Brdy skrývají krásnou přírodu i hrady. Armáda je otevírá jen na víkend

O Brdech se v poslední době mluvilo hlavně kvůli radaru. V oblasti dodnes působí armáda, může se sem jen o víkendech. Za jeden den navštívíme romantickou zříceninu Valdek, zámeček Tři trubky, unikátní hamr v Dobřívu a Padrťské rybníky. Vše zarámováno divokou a nedotčenou přírodou.
Brdy, Valdek

Brdy, Valdek - Zachovalé gotické okno na hradní věži | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

Brdy jsou pro hodně lidí známé hlavně sporem o radar a každoroční ukázkovou vojenskou akcí Bahna. Paradoxně ale tím, že v oblasti léta operovala a stále operuje armáda, zůstala značná část krajiny neporušená. Dělostřelecké a letecké střelnice jsou jen na pár hektarech rozsáhlého území.

Na podobné tabule ve Vojenském újezdě Brdy jistě narazíte – není to planá výstrahaBrdyBrdy
Snímky pořídil autor během oficálního pozvání na vojenské cvičení. Tohle turisté neuvidí.

Romantický Valdek s erbem zajíce

Na severním okraji prostoru vojenského újezdu, nedaleko města Hořovice, leží zřícenina Valdek. Pokud jedete autem, projedete Komárov a zaparkujete v Chaloupkách. V létě se tady můžete ve vodní nádrži Záskalské dobře vykoupat, nejspíš je tu i ráj rybářů.

Na konci obce už budete na hranici vojenského prostoru. Výstražné cedule jsou všude, po asfaltce se ale mírným stoupákem dostanete až na rovinku, kde naproti hájence uvidíte ukazatel k hradu. Vstup na Valdek jen na vlastní nebezpečí, hlásá varovná cedule, ostatně jako na mnohých zříceninách v Česku.

Brdy, ValdekZřícenina hradu z poloviny 13. století, jejíž dominantou je opravená okrouhlá věž, působí v krajině velmi romanticky. Nejvíc budete asi obdivovat gotické prvky, portál vstupní branky, okna. Z hradního paláce je částečný výhled do kraje, ten ale nejspíš během pár desítek let zaroste.

Hrad drželi Buzicové, významný český rod, nejznámější z nich byl Vilém Zajíc z Valdeka. Zajíce měli ve znaku. Valdecký hrad patřil svého času i Václavovi IV. Poté, co hrad přešel v držení Václava Pešíka z Komárova, začal chátrat. Pešík se zúčastnil protihabsburského povstání, v roce 1623 byl jeho majetek zabaven a v té době již Valdek nebyl obýván. Že unikl úplné devastaci, je zásluha knížat z Hanau. Ti byli posledními majiteli a hrad částečně opravili.

Ještě za první republiky byl Valdek běžně přístupný, Klub českých turistů hrad udržoval, a dokonce u něj otevřel turistickou chatu. Uvnitř újezdu se Valdek ocitl v roce 1947.

Brdy, Valdek

Valdek. Pohled z hradeb směrem na Jindřichovu vyhlídku, za pár let už bude zarostlý

Tři trubky hostily Masaryka, Beneše i Hitlerova polního maršála

Z Valdeka se vydáme směrem na Strašice, kde se silnice stáčí obcí vpravo do lesů a po pár kilometrech dojedete k loveckému zámečku Tři trubky. Dovnitř je vstup zakázán, zámeček ale můžete okouknout zvenku z cesty.

Dřevěná velká vila s okolními staveními vypadá sice honosně, fasáda je však trochu omšelá. Sídlo, které si v letech 1888 až 1890 nechal zbudovat majitel zdejšího panství Josef Colloredo-Mansfeld, zažilo svého času slavné návštěvníky. Zejména poté, co se poblíž v Brdech ustavila střelnice.

Brdy, lovecký zámeček Tři Trubky není přístupnýV dubnu 1930 zde bydlel několik dnů T. G. Masaryk, který se přijel podívat na otevření nové střelnice. V roce 1938 tu přespal i Edvard Beneš, když přijel jako host na cvičné střelby.

Němci využívali Tři trubky za války částečně jako rekreační zařízení, v roce 1942 sem poslal Hitler Waltera von Brauchitsche. Polní maršál s vůdcem nesouhlasil ve vojenských otázkách a také byl nemocen, takže na Trubkách byl prakticky internován.

