Diskuse k článku

Jindřichův Hradec: jedno z našich NEJ měst ukrývá spletený 15. poledník

Jindřichův Hradec sice není tak populární jako Český Krumlov, Telč nebo Hluboká, ale zasáhne vás možná intenzivněji. Jedno z nejkrásnějších měst republiky na jihu země láká na výstavní zámek a hrad s nočními prohlídkami, živou Bílou paní, spletený 15. poledník i unikátní úzkokolejku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tulák Joska

poledník je opravdu špatně

"Patnáctý poledník v Jindřichově Hradci na základě několika provedených měření skutečně neprochází Proboštským kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde je v dlažbě na zemi vyznačen. Podle údajů z jedenácti družic prochází 15. poledník cca 4 metry pod Nežáreckou branou, což je několik desítek metrů vzdálené místo od proboštského kostela. Navíc poledník vyznačený dlažbou sleduje i jiný směr, než je nutný směr ze severu na jih," vysvětluje Jana Jirků, vedoucí jindřichohradecké hvězdárny.

0/0
25.8.2010 10:53

bozak

Re: poledník je opravdu špatně

"Podle údajů z jedenácti družic" - což zase odkazuje na systém GPS a chybný model WGS84, který byl ukotven do země v USA a v Evropě (i na vyznačeném 0. poledníku!!) vykazuje stometrové odchylky.

0/0
28.8.2010 10:34

grglos

Nechoďte do zámeckého akvária v Jindřichově Hradci.

Získali jsme letáček na informacích v centru. Atrakci jsme našli, čekali jsme půl hodiny až otevřou, ale nedočkali jsme se. Akvárium provozuje soukromník.

Na dveřích má sice vyvěšenou otvírací dobu, ale ta nefunguje. A dvě udaná telefonní čísla nejsou dostupná. V Zámecké pokladně žádné informace neví.

V přilehlé galerii mlýn (jejíž návštěva mimochodem také za to vstupné nestojí) nám potvrdili, že v akváriu už od minulého léta nikoho neviděli.Rv

0/0
24.8.2010 9:02

cadulka

Hrad

Byla jsem nedávno v Jindřichově Hradci na víkend, centrum nebylo nic moc ve srovnání s jinými jihočeskými městy, ale opravdu doporučuji jít na noční prohlídku hradu. Prohlídka trvá hodinku a dokonce jsme sehnali lístky bez rezervace.

Když překročíte 15. poledník, v penzionu, tuším, že jméno je také s poledníkem, dostanete certifikát. R^

0/0
24.8.2010 7:46

Lucia.M

Je Hradec krásný?

Krásný možná je... a možná je tenhle článek jen chabý pokus o reklamu.

Jednou bych tu s radostí uvítala článek např. o tom, kam může jen na výlet vozíčkář, nebo naopak, kam se určitě takto postižený nedostane.

A Jindřichův Hradec by mohl být ihned na prvním místě. Letos jsem tam byla - já a můj vozík. O nějakém krásném historickém středu města jsem si jen mohla nechat zdát. A cestou z parkoviště (pro vozíčkáře jsme našli jedno místo - samozřejmě obsazené,s možností parkování na 3 hodiny )na hrad jsem měla co dělat abych si na super hrbolaté a křivé silnici neprokousla jazyk, o chodnících ani nemluvím.

Takže město to možná krásné je... ale jen pro zdravé a schopné....

0/0
21.8.2010 18:52

Chytrák

Re: Je Hradec krásný?

Jééé? A nemůžou tedy příště vydat článek kam se to hodí nepřizpůsobivým? Nebo kam se lépe dostane žena atd.? Co to plácáte za nesmysly? Přece nebudou členit články podle tělesných dispozic člověka... Proberte se

0/0
22.8.2010 12:52

Lucia.M

Re: Je Hradec krásný?

Vy se proberte - prohlédněte si všechny články a zkuste je nacpat do nějakých tematických složek... Pude to? Jistě, jde to... články se svým způsobem často motají kolem stejných témat. Když můžou psát kam na kole.... proč nemůžou sem tam napsat kam vozíčkáři...???????

Aha cyklistů je hodně a nemají žádné omezení.. zatímco imobilní ať sedí doma, nebo si sami zjišťují do kterého města, či hradu a zámku se dostanou či nedostanou.

A můžu-li dále odporovat - tak právě že zde se člení články dle tělesných dispozic, jen ti zdraví si toho nevšimnou.

Taky nechápu jak by vám mohl vadit článek kde by například padla zmínka, zda je daná památka, město.... přístupná i lidem se sníženou schopností.

0/0
22.8.2010 18:07

Jandik73

Re: Je Hradec krásný?

Vážená paní nebo slečno, obávám se, že moc hradů pro vozíčkáře přístupných nebude. To by už jaksi popíralo smysl jeho stavby samotné.

0/0
23.8.2010 12:12

mirjur

Re: Je Hradec krásný?

Samozřejmě, že by se mohli zmínit, doporučit vozíčkářům... ale: článek pro cyklisty obvykle napíše cyklista, který danou trasu projel, tip na pěší výlet zase poskytne ten, kdo cestu již prošel, takže si myslím, že pro vozíčkáře by měl logicky psát zase vozíčkář. Jasně, ale který, že? Sám od sebe těžko něco vymyslí, když neví, do čeho jede... Snad by se dalo využít služeb nějakého přítele, který by cíleně takové informace sháněl, ověřoval... Já když jedu někam na kole, tak opravdu nesleduji, jestli je to vhodná cesta pro vozíčkáře. Jednak mě to ani nenapadne, mám jiné starosti, a asi bych to ani neuměl posoudit. Pravda, vím o značené trase pro vozíčkáře v Mariánském údolí (Brno-Líšeň), ale jestli je opravdu vyhovující, to netuším. Asi tak. (na omluvu autorů)

0/0
23.8.2010 13:44

pingu1

Re: Je Hradec krásný?

..a co Ti brani ,misto plku napsat neco sama.. on cyklista se dost tezko vpravi do Tve kuze...;-)

0/0
23.8.2010 15:30

LazyFatMan

Re: Je Hradec krásný?

Historická centra menších měst jsou bohužel pro vozíčkáře hůře přístupná - úzké uličky, kočičí hlavy, doprava vyhnaná z centra a tedy nemožnost zaparkovat blízko (o hradech ani nemluvě), ale je pravda, že v článcích by to mohlo být zmíněno.

Dovolím si malou reklamu - na mestojablonec.cz je info o nové turistické mapě Jizerské hory bez bariér - třeba to Vám nebo někomu jinému pomůže.

0/0
23.8.2010 12:29

lengai_de_costy

Falešný poledník

Pokud něco píšete, pánové a dámy z idnes.cz, zkuste si zjistit pár skutečností. Váš "falešný poledník" je správně! Je to 15. poledník na východ od Greenwiche na Besselově elipsoidu. Systém GPS užívá elipsoid WGS84. Oba dva elipsoidy se vzájemně liší v našich podmínkách právě o nějakých těch 100 metrů. Takže to není špatně, ale je to správně! ....... Město je krásné, turistům má skutečně co nabídnout, ale kritika od W.Codyho má taky něco do sebe. Město je plné heren a obchodů s hadrama a s tím, že je to buranov, tak zcela nesouhlasím. Spíš bych to charakterizoval jako typické maloměsto! A v podvečer je skutečně vylidněné a prázdné. Přesto ale můžu doporučit k návštěvě. [>-]

0/0
21.8.2010 11:55

bozak

Re: Falešný poledník

Ono GPS nepasuje ani na 0. poledník na Greenwich, tam taky ukazuje rozdíl 100 metrů : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Garmin_GPS_at_Greenwich_Observatory.jpg

0/0
21.8.2010 15:52

Tulák Joska

Re: Správný polednník

Nechápu, stačí si přečíst vyjádření vedoucí hvězdárny z článku:

"Patnáctý poledník v Jindřichově Hradci na základě několika provedených měření skutečně neprochází Proboštským kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde je v dlažbě na zemi vyznačen. Podle údajů z jedenácti družic prochází 15. poledník cca 4 metry pod Nežáreckou branou, což je několik desítek metrů vzdálené místo od proboštského kostela. Navíc poledník vyznačený dlažbou sleduje i jiný směr, něž je nutný směr ze severu na jih," vysvětluje Mgr.Jana Jirků, vedoucí jindřichohradecké hvězdárny.

