Kouzlo dalekých výhledů
Lysá hora (1323 m) patří k našim nejznámějším horským vrcholům. Její rozlehlý, zdaleka viditelný masiv tvoří čtyři mohutné hřbety - Malchor, Zimný, Mazák a Lukšinec. Ty se potom hvězdicovitě spojují v nejvyšším vrcholku nazývaném Gigula, jehož špičku zvýrazňuje televizní vysílač.
Silueta Lysé je zdálky nádherná, samotný vrchol však krásami příliš neoplývá. Stojí zde spousta nevzhledných staveb a většina stromů je suchá. Přesto však stojí zato na Lysou vyrazit, a to především kvůli překrásnému rozhledu.
Z žádného jiného místa na našem území totiž neuvidíte tak pestré panorama horských vrcholků jako z Lysé. Zásluhu na tom má především blízkost slovenských hor, jejichž členité, navzájem se překrývající hřebeny tvoří velkou část výhledového panoramatu.
Za dobré viditelnosti rozeznáte na jedné straně Tatry, na druhé Jeseníky. Nezapomenutelný zážitek však skýtá třeba jenom pohled na protilehlý Smrk či Ondřejník přes závratně hluboké údolí Ostravice.
MŮŽE SE HODIT Pro zájemce ze vzdálenějších míst je nutné ubytování. Největší množství hotelů a penzionů najdete v rekreační obci Ostravice. Na vrcholu Lysé hory stávala kdysi velká turistická chata, ta však již dávno vyhořela a dosud nebyla znovu postavena. Zasloužené občerstvení zajišťuje jedna větší hospoda (chata) a jeden menší bufet, v nichž však bývá mnohdy až příliš těsno. Svačinu si pro jistotu vezměte s sebou do batohu. A nezapomeňte taky na pláštěnku, jelikož meteorologická stanice na vrcholu Lysé měří po celý rok výrazně nadprůměrné srážkové úhrny! |
Klasický výplaz od Ostravice
Výstup na Lysou horu (1323 m) patří k povinným túrám při návštěvě Moravskoslezských Beskyd. Vzhledem k tomu, že Lysá se zdvíhá prakticky z roviny, k pokoření vrcholu je třeba nastoupat hezkých pár metrů. Od severu to konkrétně činí až 900 m, což je v rámci naší republiky jedno z největších převýšení.
Nejčastěji se na Lysou stoupá přes boční rozsochu Lukšinec po červené značce od konečné železniční stanice v Ostravici. Je to komunikačně nejlépe dostupné východisko, vlaky od Ostravy sem jezdí každou chvíli. Trasa měří 8 km a překonává již zmíněných 900 m.
Z Ostravice chodíval s oblibou na Lysou horu až do svého pozdního věku básník Petr Bezruč. Jeho tzv. "výplazy", ale samozřejmě také uměleckou tvorbu, připomíná malé muzeum, nazývané Bezručův srub. Nachází se v místní části Hamrovice a vede odtud po modré značce další z mnoha variant výstupů na Lysou.
Kousek od Bezručova srubu, na řece Ostravici se nachází ještě jedna turistická zajímavost. Jsou to mohutné skalní prahy, na nichž největší beskydská řeka Ostravice vytváří hezké peřeje. Tento přírodní výtvor je chráněn pod názvem Koryto Ostravice jako přírodní památka a představuje názornou ukázku geologické stavby Moravskoslezských Beskyd.
Další varianty výstupu
Vedle Ostravice bývá dalším východiskem k výstupu na Lysou horu obec Malenovice, která je vzhledem k velkému parkovišti vhodná zejména pro motoristy. Ani pěšky od vlaku ve Frýdlantu nad Ostravicí to však není daleko – cca 4 km.
V Malenovicích si lze opět vybírat z několika tras a to buď po hřbetu Lukšince nebo sousedního Malchoru. Zajímavým zpestřením může být například prohlídka malého, leč velmi hezkého vodopádu na říčce Satině nebo návštěva stylové dřevěné hospody U Veličků, která se nachází na samotě vysoko v horské stráni (vede kolem ní žlutě značená výstupová trasa).
Oblíbená hospoda U Veličků
při žluté značce z Malenovic
Nejkratší, zato však nejstrmější výstup, vede na Lysou po žluté značce z obce Krásná v údolí řeky Mohelnice. K nástupnímu místu se dostanete autobusem z Frýdku-Místku, spoje jezdí o víkendech prakticky každou hodinu. Lepší je však z autobusu nevystupovat a dojet až na konečnou na Visalajích, čímž naspoříte spoustu výškových metrů.
Fotografie z Lysé hory najdete ZDE |
Z Visalají vede na Lysou červená značka přes Zimný v délce 8 km, převýšení je však mnohem menší – zhruba jenom 600 m. Nejméně používanou variantou výstupu je žlutá trasa po jihovýchodní rozsoše Mazáku od přehrady Šance.
Z údolí Mohelnice od osady Zlatník vede na Lysou také asfaltová silnička. Kdo na to má, může se pokusit zdolat nejvyšší horu Beskyd na kole. To však chce skutečně velmi dobrý trénink. Na internetu naleznete rovněž vhodné trasy pro MTB.
Vrchol Lysé hory je o víkendech obležen výletníky. |
Oblíbená hospoda U Veličků při žluté značce z Malenovic. |
Kamenná mohyla na Ivančeně, v pozadí masív Ondřejníku. |
Peřeje v korytě řeky Ostravice |
Vodopád na říčce Satině |
Vrchol Lysé hory zvaný lidově Gigula (1323 m). |