Hanácké Athény
Město na středním toku Moravy v dolní části Hornomoravského úvalu si v minulosti vysloužilo lichotivou přezdívku Hanácké Athény. Důvodem bylo především velké množství škol a s tím spojená vysoká míra vzdělanosti.
Tradice i v současnosti bohatého školství se zde odvíjejí od arcibiskupského gymnázia a učitelského ústavu. Dnes zde funguje řada všeobecných, odborných, pedagogických a uměleckých škol.
Návštěvníky však v Kroměříži láká především velké množství kulturních památek. Roku 1997 byla Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky, o rok později se octly kroměřížské zahrady s komplexem arcibiskupského zámku na seznamu světového dědictví UNESCO. Město je dějištěm každoročních hudebních festivalů, výstav, odborných konferencí, sympozií a kongresů.
Nejcennější obraz v Česku
Za zakladatele Kroměříže při brodu přes řeku Moravu je považován olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku, jenž na místě původní obchodní osady postavil v polovině 13. století hrad, který později začal sloužit jako biskupská rezidence.
V 16. století prošel hrad přestavbou do podoby zámku. Jako biskupské později arcibiskupské sídlo sloužil až do roku 1949, kdy byl zabaven státem. Dnes je opět v péči původních majitelů.
|
Chloubou zámku je sněmovní sál s 22 křišťálovými lustry, nástropními malbami a bohatou štukaturou. V letech 1848-49 se zde scházel říšský rakouský sněm, který se pokoušel vytvořit novou ústavu. Nakonec byl však pro své příliš radikální názory rozehnán vojskem.
Další významná historická událost se na kroměřížském zámku odehrála roku 1885, kde se zde uskutečnila schůzka rakouského císaře Františka Josefa I. a ruského cara Alexandra I.
Zdaleka největším turistickým magnetem kroměřížského zámku je však zámecká obrazárna, která obsahuje po Národní galerii v praze druhý nejcennější soubor výtvarných děl. Obraz Apollon a Marsyas od Tiziana je považován za vůbec nejcennější na území ČR.
MŮŽE SE HODIT Jak se tam dostat Vlakem po trati Přerov – Břeclav s přestupem v Hulíně anebo po trati Brno – Kojetín – Valašské Meziříčí. Co vše lze v Kroměříži navštívit Koupání v Kroměříži Koncerty v Kroměříži (program na srpen - říjen) |
Kroměřížské zahrady
O zápis Kroměříže na seznam světového dědictví UNESCO se zasloužily hlavně dvě překrásné zahrady – Podzámecká a Květná.
Podzámecká zahrada vznikla již v 16. století a plynule navazuje na zámecký areál. Původně měla barokní podobu, v 19. století však prošla úpravou na anglický park a byla doplněna o řadu romantických objektů. Najdete v ní třeba Pompejskou a Colloredova kolonádu, Čínský pavilon a Maxův dvůr, které poněkud připomínají styl Lednicko-valtického areálu.
Děti jistě ocení zookoutek, v němž kromě běžných i méně běžných domácích zvířat mohou obdivovat paviány, daňky a tuzemské i cizokrajné ptactvo.
Květná zahrada
Podzámecká zahrada je volně přístupná, zaujímá plochu 64 ha a obsahuje 270 druhů stromů a tři rybníky. V těsné blízkosti je v provozu také městské koupaliště, kterým v době parných letních dnů jistě nepohrdnete.
Květná zahrada ze 17. století leží za historickým centrem Kroměříže v místě někdejší bažiny. Má pravidelnou geometrickou stavbu s obvodovými rozměry 485 x 300 m a její chloubou je 244 m dlouhá kolonáda. Pravidelná síť chodníků ústí u osmiboké bohatě zdobené rotundy s Foucoultovým kyvadlem, dokazujícím otáčení Země, po bocích stojí Lví kašna a Kašna Tritonů.
Malé děti bezpochyby nadchne kulaté a čtvercové bludiště vytvořené z řad pravidelně střižených keřů.
Arkády v Květné zahradě
Arcibiskupské vinné sklepy
Sepětí Kroměříže s olomouckým arcibiskupstvím připomínají v dnešní době asi nejvíce Arcibiskupské vinné sklepy. Nacházejí se v podzemí zámku v hloubce 6,5 m a mají rozlohu 1030 m2.
|
Sklepy byly založené v roce 1266 a jako jediné v tuzemsku vyrábějí mešní vína podle vatikánské normy. Souhlas s výrobou mešního vína udělilo olomoucké arcibiskupství a pravidelně sleduje celý výrobní proces formou ustanoveného liturgického dozoru, který vykonává pověřená duchovní osoba.
Víno dozrává v příznivém prostředí, jehož specifikem je například stálá teplota a povlaky ušlechtilých plísní na stěnách. Největší sud pojme 19.100 litrů.
Sklepy si můžete prohlédnout denně kromě neděle od 9.30 do 18 hodin, podniková prodejna nabízí jako suvenýry dárková balení vyráběných bílých i červených vín. Předem ohlášené skupiny si mohou návštěvu nechat zpestřit odborným výkladem spojeným s ochutnávkou.
Většina návštěvníků Kroměříže se však setkává s produkty arcibiskupských sklepů ve vinotéce, která je umístěna v přízemí zámku.