Nejkrásnější výhledy na slovenskou Fatru
Turistická chata Švarná Hanka patří s blízkou chatou Charbulák a dnes už bývalým hotelem Sulov mezi příjemná občerstvovací zastavení na hřebenové trase mezi Gruněm a Bílým Křížem.
Řada beskydských patriotů pokládá tuto hřebenovku za jednu z nejkrásnějších v Beskydech, například podobnou hřebenové trase z Pusteven na Radhošť.
"Když je jasno, tak je vidět i Malou Fatru, a dokonce Rozsutec na Slovensku," říká Václav Bohdálek, současný majitel Švarné Hanky. Ten chatu kvůli kompletní rekonstrukci stravovacích a ubytovacích prostorů přechodně uzavřel. "Chci ze Švarné Hanky udělat zase místo, kam lidé rádi zajdou a kde se budou moci občerstvit nebo ubytovat na dovolené do Beskyd," říká majitel.
Kde se vzala Švarná Hanka
Jak přišla turistická chata Švarná Hanka ke svému jménu? Prý podle zakladatelky. Ta přišla na Gruň v druhé polovině 19. století ze Slovenska a jmenovala se Anna Weliczkowá. Byla to schovanka a za dřinu na horském hospodářství a uspořené peníze si koupila malý domek a zřídila v něm "ferlok".
"Tam prodávala pivo, slaninu, brynzu a určitě i kořalku. Turistika se rozvíjela, tím i tržby a původní ferlok už nestačil," říká předseda beskydských turistů Jan Sládek. Proto Anna Wieliczková, zvaná česky Hanka Veličková, koupila od souseda hospodářství a v něm zřídila hospodu. Brzy vyhlášenou po celém okolí. Právě v době největšího úspěchu se hospůdce začalo říkat U Švarné Hanky.
Hrubá, nebo švarná? Sousedi se kvůli ní porvali
Některé legendy praví, že Hanka Veličková s menší, zavalitou postavou byla pro příchozí zprvu spíše "hrubá Hanka". Nicméně se o ni porvali dva sousedé, až pranice skončila u soudu. Když ji jeden ze svědků nazval "hrubou Hankou", soudce se prý ohradil, že ta dívka je docela švarná. A toto oslovení se ujalo.
V roce 1900 Anna Wieliczková nakonec prodala své hospodářství a přesídlila do hostince Bebek na konci Morávky. "Tehdy to byla osídlená oblast. Donedávna bylo možno zchátralou dřevěnku vidět, ač se už tato část Morávky kvůli přehradě vylidnila. Hana Veličková však zde ještě prožila zbytek života v pulzujícím údolí."
Centrum českých turistů ve slezských Beskydech
Hospodu na Gruni koupil nový majitel, ta však zakrátko, v roce 1904, vyhořela. Zkušený majitel (provozoval také 1. český horský podnik ve Slezsku, dnešní Ivánek v Ostravici ) proto postavil novou hospodu i útulnu, která se stala centrem české turistiky ve slezské části Beskyd. Úspěšně soupeřila s chatami německého Beskidenvereinu v oblasti.
* Útulna Švarná Hanka se na počátku minulého století stala centrem české turistiky ve slezské části Beskyd
Posledním majitelem před znárodněním byl Adolf Sehnal, majitel známého podniku Fénix v Ostravě. Po roce 1948 byla Švarná Hanka nějakou dobu v rukou soudů a poté ji získala šachta Petr Cinger a OKD k podnikové rekreaci.
Kousek historie Švarné Hanky psal také slavný slezský bard Petr Bezruč, který napsal i ódy na Gruň. "Ten se v ní v době první světové války schovával a pracoval jako domovník. V poválečné době zase měla Švarná Hanka v kuchyni kuchařku, která vařila jistou dobu ve Francii i tamní vládě," vypráví nynější majitel Václav Bohdálek.
Místo apartmánů chata pro běžné lidi
V poslední době turistická chata chátrala a střídala majitele a nájemníky. Nakonec skončila s propadanými střechami, zničená zatékáním a rychle skomírala.
"Chci, aby sem jezdili běžní návštěvníci hor, turisté, školy v přírodě, lyžařské kurzy. Ale aby jim chata poskytla dnešní běžnou úroveň služeb v cestovním ruchu," říká současný majitel Václav Bohdálek.
V pátek 28. září otevřou představitelé Klubu českých turistů nově zastřešené vyhlídkové místo s panoramatickým nákresem všech kopců na obzoru. Kompletně zrekonstruovaná chata by se pak měla otevřít 1. dubna 2008.