Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 26. července 2021 Anna

Zbytečná smrt na jezu v Olomouci. Znalci radí, jak tomu zabránit

  14:57
Na řece Moravě nad Olomoucí se utopili vodáci. Bohužel nic překvapivého. Na jezech každoročně utone nejméně 20 lidí. Smrtelné nehodě na jezu v Řepčíně se ale dalo předejít. Stačilo dodržet základní zásadu záchranářů: "Nikdy neohrožuj vlastní život!"

Jez na Mlýnském potoku v Olomouci, kde se utopil žák novojičínské školy a učitelka, která mu skočila na pomoc. Instruktor, který skočil z raftu také na pomoc, bojuje v nemocnici o život. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Když místo rozumu promluví emoce...

Zdálo by se, že lidé budou rozumní a před jakoukoliv záchrannou akcí se napřed rozhlédnou, zjistí situaci, posoudí svoje možnosti, zavolají na nouzovou linku 112, a pak teprve začnou zachraňovat.

Jenže voda je živel, který budí emoce. Svědkům nehody se navalí adrenalin do těla a místo rozumu se řídí citem. "Vždyť mu musím pomoct, jinak se utopí!" bleskne mnoha lidem hlavou a okamžitě skočí pro topícího se člověka pod jez. Nestačí si uvědomit, že kde se topí jeden, utopí se i druhý.

Zásady chování na jezu

 • Nekoupejte se pod jezem.
 • Nenajíždějte lodí shora blízko k jezu.
 • Nenajíždějte lodí k jezu zespodu.
 • Neskákejte do vody kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu.

Zdroj: www.nebezpecnejezy.cz

Ve čtvrtek se to stalo vodákům v Olomouci. Zemřel patnáctiletý chlapec, který pod jez skočil, učitelka, která se ho snažila zachránit, a na pokraji smrti se ocitnul i instruktor, který se pokusil o totéž.

Na stejném jezu sklouzl do vody malý chlapec na jaře. Jeho maminka pro něj skočila a také se utopila.

Vloni ve Valašském Meziříčí skočil do Bečvy pán pro svého topícího se psa. Také tento muž zemřel.

Záchrana na vodě má přísná pravidla. Kdo je poruší, umírá!

Zatímco základní příčinou tří smrtelných nehod na jezu v Řepčíně je konstrukce jezu s nebezpečným vývařištěm, chyby se staly i při pokusu o záchranu.

Pravděpodobně to byly následující zkraty:

 1. Všichni: Děti, učitelka ani instruktor neměli u vody oblečené plovací vesty!
 2. Chlapec: Děti pod dohledem instruktora skákaly z betonové zdi pod jezem do bezpečné vody. Utonulý žák zřejmě porušil jeho příkazy a popošel blíž k jezu. Proč tak učinil a podepsal si tak rozsudek smrti, můžeme jen spekulovat.
 3. Učitelka: Zachraňující musí napřed zhodnotit situaci a poté ochránit ostatní účastníky nehody a především sám sebe. Učitelka ztratila hlavu a tuto nejzákladnější zásadu nerespektovala. V dobré vůli chtěla žáka zachránit, ale ocitla se ve stejné situaci jako on a ztratila život také. Neznáme detailní situaci v rozhodujících okamžicích, ale její roli by zřejmě nejvíce příslušela organizace záchranné akce.
 4. Instruktor: Ani vodácký instruktor nerespektoval zásadu ochrany sebe sama. Ani on si neuvědomil, že mrtvý už nikomu nepomůže. U něj se předpokládá, že je vyškolený na takové těžké okamžiky, zvládá záchranářské práce a má s sebou záchranné pomůcky. Těžko hodnotit, co se přesně v nekonečných minutách pod jezem dělo, ale modelové záchranné akce mají vypadat následovně: Buď chlapec pod jezem reaguje a instruktor mu háže záchranné lano, které má v povinné výbavě s sebou, a vytahuje ho na něm z válce, nebo topící se už nereaguje a záchrana je složitější. Instruktor přivazuje na svoji plovací vestu záchranné lano, lano předává do rukou pověřených a bezpečně stojících žáků, aby ho jistili a sám se snaží přiblížit k jezu zespodu. Pokud zachytí topícího se člověka nebo se sám dostane do nesnází, žáci ho na laně vytáhnou. Učitelka vše pozoruje a organizuje.

Stavbaři nemyslí, my zaplatíme životem

Smrtelně nebezpečné jezy na turistických řekách

Berounka: Roztoky, Beroun
Chrudimka: U Velryby, U lávky
Jizera: Dolánky, Káraný
Labe: Dvůr Králové (dva jezy)
Lužnice: Tušť, Pilař, Klec, Vlkov, Jemčina, Metel, Veselí, Červený mlýn
Metuje: Šestajovice (tři stupně)
Morava: Hanušovice, Aloisov, Otrokovice, Uherské Hradiště, Kopčany
Ohře: Kynšperk, Černý mlýn, Tuhnice, Radošov, Klášterec, Kadaň, Želina
Otava: Mrskoš, Pětikolský, Křemelka, Písek
Radbuza: Plzeň (dva jezy)
Sázava: Český Šternberk, Sázava, Kaňov
Úpa: Viktorčin splav, Ratibořice, Doubravice (3 stupně)
Zdroj: www.horydoly.cz

Je jasné, že prvotní příčinou vodácké smrti byla vždycky neopatrnost, lehkovážnost nebo neznalost řeky. Za tím ale stojí strašná nedbalost a šetřivost stavitelů jezů.

Vodáci se topí především na relativně nových jezech. Pod novými kolmými nebo parabolickými jezy se tvoří nebezpečné víry, vodní válce a vratné proudy. Přitom vodáctví bylo během jejich stavby nebo rekonstrukce už velmi rozvinuté odvětví rekreace.

Pod staršími jezy, které mají ještě vorové propusti, se obvykle nic nestane. I když někdy vypadají strašidelně a tvoří se pod nimi velké vlny, tak loď buď zalijí nebo obrátí, ale pak plavající vodáky i jejich vybavení vyplivnou dál do proudu, kde se navzájem pochytají a bezpečně vylezou na břeh.

Moderní jezy-zabijáci netvoří žádné vlny, ale není zpod nich úniku. Důvodem je, že projektanti, stavebníci, investoři a vodohospodáři nemysleli na vodáky a vůbec lidi (dětí, plavců a náhodných chodců se na jezech utopí mnohokrát víc než vodáků).

Přitom lze jez postavit tak, aby nebyl smrtelně nebezpečný. Jde jenom o to odebrat energii vodě, která přes něj padá. Nejjednodušší a nejlevnější ale je, když se nechá pod jezem "promlít" ve válci. Jenže za to platí každý rok desítky lidí svými životy.

S vodáky se nikdo nebaví. Nebezpečné jezy se staví dál

říká v rozhovoru Petr Ptáček, zkušený vodák a provozovatel serveru raft.cz.

Úmrtí vodáků na jezech, rok 2011 a 2010

Bystřice, jez Bystrovany, leden 2011: Dvě nafukovací kanoe sjíždějí vysoký kolmý jez,  pod kterým se tvoří válec. Průtok vody není velký a ani zdaleka se neblíží povodňovému stavu. Obě lodě se zvrhnou. Dva vodáci se dostanou za válec a ihned zahajují záchrannou akci. Jednoho kolegu vytahují podchlazeného, ale živého. Druhého najdou až po čtvrt hodině a na oživení je pozdě.

Cidlina, jez Chlumec, srpen 2010: Nafukovací rekreační člun se pokouší splout vysoký jez. Pod jezem se převrací a posádka padá do vln. Přivolaní policisté jednoho mladíka vytahují z vody živého, ale druhého najdou pátrači až za několik hodin.

