Luhačovické Zálesí: malebný kraj před turisty ukrytý

Bílé místo na turistické mapě ČR představuje oblast v bezprostředním okolí věhlasných moravských lázní Luhačovic. Malebný a klidný kraj se spoustou drobných pamětihodností nadchne především vyznavače cykloturistiky.
Krajina Luhačovického Zálesí

Krajina Luhačovického Zálesí | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Klikněte na mapu

Zatímco Luhačovice, lázně s širokým věhlasem, zná kdekdo, okolní kraj zůstává většině návštěvníků utajen. Z hlediska komerčního turismu v něm totiž nic moc pozoruhodného není, vnímavý poutník s otevřenýma očima tady však může najít mnoho krásných míst, která si zachovala svůj genius loci.

Objevovat lze poutní místa, lidovou architekturu i neokoukané krajinné scenérie. Terén je mírně zvlněný, má ráz ploché vrchoviny prořezané údolíčky s vesnicemi. Převažují pole, louky a drobné lesíky, krajina je otevřená a za dobré dohlednosti se odtud otevírají daleké výhledy. Po silnicích jezdí málo aut a je radost tudy putovat na kole.

Mezi Slováckem, Valašskem a Hanou

Širší okolí Luhačovic se ve vlastivědných textech nazývá Luhačovické Zálesí. Z hlediska lidové kultury bývá tento region považován za nejsevernější oblast Slovácka. Někdy však také za samostatný přechodný mikroregion, v němž se stýkají vlivy Slovácka, Valašska a také Hané. Přechodnost tohoto malého regionu byla v minulosti patrná především u lidových stavení, kde docházelo k zajímavému prolínání a mísení lidových technik a tvarů. Domy a hospodářské objekty se tady stavěly ze dřeva nebo z hlíny, většinou však z obou materiálů kombinovaně.

Krásnou kolekci archivních fotografií na téma lidová architektura Luhačovického Zálesí si můžete prohlédnout v luhačovickém muzeu. Téma lidové architektury může určit i směr cyklistického výletu.

Pozoruhodná architektura lidových staveb

Mezi cíle výpravy po památkách lidového stavitelství patří vesnice Doubravy, Hřivínův Újezd a Kaňovice. V mapách se o nich dočtete, že by zde měly stát rolnické usedlosti, patrové komory, roubené stodoly a zvonička. Není vždy snadné najít tyto objekty v zástavbě rodinných domků, nakonec se to však daří.

Rolnická usedlost v Kaňovicích
Rolnická usedlost v Kaňovicích

Určitě nejhezčí je rolnická usedlost v Kaňovicích, vedle níž osamoceně stojí patrová komora. Její izolovaná poloha měla být ochranou potravinových zásob před případným požárem v domě.

Pozornost upoutá také dřevěná zvonička v Doubravách a komplex roubených stodol na horním konci Hřivínova Újezdu, které jsou postaveny z charakteristicky zakřivených bukových trámů.

Stodoly v Hřivínově Újezdě
Stodoly v Hřivínově Újezdě

 V minulosti zde totiž chybělo rovné jehličnaté dřevo, což mělo za následek velmi archaický až primitivní vzhled veškerých roubených staveb. U hospodářských budov to nevadilo, obytné domy se však zvenku líčily vápnem, aby se podobaly "kvalitnějšímu" hliněnému domu z "bohatšího" slováckého jihu.


Zvonička v Doubravách

Může se hodit

LUHAČOVICKÉ KYSELKY
Luhačovické slané léčivé prameny jsou řazeny k silně mineralizovaným alkalickým jodobromovým kyselkám. Vysoký podíl rozpuštěných látek je způsoben jejich mísením s naftovými solankami, které jsou obsaženy v podložních jílovcových vrstvách.

Luhačovické kyselky

Nejsilnější prameny se využívají k pitné léčbě, ostatní ke koupelím a inhalacím. Léčí se především choroby horních cest dýchacích, ale také zažívacího ústrojí a látkové výměny.

K nejznámějším zřídlům patří Ottovka, Amandka, Vincentka a Aloiska. Svá jména tyto prameny obdržely po příslušnících šlechtického rodu Serényi, který koncem 18. století lázně zřídil a dlouhodobě vlastnil a udržoval.

Dnešní podobu lázní, která pochází převážně z počátku 20. století, významně ovlivnil slovenský architekt Dušan Jurkovič. Jeho pojetí architektury, respektující okolní přírodní prostředí a kombinující prvky moderní architektury s vlivy lidového stavitelství, určuje dodnes typickou tvář Luhačovic.

