Malebné městečko Lanškroun (původně Landeskrone - Koruna země) se nachází v podhůří Orlických hor na pomezí Čech a Moravy. Řadu zajímavostí najdete však i v jeho okolí.
Přehlídka řemesel v Letohradě
Dominantou Letohradu je barokní zámek, který v současné době není přístupný. U zámku se rozprostírá státem chráněný park s krásnou empírovou kašnou.
V objektu Nového Dvora se nachází Muzeum řemesel, které nabízí rozsáhlou expozici třiceti řemeslných dílen (z období 1890 až 1930).
V první patře uvidíte kompletně vybavenou paramentářskou dílnu, která je v současnosti v České republice ojedinělá. Mezi dřevozpracujícími řemesly najdete koláře, bednáře, šindeláře, truhláře či uměleckého řezbáře, zámečníka, hodináře a mnoho dalších. Další expozici připomínají tkalce, krejčího, kožešníka, ševce, sedláře, kamnáře, cihláře či kameníka, ale i kloboučníka nebo fotografa.
Ve druhém patře budovy vás čeká prohlídka světnice ukazující život na tehdejší vesnici. Největším unikátem je bezesporu unikátní model mlýna z roku 1905.
ORLICKÉ PODZEMÍ - prohlédněte si bohatou fotogalerii
V pohraničním pásmu Orlických hor se nachází několik stovek větších či menších železobetonových bunkrů, které spatříte v těsné blízkosti silnic. Zde jsou tipy na návštěvu některých větších tvrzí:
Dělostřelecká tvrz Bouda
Za návštěvu určitě stojí tvrz Bouda, kam se dostanete pěšky či na kole (3 km) od chaty na Suchém vrchu (995 m n. m.) nebo od Mladkova (odtud 6 km pěšky). Doporučujeme teplé oblečení, a to i v létě - teplota se v tvrzi celoročně pohybuje okolo 5° C.
Bouda je jediná tvrz přístupná v podobě z roku 1938, která byla součástí československého pevnostního systému budovaného v letech 1935 - 38. Je jednou z pěti stavebně dokončených československých dělostřeleckých tvrzí (Smolkov, Hůrka, Adam, Hanička).
V současné době je tvrz Bouda největším muzeem československého stálého opevnění na území České republiky. |
Bouda je zároveň naší nejmenší tvrzí - tvoří ji pět objektů srubů) postavených v nejvyšším stupni odolnosti. Sruby jsou v podzemí propojeny nespočtem chodeb, v nichž se nacházelo vše potřebné k tomu, aby jednotka byla schopna v případě obklíčení přežít a bojovat. Stěny a stropy jsou postaveny 3,5 metrovou vrstvou železobetonu, které odolávaly přímým zásahům dělostřeleckých granátů a leteckým útokům.
Od roku 1990 tu probíhají rekonstrukční práce, díky kterým se podařilo téměř celou tvrz zpřístupnit veřejnosti. Od roku 1995 je bOuda uznána za kulturní památku. Návštěvníci mají možnost absolvovat buď klasickou či kompletní prohlídku. Časová náročnost je asi 1,5 a 2 hodiny.
Dělostřelecká tvrz Hanička
Původně plánovaná jako tvrz Bartošovice se nachází u stejnojmenné osady Hanička. Francouzskou stranou byla preferována stavba tvrze Bartošovice, ovšem českoslovenští plánovači pokládali stavbu tvrze v prostoru osady Hanička za prvořadou.
Úkolem Haničky bylo krýt pevnost Adam, která zároveň kryla Haničku, a hlavně okolí šedesáti srubů těžkého opevnění a stopadesáti lehkých objektů. Zároveň uzavírala několik důležitých komunikací v této oblasti. |
Ve velkém sporu nakonec Hanička zvítězila a na jaře roku 1936 se začaly vytyčovat základy pevnosti. Stavební práce byly hotovy za neuvěřitelných 22 měsíců. Od roku 1968 byly prováděny první snahy o zpřístupnění tvrze pro veřejnost. V roce 1975 však zabralo Haničku Federální ministerstvo vnitra, které tu začalo budovat novodobý kryt. Ten však nikdy nebyl dokončen.
Dělostřelecká tvrz Adam
Tvrz se rozprostírá nad Mladkovem v Orlických horách. Hlavním úkolem tvrze bylo (společně s pevností Bouda a Hůrka) bránit takzvanou Zemskou bránu, která navazovala na Kladskou kotlinu v tehdejším Německu. Českoslovenští generálové považovali toto území za nejvíce zranitelnou oblast Československa.
V případě nepřátelského průniku kotlinou a současně vedeným útokem z jihu totiž hrozilo, že bude československá armáda rozdělena na dvě poloviny. Proto byl tento prostor - považovaný za jeden z předpokládaných směrů útoku německého vojska- důkladně opevněn.
MŮŽE SE HODIT |
MUZEUM ŘEMESEL - OTEVÍRÁCÍ DOBA: DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ BOUDA - OTEVÍRACÍ DOBA: LANŠKROUNSKÁ KOPA - TRADIČNÍ AKCE |