Mapa © PLANstudio s.r.o.
Režisér Oldřich Lipský udělal fiktivní Chvojkovice ze skutečných obcí Oslov a Jickovice na Písecku. Točil v nich zlidovělé části filmu, například utopenou Tatru v rybníce. MF DNES se ale nepodařilo najít v jižních Čechách "zřejmě slušnej oddíl" juda STS Chvojkovice Brod.
Z okraje pelhřimovského okresu jsou obě vsi vzdáleny západním směrem zhruba 70 kilometrů. Jickovice leží 12 kilometrů západně od Milevska, Oslov je od tohoto města vzdálen 17 kilometrů.
Bizarní počítač s plošinou na nákladním autě, který vytiskl Koudelkovi kondiciogram šťastných a nešťastných dní, stál u kostela svatého Linharta v Oslově.
"Do vaší obce zavítala věda. Doba kartářek, papoušků a věštkyň je tatam. Za patnáct korun získáte od nás kondiciogram – průvodce na cestu životem," lákal v komedii herec Miroslav Homola. Hrál zaměstnance Výpočetního střediska Jih.
Kostel zachycený v komedii získal zakládací listinu Karla IV ve stejném roce jako Karlova univerzita. Původně gotický chrám byl za husitských válek vypálen, později se rozšířil. Přestavěn byl roku 1778, opraven o 140 let později. Naproti kostelu přes cestu býval schwarzenbergský statek.
Zajímavostí je, že právě v Oslově u kostela vznikl název filmu. Na místě natáčení stával v roce 1974 obchod, kde prodával pan Jáchym. Jeho jméno se filmařům tak zalíbilo, že ho nakonec použili. Dnes již prodejna neexistuje. Na zdi ale ještě prosvítá její reklama.
"Film se měl původně jmenovat jinak. A oni to nakonec přejmenovali podle Jáchyma," potvrzuje bývalý místní kronikář Miroslav Fíla. Sám se natáčení v Oslově účastnil. Němou roli Jáchyma, který hodil Koudelkovy údaje do bizarního stroje, zahrál člen Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner. Byl to jeden z jeho prvních úkolů před kamerou.
Koudelka proslavil Sobotu
Rolí Koudelky se proslavil v 70. letech komik Luděk Sobota. Venkovana z JZD, jenž vyrazí do hlavního města k tetičce, zahrál bravurně. I některý z dnešních potomků Koudelky by mohl vyrazit ze stejného místa do Prahy. Od kostela v zatáčce dnes jezdí autobusy směrem do hlavního města. Jen silnice už není kostkovaná jako před kamerou. Cestáři ji zalili asfaltem.
V záběrech z Oslova se objevilo několik místních obyvatel, kteří tehdy pracovali v JZD. Filmaři si přáli, aby družstevníci přišli oblečeni bez příkras stejně, jako chodili do práce. "Vyjednali si to s předsedou, natáčelo se ve všední den. Žádné líčení nebylo. Jeden pracovník zrovna opravoval kolo u traktoru. Režisér Lipský si všiml, že nese nafouknutou duši přes rameno. Hned ho s ní postavil před kameru. Ve filmu ho i s duší můžete vidět. Byla to úplná náhoda. A našeho účetního posadili na kolo. Jel kolem špejcharu a pozdravil Koudelku," zavzpomínal Miroslav Fíla. V komedii autorů Smoljaka a Svěráka se objevila i manželka bývalého kronikáře. "Mě z jednoho záběru vystřihli, protože jsem žvýkal," usmál se muž.
Filmaři také natřeli bílou latexovou barvou dům jednoho z místních obyvatel. Nehodilo se jim do příběhu, že byl ohozený břízolitem. Majitel nakonec s neobvyklou přemalbou souhlasil.
Když byl Jáchym dotočen a sestříhán, dostali jednu čerstvou kopii přednostně v Oslově. Promítala se tenkrát tři představení za víkend a pokaždé bylo na projekcích nabito. Místní chtěli vidět na plátně své sousedy. "Tenkrát jsme netušili, jak hodně se film dostane do obliby diváků," říká Miroslav Fíla. Ani Luděk Sobota tehdy ještě nepatřil mezi příliš známé umělce. Dnes funguje v místě natáčení Výrobní a obchodní družstvo Oslov. Na jeho dvoře postávají traktory.
VE FILMU... Luděk Sobota coby František Koudelka stojí u kostela ve filmových Chvojkovicích. Ve skutečnosti jde o Oslov v Jihočeském kraji. V obci prodával skutečný pan Jáchym.
... A DNES. Kdyby dnes Koudelka na silnici u kostela přemýšlel nad kondiciogramem, brzy by na něj troubila auta. V místě natáčení je dnes rušný provoz.
Tatrovka se utopila v Jickovicích
Utopení Tatry 603 na závěr filmu se odehrálo v nedalekých Jickovicích. Ves se nachází blízko přehrady Orlík a nedaleko hradu Zvíkov, který však leží na opačném břehu.
"Potopili jen prázdnou naleštěnou kastli bez vnitřku," zavzpomínal na filmaře jeden z jickovických pamětníků. Malebný rybník uprostřed vesnice stále připomíná natáčení před pětatřiceti lety. Stále u něho stojí chalupa, v níž žil Koudelka se svými třemi dětmi a svou těhotnou životní láskou Blankou (Marta Vančurová). Plození dětí podle kondiciogramu se mu dařilo. "Chalupa je pořád skoro stejná jak v Jáchymovi, jen přistavili garáž. Má už jiného majitele než tenkrát," ukázal jeden z místních. V jickovickém rybníku se místní nekoupou. Jen vlastník slavné filmové chalupy se prý občas ve vodě osvěží.
Na dvoře před domem dostával Luděk Sobota vajíčka od maminky, které si neprozíravě uložil do kufru. A na závěr komedie přijel za ním do Jickovic zástupce firmy „Katoda Olomóc“, aby mu hanáčtinou zvěstoval zprávu o "chebné elektronce é třenáct". Ta zavinila výměnu kondiciogramu. Proto dostal Koudelka černý vůz s pertinaxovým karburátorem. "Tak všecko nejlepšé s tém pertinaxem," popřál Luďku Sobotovi herec Oldřich Velen, představitel šéfa Katody Olomóc.
Kromě jižních Čech si vybral štáb režiséra Lipského i Středočeský kraj. "Zahrada, kde střílí Chocholoušek v Jáchymovi, se točila na zámku Štiřín a to schodiště tam pořád je," potvrdil Zdeněk Svěrák, který ve zmíněné scéně Chocholouškovi nabíjel. Štiřín je součástí obce Kamenice a je vzdálen 25 kilometrů od centra metropole v okrese Praha – východ.
Judista, automechanik a extraktorista Koudelka vyrazil i na Konopiště nedaleko Benešova. Zúčastnil se vernisáže výstavy miniatur japonského výtvarníka Uko Ješity. Natáčelo se ve sklenících v Růžové zahradě státního zámku Konopiště.
A ve které tělocvičně ohromil Koudelka svým judistickým uměním? Posloužily prostory Sokola Praha Vršovice. Koudelkovu tetičku hrála hvězda první republiky Věra Ferbasová. Jáchym uzavřel její velkou filmovou kariéru.