LUHAČOVICKÁ PŘEHRADA
Luhačovická přehrada se nachází severně od lázní a představuje významné a vlastně jediné rekreační místo v širokém okolí. Její původní poslání však bylo zcela jiné.

Nevyzpytatelná říčka Šťávnice, kterou obvykle protéká jen malé množství vody, způsobovala při povodních značné škody luhačovickým lázním. Aby se tomu zabránilo, bylo rozhodnuto o stavbě přehrady. Budování vodního díla započalo v roce 1912 a díky první světové válce se protáhlo až do roku 1928. Po dokončení se přehrada stala významným místem rekreace a pro návštěvníky lázní také alternativním místem odpočinku.


Doporučená trasa
Luhačovice–Luhačovická přehrada–Pozlovice–Řetechov–Prádlisko–Provodov–Březůvky–Doubravy–Hřivínův Újezd–Kaňovice–Luhačovice–Kladná-Žilín–Rudimov–Petrůvka–Luhačovice. Celkem asi 45 km.

Jak se tam dostat
Autem: z Prahy po dálnici do Brna, pak po hlavní silniční trase č. E50 do Uherského Brodu, zde odbočit vlevo do Luhačovic. Ze severních částí Moravy vede trasa přes Přerov do Uherského Hradiště a odtud do Uherského Brodu.
Vlakem: Luhačovice mají přímé vlakové spojení s Prahou a Chebem. Vlaků jezdí dost, musí se však většinou často přestupovat.


Zázračný pramen na Malenisku

Za návštěvu stojí také vesnice Provodov s přilehlým okolím. Její název je odvozen z dávné minulosti, kdy se všude kolem rozprostíraly hluboké lesy plné divoké zvěře a uherských zbojníků. Obyvatelé Provodova, jakožto znalci místních poměrů, "provázeli" nebezpečným krajem obchodníky a pocestné.

Ještě před prvními domy směrem od Luhačovic vás svede odbočka doprava k zázračnému léčivému prameni, u něhož stojí bílý kostelík a výletní poutní hostinec. Lokalita nese název Malenisko a řadí se k významným poutním místům na Moravě. Je zasazena do překrásného přírodního prostředí uprostřed lesů a kopců a vyzařuje zvláštní kouzlo a pohodovou atmosféru.

Proslulost poutního místa Malenisko se datuje od začátku 18. století, kdy hrabě Serényi, majitel luhačovického panství, nechal nad zázračným pramenem roku 1735 z vděčnosti za uzdravení svého zraku postavit kapličku Panny Marie Sněžné. Ta byla později roku 1750 přestavěna na dnešní kostelík.

Barokní socha u Velkého Ořechova
Barokní socha u Velkého Ořechova

Pověstmi opředený Čertův kámen

Vydáte-li se v Provodově pod Maleniskem vlevo směrem na Březůvky, pojedete nejhezčími partiemi Luhačovického Zálesí. Cesta se vine loukami a pastvinami, které prakticky ze všech stran obklopují zalesněné kopce. Nejkrásnější je silueta hory Rysov, tvořící nezaměnitelnou dominantu provodovské kotliny.

Na úbočí Rysova při okraji lesa vystupuje pozoruhodné pískovcové skalisko Čertův kámen, chráněné jako přírodní památka.

Čertův kámen nad Provodovem
Čertův kámen nad Provodovem

Skála je němou vzpomínkou na doby protihabsburských povstání v Uhrách v 17. a 18. století. Tehdy byla východní Morava místem častých vpádů loupeživých hord sedmihradských žoldnéřů - tzv. kuruců. Podle lidových pověstí hledali zoufalí vesničané v době pustošivých nájezdů pod Čertovým kamenem bezpečný úkryt a ochranu. Za pozornost stojí četné perforace a dutiny ve skále, vytvořené nestejnoměrným zvětráváním. Na vrcholové plošině lze vysledovat i stopy po středověkém skalním hrádku.

K Čertovu kameni lze odbočit po polní cestě vlevo z mělkého sedla mezi Provodovem a Březůvkami.

Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Putování po skalách a trampských památnících u Dalešické přehrady vás dojme

Jedním z nejkrásnějších míst moravské krajiny je údolí řeky Jihlavy. Obdivovat ho můžete v původní přírodní podobě nebo zaplavené vodami přehrad Dalešice a Mohelno.

