Kouzelný Jedlový důl
Cestou k vodopádům projdeme tajemným údolím se šumícím potůčkem, který získal zlatavou barvu u svého pramene v rašeliništi Na Čihadle. Říčka se od pramene až k soutoku s řekou Kamenicí dravě proplétá mezi kameny, které se jí pletou do cesty. Toto místo je jako stvořené pro romantickou procházku a relaxaci od každodenního shonu.
Velká část údolí je prohlášena přírodní rezervací Jedlový důl, která se rozprostírá celkem na 12 hektarech. Příroda je však chráněna na mnohem větší ploše, neboť se stále nacházíme v CHKO Jizerských hor.
Jizerské hory jsou krajinou tisíce podob. Na jihu pomalu klesají, na severu se prudce svažují skalnaté srázy a na náhorních plošinách v centrální části najdeme rozlehlá rašeliniště a prameny mnoha potoků a řek.
Mořská cesta vedoucí směrem k rašeliništi Na Čihadle
Cesta temnou roklí
Naši procházku k vodopádům Jedlová začneme v obci Josefův Důl, kde je zastávka vlaku i autobusu. Pokud se sem vydáme autem, můžeme zaparkovat u nádraží, nebo až za posledními domy před začátkem lesa, čímž si ušetříme přibližně kilometr cesty.
Necháme se vést modrou značkou, která se na rozcestí U Lesní brány odděluje od žluté a zavede nás na naučnou stezku do temného lesa. Husté koruny urostlých stromů tu a tam propustí několik paprsků světla, které dotvářejí tajemnou atmosféru tmavé rokle.
Může se hoditJak se tam dostat Autem přijedeme z Jablonce nad Nisou, přes Lučany nad Nisou a Dolní Maxov. Zaparkovat lze u nádraží nebo před začátkem lesa. Vlak jede ze Smržovky do zastávky Josefův Důl. Nedaleko od nádraží začíná žluté a modré turistické značení, které nás dovede až k údolí říčky Jedlová. V okolí můžeme navštívit řadu dalších zajímavých míst, například vodní nádrž Josefův Důl. Nedaleko od rašeliniště Na Čihadle najdeme vrchol hory Jizera, který je obklopen přírodní rezervací Prales Jizery. |
Značená cesta se vlní roklí, chvíli se přibližuje a chvíli oddaluje od jiskřivé hladiny potůčku, který tiše bublá mezi kameny. Šplouchání nabere na síle, když dorazíme k první větší kaskádě vodopádů v místě pojmenovaném "Pekelná tůň“.
Tady ještě říčka Jedlová poklidně protéká mezi balvany
Jeden z nejhezčích vodopádů Jizerek
Nad touto tůní se rokle začíná rozšiřovat a zanedlouho dorazíme k největšímu vodopádu rozdělenému do několika pater.
Průzračná říčka se zde mění v pěnící živel, který kaskády s hukotem zdolává a bravurně se vyhýbá balvanům, jež se mu postavily do cesty. Voda se řítí z výšky několika metrů a při svitu sluníčka vytváří duhové odlesky. Okolní útlé břízy a mladé smrky dotvářejí nádherný obraz divoké přírody, ideální pro romantické toulky.
Voda dopadá na obrovské balvany a vytváří tak jedinečný obrázek
Na vrcholu si potok už opět poklidně bublá mezi ohlazenými kameny a cesta se začíná od řeky mírně odklánět. Vede mezi malými smrčky, podmáčenou loukou a vysokou travou. Tady Jedlový důl končí. Modrá značka nás přivede k tzv. Mořské cestě, kde se rozhodneme, kam dál budou naše kroky směřovat.
Nad velkým vodopádem jsou další malé kaskády
V nohách máme něco kolem třech kilometrů. Když ještě asi čtyři a půl kilometru přidáme, dostaneme se k jednomu z nejznámějších vrcholových rašelinišť Na Čihadle, které se ve výšce 980 m n.m. rozprostírá na 3,5 hektarech. Své jméno dostalo podle čihařů, kteří tady lovili ptáky na tahu.
Rašeliniště Na Čihadle
Po dřevěném chodníčku projdeme až k vyhlídkové věži, ze které se naskýtá výhled na okolní horské hřebeny a jedinečnou krajinu přírodní rezervace. Její dominantou je mnoho rašelinných jezírek, ale i pahýly uschlých smrků tyčících do výšky.
Výhled z dřevěné vyhlídkové věže na rašeliniště Na Čihadle
Z dřevěné plošiny těsně nad podmáčeným rašeliništěm můžeme zahlédnout vzácné druhy rostlin jako je například rosnatka okrouhlolistá nebo kyhanka sivolistá. Mezi lesklými hladinami rašelinných jezírek pramení Černý potok i říčka Jedlová, na které jsme cestou sem obdivovali hučící vodopády.
Text a foto: MICHAL NĚMEJC