Ze Sušice na Kašperk

  13:35aktualizováno  13:35
Pokud při svém prázdninovém cestování zavítáte i k branám Šumavy, stojí rozhodně za to věnovat jeden den zajímavému výletu do okolních kopců. I když je všeobecně proslulá oblast Kvildy či Srní, nemusíte jezdit zase až tak daleko.Jenom samotné okolí Sušice vám nabízí asi 13 km atraktivní procházku, na jejímž konci se bude tyčit zřícenina hradu Kašperk.

Cesta ke keltskému oppidu .

Naše cesta začíná v Sušici, kde se bez problémů napojíme na červenou značku, která nás po chvíli vyvede z města za naším “dobrodružstvím”. Netrvá dlouho a ocitneme se na prvním kopci tzv. Žižkově vrchu, ze  kterého se nám otevře krásný výhled na celé město Sušice, do jehož panoramatu je zasazena i rozhledna Svatobor na protějším kopci. Ti netrénovaní si mohou odpočinout na připravených lavičkách ,  vydýchát se a při tom si zblízka prohlédnout Žižkův pohár, který kopec nejen zdobí, ale hlavně připomíná 500 výročí husitských válek. Tak už jsme si odpočinuli , nabrali nové síly a můžeme vyrazit k dalšímu cíly - Sedlu, nejvýše položenému keltskému oppidu u nás. Samotná cesta k Sedlu je sice příjemnou procházkou, ale nic to není oproti fantastické vyhlídce do kraje, která nás čeká, pokud se dobereme až na vrcholek Sedla. Když se počasí vydaří, hned před vámi se objeví siluety dvou věží Kašperka, na který právě míříme. Vidět je i Javorník a další strategické body  okolí. No a ze Sedla už to jde pěkně z kopečka lesní, romantickou cestou, lemovanou skálami a kamením.

Hrad Kašperk.

Hrad Kašperk, ke kterému asi po třech kilometrech dorazíme, leží na výběžku šumavského vrchu Ždánov. Není nezajímavé říci si alespoň něco o jeho původu. Tento hrad byl založen samotným Karlem IV. jako obranný hrad, jenž měl chránit zemské hranice a kašperskohorské zlaté doly. Je pozoruhodné, že Kašperk je jednou z mála zřícenin, u kterých se dochovalo jméno stavitele. Byl jím asi Michael Parléř, bratr slavného architekta svatovítské katedrály. Během staletí se na Kašperku vystřídala řada majitelů, mezi nimiž byl i slavný arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, ale už od roku 1655 se přestal hrad udržovat a začal upadat. K tomu dopomohly i aktivity  místních měšťanů, kteří  z hradu rozebírali materiál pro stavbu svých domů . Přesto zůstaly dochovány dvě věže, z nichž ta východní slouží v současné době jako parádní vyhlídka do kraje. Takže když si zaplatíte prohlídku hradu, můžete se dobrovolně nechat zničit několika patry schodů pro rozhled, který stojí určitě za to.Cestou nahoru uvidíte v patrech i původní fresky z kaple či zachovalý záchod. Prosím nepoužívat!

Krakorce mohly zachránit život!

Na Kašperské věži si určitě všimnete dochovaných krakorců. Uhodnete kolik váží jeden z nich? Je to asi půl tuny, ale zajímavější je historka, která se o nich traduje. Pro odsouzence, kterého čekal trest smrti, představovaly krakorce jednu z možností záchrany života. Ptáte se jak to? Trestanec totiž mohl uniknout svému osudu, pokud se mu podařilo obejít poslepu okolo věže právě po oněch krakorcích. Prý se to někomu i povedlo. Když ale člověk vidí tu výšku a vzdálenost krakorců od sebe, běhá mu mráz po zádech. Byl to asi těžce vykoupený život.

Brontosauři na Kašperku.


Na Kašperku je stále čilý ruch a neustále probíhají opravy hradu, takže i během prohlídek se vyhýbáte pánům s kolečky naplněnými  maltou, právě oni dávají Kašperku novou tvář. Protože jsem měla na hradě malou protekci, povedlo se mi podívat se i na vyhlídku z  věže, ve které jsou ubytovaní průvodci.Ti v pěkném počasí spí přímo venku na ochozech. Kašperský vzduch se prý nasákne do spacáku a vydrží potom v panelákovém bytě až týden. Na hrad Kašperk jezdili jeden čas pomáhat i klatovští Brontosauři. Setkala jsem se s jednou slečnou , která se těchto akcí také účastnila. Takže, jak a co Brontosauři na Kašperku prováděli? “ Předně jsme měli možnost strávit zadarmo víkend v krásném prostředí. V pátek se dorazilo na Kašperk a celou sobotu se pracovalo. Kluci vozili hlínu, stavební materiál, my holky jsme třeba sbíraly odpadky po lesích, přenášely gotické sochy docela velké hodnoty, takže jsme se divily, že nám něco takového vůbec svěřili do rukou. Krásné byly večery, to jsme sedávali u ohně a zasněně pozorovali siluetu nočního Kašperku. Aby to bylo na Kašperku i dobrodružné, podnikali jsme o půlnoci výpravy na Pustý hrádek nedaleko Kašperka, který byl kdysi předsunutým opevněním hradu . Protože jsme ve tmě klopýtali přes kořeny, raději jsme se drželi za provázek, abychom se neztratili a provázek jsme potom zanechali na místě činu jako svědectví o našich nočních toulkách. Bylo to moc fajn a teď když jsem tady znovu na návštěvě, až trochu sentimentálně na vše vzpomínám,” dodává Eva , která se akcí Brontosaurů s chutí účastnila.


Hrad Kašperk            

Otevřeno: duben, květen, září, říjen- 9-17 hodin.

                červen, červenec, srpen- 9-18 hodin.

 Vstupné:  dospělí- 30Kč

                snížené- 20 Kč

Hrad Kašperk byl založen Karlem IV. jako obranný hrad pro ochranu zemských hranic.

Z Kašperka se dochovaly dvě věže, z nichž ta východní slouží jako vyhlídka do kraje.

Předhradí je často i místem šermířských klání, která jsou zde pro návštěvníky nachystána.

Ze Sedla na Kašperk vede tajemná lesní cesta lemovaná skálami a kameny.

Sedlo bývalo dříve naším nejvýše položeným keltským oppidem, teď je z něho krásný výhled do okolní krajiny.

Ze Žižkova vrchu je výhled na město Sušice, které je pěkně umístěné v údolí šumavských kopců.

Kašperk je jedním z našich nejvýše položených hradů.

Kalich na Žižkově vrchu připomíná uplynutí 500 let od husitských válek.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Český výletník: Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

Nová sportovní hala v Břežanech z roku 2018 získala architektonickou cenu....

Když se řekne Dolní Břežany, vždycky si představím klasický film Adéla ještě nevečeřela, kde detektiv Nick Carter...

Když odvaha zvítězí nad nudou. Nejlepší gastronomické zážitky pro rok 2019

Večeře v oblacích je již tradiční součástí pražského gastronomického podzimu....

Stále více lidí si do svých novoročních plánů zařazuje nejrůznější gastronomické zážitky. Nabídka je rok od roku...

Na co zírá mašinfíra: Východočeské derby z Pardubic do Hradce Králové

Motorový vůz M131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nám ukáže trať, která zanedlouho přestane v dosavadní podobě existovat. Čeká ji...

Najdete na iDNES.cz