Sázava, jez Horka, srpen 2010: Turistická kanoe sjíždí jez, ale v nenápadném vodním válci pod ním se převrací. Vratné proudy jsou velmi silné a stahují posádku pod vodu. Kormidelníka záchranáři vytahují zpod jezu a přivádějí ho k životu. Žena, která pádlovala vepředu, po vylovení umírá.

Chrudimka, jez Tuněchody, srpen 2010: Vodáci se pod jezem převrhnou s nafukovací kanoí. Jeden z nich nevyplave a druhý ho zahlédne až pár set metrů pod jezem, a proto běží pro pomoc. Záchranná akce je marná. Je nalezen mrtvý.

Ohře, jez Radošov, srpen 2010: Dva rafty se pokoušejí splout jez. Jedna posádka se štěstím projede a druhá se převrací v proslulém válci pod jezem. Všichni jsou zachráněni ostatními vodáky ze břehu až na jednu dívku, která umírá. Její tělo je nalezeno až večer.

Ohře, jez Loket, červen 2010: Raft se převrací pod jezem. Tři muži se dostávají zpět do člunu a pomáhají čtvrtému. Toho jim vytrhne proud a stáhne ho nazpátek pod jez. Mrtvola je nalezena až druhý den.

Sázava, jez Žampach, květen 2010: V turistické kanoi pádlují tři lidé přes jez. Pod ním narážejí na kámen, loď se převrací a jeden z nich se utopí.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

 • Nejčtenější

Grizzly týden věznil muže na Aljašce. Nešťastníka zachránila až náhoda

Shodou šťastných náhod se americké pobřežní stráži podařilo objevit muže odříznutého od světa v aljašské divočině, na...

KVÍZ: Vyznáte se v božstvech a bájných bytostech?

Staré mýty jsou plné podivuhodných tvorů a nezvykle vyhlížejících božstev. Vládli mořím, ohňům, hlídali brány do...

Čína představila nejrychlejší vlak na světě. Nemá však tratě, kde by jezdil

Čína představila nový vlak s technologií magnetické levitace, který vyvine maximální rychlost až šest set kilometrů v...

Český výletník: Řeka a osada Františka Nedvěda. Takovou Sázavu miloval

Minulou neděli zemřel písničkář František Nedvěd. Loni jsem navštívil trampskou osadu Toronto na Sázavě, ve které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léto budiž pochváleno. Deset míst v Česku, kde se opravdu dobře vykoupete

Premium Nejlepší koupačka je ve vodě, která jako voda i voní, což se vám v „modrém“ bazénu nestane. Máme pro vás skvělé tipy,...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Tajemství letu z Prahy do Tokia: kryli sportovce před přísnou izolací?

Premium Ten let už zaujal japonská média, napsali o něm třeba i v Indii a podrobnosti v pátek zjišťoval také americký Wall...

Česko stavělo Afgháncům školy, farmy i základny. Co z nich zbylo?

Premium Více než čtvrt miliardy korun investovala Česká republika do rekonstrukce Afghánistánu. V době, kdy naše vojenské...

 • Další z rubriky

Luxus na samotě. Pojeďte na chalupu, i když žádnou nemáte

Premium Strávit léto s rodinou v lůně přírody, v atraktivní chalupářské lokalitě, je pro čím dál větší skupinu lidí velmi...

Rozhledny Česka: Hradišť u Kadlína je magické místo, které nabíjí energií

Na první pohled obyčejný vrch v polích nedalo obce Kadlín na Mělnicku. Podle místních magické místo, které každého...

Vyšehrad, Karlštejn nebo Karlovy Vary. Vydejte se po stopách otce vlasti

Premium Nemusíte mít historii v malíku, a přece se můžete toulat naší zemí a mapovat stopy největší panovnické osobnosti našich...

V turistických trasách jsme nejlepší na světě, říkají tvůrkyně Úžasných míst

Premium Z facebookové stránky o cestování jednou z nejstahovanějších aplikací u nás. To je příběh Kristýny a Evy Audiových,...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...