Pohádková vesnice získala mezinárodní věhlas, otravných turistů už má ale po krk

Obyvatelům vesnice Bibury v hrabství Gloucestershire došla trpělivost s turisty. Poté, co jejich odnepaměti klidné sídlo získalo kvůli sociálním sítím mezinárodní věhlas, zaplnily jeho těsné uličky...

Dálková chůze bolí, nezvyknete si. Češka zažila sníh v poušti i chřestýše ve stanu

Premium

Zuzana Polanecká má za sebou čtyři dálkové treky a v nohách tisíce kilometrů. Přiznává ale, že na dlouhodobou chůzi si tělo stejně nezvykne. „Bolí to od začátku do konce a občas zažíváte...

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

Čajový ráj s vlastním Machu Picchu. Srí Lanka vstala s novou vládou z popela

Premium

Srí Lanka připomíná svým tvarem bachratou hrušku, která visí z jižního výběžku Indie do Indického oceánu. Jak se letadlo přibližuje k zemi, otevírá se nám pohled na nekonečné koberce palmových hájů,...

25. března 2025

Taje a legendy toskánských věží. Tipy na méně známá, zato romantická místa

Premium

Vrtat se v zemi pod padající šikmou věží? Šílenost! Stavět ve středověku kopii tehdy neexistujícího Manhattanu? Prazvláštní! Sestrojit středověké auto poháněné pružinou? Nemožné! V Toskánsku je však...

24. března 2025

Pohádková vesnice získala mezinárodní věhlas, otravných turistů už má ale po krk

Obyvatelům vesnice Bibury v hrabství Gloucestershire došla trpělivost s turisty. Poté, co jejich odnepaměti klidné sídlo získalo kvůli sociálním sítím mezinárodní věhlas, zaplnily jeho těsné uličky...

24. března 2025  13:30

Putování po skalách a trampských památnících u Dalešické přehrady vás dojme

Jedním z nejkrásnějších míst moravské krajiny je údolí řeky Jihlavy. Obdivovat ho můžete v původní přírodní podobě nebo zaplavené vodami přehrad Dalešice a Mohelno.

24. března 2025

Na co zírá mašinfíra: Z Rumburku do Německa po zapomenuté trati

Dnešní Mašinfíra vám přináší lahůdku v podobě jízdy po přeshraniční trati, kde byla pravidelná osobní doprava zrušena už v roce 2010. Trať z Rumburku do německého Ebersbachu je však stále připravena...

23. března 2025

Dálková chůze bolí, nezvyknete si. Češka zažila sníh v poušti i chřestýše ve stanu

Premium

Zuzana Polanecká má za sebou čtyři dálkové treky a v nohách tisíce kilometrů. Přiznává ale, že na dlouhodobou chůzi si tělo stejně nezvykne. „Bolí to od začátku do konce a občas zažíváte...

22. března 2025

Pijavice s sebou! Jak se cestovatelé ve středověku připravovali na výpravy

Cestovatelé čelili zvýšeným zdravotním rizikům odnepaměti. Zatímco dnes máme k dispozici širokou škálu očkování a léků, ve středověku se poutníci a křižáci museli smířit s faktem, že se do rodné země...

22. března 2025

Volání divočiny pod Kilimandžárem. Keňa má i oscarovou pláž a město dvou tváří

Premium

Bělostné pláže na pobřeží Indického oceánu, rozmanitá krajina s nedozírnými pláněmi a pásy tropických lesů i velkolepé národní parky, kde potkáte „velkou pětku“ africké fauny. To vše je Keňa, symbol...

21. března 2025

Koncert v ledu. Lyžařské středisko v Itálii nabízí neobvyklý zážitek

Kdo si myslí, že v italském středisku Passo del Tonale lze jen lyžovat, jíst pizzu a pít bombardino, je na velkém omylu. Unikátní projekt koncertů v ledové jeskyni je další velkou atrakcí zdejšího...

21. března 2025  16:05

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  21.3 9:54

Jedeme do Bělehradu. Ale do kterého? My jsme jich v Evropě vypátrali více

Místopisný název Bělehrad si pevně spojujeme s metropolí Srbska. Ale na mapě Evropy existuje „Bělehradů“ mnohem více. Některé z nich pravděpodobně dobře znáte, i když jste to doteď netušili.

21. března 2025

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

20. března 2025  12:04