Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Čtenáři cestují: Egypt není jen pro hotelové povaleče a hledače senzací

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenářka iDNES.cz Lada Matyášová poznávala liduprázdný Egypt.
Trochu jiný zážitek z Egypta čeká návštěvníky v Bílé poušti u oázy Bahríja.

Trochu jiný zážitek z Egypta čeká návštěvníky v Bílé poušti u oázy Bahríja. | foto: Archiv soutěže

Naši pouť Egyptem jsme začali v Luxoru. Stojí zde největší chrámový komplex na světě. Karnak je obrovský palác, ve kterém by se člověk mohl ztratit. Zajímavý byl i zadní trakt, kde se zcela dochovalo původní barevné zdobení, což je v případě, že místu chybí polovina střechy, velmi unikátní.

Cestu do centra jsme si užili v zapadajícím slunci na břehu řeky Nil, kde jsme zamířili přímo k luxorskému chrámu. Zajímavostí toho místa je mešita postavená na pětimetrovém soklu uprostřed chrámu. „Proč by někdo stavěl mešitu tak vysoko, když pak do ní ze země nelze vstoupit?“ ptali jsme se.

Naši pouť Egyptem jsme začali v Luxoru. Stojí zde největší chrámový komplex na světě, Karnak je obrovský palác, ve kterém by se člověk mohl ztratit. Zajímavý byl i zadní trakt, kde se zcela dochovalo původní barevné zdobení, což v případě, že místu chybí polovina střechy, je velmi unikátní.

Samozřejmě proto, že mešita byla tehdy stavěna v úrovni terénu běžné zástavby. To jen onen chrám byl v té době pohřbený několik metrů pod zeminou. 

Ještě přidávám jeden tip na lokální večeři: guláš z velblouda! Chutná jako naše hovězí.

Údolí králů, královen i sluhů

Jedinečnou možností, jak se na velkolepost egyptského stavitelství podívat, je pohled z výšky. Mnoho společností nabízí ranní let při východu slunce nad El-Assasif. Sice je potřeba vstát brzy, ale z té nádherné podívané vás přejde i strach z výšek.

Jedinečnou možností, jak se na velkolepost egyptského stavitelství podívat, je...

Přes den jsme navštívili osobně to, co jsme viděli to ráno ze vzduchu: Memnonovy kolosy, Údolí králů, monumentální chrám faraonky Hatšepsut, sídliště dělníků Dér el-Medína a chrám Medínit Habu.

Napište svůj cestopis

Za námahu také rozhodně stojí tříhodinová cesta do chrámu Abú Simbel. Byl objeven relativně nedávno, protože do té doby byl utopen pod nánosy bahna a vegetace na břehu Nilu. Až když bylo mezi lety 1964–1968 rozhodnuto o stavbě velké asuánské přehrady, byl znovu vynesen na světlo světa.

Celý komplex Egypťané rozřezali na dvacetitunové bloky a přesunuli jej o šedesát metrů výše do uměle navršeného kopce, kde je možné jej vidět nyní.

Kááááhira

Káhira je sama o sobě velmi dynamické město plné lidí (má 25 milionů obyvatel), ale hlavně je plná kontrastů. Pyramidy se nacházejí ve čtvrti Gíza na východním okraji, a i přes to, že jsou jedním z nejnavštěvovanějších památek v Egyptě vůbec, moc byste to nepoznali. Hotely kolem jsou levné, stánky ošuntělé a na ulici můžete běžně potkat koňské povozy nebo karavany velbloudů.

Káhira je sama o sobě velmi dynamické město plné lidí (má 25 milionů obyvatel), ale hlavně plná kontrastů.

Méně známou káhirskou památkou je nekropole stupňovitých pyramid Sakkára.

Méně známou káhirskou památkou je nekropole stupňovitých pyramid Sakkára. Nejznámější je Džoserova pyramida, jejíž vnitřek je dodnes podepřen původními dřevěnými trámy. Na konci návštěvnické trasy si můžete prohlédnout zcela zachovalou hrobku.

Centrum hlavního města nabízí několik pamětihodností k prohlídce. Nejznámějšími jsou asi prezidentský palác a dvě mešity – mešita sultána Rifaye a Madrasa a mešita sultána Hassana. Velkým zážitkem je také návštěva lokálního tržiště. Tolik mumraje, lidí, zboží a zvířat jsem již dlouho neviděla pohromadě. A to se tím ještě prodírali motorkáři a řidiči tuk-tuků. Blázinec!

Přes den jsme navštívili osobně to, co jsme viděli to ráno ze vzduchu:...

Mnoho cenností skrývá také mírně chaotické káhirské muzeum. Nejznámější a nejhodnotnější artefakt místních sbírek je posmrtná maska, sarkofágy a výbava hrobky Tutanchamona.

Krásný výhled skýtá věž mešity a zároveň brány do města Bab Zuweila. Z ní je možné krásně pozorovat kontrast starého paláce a okázalých čtvrtí na jedné straně a zmatek polorozbitých střech obytných domů na straně druhé.

Do pouště

Trochu jiný zážitek z Egypta čeká návštěvníky v Bílé poušti u oázy Bahríja. Cestou si užijete drsnější jízdu terénním autem po dunách a černočernou poušť s pálícím pískem jen od pohledu. A pak se všude kolem vás objeví přírodní sochy z bílého vápence ve tvaru zajíce, slepice nebo penisu. Těšit se můžete i na sandboarding (tedy snowboarding na písečných převisech) nebo sbírání mušlí.

Trochu jiný zážitek z Egypta čeká návštěvníky v Bílé poušti u oázy Bahríja....

A nakonec, pro pravé dobrodruhy, je možné strávit zde noc pod hvězdnou oblohou ve stanu. A kdo má štěstí, může se k jeho ohni pro zbytky večeře připlížit i pouštní liška.

Egypt tedy není jen rájem hotelových povalečů nebo hledačů nejlepších záběrů pro sociální média, ale nabízí pro každého něco: historii, kulturu, zážitky i odpočinek. Sluneční brýle nasadit, na hlavu slaměný klobouk a na sebe hustou vrstvu opalovacího krému! Hurá do Egypta!

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Čtenáři cestují: Rozhodnuto! Pojedu sama do Nepálu a kouknu na Everest

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: když chtějí být muži v Africe nejkrásnější

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Není to předražený ráj, Mauricius zvládnete i s dítětem

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Žádné peníze předem. Jak jsme v Keni postavili dům

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...