Milešovka: rekordmanka Českého středohoří

  10:00
Milešovka má celou řadu NEJ. Se svými 837 metry je nejvyšší v Českém středohoří, je největrnější horou u nás a rozhled z ní je považován za jeden nejkrásnějších nejen v Česku. Čtenáři iDNES.cz, kteří ve středeční soutěži hádali podle rozhledových fotek, že jde o Milešovku, hádali správně!
Milešovka

Milešovka | foto: Jan HocekiDNES.cz

Klikněte na mapu

Hromová hora

Milešovka je zjednodušeně řečeno znělcová homole vzniklá vulkanickými procesy. Díky častým vichřicím a faktu, že úplné bezvětří na jejím vrcholu nastane průměrně jen 8 dní v roce, si vysloužila přívlastek největrnější hory u nás.

Ne náhodou se Milešovka německy nazývá „Donnersberg“, což znamená hromová hora – nejvíce bouří u nás je totiž zaznamenáno právě tady.

Na Milešovce také najdeme nejstarší meteorologickou observatoř v České Republice, která před pár lety oslavila 100leté výročí vzniku.

O další primát však hora přišla – nejvzácnější evropská orchidea, česky nazývaná jazýček kozí, která byla na svazích Milešovky objevena teprve roku 1874, již zde bohužel neroste.

Milešovka

Třetí nejhezčí rozhled na světě

Už kvůli všem těmto rekordům rozhodně stojí za to se na vrchol Milešovky vypravit – čím však hora opravdu omráčí, to je panoramatický rozhled, který se z jejího vrcholu za dobré viditelnosti nabízí.

Své okolí převyšuje o úctyhodných 350 metrů a nabízí tak ideální rozhledové místo. Při dokonalých klimatických podmínkách se budete moci kochat nejenom krásami Českého středohoří, ale uvidíte i Ještěd, Krkonoše, Krušné hory, Šumavu a za mimořádných podmínek prý jsou vidět i špičky přes 300 km vzdálených Alp!

Pokud si tedy počkáte na to správné počasí, můžete zažít podobné opojení jako Alexander von Humboldt v roce 1819. Když tento známý přírodovědec a světoběžník v doprovodu pruského krále Friedricha Wilhelma III. stanul na špičce této hory, prohlásil výhled z Milešovky za třetí nejhezčí, který kdy ve světě spatřil. Za důkaz jeho slov lze považovat fakt, že každoročně až do roku 1839 společně s pruským králem výstup opakoval.

Pohled jihovýchodním směrem - vpředu obec Velemín, za ní Lovoš s Kybičkou, vlevo v oparu Radobýl Autor: www.fotobanka.cz/Poly

Z dalších známých osobností Milešovku navštívili například J. W. Goethe, J. Neruda nebo J. Vrchlický.

Jak šel čas

První objekt, který na vrcholu Milešovky vyrostl, nebyla rozhledna, ale malé občerstvení hostinského Antona Webera. Kamenná rozhledna se tu objevila ještě za jeho života v padesátých letech 19. století, dlouho však nevydržela a na jejím místě začala počátkem 20. století vyrůstat meteorologická observatoř, jejíž součástí byla i 19 metrů vysoká věž.

V roce 1904 byl celý objekt dokončen a věž byla zpřístupněna turistům. Po druhé světové válce byl však celý objekt pro turisty uzavřen a tento stav trval až do května r. 1998, kdy díky Obecně prospěšné společnosti Milešovka byla věž znovu zpřístupněna veřejnosti.

Rozhledna na Milešovce

Tři cesty na vrchol 

Většina návštěvníků volí pro výstup na vrchol červenou turistickou značku vedoucí z obce Bílka, vybrat si ale můžeme z dalších tří tras, neboť přes vrchol kromě červené přechází ještě modrá turistická značka.

Výlet tedy můžeme zahájit také v obci Milešov (červená značka), v Černčicích nebo v Bílém Újezdě (modrá značka). Snadněji se na vrchol dostaneme ze severní a západní strany (z Bílky nebo Černčic), neboť tyto výchozí body leží ve vyšší nadmořské výšce než zbylé dva.

Ať už ale zvolíme jakoukoliv ze čtyř variant, v závěru výstupu nás každopádně čeká stoupání hustým listnatým lesem, takže na výhled si opravdu musíme počkat až na vrchol.

Výstup do Milešovky

Ačkoliv svahy hory jsou tu opravdu strmé, díky dobře udržovaným cestám je chůze překvapivě příjemná. Les složený z bříz, lip, dubů, javorů a buků tu vyrůstá ve znělcové suti a pozoruhodné jsou na něm zejména pokroucené kořeny statných buků, které se jimi drží v kamenitém svahu. Výstup trvá v závislosti na zvolené trase a zdatnosti zhruba 30 min – 1 hodinu.

Rozhlédněte se

Samotný vrchol je téměř ze všech stran zalesněný, výhledy se z něj otevírají pouze k jihu a východu. Za panoramatickým rozhledem tedy musíme na ochoz rozhledny, která je součástí objektu meteorologické stanice.

