žádné vzácné rostlině či živočichu. Zpravidla lidi se nedrží cest a pěšin a někteří létají po celé ploše  s vidinou vyhledat co nejvíc kvetoucích jedinců. Pravda ale je, že přitom pošlapou jak ty co teprve do květu "tlačí", tak ty co ten rok nevykvetou.

Jak jsem kdysi slyšel na jednom semináři - tisíc milovníků přírody když se přijde podívat na vzácnou rostlinu jí škodí sešlapem jejího okolí..

0/0
4.4.2010 23:35

Najdete na iDNES.cz