SKIPORADNA - lyžařská poradna pro čtenáře iDNES

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

V obchodě Harfa Sport

PORADNA JE UZAVŘENA. Kupujete si lyže nebo lyžařské boty a nevíte, jak na to? Přední odborníci ze specializované prodejny HARFA SPORT v Praze vám poradí.

Nejvíce se ptáte

běžky a souhrn
Ahoj chtěl bych se zeptat,na délku kupovaných běžeckých lyží?
jaromír
V obchodě Harfa Sport
Ahoj. Dnes se běžky doporučují téměř výhradně podle váhy lyžaře. Tyto parametry zpravidla udává výrobce lyže. Specializované obchody se těchto doporučení drží a doporučují délky lyží podle váhy zákazníka.
běžky a souhrn
Dobrý den, zajímalo by mě jak nejlépe odstranit vosk z běžek, zkoušela jsem různá rozpouštědla (technický benzín, toluen, líh ...), ale ty vysuší skluznici. Děkuji
Vendula
V obchodě Harfa Sport
Na tento úkon je zapotřebí speciálních roztoků jako např. SKIVO, Base cleaner od firmy TOKO atd. S pozdravem Martin Bouzek HARFA SPORT
běžky a souhrn
Dobrý den, koupila jsem si nové běžky a ráda bych se dozvěděla, jak připravit lyže na první "výlet"(ošetření parafínem, voskování, jaké koupit vosky apod). Děkuji
Alena
V obchodě Harfa Sport
Pokud vlastníte žehličku na zažehlování vosků, naneste nejprve na skluznici nějaký ze základových vosků. Poté již podle teplot skluzové a stoupací vosky. Bude záležet jak kvalitní vosky budete žádat. Vosky obsahující fluor jsou velmi kvalitní a hodí i pro aktivnější běžce. Ve specializovaných prodejnách Vám přesně poradí, jak pro kterou teplotu či podmínky se ten který vosk hodí. Většinou jsou k dostání kvalitní vosky firem TOKO a SWIX.
běžky a souhrn
Dobrý den,jsem průměrný běžkař chtěl bych si letos koupit nové běžky COMBI jak dlouhé by měli být i hole měřím 175cm 77 kg...diky za odpoved
Mirek
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, délka běžek je závislá na její konstrukci, tzn. že od různých značek můžou být různé délky na Vaší váhu. Doporučil bych navštívit nějakou specializovanou prodejnu, kde Vám s výběrem běžek poradí dle doporučených délek od výrobců. S pozdravem za HARFA SPORT Martin Bouzek.
běžky a souhrn
Dobrý den, měřím 169, jak velké běžky a hůlky bych si měl koupit? Díky za odpověď
Štěpán
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, při výbeřu běžek záleží na běžeckém stylu, který chcete preferovat (classika, bruslení) dále existují i tzv. combi běžky. V dnešní době není ani tak podstatná dékla běžky jako tvrdost, která je daná vnitřní konstrukcí běžky. Aby běžka fungovala tak, jak má je nutná konzultace. Proto doporučuji navštívit některou ze specializovaných prodejen, kde vám poradí s výběrem běžek přesně na Vás dle stylu a váhy. Pokud koupíte běžku pouze podle délky může se stát, že Vám nebude vyhovovat. S pozdravem za HARFA SPORT Martin Bouzek.
běžky a souhrn
Dobrý den, mám otázku ohledně zažehlování parafínu na běžky. Zažehluje se parafín po odstranění starých vosků chemickým odstraňovačem po celé délce skluznice nebo se vynechává mazací komora? Díky za odpověď.
Libor
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, pokud odstraníte starý vosk smývačem, měla by se celá délka skluznice napustit základním parafínem. Na něj by měl následovat skluzový a stoupací vosk v daných komorách dle teploty. S pozdravem Jan Bělohlávek.
běžky a souhrn
Chtěl bych se zaptat na základní pravidla montáže vázání na běžky.
Pavlík Tomáš
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, při montáži běžecké lyže je třeba si najít těžiště lyže. Do těžiště lyže se pak dává osička (místo kde se bota upíná do vázání). Dále je možné posouvat vázání proti těžišti v závislosti na preferovaném běžeckém stylu. Na klasiku vzad a na skate vpřed. S pozdravem Jan Bělohlávek.
běžky a souhrn
Při nákupu nových běžek mi nabízeli běžky skupina cruiser. Líbila se mi na nich zejména jejich krátká délka a stabilita, ale obávám se, že šupinky budou příliš brzdit skluz. Jaké jsou s těmito lyžemi zkušenosti? Jak se na nich jezdí? A je styl jízdy stejný jako na klasických běžkách? děkuji
jana
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, skupina běžek cruiser se určená na tzv. fitnes běh. Tzn. pro běžce, který se chce aktivně pohybotat ve většině terénů, bez speciální pěče o voskování. Výhodou je, že jsou běžky kratší a tvrdší. Nevýhodou, že díky šupinám neovlivníte délku stoupací komory na běžce, která se mění v závislosti na váze běžce a sněhových podmínkách. Jedná se o alternativní běžku, nikoliv o běžku srovnatelných kvalit s klasickou běžkou při běhu ve stopě. S pozdravem Jan Bělohlávek.
běžky a souhrn
Umělé skluznice : Hi , jsem uplný začátečník a koupil jsem si běžky s umělou kluznicí a zoubkama pod nohou. jak je to tady s mazáním ???????
Martin G
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, běžecké lyže se šupinami na skluznici se voskují skluzovým voskem (parafínem) pouze v hladké části skluznice. Stoupací vosky se přez šupiny na skluznici nedávají. Existují také tekuté vosky a pasty, kterými se dájí šupiny ošetřit, vždy se ale jedná o skluzový vosk. S pozdravem Jan Bělohlávek.
běžky a souhrn
Dobrý den, koupil jsem si vosk F4 tekutý vosk s fluorem (SWIX) na mazání běžek na bruslení. Umyl jsem staré vosky nanesl nový vosk a asi minutu roztíral (ubrouskem) na každé lyži. Když jsem vyrazil na sníh tak skluznost lyží byla tak mizerná že jsem to musel převoskovat sjezdovým tuhým voskem. Kde jsem udělal chybu? Hodí se tento vosk na běžky? Předem díky za Vaši radu.
Radek
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, problém tekutých vosků je, že slouží spíše jako pohotovostní, než trvanlivé. Vosky se nanesou houbičkou z aplikátoru nechají se zaschnout a tím je navoskováno. Je možné, že pokud jste voskoval za nízké teploty, kdy byly póry skluznice uzavžené a následně jste minutu roztíral vosk došlo k setření vrstvy, kterou jste předtím nanesl. S pozdravem Jan Bělohlávek.
běžky a souhrn
Měřím 182 cm a vážím 105 kg. Jak dlouhé/tvrdé běžky bych si měl koupit? Děkuji za odpověď
Milan Hejduk
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, délka běžek na vaší postavu by měla být minimálné 200cm, spíše více (205-210cm). Délka běžky také závisí na tvrdosti běžky a účelu ke kterému je určená (rekreační/sportovní). Každá značka má tabulky doporučených délek běžek k váze běžce. Proto od různých značek vám budou vycházet různé délky běžek. S pozdravem Jan Bělohlávek.

Najdete na iDNES.cz