Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. července 2021 Libor

Užijte si vánoční Brno

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Série #světovéČesko / Brno bylo prvním městem u nás, a pravděpodobně i ve střední Evropě, na jehož náměstí se objevil vánoční strom. Bylo to před 96 lety na náměstí Svobody a na tomto místě stává strom doposud. To ale není jediný důvod, proč tuto moravskou metropoli navštívit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Brno | autor : Jiří Kružík | foto: fotobanka CzechTourism

Přivítá vás předvánoční atmosféra slavnostně nasvíceného města, uvidíte tady jeden z největších dřevěných vyřezávaných betlémů u nás a nevšední pohled na město nabídne vyhlídkové kolo.

Tradici vánočních stromů na náměstích předcházela záchrana malého děvčátka. V bílovickém lese ji v roce 1919 dva dny před Štědrým dnem našel novinář Rudolf Těsnohlídek se svými dvěma přáteli. Sedmnáctiměsíční Liduška, jak ji nálezci pojmenovali, měla sice štěstí, jelikož se dostala do rodiny, ve které se o ni vzorně postarali, a dožila se 79 let, ale citlivého Rudolfa Těsnohlídka její příběh velmi zasáhl a přemýšlel, jak pomoci opuštěným dětem. Inspiroval se při své návštěvě Kodaně, kde ho zaujalo, že tam pod ozdobeným stromem pořádají sbírku na chudé děti. Rozhodl se tento skandinávský zvyk přenést do Československa.

Betlém před Novou radnicí v Brně| foto : Centrála cestovního ruchu - Jižní...

Betlém před Novou radnicí v Brně| foto : Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava

První Strom republiky, jak jej tenkrát nazval, byl pokácen 6. prosince 1924 v bílovickém lese a týden nato, 13. prosince 1924, slavnostně rozsvícen na brněnském náměstí Svobody. Díky sbírce, která pod stromem proběhla, byl v následujících letech podle návrhu Bohuslava Fuchse v Brně postaven dětský domov. Otevřen byl v roce 1929 a dostal jméno podle dánské královny Dagmar, jež proslula péčí o chudé. (V roce 1926 se k tradici vánočních stromů na náměstích přidala Plzeň, poté i Praha. Úplně první veřejný vánoční strom byl rozsvícen v roce 1912 v New Yorku.)

Tradice veřejných vánočních stromů, kterou Těsnohlídek u nás založil, žije i dnes. V Brně se dodnes strom na náměstí Svobody vozí právě z bílovického polesí a jeho umístění na hlavním brněnském náměstí je stále spojené s charitou. Strom převáží Český červený kříž z Bílovic nad Svitavou, letos to bude 14metrová jedle a koňský povoz ji přivezl 21. listopadu. Již tradičně se strom na cestu vypraví za přítomnosti vzácných hostů, jen zážitky budou letos přenášeny on-line.

Adventní Brno je možné obdivovat a navštívit od 27. listopadu. Vánoční strom bude již tradičně i na Zelném trhu a Moravské náměstí opět ozdobí oblíbené vánoční vyhlídkové kolo. Halouzkův betlém, bez kterého by Brněnské Vánoce ani nebyly Brněnskými Vánocemi, najde opět svoje místo na Dominikánském náměstí. Adventní a vánoční atmosféru nejen na těchto čtyřech náměstích podpoří bohatá světelná i další výzdoba centra města. Brněnské centrum tak bude tím pravým místem pro procházku s blízkými, která si jistě v ničem nezadá ani s blízkou Vídní, které se adventní a vánoční brněnské trhy dle jejich návštěvníků již několikátý rok vyrovnají.

Zimní Brno | autor : Jiří Kružík | foto : fotobanka CzechTourism

Zimní Brno | autor : Jiří Kružík | foto : fotobanka CzechTourism

Z Brna si ale kromě zážitků určitě odvezete i originální dárky. Podoba trhů bude s ohledem na epidemiologickou situaci sice jiná, než jsou návštěvníci za poslední roky zvyklí, o to zásadní ale nepřijdou ani letos. Na náměstích a v ulicích budou s bezpečnými odstupy rozmístěny řemeslné a prodejní stánky, ve kterých bude ideální příležitost pro nákup vánočních dárků bez front v obchodních centrech a pro podporu lokálních prodejců a výrobců. Pokud to bude jen trochu možné, doplní se nabídka také prodejem jídla a pití a novými zimními zahrádkami.

Pokud si návštěvu Brna naplánujete, a my ji vřele doporučujeme, určitě si aktuální informace zjistěte na stránkách brnenskevanoce.cz, ať vám nic neunikne a vše si krásně užijete.

autor : Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava

autor : Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Nebezpečné jezy v Česku. Kde je hledat a jak se jim vyhnout

Letošní, na srážky zatím bohaté léto přeje milovníkům vodácké turistiky. Na méně zkušené vodáky však na řekách čekají...

Grizzly týden věznil muže na Aljašce. Nešťastníka zachránila až náhoda

Shodou šťastných náhod se americké pobřežní stráži podařilo objevit muže odříznutého od světa v aljašské divočině, na...

Čína představila nejrychlejší vlak na světě. Nemá však tratě, kde by jezdil

Čína představila nový vlak s technologií magnetické levitace, který vyvine maximální rychlost až šest set kilometrů v...

KVÍZ: Vyznáte se v božstvech a bájných bytostech?

Staré mýty jsou plné podivuhodných tvorů a nezvykle vyhlížejících božstev. Vládli mořím, ohňům, hlídali brány do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léto budiž pochváleno. Deset míst v Česku, kde se opravdu dobře vykoupete

Premium Nejlepší koupačka je ve vodě, která jako voda i voní, což se vám v „modrém“ bazénu nestane. Máme pro vás skvělé tipy,...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky