Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Čtenáři cestují: fenomenální Bolognu a Florencii prostě musíte jednou vidět

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím, nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenářka iDNES.cz Jana Červenka Tůmová objevovala architektonické skvosty Itálie v Bologni a Florencii.

Naše cesta začala na letišti v Bologni, kam jsme přiletěli odpoledne. Odtud jsme jeli autobusem asi dvě zastávky směrem do centra, kde jsme měli zajištěný apartmán.

Bologna je známá svými cihlovými budovami, proto je přezdívaná Červená Bologna. Červeno-oranžové tóny budov spolu s davy studentů dávají městu příjemnou temperamentní atmosféru. Nachází se zde nejstarší univerzita v Evropě, z roku 1088, a to je důvod, proč je město známé také jako La Dotta – Město učenců.

První dojmy z procházky městem pro nás byly velice intenzivní. Ulice města překypují pouličním ruchem a energie proudí z každého zákoutí. V ulicích se prohánějí studenti na kolech, kavárny praskají ve švech, místní se procházejí a vy máte pocit, že musí na tak vzdělaném místě vést velice intelektuální rozhovory. Není divu, vždyť mezi vzdělance a absolventy univerzity patřili například Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Mikuláš Koperník nebo Umberto Eco.

Ve městě se také nachází vůbec nejdelší podloubí světa. Můžete tak projít velkou část města pod přístřeškem a nespadne na vás ani kapka deště. Na každém rohu pak najdete kavárnu s venkovními stoly, ze které se line vůně čerstvé kávy.

Čtenářka Jana Červenka Tůmová objevovala červenou Bolognu a krásnou romantickou...

Čtenářka Jana Červenka Tůmová objevovala červenou Bolognu a krásnou romantickou Florencii.

Procházíme městem směrem ke kostelu San Martino, který je gotickou stavbou, a míříme do centra kolem Palazzo della Mercanzia neboli Paláce obchodníků. Do konce 18. století to bylo sídlo Universitas mercatorum a poté se budova stala sídlem obchodní komory.

Poté pokračujeme na Piazza Santo Stefano – náměstí Sedmi kostelů, které působí opravdu zajímavě a vytváří trojúhelníkový prostor. Je využíváno pro různé kulturní akce, trhy nebo koncerty. Nachází se zde několik kaváren, a tak do jedné míříme a objednáváme si typický italský talíř s uzeninami a sýry. K tomu popíjíme místní červené víno a vstřebáváme italskou atmosféru.

V podvečer už jdeme směrem k Piazza Maggiore, která je centrálním náměstím v Bologni. Osvětlené náměstí ve večerních hodinách působí neskutečně magicky a romanticky. Kolem se nacházejí hlavní administrativní a náboženské budovy jako Palazzo d’Accursio (bývalá radnice a v současné době muzeum), Palazzo dei Notai (bývalý notářský spolek), bazilika San Petronio (Duomo v Bologni), Palazzo dei Banchi (bývalé bankovní centrum) a Palazzo del Podestà (bývalé policejní a soudní kanceláře).

Čtenářka Jana Červenka Tůmová objevovala červenou Bolognu a krásnou romantickou...

Následující den ráno jedeme vlakem do vysněné Florencie. Lístky na vlak jsme si objednali pohodlně přes internet. Vlakovou dopravu tady mají opravdu skvěle strukturovanou a rychlíkem jsme byli za necelou tři čtvrtě hodinu na místě. Vlakem se tady rychle můžete dostat do všech okolních měst. Ovšem za zrychlenou variantu jízdenky je nutné si trochu připlatit. 

Vysněná romantická Florencie

Florencie leží na řece Arno a je hlavním městem italského regionu Toskánsko. Je považována za jedno z nejromantičtějších měst a je proslulá svými památkami a uměním.

Z vlaku míříme na známé náměstí Piazza del Duomo, které je považováno za náboženské centrum. Najednou se před námi objevuje majestátní a velkolepá katedrála Santa Maria del Fiore, která nám bere dech. Katedrála je čtvrtou největší v Evropě a její výstavba byla zahájena již ve 13. století. Člověk stojí na náměstí a katedrála jej doslova obklopí. Fasáda katedrály je nádherně zdobená a jako třešnička na dortu září červená kopule, která je vidět už zdálky.

Čtenářka Jana Červenka Tůmová objevovala červenou Bolognu a krásnou romantickou...