Pro návštěvu rozhledny musíme zazvonit u branky a vyčkat příchodu zaměstnance observatoře, který vybere symbolické vstupné a pustí nás dovnitř. Pak už nás čeká jen několik posledních schodů na kruhový ochoz, odkud máme českou krajinu jako na dlani.

Nejbližší výrazný vrchol leží severovýchodním směrem – je to 706 m vysoká Kletečná.

Severovýchodní pohled na Kletečnou (706 m)

Rady do batohu

Jak se tam dostat
Pokud pojedete z Prahy, odbočíte ze silnice č. E55 dva kilometry před obcí Bořislav doleva směrem do obce Bílka. Obcí projedete až na úpatí Milešovky k dolní stanici nákladní lanovky. Tady necháte auto a po červené značce se vydáte nahoru.

Nejbližší železniční stanice leží v obci Bořislav (4,5 km), resp. Chotiměř (5km).

Rozhledna
Celoročně otevřeno - od března do října v době 10.30-17.00, od listopadu do února v době 11.30-17.00.
Vstupné: dospělí 10 Kč, rodinné 15 Kč, školní skupiny 3 Kč/dítě. Pro větší skupiny možnost vlastivědného výkladu, či prohlídky observatoře (po předchozí rezervaci).

Bližší informace o provozním řádu rozhledny a možnostech sjednání odborného výkladu naleznete na stránkách Obecně prospěšné společnosti Milešovka www.sweb.cz/milesovka

Občerstvení
O víkendech je na vrcholu otevřený kiosek s prodejem potravin, nápojů a suvenýrů.

Další typické kuželovité kopce vzniklé výrony vulkanických hornin ve starších třetihorách se zvedají všude okolo ze zvlněné krajiny Českého středohoří. Jižním směrem jsou to vrcholy Ostrý, Lhota a nejbližší Milešovský Kloc, a daleko na jihovýchodě potom můžeme spatřit typický tvar mytické hory Říp.

Pohled na jih. Vpředu vpravo Milešovský Kloc, vlevo Lhota, v pozadí Lipská hora 

Nejhezčí pohled na Milešovku

Naopak jeden z nejhezčích pohledů na Milešovku samotnou se vám naskytne z vrcholku hory Zvon, ležící zhruba 2 km severozápadně od Milešovky. Na tento vrcholek sice nevede značená turistická trasa, ale výstup hustým lesem se jistě za hezkého počasí vyplatí.

Milešovka se odkrývá ze skalnatého srázu, ležícího na jižní straně Zvonu, a tak pozor, ať se při kochání nezřítíte do hlubiny!

Soutěž Nejkrásnější rozhledy v Česku

Většina čtenářů (téměř dvě třetiny) tipovala ve středeční soutěži správně Milešovku. Nejčastěji soutěžíci mylně uváděli Říp, dalšími chybnými tipy v pořadí byly Bezděz, Lovoš, Ostrý, Luž a Ještěd. Tipovali jste v této příloze - ZDE.

Ze správných odpovědí jsme vylosovali tyto výherce:

1. Martin Vlček (vlcek.martin@...)

2. Lenka Slavíková (lenka.slavikova@...)

3. Karel Cach (karel.cach@...)

4. Ivan Janotka (i.janotka@...)

5. Dobroslav Munčínský (muncinsky@...)

Vítěz získává knihu Divnopis (o původu roztodivných názvů českých měst a vesnic) od Marka Janáče a Pavla Tumlíře, ostatní mapy.

Výhercům blahopřejeme a zkontaktujeme je e-mailem, ostatním, kteří dnes nevyhráli nebo tipovali špatně, přejeme hodně štěstí v příštím kole!

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  18.9 9:49

Uvázli na letišti. Nenechali nás odletět, nechápeme to, říká cestovatel

Co se vám také může přihodit na letišti? Například vám nedovolí odletět. Jen tak. Bezdůvodně. Zdá se to absurdní. Přesně takovou situaci však zažil Michal Pácalt se svými kamarády Martinem Dědkem a...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům...

12. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci...

13. září 2024  14:25

Spánkový turismus. Neuvěříte, co některé hotely udělají pro váš odpočinek

Je jen málo témat, které se týká bez výjimky všech. Řeč je o spánku, kterého se většině populace v dnešní zrychlené době zoufale nedostává. Dosyta a kvalitně se vyspat se stává luxusem, který si může...

20. září 2024

Na Everestu je zajímavá hranice mezi egem a racionalitou, říká horolezkyně

Premium

V roce 2017 zvládla jeden z nejtěžších treků světa – Pacifickou hřebenovku. Ušla tenkrát 4 286 km, a to navzdory tomu, že trpěla chronickým onemocněním trávicího traktu známým jako Crohnova choroba....

19. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

Jen kopec, nebo pravěká pyramida? Po hobitích lidech Jáva opět fascinuje

Premium

Od spolupracovníka MF DNES v Asii Kopec na indonéské Jávě láká. Někteří vědci tvrdí, že jde o pyramidu o více než dvacet tisíc let starší než ty egyptské. Jiní se tomu smějí.

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků...