Diskuse k článku

Borůvkové knedlíky a Sněžka jen pro nás. Výstup na nejvyšší horu Česka

Sněžka fascinuje turisty v Krkonoších od doby, kdy na ní slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch nechal v 17. století vybudovat kapli a zasvětil ji sv. Vavřinci. Dostat se na ni lze buď z Polska, nebo z Česka. My jsme si vyšlápli tou nejméně obvyklou cestou, po turistické značce od dolní stanice lanovky v Peci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ušelis

cesta ze Sněžky

Cesta ze Sněžky je možná jen kolem řetězů. Nahoru to lze taktéž - je obousměrná. Pozor však, strašně to tam klouže a člověk tam musí být velmi opatrný, protože jen kousek Vás dělí od pádu do Úpské jámy.

Spodní cesta na Sněžku je v zimě uzavřená.

Cesta kolem řetězů Vás dovede na Slaski Dom (polská horská bouda) a odtud se můžete rozhodnout, zda jít na Luční boudu - Výrovku a až do Pece p.Sn. cca 10km.

Ze Slaski Dom lze jít i přes Obří důl do Pece p.Sn, ale Horská služba doporučuje mít zimní výbavu a neškodí se informovat na HS.

Všem kdo chce zažít trochu jiné dobrodružství, a pořádně si sáhnout na dno svých sil, tuto cestu doporučuju. Sám jsem to pojmenoval Zimní Přežití.

0/0
14.1.2011 21:57

ušelis

cesta na Sněžku

Pro všechny - 4 ledna jsem šplhal z Pece p.Sn. přes Růžohorky na Sněžku. První 3 km jsou drsné a jde to jen do kopce. Z Růžohorek k Růžové Hoře (1km), kde je přestupní stanice lanovky je to jen mírně do kopce. V zimě je vyšlapaná cestička, od lidí kteří jdou nahoru a dolů. Dokonce se místy jde i z kopce, což je paradox. Poslední stovky metrů to je ale o hubu. V zimě to tam dost klouže, takže doporučuju si vzít s sebou lyžařské hůlky, které Vám dost zjednodušší výstup. ¨

Na nejvyšší hoře se dost mění počasí, takže je lepší být připravený na cokoliv.

Poštovna je otevřená téměř pořád a člověk si tam může odpočinout. Kaplička není v zimě moc otevřená. Když jsem tam byla, tak vstupní dveře byly zafoukané sněhem, což asi něco znamená.

0/0
14.1.2011 21:56

vokoun6

když už tak mobil + GPSku...

bych doporučil. Jak je to dlouho co Horská služba celou noc hledala turistu, který se sice dovolal ale nebyl jim schopen říct kde je.

0/0
21.12.2010 0:43

ACzok

Rozpor mezi nadmořskou výškou Sněžky

"Pozornému turistovi nemůže uniknout rozpor mezi nadmořskou výškou udávanou Čechy a Poláky. Naši severní sousedé Sněžku změřili o metr vyšší. Odchylka je patrně způsobena rozdílem hladin moří, které při výpočtu každý stát používá. U nás je to Baltské moře, Poláci kalkulují s hladinou Jaderského moře v Chorvatsku, která je výš."

A není to opačně?

A.

0/0
3.12.2010 21:46

algra

Re: Rozpor mezi nadmořskou výškou Sněžky

Není. Teda nevím, co používají za výškový systém v Polsku, ale u nás se používá Bpv (Balt po vyrovnání). Bližší info třeba tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Baltský_po_vyrovnání

0/0
4.12.2010 13:21

guidepetr

Řetězová cesta

Pokud vím, tak tzv. řetězová cesta je jednosměrná pouze v letní sezoně. Chodí se směrem nahoru.

0/0
3.12.2010 20:12

guidepetr

Fotky z Krkonoš

http://www.ruffer.cz/fotoalbum/krkonose

0/0
3.12.2010 20:11

Mstek

krásná trasa

Jenom bych asi změnil směr ... ono když si člověk dá na Růžohorkách borůvkové knedlíky (jedna porce jsou 3 knedlíky skutečně velkých ozměrů) tak se pak do kopce šlape o poznání hůř.

Jinak co se týče řetězové cesty ze Sněžky - není náhodou jednosměrná pouze v opačném směru (řetězy nahoru a dolu po polské cestě úbočím)!!!!!!!!!! Pokud to na zimu zrušili pak se omlouvám, ale spíš předpokládám že redaktoři u značky mávli rukou a šli dál a ještě jí budou doporučovat v článku - v okamžiku kdy jsou tam sami je to jedno ale při větší koncentraci turistů to má svůj účel bohužel se však ukazuje jak češi i poláci absolutně nerespektují značky.

0/0
3.12.2010 10:23

Don_Alex

Re: krásná trasa

no rekl bych ze tam byva vzdicky v zime zakaz, takze tak asi....

0/0
3.12.2010 11:24

Don_Alex

Re: krásná trasa

fuj... vzdycky....8-o

0/0
3.12.2010 11:24

musilren

Re: krásná trasa

Na sněžce jsem byla v sobotu 27.11. bylo opravdu krásně, vítr nefoukal, ale vrchol nebyl v mracích přesně jen tak dlouho, abychom si to na něm užili a pak se zase zahalil. Jak je vidět z fotek, bylo všechno pod sněhem. Že je cesta jednosměrná, jsem tudíž nikde neviděla :-O, v mapě to není, nikdy jsem to neslyšela, takže jsem taky tuto cestu použila směrem dolů. Nahoru sice proudily davy Poláků v džínách, ale cesta naštěstí nebyla uklouzaná a turisté v opačném směru si rádi odpočali, když jsme se míjeli. Pro příště už si to ale budu pamatovat.

0/0
3.12.2010 18:29

algra

Re: krásná trasa

Před třami roky jsem tam tudy šel a žádný zákaz jsem taky neviděl.

0/0
4.12.2010 13:33

demon3

Re: krásná trasa

Sice jsem tam šel naposled vloni, tak nevim jak je to teď, ale jednosměrná nikdy předtim nebyla...

0/0
5.12.2010 20:21

Najdete na iDNES.cz