SKIPORADNA - lyžařská poradna pro čtenáře iDNES

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

V obchodě Harfa Sport

PORADNA JE UZAVŘENA. Kupujete si lyže nebo lyžařské boty a nevíte, jak na to? Přední odborníci ze specializované prodejny HARFA SPORT v Praze vám poradí.

Nejvíce se ptáte

lyžařské doplňky
Dobrý den, koupil jsem si sjezdové lyže Atomic BETA RIDE 10.20. Bohužel bez vázání a teď toho lituji. Nevíte, kde by se vázání na tento typ lyží dalo sehnat za rozumnou cenu? Vázání nemusí být nové. Děkuji.
Martin
V obchodě Harfa Sport
Bohužel, obávám se, že to bude problém. Zkuste se obrátit na dovozce zn. Atomic, firmu AMER SPORTS.
lyžařské doplňky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouhé mám mít sjezdové hole, když měřím 164 cm. Mám nové lyže Atomic a chtěla bych si k nim sehnat i od stejného výrobce hole. Jsem spíšě pokročilý rekreační sjezdař. Děkuji. Co by jste mi prosím v rozumné cenové relaci doporučil a jakou délku.
Petra
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den. Délka hole adekvátní Vaší výšce je cca 110 - 115cm. Co se týká značek a modelů holí, spíše než na design hleďte na kvalitu a provedení držadel a poutek, váhy holí atd. Pokud jste lepší lyžařka, je toto základ. Firmy, které v tomto ohledu mohu jen doporučit, jsou Scott a LEKI. Zde si jistě vyberete i příslušnou barevnou kombinaci. S pozdravem za Harfa Sport Martin Bouzek
lyžařské doplňky
Jaký páteřák mám koupit a na co si dát pozor. Je určen pro chlapce 11 let. Může se používat i pro jiné sporty - třeba jízda na koni ? Děkuji
Michal
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den. Chránič páteře je třeba si hlavně vyzkoušet a rozhodně jej nekupovat bez osoby, pro niž je určen. Páteřáky se liší např. počtem plastových "obratlů". Čím vyšší postava, tím přirozeně více "obratlů". Neměly by překažet při zaklonění hlavy ani by neměli výrazněji přesahovat kostrč. Pásy pro upnutí by měly sedět příjemně a v žádném místě "neřezat", ale za to zajistit důkladnou fixaci chrániče na těle. Pro jiné sporty tyto chrániče většinou nejsou určeny, nicméně např. pro cyklistiku (bikros apod.) by to neměl být problém. Zda bude vhodný i pro jízdu na koni opravdu netuším, mám za to, že to nebude příliš vhodné, ale nakonec lepší mít na sobě nějaký chránič, než žádný. S pozdravem Martin Bouzek - HARFA SPORT
lyžařské doplňky
Poraďte mi, prosím, podle čeho mám vybírat lyžařskou helmu. Dekuji za odpověď.
Dasa
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den. Helmu vybírejte v první řadě podle toho, jak Vám "padne" na hlavě. Měla byste se v ní (v rámci možností) cítit příjemně. Co se týká volby velikosti, před tím, než ji zapnete, nasaďte ji na hlavu a zkuste se předklonit. Neměla by Vám samovolně spadnout na zem (rozdíl bude u helem s tzv."volnýma ušima"). Helma by měla mít kvalitní polstrování, odvětrání a upnutí. Padnout by měla akorát, nedoporučuji ji brát větší s tím, že si pod ni ještě dám např.čepici. Tj. nesmysl, tenká kukla se Vám pod helmu vejde vždy a neriskujete tím to, že po té, co se polstrování "vymáčkne", povolí, bude helma příliš volná a nebude na hlavě držet přesně.
lyžařské doplňky
Dobrý den,dostal jsem nové sjezdové hole o délce 125 cm.Já měřím 185cm a nemohu se rozhodnout,jestli je používat,nebo vyměnit za delší.Chtěl sem se zeptat,jestli je taková délka holí ještě přiměřená k mé výšce.Děkuji za odpověď.
Pavel Skála
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den. Myslím, že by pro Vás byly opravdu vhodnější spíše hole delší. Z velké části jde o zvyk, nicméně k Vaší výšce jsou adekvátní hole o délce 130cm.
lyžařské doplňky
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká helma pro dítě je nejlepší a podle čeho se mám při nákupu řídit (samozdřejmě podle velikosti). Děkuji za kladné vyřízení. S pozdravem Katka, Brno
Katka
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, helma je bezpečnostní prvek lyžaře. Pokud má 100% plnil svou funkci je nezbytné, aby přesně seděla na hlavě. Poznáte to tak, že když si nasadíte helmu na hlavu musí být hlava v kontaktu s helmou v celém svém objemu. Nesmí být nikde vzduchová "kapsa". Samozřejmě, že také nesmí nikde tlačit. Dalším zkoušecím parametrem je předklon v přilbě bez zapnutého spodního pásku pod bradou. Přilba musí zůstal sedět na hlavě bez tendence ke sklouznutí. Doporučil bych navštívit specializovanou prodejnu, kde Vám nabídnou více značek a modelů. Vyberte si tu, která bude sedět nejlépe. S pozdravem za Harfa sport Martin Bouzek.
