Češi si našli práci v ráji. Karibik netradičně a skoro zadarmo

aktualizováno 
Když se řekne Karibik, většině se asi vybaví pláže pokryté jemným pískem, azurový oceán a palmy na každém kroku. Pro mnohé ideální místo k prožití několika málo týdnů těžce nastřádané dovolené. Existuje však také možnost, jak si tuhle exotickou zemi můžete užít na víc než pár týdnů.

Naše chatka na kůlech s výhledem na farmu | foto: Karin Gärtnerová a Jan Koubapro iDNES.cz

Když jsme se rozhodli vyměnit všechny domnělé jistoty jako je dobrá práce, hezký byt a spousta materiálních věcí za krok do neznáma, většina z našich přátel nám fandila. Přesto člověka napadne, že na takovou cestu je potřeba mít naspořeno hodně peněz. Není to však tak úplně pravda, tedy pokud se rozhodnete vyrazit do světa jako dobrovolníci.

Fotogalerie

Možností je mnoho a zabývá se jimi i několik specializovaných serverů, na kterých lze vybírat mezi destinacemi po celém světě, stejně jako mezi různými druhy prací. Záleží čistě na vašich prioritách.

Na doporučení novozélandského páru, se kterým jsme se setkali na jejich cestě napříč světem, začalo naše hledání na serveru Helpx.net. Stránka nabízí prostor například eko farmám, hostelům, či rodinám shánějícím pomocníky. Vy jakožto budoucí dobrovolník si následně ze stovek takových nabídek vyberete pro vás tu nejlákavější.

Rychlejší vyhrává

Další kroky k získání zajímavé práce jsou jednoduché. Abyste viděli kontaktní údaje jednotlivých hostitelů, založíte si profil, zaplatíte poplatek cca 500 Kč a začnete hledat, kam byste se rádi podívali. My jsme chtěli strávit zimu v teple a poblíž moře, a tak jsme začali Karibikem.

Dobrovolničení spočívá ve většině případů ve čtyřech až šesti hodinách práce denně za ubytování a stravu. Nicméně ne všichni mají stejné podmínky, a proto je dobré přečíst si, co konkrétně která místa nabízejí.

Kitebeach na severním pobřeží Dominikánské republiky. Kitesurfaři v klidu...

Kitebeach na severním pobřeží Dominikánské republiky. Kitesurfaři v klidu vyčkávají, než se zvedne vítr.

Někdy se totiž stává, že ubytování je sice v ceně, ale na jídlo je třeba přispět (v průměru 200 Kč/den). Obecně bychom doporučili kontaktovat více osob s větším předstihem, protože o místa, která vypadají dobře, bývá velký zájem. My jsme hledali příležitosti, kde se poskytuje strava i ubytování zdarma, a výsledkem byla jedna soukromá tropická farma.

Zahradničení se surfaři

Taino Permaculture Farm se nachází na severu Dominikánské republiky ve vesnici Los Brazos. Majitel farmy Robbie je zároveň vlastníkem zhruba 20 km vzdáleného eko hotelu Extreme, který je přímo na pláži Kitebeach v populární surfařské destinaci Cabarete.

V současnosti hotel financuje farmu, ovšem vize je taková, že farma bude produkovat dostatek potravin jak pro zaměstnance a dobrovolníky, tak pro hosty hotelu a místní restauraci.

Farma se stále rozvíjí směrem k "udržitelnosti" a kromě ovoce a zeleniny všech možných druhů je její nedílnou součástí také tzv. akvaponický systém, což zjednoduše řečeno představuje velmi produktivní symbiózu chovu ryb a pěstování rostlin.

Řeka nabízí příjemné osvěžení po náročném pracovním dni.

Řeka nabízí příjemné osvěžení po náročném pracovním dni.

Pro nás je fakt, že k farmě patří i hotel, velkým plusem. Můžeme tak své volné víkendy trávit v Cabarete, pár kroků od oceánu a využívat nejen restauraci, ale i tělocvičnu, trapézový cirkus, ranní lekce jógy a pro dobrodružnější povahy i kite surfing. Všechny tyto aktivity máme jakožto dobrovolníci za zvýhodněnou cenu.

Pokud jde o finance obecně, dá se říci, že jsou místní ceny srovnatelné a často i vyšší než v České republice, obzvláště pak v turistických oblastech. I přesto jsme za první měsíc pro představu utratili v přepočtu 2 000 Kč na osobu, aniž bychom se nějak výrazně omezovali.

Musíme však připomenout, že si jídlo hradíme sami pouze o víkendech. Pokud byste chtěli pokrýt i tyto náklady, můžete zde zkusit uplatnit své zkušenosti. Mezi "gringos", se kterými jsme se tu seznámili, jsou například učitelé kitesurfingu, angličtiny či opraváři motorek. Kromě toho je tu samozřejmě stejně jako všude na světě možnost práce přes internet.

Část farmy podobající se klasické zahrádce. Vše je tu však zelenější a roste...

Část farmy podobající se klasické zahrádce. Vše je tu ovšem zelenější a roste mnohem rychleji.

Permakultura

Permakultura "v akci". Najdete zde ananas, papayu, moringu, kokosovou palmu, bambus a mnoho dalších.