Po válce zámeček hostil generalitu naší armády a spřátelených vojsk, a to nejen pracovně. V revíru se dala ulovit i kvalitní vysoká. Objekt zůstává, i přes částečně necitlivé úpravy, ve velmi dobrém stavu.

Brdy, lovecký zámeček Tři Trubky není přístupný

Lovecký zámeček Tři trubky není přístupný

V Dobřívi do hamru a do hospody

Od Trubek se dá projít k Padrťským rybníkům, krajina je opravdu nádherná, ale můžeme újezd objet a stavit se ještě v Dobřívi, kde ve starém hamru uvidíme funkční zařízení. Dobřívský hamr je největší a nejvýznamnější technickou památkou svého druhu v České republice.

Výroba železa v kraji živila velkou část nezemědělsky pracujícího obyvatelstva. Hamr, tedy zpracovna železa pomocí obřích kladiv poháněných vodou, byl postaven začátkem 19. století.

Po zaplacení vstupného (30 Kč, děti a senioři 15 Kč, do 6 let zdarma) vejdete do velké budovy podobné stodole, při jejíž venkovní boční stěně vede vodní náhon. Uvnitř je vše ponořeno v přítmí, ale hned zaznamenáte charakteristickou vůni ohně, železa a různých mazadel.

Brdy, hamr v DobříviBrdy, hamr v DobříviBrdy, hamr v Dobřívi

Během zhruba půlhodinové exkurze průvodci ukážou i spustí buchary, hamry, na nichž se nejprve vykovávalo surové železo z vysokých pecí. Další úpravy předvedou v kovářské výhni, na konci prohlídky můžete obdržet z ohně právě vytažené hřebíky.

Než začala stroje pohánět elektřina, hamr se poháněl mlýnským kolem, jehož transmise přenášely pohyb na veškeré strojní vybavení. Zařízení bylo v provozu do roku 1949.

Hamr není v Dobřívi jediná zajímavost, nedaleko je v roubence Stará hospoda, kde se dá dobře najíst. Jen v turistické sezoně musíte chvíli čekat, než se uvolní místo u stolu. Do hospody kdysi chodil známý český herec Jindřich Mošna, má tu pamětní síň.

Za zmínku určitě také stojí kamenný mostek zvaný Švédský, který se klene naproti hospodě přes Padrťský potok, a ve vsi řada malebných roubenek.

Brdy, hamr v Dobřívi

Přes Trokavec na Padrťské rybníky

Nedaleko vsi Trokavec měl být na kótě 718 umístěn v rámci protiraketového deštníku radar. Po peripetiích posledních let, které toto oznámení vyvolalo, to zatím vypadá, že stát nebude. Vojáci dokonce z kóty 718, zvané Břízkovec, uklidili ostnatý drát. Na místě není nic pozoruhodného, a i kdyby se tam někdo chtěl jít podívat, není to možné - kóta leží v zakázaném prostoru.

Daleko rozumnější je zakončit brdské putování u Padrťských rybníků. Brdy, Padrťské rybníkyUž i sem vedou turistické cesty, občas se můžete minout s vozidlem vojenské policie, která hlídá, aby někdo svévolně po újezdu nepobíhal.

Protože tahle lokalita byla nedostupné, zachovaly si jak lesy, tak i oblast rybníků přirozený ekosystém, rybníky jsou na podzim odlovovány. Žijí tu kolonie vodních ptáků, vydry, je co pozorovat. Jen jsem nepochopil, proč by se tu nemělo fotit, rybník snad vojenským tajemstvím není.

V 16. století rybníky sloužily jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Ves Padrť, která stála pod nimi a dala místu název, byla v rámci rozšíření újezdu v 50. letech vysídlena a zničena. Kdysi rybníky sloužily i jako rekreační oblast, severně od nich byla dělostřelecké střelnice.

Brdy, spodní Padrťský rybník, ráj ryb i vodního ptactva

Od 1. 6. 2008 je zpřístupněna cyklostezka z Trokavce kolem vrchu Okrouhlík a Skály Marie Terezie na hráz Hořejšího Padrťského rybníka a odtud až do Bukové u Rožmitálu pod Třemšínem s odbočkou do obce Teslíny.

