Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Dostat se výš nad smog už v Česku nejde. Inverzní pohádka na Sněžce

  8:00
Současné inverzní počasí může mít své neodolatelné kouzlo. Na hřebenech našich nejvyšších hor svítí sluníčko a i teplota vzduchu je během dne mnohem příjemnější než ve smogem zamořené české kotlině. Prcháme před ním rovnou na naši nejvyšší horu a moře mraků necháváme hluboko pod námi.
Státní hranice na vrcholu Sněžky a horní hranice lanovky pod vrcholem

Státní hranice na vrcholu Sněžky a horní hranice lanovky pod vrcholem | foto: David Hainall, pro iDNES.cz

Naše bývalá "šestitisícovka"

Na Sněžku, naši bývalou "skorošestitisícovku", se vydáváme tradičně 17. listopadu.

Dnes už málokdo ví, že nebýt stále se zdokonalující techniky a prostředků pro měření nadmořské výšky, mohli jsme v Čechách mít náš vlastní 'himálajský' vrchol. První měření nadmořské výšky provedl Kryštof Schilling a výsledek jeho měření by dnes jistě nadchl leckterého náročnějšího vysokohorského turistu nebo horolezce. Naše nejvyšší hora totiž v roce 1656 měřila úctyhodných 5 880 metrů. Další historické měření proběhlo o tři roky později a výška byla upravena na 2 035 m n. m.

My se smiřujeme s "pouhými" 1 602 metry a na náš výšlap se vydáváme z Pece pod Sněžkou. Auto necháváme na parkovišti na severním okraji města za mýtnou bránou u řeky Úpy. Poplatek za parkování, 120 Kč budeme platit až odpoledne při odjezdu.

Z Pece Obřím dolem na hřeben

Je chvíli před devátou hodinou ranní, teplota vzduchu se pohybuje kolem nuly, trávu i kameny pokrývá jinovatka a předpovědí slibované sluníčko zatím nikde. Nejsme tady ale sami. Slibná předpověď počasí přilákala spoustu lidí a parkoviště se pomalu plní přijíždějícími auty.

Výlet na Sněžku

Opouštíme Pec pod Sněžkou a po široké cestě značené modrou turistickou značkou pohodlně přicházíme kolem otevřené boudy v Obřím dole k malé kapličce. Byla postavena v roce 1873 a v současné době již neslouží svému původnímu účelu. Najdeme v ní však volně přístupnou expozici dokumentující drsné životní podmínky původních obyvatel, jejichž život i zdejší přírodu ovlivňovaly zejména časté laviny.

Konečně opouštíme asfaltovou silnici a začínáme stoupat. S nabíráním výšky se postupně otepluje a objevuje se modré nebe a hřeben bez mraků. Otvírá se nám pohled na Studniční horu a Úpskou jámu. Obří důl představuje ukázkové údolí ledovcového původu s morénami a mohutnými kary, roklemi, vodopády a lavinovými svahy. Je to biologicky velmi cenné území se spoustou vzácných rostlin i živočichů.

Cesta stoupá kolem vodárny, postavené v roce 1912. Tato technická památka stojí v samotném závěru Obřího dolu u Rudého potoka. Je volně přístupná a můžeme si v ní prohlédnout dobovou fotodokumentaci i některé části původního zařízení, které pomáhalo zásobovat Sněžku vodou.

Od vodárny už to není daleko k bývalé Obří boudě. Cestou procházíme kolem Dixova kříže věnovanému bývalému správci Obří boudy Štefanu Dixovi, který 1. dubna roku 1900 tragicky zahynul pod lavinou.

Pohled zpět na závěrečnou část Obřího dolu a horní hranici inverzní oblačnosti

Výš už to u nás nejde

Obloha bez mráčku, nečekané teplo a válející se mraky pod námi dávají tušit, že tento den bude opravdu zdařilý. Postupně odkládáme oblečení a kromě bund končí v batohu nakonec i čepice a rukavice. Hřeben Krkonoš dnes tvoří ostrou hranici, za níž mizí nízká oblačnost jako mávnutím proutku a pohled do polských údolí nic nestíní.