Pozemek, o který se společně s dalšími dobrovolníky a místními farmáři staráme, má rozlohu přibližně čtyři hektary. Je rozdělený na klasickou zahradu se záhony, jak ji známe od našich babiček, plus permakulturní část, která kopíruje přírodu a školku podobající se skleníku.

Po celý rok je tu denní teplota téměř neměnná a pohybuje se mezi 29-32 stupni. Společně s vysokou vlhkostí vzduchu jsou to ideální podmínky pro růst nejen toho, co zasadíme, ale bohužel i plevele.

S úsměvem a hlavně v klidu

Dvakrát do týdne se u brány farmy scházejí místní děti, aby se dozvěděly něco nového z angličtiny. S výukou jsme začali spontánně, když za námi jednoho dne přišly a pokoušely se s námi mluvit anglicky.

Od té doby učíme na trávníku před domem babičky jedné z našich studentek. Děti jsou vyzbrojené sešity, které používají téměř pro všechno, a také učebnicemi staršího vzhledu se spoustou chybějících stránek, ale při výuce je s nimi opravdu zábava. Navíc jsme se ještě nikdy před tím nesetkali s někým, kdo by už v deseti letech měl takový zájem se něco dozvědět.

Veselá výuka angličtiny s místními dětmi

Veselá výuka angličtiny s místními dětmi

Stejně jako děti i dospělí ve vesnici jsou velmi milí a usměvaví. Obzvláště pak, když s nimi prohodíte pár slov španělsky. Victor, Neo a Juan Carlos, Dominikánci, kteří na farmě pracují již devět let, nás kromě zahradničení učí, že spousta práce jde udělat i "tranquilo", v klidu.

Život s místními beze spěchu a problémů hraje velikou roli v tom, že se nám na farmě líbí. Dokonce i hlasitá stále hrající muzika v rytmu merengue a bachaty se vám časem dostane pod kůži a přestanete se divit, že tady tančí úplně každý.

Obyčejný den

Pro nás dobrovolníky začíná běžný den na farmě v dřevěné chatce na kůlech s rákosovou střechou, kde nás probouzí první sluneční paprsky a rozličné zvuky vesnice. Na snídani se přesouváme do hlavní budovy, která je v podstatě jednou velkou společenskou místností s kuchyní a koupelnou.

Základem dobré snídaně bývá místní žlutý chléb s jemně nasládlou chutí, který se pro nás stal návykovým. Jeho složení nám nicméně stále zůstává záhadou. Dopoledne se věnujeme práci na zahradě a před polednem nás ostré sluníčko vyhání zpět do společenské místnosti.

Kvalitní péče o nováčky v semenné školce. Jde vlastně o variaci našeho skleníku.

Kvalitní péče o nováčky v semenné školce. Jde vlastně o variaci našeho skleníku.

V takovém horku jsme vděční za ventilátory, pod kterými si můžeme připravit něco k obědu. Nechybí ani poobědová pauza často vyplněná koupelí v řece, která tvoří přirozenou hranici pozemku. S výjimkou deštivých dnů je v ní voda průzračná a má tyrkysový nádech. Odpoledne se ještě chvíli věnujeme zahradničení, a potom nám již nic nebrání využít zbytek času podle našich představ.

Den na farmě končí poutí do chatky, kdy nás na cestě doprovází světlušky. A pokud se pod schody neukrývá překvapení v podobě tarantule nebo jedovaté stonožky, můžeme jít v klidu spát.

Může se hodit

Nejpoužívanější španělské fráze:
Como se dice? – Jak se řekne?
Que es eso? – Co je to?
Como te llamas? –  Jak se jmenuješ?
Una Bohemia grande, por favor. – Jedno velké pivo, prosím.

Ceny:
Eko hotel Extreme – 1 000 Kč/noc
Mototaxi – 3,50 Kč/km
Guagua (přeprava dodávkou) – 1,50 Kč/km
Toustový chléb – 40 Kč
Žlutý chléb (velikost naší housky) – 2,50 Kč
Pomazánkové máslo – 50 Kč
Mléko – 30 Kč/litr
Mojito – 50 Kč
Pivo – 45 Kč/litr

Odkazy:
www.tainofarm.com – stránky farmy
www.helpx.net – server pro dobrovolníky
www.skyscanner.cz – vyhledání levných letenek (ne vždy nejlevněji z Čech. Nám se osvědčilo zadat destinaci do místa odletu a naopak do příletu vyplnit "kamkoliv". Poté se podívat, které z nejbližších letišť má dobré ceny a vyhledat let z tohoto místa. Velmi užitečné je, že nemusíte volit konkrétní datum, ale například celý měsíc či rok.)
www.koubin.rajce.idnes.cz – další fotogalerie
www.chicos-checos.webnode.cz – náš cestovatelský blog

Autoři:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Další z rubriky

Z Brušperku vyrazili na starých čezetách do Austrálie. Trvalo jim to rok

V kráteru sopky Batur v Indonésii.

Během 430 dnů projeli Čech Marek Vantuch a Slovenka Ivana Haraslínová na starých čezetách Evropu, Asii a Austrálii....

Už byl ve vesmíru, teď se Krteček vrátil z cesty kolem světa

Krteček u jezera Lake Wakatipu na Novém Zélandu. Poznáváte krajinu z Pána...

Navštívili 22 zemí, šest světadílů a dohromady nachodili přes 12 milionů kroků a 8 900 km. Martina a Pavel spolu...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Najdete na iDNES.cz