SKIPORADNA - lyžařská poradna pro čtenáře iDNES

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

V obchodě Harfa Sport

PORADNA JE UZAVŘENA. Kupujete si lyže nebo lyžařské boty a nevíte, jak na to? Přední odborníci ze specializované prodejny HARFA SPORT v Praze vám poradí.

Nejvíce se ptáte

servis a údržba
Dobrý den, potřeboval bych poradit jakou tvrdost mám nastavit na vázaní u lyží mám výšku 178 cm, váhu 95 kg a jsem středně dobrý lyžař. Děkuji
Petr
V obchodě Harfa Sport
Na tento dotaz nelze správně odpovědět, jelikož takto se vázání neseřizují. Nevím model ani značku vázání a hl.Vaši zdatnost při lyžování a délku podešve Vaší lyžařské obuvi. Toto vše je směrodatné pro správné seřízení bezpečnostního vázání. Tedy závěrem. Pokud chcete mít správně seřízené vázání tak, aby byla minimalizována chybná funkčnost, svěřte své lyže raději specializovanému servisu a jejich přesně kalibrovaným strojům. S pozdravem za Harfa Sport Martin Bouzek
servis a údržba
dobrý den. mám opačný problém, než většina bežkařů. s běžkami začínám a ať namažu pod komoru dle instrukcí cokoli, lyže neuvěřitelně kloužou, takže se na nich pořádně nedá jet. v servisu mi nabídli, že mi na lyže udělají šupiny, ale pak naznali, že by to byla škoda a že se mám naučit mazat. Poradíte správný postup? Díky za odpověď
Alena
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, voskování běžek je různé podle toho, jaké běžky vlastníte. Dva základní principy pokud pominu bězky s tzv. šupinou jsou na bruslení a na classiku. Bruslařská běžka se voskuje v celé své délce skluzovým voskem (parafínem). Požadavek na ni je, aby měla co nejlepší skluz, jedná se o podobné voskování jako u sjezdových lyží. Postup při voskování skluzového vosku je: 1) ostranění starých vosků smývačem 2) otevření pórů skluznice bronzovým kartáčem 3) zažehlení vosku (pazafínu) do skluznice 4) stažení přebytečného parafínu škrabkou 5) rozleštění nylonovým kartáčem Pokud chcete namazat běžky na classiku, je lyže rozdělená do tří částí. Špička a pata se maží skluzovým voskem. Část lyže pod vázáním se voskuje stoupacím voskem. Nejběžněji se pro tyto účely používají pevné vosky a klistry, které vybíráme dle teplotního rozsahu a sněhových podmínek (na každém vosku označeno). Postup při mazání stoupacího vosku je: 1) odstranění starých vosků 2) nasnesení vosku nového (pevný nebo klistr)v tenké vrstvě 3) rozetření stoupacího vosku: pevný se nejčastěji roztírá korkem a klistr špachtlí, která je v balení. Délka stoupací komory se mění v závisloti na váze běžce a typu sněhu. Ideální je mít ze strany běžky označené odkud-kam jse nanese stoupací vosk. Pokud běžka podkluzuje je třeba stoupací komoru rozšířit, naopak pokud zadrhává je vhodné ji zkrátit. S pozdravem za Harfa sport Martin Bouzek.
servis a údržba
Dobrý den, jedu na lyže do Rakouska, slyšela jsem, že některé pojišťovny v případě zranění vyžadují potvrzení o odborném seřízení vázání. Jak takové potvrzení vypadá a které servisy mají oprávnění je vydávat? Děkuji.
Jana
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, jedná se o doklad, který vám vytiskne tzv. "seřizovačka" na lyže. Jedná se diagnostický stroj, který měří moment síly při kterém Vám vázání vypne botu. Stroj musí být pravidelně kalibrován. Seřízení na takovémto stroji u nás V HARFA SPORTU provádíme na počkání a stojí 100,-Kč. S pozdravem za HARFA SPORT Martin Bouzek.
servis a údržba
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda při domácím přibrušování hran(mám brousek Ergo8)mám nechat původní hrubší pilník,nebo ho raději vyměnit za jemný?Jde mi o to,aby byl minimální úbytek materiálu z hrany. Další dotaz ještě k voskování:Na týdenní zájezd nechci s sebou vozit klasický vosk a žehličku,proto uvažuji o sprejových(tekutých)parafínech.Někde jsem ale četla,že obsahují fluorid a ten ničí skluznici.Je to pravda?Případně-jaký vhodný cestovní vosk,který se nemusí zažehlovat,mi doporučíte? Děkuji
eva
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, na první otázku, při broušení lyží brouskem se volí hrubost dle stavu hrany. Pokud máte hranu více zničenou (např. od kamenů)je nutné požít hrubší brousek, aby se hrana srovnala. Pokud máte broušenou hranu například keramickým kotoučem, který přeleští hranu do ideální ostrosti a úhle, stačí jemný brousek pro oživení ostrosti hrany, tak aby dobře držela při jízdě. Při broušení na stroji je menší úbytek materiálu při broušení keramickým kotoučem. Při ručním broušení je úbytek materiálu větší, čím větší je hrubost brousku. Proto pro ruční přeleštění se používají diamantové brousky. K druhému dotazu v dnešní době se používají tzv. pohotovostní vosky, které jsou tekuté nebo v aerosolovém rozprašovači. Tyto vosky jsou náhradou pevných vosků. Aplikace je snadná a rychlá. Je třeba si ale říci, že doba než se takto aplikovaný vosk sjede je mnohem kratší, než vosk zažehlen za tepla. Lepší vosky mají příměs fluoru nikoliv fluoridu, ten zajistí lepší skuz a menší tření. Rozhodně v žádném případě neškodí skluznici. S pozdravem za HARFA SPORT Martin Bouzek.
servis a údržba
mam viazanie atomic device 310, priatelka 311, podla prilozeneho navodu nebol problem viazanie namontovat, prizposobit dlzke lyziarky, nastavit vysku spicky, vzdialenost paty, ale neviem presne urcit tvrdost - som stredne pokrocily lyziar s vahou 87kg, priatelka uplna zaciatocnicka so 65kg - je v poriadku stupen 7 pre mna a 6 pre priatelku?
andrej
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, ve Vašem případě (87kg-středně pokročilý) bych doporučil nastavit na stupnici vypínacích sil 7,5. V případě Vaší přítelkyně (65kg-začátečník) bych doporučil vypínací sílu 5. S pozdravem jan Bělohlávek.

Najdete na iDNES.cz