lyžařské doplňky
Ahoj, chtěla bych si koupit lyžarskou helmu, ale nevim jaké základní parametry by měla splnovat. A jestli ji lze koupit max. do 2000 Kč. Takže kdyby jste mi nejakou doporučil byla bych moc ráda. Díky za odpověd.
eliška
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, helma je bezpečnostní prvek lyžaře. Pokud má 100% plnil svou funkci je nezbytné, aby přesně seděla na hlavě. Poznáte to tak, že když si nasadíte helmu na hlavu musí být hlava v kontaktu s helmou v celém svém objemu. Nesmí být nikde vzduchová "kapsa". Samozřejmě, že také nesmí nikde tlačit. Dalším zkoušecím parametrem je předklon v přilbě bez zapnutého spodního pásku pod bradou. Přilba musí zůstal sedět na hlavě bez tendence ke sklouznutí. Doporučil bych navštívit specializovanou prodejnu, kde Vám nabídnou více značek a modelů. Vyberte si tu, která bude sedět nejlépe. Do cenové hladiny 2000,- se dá pořídit slušná přilba. S pozdravem za Harfa sport Martin Bouzek.
lyžařské doplňky
Dobrý den, chtela bych si koupit lyzarskou helmu. Ráda bych Vás požadala o radu, na co si mam dat pozor a jaka jsou kriteria pro vyber dobre helmy. Dekuji za odpoved.
Jana
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, helma je bezpečnostní prvek lyžaře. Pokud má 100% plnil svou funkci je nezbytné, aby přesně seděla na hlavě. Poznáte to tak, že když si nasadíte helmu na hlavu musí být hlava v kontaktu s helmou v celém svém objemu. Nesmí být nikde vzduchová "kapsa". Samozřejmě, že také nesmí nikde tlačit. Doporučil bych navštívit specializovanou prodejnu, kde Vám nabídnou více značek a modelů. Vyberte si tu, která bude sedět nejlépe. S pozdravem za Harfa sport Martin Bouzek.
lyžařské doplňky
Jaká je dpopručená délka lyžařských holí a jaká jsou kritéria pro jejich výběr.Díky za odpověď
Jirka B
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, lyžařské hole se vyrábí v délkách odlišených po 5cm. Délka holí se dá vypočítat dle vzorce VÝŠKA LYŽAŘE x 0,7 = doporučená délka sjezdových holí. Kvalitativně můžete koupit obyčejné hole od cca 300,-Kč, které mají použity základní materiály. Nejčastěji hliník a plast. Dražší hole až do 3000,-Kč jsou vyrobeny z kvalitnějších nateriálů (např. carbon), jsou pevnější, lehčí a mají lepší grip (držadlo). Kvalitní dobrá hůl se pohybuje v ceně okolo 1000,-Kč. S pozdravem za HARFA SPORT Martin Bouzek.
lyžařské doplňky
Jaká je doporučená délka holí ke sjezdovým lyžím pro výšku postavy 163 cm a jaká jsou obecná pravidla pro určení jejich délky. Díky.
Jirka
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, délka sjezdových holí se dá vypočítat výška postavy x 0,7 = doporučená délka holí. Sjezdové hole se vyrábí po 5cm tzn. že na Vás vychází délka holí 115cm. S pozdravem za HARFA SPORT Martin Bouzek.
lyžařské doplňky
Dobry den, sem si loni koupil hůlky značka LEKI (je na nich napsano HIGH TECHNOLOGY PRODUCT)... A letos sem si je poprvé vzal a hned jsem měl nehodu, při níž se mi hůlka ohla, po narovnaní na ni zůstala prohlebeň, bez známek nějaké praskliny. Chtěl bych se zeptat, jestli je hodně ohrožena pevnost hůlky, jestli by nebyl hazard jet s takovou hůlkou do zahraničí....
Miro
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, lyžařská hůl není samozřejmě stavěna na nezničitelné parametry. Nejdůležitější je z hlediska nebezpečí prasknutí hole materiál ze kterého je vyrobena. Pokud se jedná o slitinu hliníku dá se narovnat a používat dále, problém je s carbonovou holí, když popraskají vnitřní vlákna stratí své vlastnosti. S pozdravem Jan Bělohlávek.
lyžařské doplňky
Měřim 173 cm a potrebuji vedet,jakou delku hulek na sjezdové lyžování si mam poridit.Vim,ze se to meri podle praveho uhle v lokti...ale nevim,jestli "na boso" nebo na lyžich.Dekuji za odpověď.
Janica
V obchodě Harfa Sport
Dobrý den, na Vaší výšku jsou sjezdové hole v délce 120 cm. S pozdravem Jan Bělohlávek.

Najdete na iDNES.cz