Seznam výherců, kteří v úterý ve 4. kole soutěže Nejkrásnější výhledy v Česku správně uhádli Černou horu - najdete ZDE.
Z Janských Lázní na vrchol
Výlet na Černou horu (1299 m) je ideální zahájit právě zde, v Janských Lázních. Ve 14. století zde vznikly světově proslulé lázně na léčbu dětské obrny a v současnosti se zde léčí zejména nemoci nervové, pohybového ústrojí a kožní.
Městečko je postaveno v romantickém údolí Janského potoka, na jehož zalesněných stráních jsou postaveny nádherně zrestaurované lázeňské domy. Centrem je Náměstí svobody s kolonádou; informační centrum najdete jen kousek odtud, hned za budovou městského úřadu.
Janské Lázně ale nejsou jen lázeňským střediskem – nabízí se tu možnosti všestranného využití pro sportovní a rekreační činnost s možností provozování zimních i letních sportů. V zimě si tu na své přijdou zejména lyžaři, a to jak milovníci sjezdového lyžování, tak běžkaři, kteří na svazích Černé hory najdou široké a upravované tratě.
V létě jsou Janské Lázně plné cykloturistů a pěších turistů a potkáte tu také vyznavače adrenalinových sportů – paraglidisty a rogalisty, pro něž je Černá hora jedním z nejlepších startovacích míst v Česku.
Pohled z rozhledny Černé hory na jihovýchod. Dole v údolí Trutnov - brána Krkonoš. Vysoko na obzoru jsou vidět Orlické hory.
Autor: Ing. CTIBOR KOŠŤÁL
Kudy na vrchol?
Černou horu lze zdolat vícero způsoby: můžeme se vyvézt lanovkou, jejíž dolní stanice se nachází asi 500 metrů od centra města, vydat se na vrchol pěšky, na běžkách nebo jej vyšlapat na kole.
Nejpohodlnější způsob představuje nová moderní kabinová lanovka, která zvládne 566 m převýšení z Jánských Lázní na vrchol za necelých 8 minut. Původní lanovka na Černou horu byla zprovozněna roku 1928, po letech provozu byla roku 1980 postavena nová lanová dráha a v roce 2006 byla uvedena do provozu nová osmimístná kabinová lanová dráha na Černou horu s názvem "Černohorský expres“.
Pro pěší variantu je nejlepší zvolit trasu značenou červenou turistickou značkou, která příjemně stoupá zalesněným úbočím hory až na vrchol. Zejména v parných letních měsících oceníme příjemný stín, který na turistický chodník vrhají větvě vzrostlých krkonošských smrků.
Asi po třech kilometrech cesty narazíme na rozcestí – na mýtince u potůčku zde z červené vpravo odbočuje žlutá značka. Pokud směřujeme k Černohorské rašelině, je lepší jít po žluté značce, a vyhnout se tak rušnému úseku mezi vrcholem hory a Černou Boudou.
Pro cyklisty a běžkaře představuje Černá hora doslova ráj – najdeme tu několik širokých cest, které stoupají na vrchol ze všech možných světových stran. Můžeme zvolit třeba trasu vedoucí z Jánských Lázní směrem k Modrokamenné Boudě (možnost občerstvení) a dále ke Krausovým Boudám a k Modrým kamenům s možností panoramatického rozhledu z vrcholu skalky.
Úzká lesní asfaltka dále stoupá k velkým Pardubickým Boudám, mine odbočku k Černohorské rašelině a vyústí na rozcestí pod Černou Boudou.
Od 1. června je pro návštěvníky otevřena 1. Krkonošská cyklistická naučná stezka, která je dlouhá 16 km a je vedena po lesních cestách Černé a Světlé hory. Trasa nabízí překrásné pohledy na hlavní krkonošský hřeben s jeho dominantou - Sněžkou.
Zimní radovánky
Terény pro sjezdové lyžování se nacházejí na jižních až jihovýchodních svazích Černé a sousední Světlé hory. Lyžaři mají k dispozici 2 lanové dráhy a 13 lyžařských vleků různých typů a délek. Lyžařské terény jsou vhodné rovněž pro rodiny s dětmi, protože jsou v areálu sjezdové tratě od "cvičných luk“ až po náročné sjezdovky.
V zimě tu najdeme 50 km pravidelně upravovaných lyžařských tras pro klasický běh i bruslení, na kterých se vyřádí jak "nadupaní“ sportovci, tak i výletníci. Sáňkaři zase mohou vyzkoušet 3,5km dlouhou "Černohorskou sáňkařskou cestu“.
Na vrcholu Černé hory
Z vrcholu Černé hory se otevírají daleké výhledy do podhůří, které jsou ale díky lesu omezeny převážně na jižní směr.
