Muzeum v Kovářské: unikátní exponáty z největší letecké bitvy u nás

  8:00
Nad krušnohorskou obcí Kovářská se před 65 lety odehrála největší letecká bitva nad naším územím. Němci tu během několika málo minut sestřelili 13 amerických létajících pevností. Zveme vás do místního muzea, které tuto výjimečnou událost vojenské historie mapuje.
Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

Unikátní muzeum

Letecký masakr Spojenců nad Schmiedebergem, jak se dříve Kovářská jmenovala, se stal dne 11. září 1944. O 53 let později, v roce 1997, se v obci otevřelo unikátní muzeum.

Můžete si tu prohlédnout zejména trosky a zbytky letadel, ale jsou tu i uniformy, autentické dokumenty a výstroj letců obou stran. V budově jsou vystavené desítky zajímavých dobových fotografií, spousta válečného materiálu, zbytky zbraní i osobních věcí letců včetně map, znázorňujících spojenecké údery proti strategickým cílům v Evropě.

Mezi dokumenty najdete poutavé výpovědi letců o bitvách, které svedli. A některé fotografie tu mají svou premiéru. Muzeu je věnovali pamětníci a přímí účastníci bitev nebo rodiny padlých letců. Součástí expozice je i dokumentace o konci války, včetně zastoupení posledních letců RAF, USAAF, Luftwaffe a sovětského letectva, padlých nad územím Československé republiky na jaře 1945.

Zásluhu na vybudování muzea má parta nadšenců a zájemců o leteckou vojenskou historii, která exponáty vykopala, posbírala a získala od veteránů nebo jejich pozůstalých. Letecko-historická skupina Kovářská, Slet Plzeň a obec Kovářská nejenže zajistily vybudování muzea, postavení památníku, ale každoročně pořádají i výjimečná setkání bývalých protivníků.

Obrázek není k dispozici

OKÉNKO DO HISTORIE aneb Letecká válka za zničení průmyslu

Jak vlastně k masakru Spojenců nad Krušnohořím došlo? Spojenci ve válce razili teorii, že zničením průmyslové výroby srazí Němce na kolena. Třetí říše totiž byla odkázána na dovoz surovin, zejména ropy, proto Američané útočili na ropná pole v rumunské Ploesti. Němci si ale dokázali poradit a začali s výrobou syntetických paliv z uhlí. Podobně připravovali i kaučuk. Jedno z velkých zařízení bylo i v Záluží u Mostu, dnes Unipetrol RPA (Most = tehdy německy Brüx).

Spojenci zorganizovali obrovskou misi. Rafinerii dostala za úkol vyřadit 100. bombardovací skupina, zvaná Bloody Hundredth, Krvavá stovka, patřící 13. wingu 3. bombardovací divize 8. letecké armády USA, (strategickým cílem byl Ruhland). Na misi nad Německo letělo 1131 bombardérů a 440 stíhaček jako krytí. Cílem létajících pevností byla řada cílů v Říši, např. Merseburg, Ruhland, Böhlen, Fuldu, Eisenach, Chemnitz, ale i protektorátní továrna v Záluží u Mostu. Na Záluží zamířila 350. squadrona, obří stroje chránilo 275 stíhaček P-51 Mustang.

Němci ale měli dobrou výstražnou službu, takže o přilétajícím nepříteli věděli. Na polních letištích u Cottbusu nachystali stíhačky Fw 190A-8/R2 a Messerschmitt Bf 109G-6 a G-14 z JG 4, což byla jednotka zformovaná pro boj s létajícími pevnostmi

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské

Místnost s nálezy a fotodokumentací, v pozadí model létající pevnosti B-17

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské

Zrezivělé zbytky 12.7mm kulometu B-17

Počíhali se na ně

Němci se většinou na nepřítele vrhali z převýšení a střemhlav, ale nepřítele měli při vysoké rychlosti v zaměřovači jen krátce. Útočili ve velkých skupinách 50-150 strojů, s přibližujícím koncem války ale bylo stíhaček stále méně. Při bitvě nad Krušnohořím tomu bylo jinak, na nepřítele zaútočili ještě před svržením nákladu. Fw se přiblížily zezadu, byť v tomto prostoru měly létající pevnosti velkou palebnou sílu. Stíhačky se musely přiblížit a zblízka zahájit palbu.

