Holandsko v srdci Moravy: unikátní větrné mlýny

Nejvíce větrných mlýnů v České republice se dochovalo v turisticky opomíjené oblasti Drahanské vrchoviny. Pokochat se jejich starobylou krásou můžete i nyní, když už turistická sezóna skončila.

Větrné mlýny Drahanské vrchoviny - Větrný mlýn v Ostrově u Macochy upoutá světlým neomítnutým zdivem z vápence. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz



Klikněte na mapku

Velmi málo známou turistickou oblastí na Moravě je Drahanská vrchovina, která se rozkládá mezi městy Prostějov, Konice, Boskovice, Brno a Vyškov. Z morfologického hlediska představuje Drahanská vrchovina vyzdviženou kru zemské kůry se strmými okrajovými svahy a zarovnanou náhorní plošinou ve výškách okolo 600 m, kterou pokrývají střídavě pole, lesy a pastviny.

Drahanská vrchovina s výjimkou Moravského krasu, který bývá považován za její součást, nenabízí žádné úchvatné turistické cíle. Je však ideálním terénem pro aktivní rekreaci v klidné a nepříliš dotčené přírodě a to i přesto, že veřejnosti není zpřístupněna rozsáhlá zalesněná oblast severně od Vyškova, kde se nachází vojenský výcvikový prostor.

Větrné mlýny Drahanské vrchoviny

Krajina Drahanské vrchoviny u Petrovic
UNIKÁTNÍ FOTKY MLÝNŮ - ZDE 

Větrným mlýnům oblast Drahanské vrchoviny v minulosti nesmírně přála – chybí tady totiž vodní toky s celoročně stabilním vyrovnaným průtokem. Potoky a říčky často vysychají, v oblasti Moravského krasu voda všechna mizí do podzemí. Vodní mlýny zde proto nebyly tak efektivní jako jinde a místo nich dostaly příležitost mlýny větrné. Na bezlesých, vysoko položených pláních, kde fouká skoro pořád, jich v minulosti stávalo několik desítek. Do současnosti se jich zachovalo rovných 10 a mnohé z nich nemají jinde obdobu.

Unikátní Halladayova turbína

Velmi pozoruhodný větrný mlýn stojí na severním okraji Ruprechtova při silnici směřující do Podomí. Objekt je díky svému velmi neobvyklému větrnému kolu, které se odborně nazývá Halladayova turbína, unikátem nejenom u nás, ale v podstatě v celé Evropě.

Po ničivé vichřici roku 1882, kdy přírodní živel polámal dřevěná křídla větrného mlýna, se mlynář rozhodl pro velmi odvážnou renovaci. Na střechu ve výšce 16 m nad zemí nainstaloval v letech 1882 – 84 k pohonu mlecích strojů namísto upadlých křídel dvoutunové větrné kolo o průměru 10 m. Toto neobvyklé strojní zařízení, odborně nazývané Halladayova turbína, se používalo v té době hlavně v Americe a sloužilo k čerpání vody pro napájení dobytka. U větrných mlýnů znamenala její instalace výrazné zvýšení výkonu mlecího zařízení.

Efektivnější využití větrné energie umožňovaly drobné lopatky (žaluzie) rozmístěné po obvodu kola, jejichž sklon bylo možné nastavovat pomocí táhla v závislosti na síle větru. Otáčení celé turbíny proti větru probíhalo automaticky a zajišťovalo jej dvojité ocasní kormidlo.

Halladayova turbína nepřežila socialismus a po roce 1989 byla na základě fotografií znovu vytvořena. Od roku 1998 opět zdobí ruprechtovský větřák, který dnes slouží jako penzion. Po dohodě s majitelem nebo správcem je přístupný i pro širší veřejnost.

Vetrné mlýny Drahanské vrchoviny

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Svérázný produkt vesnického kumštýře

Větrný mlýn u obce Háčky poblíž městečka Konice je také objektem velmi atypickým. Na našem území žádný jemu podobný neexistuje a v cizině zřejmě také ne.

Základem větrného mlýna v Háčkách je zděná hranolová budova čtvercového půdorysu vysoká  5,7 m. Na ni je posazena dřevěná nástavba útlého, mírně kónického tvaru bez oken, která je kryta otáčivou střechou ve tvaru kulové helmice. Atypické rysy vykazuje vedle vlastní stavby i celé mlecí zařízení o jednom složení, které je z velké části zachováno.

Hřídele a převodová kola jsou na rozdíl od jiných větrných mlýnů z oceli, spodní náhon mlecích kamenů zajišťovala řemenice. Větrné kolo má průměr 7 m a tvoří jej šest dřevěných lopatek. Mlecí zařízení, jemuž ke kompletnosti schází již zničené dřevěné součásti, sloužilo pouze k výrobě krup a ke šrotování.

Větrný mlýn ve své dnešní atypické podobě vznikl v letech 1922 – 23. Jeho předchůdcem byl dřevěný větřák z roku 1826, který v roce 1911 vyhořel. Současný objekt, postavený asi na stejném místě, představuje svérázný produkt, sestrojený patrně podle vlastních plánů zručného a fantazií vybaveného vesnického řemeslníka a stavitele.


Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

TIP: Vyčerpávající informace o všech dochovaných větrných mlýnech na území ČR najdete v knize Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Knihu si můžete ve vázaném nebo brožovaném provedení  objednat u nakladatelství Libri - ZDE. V knihkupectvích už většinou chybí.


Může se hodit

Vyrazte na výlet klidně i teď

Větrné mlýny Drahanské vrchoviny nejsou závislé na turistické sezóně. S výjimkou rudického větrníku není ani jeden oficiálně přístupný, takže případná prohlídka vnitřních prostor stejně závisí víceméně na náhodě setkání s majitelem. A jak už to chodí – davy turistů a zvědavců nikdo moc nemusí, zato zbloudilý zájemce se zájmem o věc může být v mimosezónním liduprázdném období naopak vítán.

Záhada v Malém Hradisku

Kamenná budova s půlkruhovým zakončením stojí u silnice v obci Malé Hradisko na Prostějovsku. V evidenci památkářů je stavba chráněna jako větrný mlýn, přestože se ještě nikomu nepodařilo prokázat, že to větrný mlýn skutečně někdy byl. Žádná zmínka není v  archivech ani v obecní kronice…


Staré mlýny, symbol souznění člověka s krajinou

Větrné mlýny Drahanské vrchovinyVětrné mlýny Drahanské vrchovinyVětrné mlýny Drahanské vrchoviny




Větrné mlýny Drahanské vrchovinyVětrné mlýny Drahanské vrchovinyVětrné mlýny Drahanské vrchoviny




Větrné mlýny Drahanské vrchovinyVětrné mlýny Drahanské vrchovinyVětrné mlýny Drahanské vrchoviny




Větrné mlýny Drahanské vrchovinyVětrné mlýny Drahanské vrchovinyVětrné mlýny Drahanské vrchoviny





Foto: Martin Janoška




Mlýn je soukromým majetkem, zděná část slouží jako obytná budova a její interiér není přístupný veřejnosti. Lze jej však prohlížet zvenčí.

Větrné mlýny Drahanské vrchoviny

Atypický větrný mlýn v Háčkách

Romantika ve válcích

Řada z někdejších funkčních větrných mlýnů Drahanské vrchoviny je dnes využívána svými majiteli k rekreaci. Jeden z nejkrásnějších v celé České republice stojí v Ostrově u Macochy a je jedním ze symbolů Moravského krasu. Od jiných podobných se liší především bílým neomítnutým zdivem z vápence. Interiér se zachovaným mlecím zařízením je využíván jako rekreační objekt a dovnitř se běžný návštěvník nedostane.

Podobně hezký a zachovalý mlýn stojí stranou vesnice v Kořenci na Boskovicku. V minulosti měl neobvyklé větrné kolo tvořené pěti perutěmi, dnes už bohužel chybí. Jinak je však mlýn kompletně zachován a pečlivě udržován ve starobylém duchu. Přístupný je pouze po domluvě s majitelem, který mlýn rovněž využívá jako rekreační objekt.

Větrné mlýny Drahanské vrchoviny

Větrný mlýn v Kořenci nemá již dnes větrné kolo

Krásný mlýn stojí také na okraji Jednova u Konice. Má podobně jako většina všech dochovaných mlýnů Drahanské vrchoviny podobu bytelného válce. Jeho autentický vzhled je však pouze zdánlivý, protože větrné kolo má funkci pouhé ozdoby. Vnitřní strojní zařízení podlehlo již dávno zkáze a vnitřek je upraven k rekreaci.

Další větrné mlýny přestavěné k bydlení naleznete v Rozstání, Němčicích a Petrovicích.

Větrné mlýny Drahanské vrchoviny

Větrný mlýn v Jednově slouží jako obydlí, větrné kolo je nefunkční

Kam se "točí" novodobé větrníky na staré mlýny...

Koncentrace větrných mlýnů na Drahanské vrchovině nebyla náhodná, o čemž svědčí mimo jiné i skutečnost, že celá oblast je dnes středem zájmu stavitelů větrných elektráren. Jedna z největších v České republice se právě v těchto dnech zprovozňuje u obce Drahany - více o této elektrárně ZDE. Naskýtá se však otázka, zda-li i po výstavbě těchto monster bude Drahanská vrchovina tak krásná jako dříve. Siluety větrných mlýnů zapadaly do krajiny určitě mnohem lépe.

Výstavba větrné elektrárny u Drahan

Výstavba větrné elektrárny u Drahan
Foto: František Holátko

Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

13. dubna 2024

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Pěšky, na kole, po vodě. Horní Rakousko je utajený ráj nedaleko českých hranic

17. dubna 2024

Premium Rakousko jsem dosud znala jen pod sněhem, bylo pro mě vždy osvědčeným lyžařským cílem. Zajímalo mě...

Lyžařská střediska ukládají sníh na další sezonu, v létě ho pokryjí izolací

17. dubna 2024

Globální oteplování ohrožuje lyžařské dovolené. Některá zimní střediska proto oživují starodávný...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...