0/0
25.8.2010 10:47

bozak

Re: Správný polednník

"Podle údajů z jedenácti družic" - což zase odkazuje na systém GPS a "chybný" model WGS84, který se u nás v geodézii nepoužívá.

0/0
28.8.2010 10:32

W.Cody

Hradec je krásný, ale...

Hradec je na první pohled krásný, ale když si sundáte růžové brýle, tak v historických domech v centru je to jedna velká vietnamská tržnice, když ne hadrárna, tak hernabar... Spoustu hospod, ale samej pajzl, takže večer nemáte kam jít... Nerad bych urazil místní, ale je to celkem buranov... Od čtyř odpoledne jste ve městě sám, liduprázdno a nuda. To je taky důvod, proč není J.Hradec tak oblíbený jako v článku zmíněný Krumlov, tam to totiž žije. V Hradci chcíp pes... Takže projít si zámek, kouknout na jesličky, krásný fotky z věže a hurá pryč, než si zkazíte pěkný první dojem :-)

0/0
21.8.2010 11:25

peobox

Re: Hradec je krásný, ale...

pravda. po pěti letech strávených v hradci mohu v podstatě potvrdit. na náměstí je kromě vietnamců taky spousta těch, jejiž jméno se nevyslovuje a často to není vůbec pěkný pohled...

jako špičkovou restauraci doporučuji penzion u černýho ptáka. když chcete zajít na pivo, tak zase do hauzrova pivního sanatoria.

0/0
21.8.2010 11:55

fruz

Re: Hradec je krásný, ale...

Rozhodně nemůžu souhlasit, že Hradec je buranov. Narodil jsem se tu a žiji zde a přijde mi to dost sprosté.;-O Pořádně si ho projděte a pak suďte! Ano, na náměstí je několik vietnamských obchodů, ale více obchodů a restaurací normálních, dobrých podniků je zde více než dost, nevím, co myslíte těmi pajzly... Večer ve všední den město utichá, ale tím spíš si turisté užijí klid našeho krásného jihočeského města. V pátek a o víkendu je zde rušno více než dost....Rozhodně je zde krásně a celé okolí patří mezi nejkrásnější místa republiky.R^ A to tvrdí mnoho turistů...

0/0
21.8.2010 17:26

W.Cody

Re: Hradec je krásný, ale...

Věřte, že jej mám projitý více než dost. Netvrdím, že jsou tam všichni burani, ale obecně je to buranov... Na náměstí míru a v Panské ulici je to jeden vietnamský krám vedle druhého, čest výjimkám. A na ty ostatní si vietnamští obchodníci brousí zuby. Můžete mi říct, kam se může třicetiletý muž jít ve městě pobavit? Nějaký normální bar? Nemůžete, žádný tam není... Na zdejší bowling chodí puberťáci a mládež do max 20 let, do toho podniku na Masarikovo náměstí zas chodí ti, jejichž jméno se nesmí vyslovit... Ostatní podniky jsou buď průměrné hospody (v některých dobře vaří a jsou fajn na večeři), nebo podprůměrné pajzly. V pátek a o víkendu je tam rušno, místo deseti lidí je jich v centru 50. Souhlasím, že je tam krásně, a že okolí je více než nádherné... Ale více to žije i v nedaleké Nové Bystřici (cca. 3500 obyvatel?) To je prostě fakt... Proto si Hradec oblíbí spíše starší turisté.

0/0
21.8.2010 21:28

peobox

Re: Hradec je krásný, ale...

na bowlu je naprosto tragický pivo. tam se opravdu pobavit nedá. jen ten věk bych posunul na těch 25, páč tam choděj dost vysokoškoláci. tedy většinou nižší ročníky, než  zjistěj, že to tam stojí za prd :-)

rušno je v hradci pouze v turistické sezoně. jinak o víkendech, když odjedou studenti, tak je to opravdový ghost town. a to je prostě fakt. o prázdninách se tam potulují skupinky ruských, německých a japonských turistů. tohle ovšem platí pouze přes den. jakmile padne 18. hodina a zavřou v jednotě, tak je město prázdný naprosto kdykoliv (5 let exaktního pozorování :-))

0/0
21.8.2010 22:31

Najdete na iDNES.cz