Za hezkého počasí se tak rozhodně vyplatí vystoupat na rozhlednu "Panorama,“ což je vlastně původní sloup staré lanové dráhy nacházející se ve vzdálenosti 100 metrů od horní stanice současné lanovky. Ve výšce 21 metrů se nachází vyhlídková plošina, odkud se nabízí krásný kruhový pohled nejen do kraje, ale i na značnou část Krkonoš.
Může se hoditMožnosti cykloturistiky Kola a koloběžky je možno zapůjčit například u dolní stanice lanové dráhy, otevírací doba je 8:30 - 17:00, rezervace na telefonním čísle: +420 736 751 910. Cena koloběžky na půl dne je 180,- Kč, na celý den 280,- Kč, kola jsou o něco levnější – 150, resp. 250,- Kč. Lanovka na Černou horu Ceník jízdného Otevírací doba rozhledny Panorama Černohorská rašelina je pro veřejnost uzavřena v období jelení říje, což je od 1. září do konce října. Doporučená mapa Užitečné weby www.janske-lazne.cz |
Na konstrukci rozhledny je umístěna panoramatická kamera, která každé ráno od 8:00 na programu ČT 2 informuje o počasí, povětrnostních podmínkách, stavu sjezdových, běžeckých tratí a dalších aktualitách.
Ráj paraglidistů a rogalistů
Další zajímavostí je startovací plošina rogalistů a paraglidistů, kterou najdeme asi 1 km od Sokolské Boudy a ke které vede široká lesní cesta.
Za příznivého počasí (jižní vítr nebo termika) tady o víkendech můžeme pozorovat desítky vyznavačů těchto adrenalinových sportů, jak se odvážně s padáky a rogaly rozbíhají ze svahu a následně kloužou do údolí nebo krouží ve stoupavých proudech stovky metrů nad vrcholem hory.
Černohorská rašelina
Po promenádní cestě to není ani kilometr k další vyhlídce u Černé Boudy. Tady pro změnu můžeme obdivovat výhledy severním směrem s dominantní Sněžkou a nalevo od ní stojící Studniční horou.
Odtud se můžeme vydat k přírodní rezervaci Černohorská rašelina: Můžeme jít po "hlavní“ turistické trase, která je značena červeně, ale o mnoho klidnější je jít po modré a po pár stech metrech odbočit doleva na zelenou turistickou značku, která nás přivede ke vstupu do rezervace. Díky povalovému chodníku je rezervace přístupná i pro kočárky a malé děti.
Černohorská rašelina vznikla v pramenné oblasti Černohorského potoka, v mělkém sedle mezi Černou a Světlou horou. Nachází se v nadmořské výšce 1165 – 1190 m n. m. a rozlohou přes 66 hektarů je to největší lesní krkonošské rašeliniště. Na vlhkých místech tu najdeme rozsáhlé porosty rašeliníků a na bahenních kopečcích roste klikva, kyhanka, suchopýr, vlochyně, vřes, ...
Asi nejzajímavější rostlinou je malinký ostružiník moruška, který patří mezi tzv. "glaciální relikty“, což jsou organismy dochované z doby ledové.
Protože se nacházíme v národní přírodní rezervaci, můžeme zde chodit jen po vyznačených stezkách. Povalový chodník nás zavede k okraji louky, kde stojí krytá vyhlídková věž, ze které je hezký rozhled na část rašeliniště.
Další vyhlídkou je tzv. Hubertova vyhlídka, ke které se dostaneme po žluté turistické značce. Odtud se nám nabídne hezký pohled na Sněžku a velkou část hlavního krkonošského hřebene.
Černá hora - pohled od Černé Boudy. Vpravo silueta Sněžky (1602 m), dále po obzoru směrem vlevo Studniční hora, Luční hora, Liščí hora.
Autor: Ing. CTIBOR KOŠŤÁL
Prozkoumejte i opačnou stranu
Snést se nazpět do Janských Lázní na padáku by sice bylo zajímavé, většina pěších turistů však v létě volí bezpečnější návrat kabinkovou lanovkou. V zimě se zase jižní svahy stávají eldorádem sjezdových lyžařů. Pokud ale máme dostatek času, rozhodně bychom neměli opomenout ani severní stranu hory.
Od Černohorské rašeliny se vydejme pěšky po žluté značce na Vlašské Boudy. Mléčná farma Davida Sosny vám nabídne nejenom příjemné posezení s výhledem do údolí Úpy, ale jejich koláče a speciality z domácího mléka nemají konkurenci široko daleko.
V zimě můžeme na běžkách využít cestu vedoucí od Černé Boudy k rozcestí Nad Javořím dolem (lidově známé pod názvem "Václavák“) a dále k rozcestí u Kolínské Boudy. To už jsme skoro v Peci pod Sněžkou, kde můžeme výlet zakončit a vrátit se nazpět autobusem.