Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Čtenáři cestují: Projděte si pět tras nejstarším národním parkem Británie

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím, nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenářka iDNES.cz Martina Hardiman žije v Sheffieldu a pravidelně vyráží objevovat přírodu do nejstaršího národního parku Velké Británie Peak District.

Výhled na park z kopce Mam Tor. V Peak District najdete skály a útesy, malebné vesnice, dlouhé pastviny, čisté říčky, vodní nádrže, rašeliniště, hluboké lesy, lomy i jeskyně. | foto: Archiv autorky

Národní park Peak District je nejstarší z patnácti národních parků ve Velké Británii. Park o rozloze 1 438 km² byl založen v roce 1951. Nachází se téměř ve středu Anglie, především v hrabství Derbyshire, ale zahrnuje také hrabství Cheshire, Greater Manchester, Staffordshire, West Yorkshire a South Yorkshire.

Peak District je jeden z nejoblíbenějších parků ve Velké Británii. Každý rok ho navštíví přes 13 milionů lidí. Převážně proto, že je dobře situovaný mezi dvěma největšími městy Anglie Manchesterem a Sheffieldem. A přesto, když jdete na túru, nemusíte potkat ani živáčka. Zvláště přes týden.

Komu patří Peak District? Více než 70 procent parku je v soukromém vlastnictví. National Trust (britská organizace, která se zabývá ochranou památek a přírody v Anglii, Walesu a Severním Irsku) vlastní 12 procent. Dalších 11 procent vlastní tři vodárenské společnosti. Správa národního parku Peak District drží pouze pět procent.

Peak District nabízí jedny z nejrozmanitějších krajin v Anglii a může se pochlubit vším, co byste chtěli v Británii vidět: od zvlněných kopců až po úchvatné skalní útvary.

Park je rozdělen na dvě oblasti. Na severu méně obydlený The Dark Peak (Temný vrchol), který má hluboké rašeliniště pokryté hustou tmavou rašelinou a pískovcem. Druhou oblastí je The White Peak (Bílý vrchol), který je pojmenovaný pro svůj 300 milionů let starý vápenec tvořený zkamenělými korály a dalšími usazeninami na mořském dně. Nachází se v nižší oblasti zvlněné zemědělské půdy.

Peak District je rájem pro pěší turistiku, jízdu na kole či lezení po skalách. V Anglii žiji od roku 1997 a do Sheffieldu jsem se přestěhovala z Londýna před osmi lety. Největší výhodou bydlet v Sheffieldu je právě to, že mám tento nádherný národní park blízko. Procházet se úžasnou krajinou můžu už za necelých patnáct minut. Mám pět oblíbených tras, o které se s vámi chci podělit.

Mam Tor and the Great Ridge

Je to skvělá osmikilometrová túra, která začíná  krátkým výšlapem na vrchol Mam Tor (517 m) a dále pokračuje podél hřebenu Mam Tor do Lose Hill a zpět s překrásným výhledem na Hope Valley a jednu z nejkrásnějších vesnic národního parku Castleton.

Poblíž můžete navštívit také čtyři jeskyně - Blue John Cavern, Speedwell Cavern, Peak Cavern a Break Cliff Cavern, kde se kdysi těžilo olovo Blue John (vzácná modrá odrůda fluoritu těžená v Británii - pozn. redakce), kazivec a jiné minerály. 

Mam Tor je také známý pod pojmem The Shivering Mountain (Třesoucí se hora) kvůli sesuvům půdy, které jsou zde způsobeny nestabilními nižšími vrstvami břidlice.

Národní Park Peak District je nejstarším národním parkem Velké Británie, na...

Národní Park Peak District je nejstarším národním parkem Velké Británie, na snímku kopec Mam Tor ve sněhu.

Longshaw Estate

Longshaw Estate je oblast rašelinišť, lesů a zemědělské půdy v části Dark Peak (Temný vrchol). Vévoda z Ruthlandu získal panství v roce 1855. Na svém panství postavil Longshaw Lodge určenou pro střelecké party. V roce 1927 však prodal svůj majetek společnosti Sheffield Corporation, která v roce 1931 půdu darovala společnosti National Trust.

Od roku 1898 se v Longshaw konají zkoušky ovčáků a mají být jedny z nejstarších v Anglii. Asi nejznámějším místem v Longshaw je magická Padley Gorge. Zalesněná soutěsková oblast s různě kroucenými duby pokrytými sytě zeleným mechem. Je to jako z pohádky.

Longshaw vám nabídne nepřeberné množství procházek a vyhlídek, které se dají různě kombinovat: například Surprise View, Carl Walk, Higger Tor a Burbage.

Nádherná krajina Padley Gorge, národní park Peak District

Nádherná krajina Padley Gorge, národní park Peak District

Alport Castles

Alport Castles ( Alportské hrady) s délkou přes půl mile (0,8 km) je považována za oblast s největším sesuvem půdy ve Velké Británii. I tuto krajinu najdete v části Dark Peak. Název „hrady“ pochází z trosek po sesuvu půdy, který vytvořil několik pískovcových kopců. Ty se tyčí nad údolím a z dálky hrady skutečně připomínají.

Alport Castles: Alportské hrady

Ladybower Reservoir and Derwent Valley

Ladybower Reservoir je velká vodní nádrž ve tvaru Y, je to ta nejníže položená ze tří nádrží v údolí Upper Derwent Valley. I tuto zajímavost najdete v části Dark Peak.

Do nádrže se ze západu vlévá řeka Ashop, z jihu teče řeka Derwent, nejprve přes vodní nádrž Howden, poté vodní nádrž Derwent a nakonec do vodní nádrže Ladybower.