Vojenský újezd Brdy

Za první republiky byla oblast Brd kolébkou trampského a skautského hnutí. Poslední skauti tu tábořili ještě v roce 1939, poté nacisté skauty rozpustili.
O zřízení dělostřelecké střelnice v prostoru Jince se rozhodlo již v roce 1926, později byla budována kasárna, vojenská zařízení a i zvětšeny hranice újezdu. Dělostřelectvo a letectvo ho používá dodnes.

Za druhé světové války střelnici využívali Němci. Střelnice dostala název Truppenübungsplatz Kammwald. Na vrchu Praha bylo spojovací zařízení s dosahem do všech orgánů protektorátu a říše a odposlouchávací služba. Doplňovaly se tu frontové jednoty, popřípadě odpočívaly po bojích na východní frontě. Působily tu i partyzánské skupiny.

Po válce byl prostor rozšířen o znárodněné pozemky podle Benešových dekretů. Jako vojenský újezd byl zapsán po nabytí účinnosti zákona číslo 169/1949 Sb. tj. od 16. 6. 1949. Výměra je přes 26 000 ha.

Až do okupace v roce 1968 ho používala ČSLA. Po roce 1968 zde Sověti skladovali ostré hlavice pro raketové komplexy a prostor vojensky využívali.

V 90. letech minulého století se uvažovalo o úplném zrušení újezdu, nakonec se toto rozhodnutí nepodařilo prosadit. Na jeho okraji v katastru obce Trokavec měl stát kontroverzní radar, předmět sporu nejen politiků.

V části zvané Jordán, kde je i letecká a dělostřelecká střelnice a kam je stále vstup zakázán, se nachází železobetonový pěchotní srub III. stupně odolnosti, který si "zahrál" i ve filmu Obecná škola. V současnosti je v Jincích umístěna 13. dělostřelecká brigáda.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  2.10 11:10

Na kufry jsem na Maledivách čekala šest dní. Odškodnění jsem nikdy nedostala

Chaos, jiné letadlo a ztracená zavazadla. Když Jana Vlková před několika lety cestovala na Maledivy, vznikl kvůli zpoždění letadla během přestupu zmatek.

1. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku mu nikdo nevěřil. Tajemný a rychlý šinkanzen slaví 60 let

Japonský šinkanzen slaví šedesátiny. Dnes už rychlovlakům světově kraluje Čína, ale za superrychlé cestování po kolejích vděčíme průkopnické trati Tokio–Ósaka.

1. října 2024  14:26

Nádech, výdech, Zillertal. Tři dokonalé výlety pro rakouský podzim

Ideální čas na hory? Nikdy jindy než v babím létě či v brzkém podzimu. Podle místních je říjen nejvhodnějším měsícem na krásné a svěží treky po Zillertalu a my vám přinášíme hned tři tipy na...

4. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Londýn rezignoval na pořádek. Brexit přinesl krizi, líčí spisovatelka

Milovala archeologii, osud ji ale nakonec zavál do Londýna, kde začala psát velmi úspěšný blog. Za čtyři roky života zažila Ellie Šedivá v Londýně Brexit, pandemii i korunovaci nového krále. Jaké...

29. září 2024

Kde se natáčely Hvězdné války? Kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii

Fenomén filmové série Hvězdných válek se zrodil v roce 1977, a od té doby nepřestává fascinovat. Nejen u obrazovek a na plátnech kin. Planety a měsíce plné ohně, džunglí nebo pouští jsou ve...

5. října 2024

Hlavní město B(b)avoráků a milovníků piva. Mnichov ale překvapí i památkami

Premium

V anketách o nejhezčí město Německa ho většinou předstihnou Hamburk, Drážďany nebo Heidelberg. Ale bavorskou metropoli není radno podceňovat. Překvapí množstvím památek, zeleně i pohodovou...

4. října 2024

Na řece se otáčí tajemné oko. Konspirátorům jednoduché vysvětlení nestačí

Pozůstatky základny nacistů, kteří na sklonku války uprchli do Argentiny. Místo, kde přistávaly létající talíře. Anebo snad projev neznámé energie? Potrhlých teorií k fenoménu El Oyo existuje mnoho....

4. října 2024

Nádech, výdech, Zillertal. Tři dokonalé výlety pro rakouský podzim

Ideální čas na hory? Nikdy jindy než v babím létě či v brzkém podzimu. Podle místních je říjen nejvhodnějším měsícem na krásné a svěží treky po Zillertalu a my vám přinášíme hned tři tipy na...

4. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...