Na loukách pod Sněžkou se pár nadšenců učí ovládat padák na snowkiting a v dnešním větru mají i s malým padákem co dělat. Upravená stezka zajištěná tyčemi a zábradlím s řetězy, která stoupá po Větrném hřebeni, je i v pozdním podzimu plná lidí a na několika vyhlídkách po cestě se fotografové musí střídat u ideálního vyhlídkového místa. Těch posledních 200 výškových metrů na vrchol Sněžky zvládáme i s focením za necelou půlhodinku.

Stojíme na skalnatém vrcholu Sněžky, 1 602 metrů vysokém nejvyšším bodu České republiky, obloha jako vymetená a pod námi se otvírá pohled na nekonečnou peřinu mraků, ze které daleko na východě vystupuje jen hřeben Kralického Sněžníku a Pradědu.

Na vrcholu můžeme obdivovat hned několik staveb. Nejstarší z nich, postavená v letech 1665–1681, je 14 metrů vysoká kaple sv. Vavřince, jež stejně jako moderní hotel z roku 1976 stojí na polském území. Hotel nahradil starou Slezskou boudu z druhé poloviny 19. století. Legendární Česká bouda bohužel zchátrala a v roce 2004 byla stržena. Na jejím místě se pak o dva roky postavila tzv. poštovna.

Mohyla na vrcholu Sněžky (1 602 m)

Kaple sv. Vavřince a hotel na vrcholu Sněžky

Kolem Růžohorek zpátky do Pece

Sestup z vrcholu Sněžky po žluté značce přes Růžovou horu vede pod technicky unikátní sedačkovou lanovkou, uvedenou do provozu v roce 1949, na níž je možné s jedním přestupem na Růžové hoře sjet až do Pece pod Sněžkou.

Zpočátku je sestup prudší, ale jako všechny hlavní turistické trasy v Krkonoších je cesta upravená a jde se po ní velmi příjemně. U mezistanice lanovky na Růžové hoře dokonce přicházíme na asfaltku, která nás dovede až k dvojici tradičních horských chat – Děčínské boudě a horské boudě Růžohorky s možností občerstvení. Chaty stojí na rozlehlé louce pod hranicí lesa. Kocháme se nádhernými výhledy na Studniční a Liščí horu a v růžohorské boudě si poroučíme skvělé krkonošské kyselo a borůvkový koláč. Obojí bylo vynikající.

Nekonečné moře mraků nad českou kotlinou

Moc se nám nechce zpátky do inverzního pošmourna, ale nedá se nic dělat. Začínáme vcelku prudce klesat lesem po zelené značce. Stále je docela teplo, ale jakmile se jen dotkneme horní hranice mraků, teplota prudce klesá a ke slovu opět přicházejí bundy, čepice a rukavice, které do té doby odpočívaly v batohu. Blíží se čtvrtá hodina odpolední a i když sluníčko zdaleka nezapadá, v Peci pod Sněžkou je nepříjemné a trochu smutné šero.

Sněžka patří k poněkud "profláknutým" turistickým cílům, ale když vyjde počasí, tak jednodenní výlet plný nádherných panoramatických výhledů určitě stojí za tu námahu.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Spíš úprk než pobyt. Čínská turistická komanda se snaží šetřit čas i peníze

Devět měsíců poté, co Peking náhle upustil od své přísné politiky nulové tolerance ke covidu, se čínští turisté...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Erotické hrátky nebo šaman. Čím chtějí zaujmout luxusní hotely

Nabídnout hostům víc než konkurence, zaujmout a překvapit luxusem, udělat si nabídkou neobvyklého servisu reklamu. To...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Ráj na dosah. Salcburské trasy lemují salaše zasazené v dechberoucí přírodě

Advertorial Víte, že Salcbursko můžete doslova vnímat všemi smysly? Salcbursko voní čistou přírodou. Kontrast alpských hřebenů a...

Dobrodružství v Nízkých Tatrách. Třídenní přechod jsme zakončili v lázních

Premium Zakončit třídenní přechod Nízkých Tater dvoudenním pobytem v lázních se nám jevilo jako ideální program kratší...

Za chatami, na které se lanovkou nedostanete. K jedné ani nevede elektřina

Premium Čtvrtý díl prázdninového seriálu vede do samotného srdce Beskyd na chatu Ostrý, kam je třeba vyjít jedině „po svých“....

Největší regenerační efekt má delší dovolená v kuse, radí rekreolog Hamřík

Premium Letní dovolená je na dohled, hurá! Jak dlouho má trvat, abyste si odpočinuli? Je lepší zůstat doma, nebo někam jet? V...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...