Přes rozhlednu Bára k bývalým dvěma mořím a zřícenině hradu
Auto necháváme u dnes bohužel zavřené restaurace Kometa, jejíž otevření komplikuje spor nového majitele s podnikatelem Beranem, který má v blízkosti vilu. Restaurace stojí na strategickém místě u vstupu do Rekreačních lesů Podhůra.
Nedaleko Komety vstupujeme do ráje vysokých i nízkých lanových překážek. Areál je pro veřejnost přístupný od května do října.
Centrum celého komplexu představuje rozhledna Bára. Unikátní a atypická konstrukce ve tvaru trojbokého komolého jehlanu je postavena z modřínového a dubového dřeva.
Bára je už druhou rozhlednou na tomto místě. První byla otevřena 21. června 2008, ale o čtyři dny později ji zničil orkán, který tady napáchal milionové škody. Obnovená rozhledna byla otevřena 3. září 2009 a je vysoká necelých 26 metrů. Vyhlídková plošina se nachází v téměř patnácti metrech nad zemí.
V okolním lese jsou rozeseté prolézačky a nedaleko rozhledny byla vybudována i lesní tělocvična. Než děti vyzkouší všechny překážky a prolézačky, uběhne hravě hodina a musíme vyrazit dál směrem na Rabštejnskou Lhotu.
Výlety za zvířátkyStáhněte si za 169 Kč knížku nabitou tipy na výlety za zvířátky - najdete ji na Knihy.iDNES.cz |
Na východním konci vesnice se nachází přírodní památka „Na skalách“, z geologického a geomorfologického hlediska jedna z nejpozoruhodnějších lokalit v Železných horách.
V minulosti se zde těžil pískovec a z podloží i tvrdý křemenec. Křemence vznikly na dně moře v období prvohor, zatímco drolivé pískovce vznikly na dně křídového moře v druhohorách. V pískovcích se dokonce občas dají najít špatně dochované zbytky mořské fauny, např. schránky ramenonožců nebo zuby žraloků. Skalní odkryvy na této lokalitě tak dokumentují „přítomnost dvou moří“.
Naše další kroky vedou ke zřícenině hradu Rabštejn. Nejprve žlutá a později červená a zelená značka stoupá pohodlně lesem. Jen z údolí Markovického potoka je stoupání ke zřícenině příkřejší.
Hrad Rabštejn, také přezdívaný Rabštejnek, byl postaven pravděpodobně během první poloviny 14. století. První zmínky se o něm objevují až koncem 14. století, kdy byl v majetku Matyáše z Rabštejna. Od poloviny 16. století hrad pustl a významnější péče se mu dostalo až díky Františku Auersperkovi, který nechal ve druhé polovině 19. století romanticky opravit zbytky hradního paláce.
Netrvalo však dlouho, zastřešení se zřítilo a objekt se proměnil ve zříceninu. Do dnešních dob se zachovaly části obvodového zdiva paláce, torzo věže a bašty. Ačkoli zřícenina stojí na skalním ostrohu nedaleko vrchu Rabštejnek, není z ní díky vzrostlým stromům žádný velký výhled, výjimkou je zima, kdy stromy shodí listí.
Kolem kochánovických rybníků ke Kočičímu hrádku
Od zříceniny hradu Rabštejn a stejnojmenné vesnice klesáme k Pernému rybníku, nad kterým ve svahu stojí tzv. Tyrolský domek. V 19. století ho nechal postavit majitel slatiňanského panství kníže Auersperg, který se inspiroval stavbami horských chat v Alpách. Dnes slouží stavba jako základna slatiňanských skautů.
Kochánovické rybníky tvoří soustava čtyř rybníků – Hluboký, Vilém, Perný a Čabrousek. Celkově zaujímají rozlohu přes sedm hektarů a na zimu bývají vypuštěné. Na březích rostou hlavně duby, některé z nich i 200 let staré. Prostor mezi rybníky vyplňují mokřadní louky nebo mokré olšiny.
Na vrcholu Chlum bývala rozhledna, která původně sloužila jako protipožární pozorovatelna. Na jejím místě dnes stojí nová a moderní volně přístupná rozhledna, výhled však zastiňují vzrostlé stromy.
Cesta se dál svažuje nad populární výletní restauraci Monako. Původně celodřevěný objekt restaurace byl postaven před více než 100 lety a stal se oblíbenou zastávkou pro návštěvníky slatiňanského hřebčína nebo nedalekého Kočičího hrádku.
Nad Monakem se rozkládá další malá lesní tělocvična, kterou přivítají malé děti. Od Monaka to ke Kočičímu hrádku to pak není daleko. V kronikách se můžeme dočíst, že ho v letech 1898 – 1901 nechala postavit kněžna Vilemína Auerspergová ovlivněná romantismem. Miniatura hradu sloužila zámeckým dětem, které si zde velmi rády hrály.
Závěr výletu
Bezmála 14 km okruh uzavíráme opět u uzavřené restaurace Kometa poblíž rozhledny Bára a lanového parku. Většinu času jsme strávili na širokých zpevněných cestách vhodných pro cyklistiku a na pohodlných lesních cestách.
Kromě zmíněného Monaka je možné se skvěle najíst nebo občerstvit ještě v hostinci U Drobílků v Rabštejnské Lhotě přímo na hlavní silnici na Seč u rybníka Rohlík a nebo ve vyhlášené restauraci Na Hájence, která se nachází na žluté turistické značce vedoucí z Rabštejnské Lhoty ke Kochánovickým rybníkům.
Díky několika dětským hřištím nebo lesním tělocvičnám po cestě je okruh vhodný pro malé děti, které jsou zvyklé alespoň trochu chodit. Každý si na zdejších naučných cestách nebo hřištích přijde na své.