Čtenářka Jana Červenka Tůmová objevovala červenou Bolognu a krásnou romantickou Florencii.

Vedle katedrály stojí Battistero di San Giovanni, což je nejstarší budova ve městě. Na náměstí je hned několik kaváren, kde si můžete odpočinout a pokochat se nádherným pohledem. Poblíž náměstí si vychutnáváme vynikající zmrzlinu, kterou lze ochutnat pouze v Itálii.

Potom již míříme ke kostelu nazvaném Santa Croce, který je významný tím, že jsou zde uloženy ostatky známých osobností, jako byl například Galileo, Michelangelo nebo Machiavelli. Atmosféru místa nám dokreslilo pouliční vystoupení zpěváka, který zpíval písně od Bocelliho.

Dalším místem naší návštěvy bylo druhé hlavní náměstí Piazza della Signoria, které je považované na občanské. Navštívit byste tu určitě měli Galleria dell’Accademia, protože v této galerii najdete sochu Davida od Michelangela.

Čtenářka Jana Červenka Tůmová objevovala červenou Bolognu a krásnou romantickou...

Míříme směrem k řece Arno a známému mostu Ponte Vecchio, na kterém jsou postavené domky a obchody. Na mostě se nachází opravdu spousta prodejců a obchodníků, a je tak trochu přeplněný. Dnešní most je ze 14. století a dostal název Starý most. Přecházíme na druhou stranu a nacházíme se v části Oltrarno a vydáváme se na Piazzale Michelangelo.

Cesta nějakou tu chvíli zabere a je potřeba vystoupat po schodech, protože náměstí je vybudováno na úbočí kopce sv. Kříže a nabízí tak výhled na Florencii. Pohled na celé město je opravdu nádherný a dechberoucí a vy si můžete vychutnat romantickou chvíli.

Tajemství červeného města

Po tomhle nádherném zážitku odjíždíme zpátky vlakem do Bologni vychutnat si poslední dny. V Bologni jsme se rozhodli pátrat po jejích tajemstvích. Někde se píše o sedmi tajemstvích Bologni, ale můžete se dočíst i o deseti nebo dvanácti. Začínáme u Fontana del Nettuno, kterou jsme si ještě neprohlédli. Lze ji sledovat ze dvou různých pohledů: to jen malá nápověda.

Napište svůj cestopis

Dále se potulujeme směrem k Palazzo Re Enzo – tady v Bologni mi přijde jako nejlepší nápad toulat se v ulicích, nasávat atmosféru a ochutnávat dobré jídlo. Podloubí v paláci je ve tvaru kříže a každý jeho roh zdobí socha. S partnerem si stoupneme každý k jednomu rohu a šeptáme. Funguje to.

Dále už míříme k Torre Asinelli, menší věž hned vedle se nazývá Garisenda. Obě věže byly postavené ve středověku stejnojmennými rody, které soupeřily o to, kdo postaví vyšší. Na vrcholku Asinelli je údajně rozbitá váza, tak tu můžete pátrat po tajemství. Navštívili jsme věž, vystoupali 498 schodů a sledovali krásný výhled na červenou Bolognu.

Vydáváme se hledat skryté Benátky, protože ve středověku se v Bologni podobně jako v Benátkách nacházela spousta kanálů a vodních cest. Postupně byly však zastavěné a vysychaly, proto jich dnes zbylo jen málo.

Poslední naše pátrání nás zavede ke Corto Isolani, což je stará budova, která má dřevěný strop, na kterém by se měly ukrývat tři šípy. My jsme pátrali jen po několika tajemstvích, ale vy může najít všechny.

Autoři:
  • Nejčtenější

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

Hydra byla pro Leonarda Cohena rájem. Vzpomíná na něj i česká šlechtična

Premium Sedmého listopadu uplynuly čtyři roky od smrti Leonarda Cohena. Kanadský zpěvák bydlel část svého života na Hydře,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznejte zaniklé železniční tratě. Nejlepší čtenáři vyhráli knihu

Železnice nám přinesla nejen revoluci v dopravě osob a zboží, ale také nové architektonické prvky přetvářející ráz...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Čtenáři cestují: Poušť jako cíl. Maroko byl náš první výlet mimo Evropu

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: nádherné italské Comacchio se zrodilo z vody a dřiny

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Dramatická Bretaň dýchá historií v každém městečku

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Miluji hory doma i v cizině. Člověku ukážou, co v něm je

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...