Útok, jehož cílem bylo skupinu amerických strojů rozdělit, se zdařil. Během několika minut - mezi 12.05 a 12.21 byla 350. squadrona zdecimovaná, Němcům se podařilo sestřelit třináct strojů a další vážně poškodit. Z toho v oblasti Kovářské byly čtyři, další dva havarovaly také na našem území, zbylé stroje nedaleko hranic.

Jedna z částí letounu B-17 42-102657 "Boss Lady“ spadla na střechu místní školy. Sestřeleno bylo i mnoho německých stíhaček.

Obrázek není k dispozici

Mustangy pomstily kamarády

Po masakru nad Krušnohořím se zbytek formace soustředil k náletu na další cíle, to se již objevily doprovodné mustangy a začal lov na focke wulfy. Několik jich sundali palubní střelci B-17, na skóre kolem 40 strojů to dotáhli piloti stíhaček.

Po akci se Němci vydali na „lov“ zajatců. Letce, ukrývající se v lesích, zajali a shromáždili do transportu do výslechového tábora Dulag Luft v Oberuselu, zraněné rozeslali do lazaretů. Někdy fašistům pomáhali v pátrání místní obyvatelé, kteří šli letcům doslova po krku. Onoho 11. září 1944 se tak sice nestalo, ale jindy nebyly lynče sestřelených spojeneckých letců výjimkou.

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské. Muzeum je v prvním patře nenápadné budovy

Muzeum je v prvním patře nenápadné budovy

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské

Osobní věci německého stíhače

Výjimečná setkání veteránů

Muzeum v Kovářské ale rozhodně není jen budovou s exponáty zakonzervovanými v minulosti. Zakladatelům muzea se podařil husarský kousek, uspořádali totiž setkání protivníků - jak amerických, tak i německých letců, které se jim povedlo vypátrat. Poprvé se sešli při otevření muzea v roce 1997, akce se ale opakuje dodnes každý rok s bohatým doprovodným programem.

Od některých zúčastněných rodin získalo muzeum řadu osobních věcí pilotů, do Kovářské jezdí i jejich příbuzní. Setkávají se tu i bývalí českoslovenští letci, ale na všech stranách je jich vzhledem k pokročilému věku rok od roku méně. Dávno už vybledla hořkost nepřátelství, teď jsou z nich kamarádi.

Obrázek není k dispozici

V obci je také pomník padlým letcům odhalený k 50. výročí bitvy nad Kovářskou 11. září 1994. Slavnostního aktu se tehdy zúčastnilo 16 bývalých československých válečných letců, pomník odhalili plukovník Alois Šiška a generálmajor František Fajtl.

Podrobnosti o největší letecké bitvě nad českým územím zájemci najdou v brožuře „Černé pondělí nad Krušnohořím“, která je v muzeu ke koupi. Vyšla už ve třech jazykových mutacích v nákladu téměř 20 tisíc výtisků.

Může se hodit

Jak se tam dostat

Muzeum je zhruba 120 km od Prahy. Dostanete se sem po silnici č. 7 do Chomutova a dále na Chemnitz. Za obcí Křimov doleva směrem na Vejprty. U přísečnické přehrady odbočit na Kovářskou. Vlakem využijte trať č. 137 z Chomutova.Více na stránkách muzea.

Otevřeno

Sobota 14:00 - 18:00
Neděle 14:00 - 18:00

Pro školní zájezdy po domluvě na e-mailu: petr.cilko@centrum.cz, ing. Jan Zdiarský, PhDr e-mail: 517@centrum.cz.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...