Tato oblast je nyní velmi oblíbenou turistickou destinací, protože nabízí nepřeberné množství procházek kolem jedné nebo všech nádrží, také super výhledy z Derwent Edge, který se nachází nad nádržemi. Derwent Edge je velmi oblíbený u horolezců (zejména Dovestone Tor, který má asi padesát různých tras od obtížných po extrémně těžké), přesto není tak hojně využívaný jako nedaleký Stanage Edge, u horolezců velmi populární skála.

Vodní nádrž Ladybower

Vodní nádrž Ladybower

Monsale Dale

Monsale Dale je překrásné údolí ve vápencové oblasti White Peak (Bílý vrchol). Tato téměř desetikilometrová procházka vás povede kolem Monsal Dale Weir Waterfall a na cestě zpět přes nádherný most Headstone Viaduct, postavený v roce 1863, který je částí Monsal Trail.

Monsal Trail je cyklostezka určená pro jízdu na kole, na koni a pro pěší turistiku v hrabství Derbyshire. Byla postavena z části na bývalé železniční trati Manchester-Buxton-Matlock-Midland z roku 1863, která spojovala Manchester s Londýnem. Tuto železniční trať ovšem uzavřeli v roce 1968.

Napište svůj cestopis

Stezka Monsal trail je asi 13,7 kilometru dlouhá a byla otevřena v roce 1981. Trasa vás dále vede podél řeky Wye přes Creesbrook a Litton Mill. Nejlépe uděláte, když se na tuto nádhernou procházku vydáte v létě za teplého slunečného počasí. 

Popsala jsem jen pár tipů na tisíce procházek po dechberoucím národním parku Peak District. Toto místo je tak rozmanité, jak slavný je tmavý pískovec nejvyššího bodu Kinder Scout (636 m) v Dark Peak a fascinující kontrastní vápenec ve White Peak.

Kdykoliv se vydáte na průzkum po Peak District, vždy si trasu pečlivě naplánujte dopředu. Nezapomeňte mapu, dostatečné zásoby vody a samozřejmě pořádné turistické boty.

Fakta o národním parku Peak District

 • Název “Peak” nesouvisí s horami (žádné tu nenajdete) - předpokládá se, že pochází od Pecsaetana, anglosaského kmene, který tuto oblast osídlil.
 • K čemu park slouží: turistika, tězba, zemědělství, zpracovatelský průmysl, najdete tu 55 vodních nádrží dodávajících okolí 450 milionů litrů vody denně.
 • Nejvyšší jeskyně: Titan Shaft v Catletonu, 141,5 metru. Je vyšší než London Eye. Jedná se o největší známou šachtu jakékoli jeskyně na Britských ostrovech, objevena byla 1. ledna 1999 místními jeskyňáři.
 • Zajimavé vesnice: Castleton (proslulý jeskyněmi, Třesoucí se hora Mam Tor - Shivering Mountain, průsmyk Vinnats Pass (hrad Peveril), Eyam (morová vesnice), Hathersage (údajně místo, kde je pohřben přítel Robina Hooda Malý John), Ilam (architektura ve švýcarském stylu), Ashword in the water (klasická anglická vesnice na břehu řeky).
 • Filmové, televizní a literární lokality: Chatsworth (Pýcha a předsudek), Haddon Hall (Jana Eyrová, Pýcha a předsudek, Elizabeth, Henry VIII, Moll Flanders), Lyme Hall (Pýcha a předsudek), North Lees Hall (Pýcha a předsudek, Jana Eyrová, The Other Boleyn Girl).
 • Symbolem Peak District je mlýnský kámen. Lomy zde fungují již od pravěku a pískovec byl kdysi oblíbenou volbou pro výrobu mlýnských kamenů. Stovky z nich stále najdete roztroušené různě po národním parku.

Martina Hardiman popisuje své trasy po Peak District, ale i jiných částech Velké Británie, na fotoblogu www.snapandsaunter.com.

Autoři:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

 • Nejčtenější

Království velkých penisů. Fascinuje mě rozmanitost Himálaje, říká cestovatel

Premium V Bhútánu mu spadl obrovský balvan přímo před auto, v Nepálu zažil zemětřesení a v indickém Ladaku byl rád, že nespadl...

Pět dnů pěšky o samotě. Magickou Ukrajinu hledejte u Užockého průsmyku

Zakarpatská oblast Ukrajiny, která byla na dvacet let součástí Československa, stále láká české turisty. Jakýmsi...

Češi nově nemohou na Zanzibar či do Brazílie. Kvůli novým mutacím

Češi nebudou moci cestovat do několika afrických a jihoamerických zemí. Vláda na základě ochranného opatření...

Český výletník: Opomíjená, zapomenutá. Výšlap na nejvyšší horu Prahy pobaví

Vystoupil jsem na Teleček, nenápadnou kótu s telekomunikačním stožárem a roztomilým jménem. Málo se to ví, ale pahrbek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Vyzkoušejte si zeměpisný test, který snad zvládnou i vaše děti

Víc než kdy jindy zodpovídali v posledním roce za vzdělání svých dětí také rodiče. Dokázali byste své ratolesti naučit...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

 • Další z rubriky

Čtenáři cestují: Když od Budapešti nic nečekáte a ona vás naprosto ohromí

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Za indiány do hor jsme se vydali půjčenou toyotou

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Knížka od Coelha ji inspirovala k pouti do Santiaga

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Sbalila se a z paneláku vyrazila na nejvyšší horu světa

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...