Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 6. června 2023 Norbert

Zbytečná smrt na jezu v Olomouci. Znalci radí, jak tomu zabránit

  14:57
Na řece Moravě nad Olomoucí se utopili vodáci. Bohužel nic překvapivého. Na jezech každoročně utone nejméně 20 lidí. Smrtelné nehodě na jezu v Řepčíně se ale dalo předejít. Stačilo dodržet základní zásadu záchranářů: "Nikdy neohrožuj vlastní život!"

Jez na Mlýnském potoku v Olomouci, kde se utopil žák novojičínské školy a učitelka, která mu skočila na pomoc. Instruktor, který skočil z raftu také na pomoc, bojuje v nemocnici o život. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Když místo rozumu promluví emoce...

Zdálo by se, že lidé budou rozumní a před jakoukoliv záchrannou akcí se napřed rozhlédnou, zjistí situaci, posoudí svoje možnosti, zavolají na nouzovou linku 112, a pak teprve začnou zachraňovat.

Jenže voda je živel, který budí emoce. Svědkům nehody se navalí adrenalin do těla a místo rozumu se řídí citem. "Vždyť mu musím pomoct, jinak se utopí!" bleskne mnoha lidem hlavou a okamžitě skočí pro topícího se člověka pod jez. Nestačí si uvědomit, že kde se topí jeden, utopí se i druhý.

Zásady chování na jezu

 • Nekoupejte se pod jezem.
 • Nenajíždějte lodí shora blízko k jezu.
 • Nenajíždějte lodí k jezu zespodu.
 • Neskákejte do vody kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu.

Zdroj: www.nebezpecnejezy.cz

Ve čtvrtek se to stalo vodákům v Olomouci. Zemřel patnáctiletý chlapec, který pod jez skočil, učitelka, která se ho snažila zachránit, a na pokraji smrti se ocitnul i instruktor, který se pokusil o totéž.

Na stejném jezu sklouzl do vody malý chlapec na jaře. Jeho maminka pro něj skočila a také se utopila.

Vloni ve Valašském Meziříčí skočil do Bečvy pán pro svého topícího se psa. Také tento muž zemřel.

Záchrana na vodě má přísná pravidla. Kdo je poruší, umírá!

Zatímco základní příčinou tří smrtelných nehod na jezu v Řepčíně je konstrukce jezu s nebezpečným vývařištěm, chyby se staly i při pokusu o záchranu.

Pravděpodobně to byly následující zkraty:

 1. Všichni: Děti, učitelka ani instruktor neměli u vody oblečené plovací vesty!
 2. Chlapec: Děti pod dohledem instruktora skákaly z betonové zdi pod jezem do bezpečné vody. Utonulý žák zřejmě porušil jeho příkazy a popošel blíž k jezu. Proč tak učinil a podepsal si tak rozsudek smrti, můžeme jen spekulovat.
 3. Učitelka: Zachraňující musí napřed zhodnotit situaci a poté ochránit ostatní účastníky nehody a především sám sebe. Učitelka ztratila hlavu a tuto nejzákladnější zásadu nerespektovala. V dobré vůli chtěla žáka zachránit, ale ocitla se ve stejné situaci jako on a ztratila život také. Neznáme detailní situaci v rozhodujících okamžicích, ale její roli by zřejmě nejvíce příslušela organizace záchranné akce.
 4. Instruktor: Ani vodácký instruktor nerespektoval zásadu ochrany sebe sama. Ani on si neuvědomil, že mrtvý už nikomu nepomůže. U něj se předpokládá, že je vyškolený na takové těžké okamžiky, zvládá záchranářské práce a má s sebou záchranné pomůcky. Těžko hodnotit, co se přesně v nekonečných minutách pod jezem dělo, ale modelové záchranné akce mají vypadat následovně: Buď chlapec pod jezem reaguje a instruktor mu háže záchranné lano, které má v povinné výbavě s sebou, a vytahuje ho na něm z válce, nebo topící se už nereaguje a záchrana je složitější. Instruktor přivazuje na svoji plovací vestu záchranné lano, lano předává do rukou pověřených a bezpečně stojících žáků, aby ho jistili a sám se snaží přiblížit k jezu zespodu. Pokud zachytí topícího se člověka nebo se sám dostane do nesnází, žáci ho na laně vytáhnou. Učitelka vše pozoruje a organizuje.

Stavbaři nemyslí, my zaplatíme životem

Smrtelně nebezpečné jezy na turistických řekách

Berounka: Roztoky, Beroun
Chrudimka: U Velryby, U lávky
Jizera: Dolánky, Káraný
Labe: Dvůr Králové (dva jezy)
Lužnice: Tušť, Pilař, Klec, Vlkov, Jemčina, Metel, Veselí, Červený mlýn
Metuje: Šestajovice (tři stupně)
Morava: Hanušovice, Aloisov, Otrokovice, Uherské Hradiště, Kopčany
Ohře: Kynšperk, Černý mlýn, Tuhnice, Radošov, Klášterec, Kadaň, Želina
Otava: Mrskoš, Pětikolský, Křemelka, Písek
Radbuza: Plzeň (dva jezy)
Sázava: Český Šternberk, Sázava, Kaňov
Úpa: Viktorčin splav, Ratibořice, Doubravice (3 stupně)
Zdroj: www.horydoly.cz

Je jasné, že prvotní příčinou vodácké smrti byla vždycky neopatrnost, lehkovážnost nebo neznalost řeky. Za tím ale stojí strašná nedbalost a šetřivost stavitelů jezů.

Vodáci se topí především na relativně nových jezech. Pod novými kolmými nebo parabolickými jezy se tvoří nebezpečné víry, vodní válce a vratné proudy. Přitom vodáctví bylo během jejich stavby nebo rekonstrukce už velmi rozvinuté odvětví rekreace.

Pod staršími jezy, které mají ještě vorové propusti, se obvykle nic nestane. I když někdy vypadají strašidelně a tvoří se pod nimi velké vlny, tak loď buď zalijí nebo obrátí, ale pak plavající vodáky i jejich vybavení vyplivnou dál do proudu, kde se navzájem pochytají a bezpečně vylezou na břeh.

Moderní jezy-zabijáci netvoří žádné vlny, ale není zpod nich úniku. Důvodem je, že projektanti, stavebníci, investoři a vodohospodáři nemysleli na vodáky a vůbec lidi (dětí, plavců a náhodných chodců se na jezech utopí mnohokrát víc než vodáků).

Přitom lze jez postavit tak, aby nebyl smrtelně nebezpečný. Jde jenom o to odebrat energii vodě, která přes něj padá. Nejjednodušší a nejlevnější ale je, když se nechá pod jezem "promlít" ve válci. Jenže za to platí každý rok desítky lidí svými životy.

S vodáky se nikdo nebaví. Nebezpečné jezy se staví dál

říká v rozhovoru Petr Ptáček, zkušený vodák a provozovatel serveru raft.cz.

Úmrtí vodáků na jezech, rok 2011 a 2010

Bystřice, jez Bystrovany, leden 2011: Dvě nafukovací kanoe sjíždějí vysoký kolmý jez,  pod kterým se tvoří válec. Průtok vody není velký a ani zdaleka se neblíží povodňovému stavu. Obě lodě se zvrhnou. Dva vodáci se dostanou za válec a ihned zahajují záchrannou akci. Jednoho kolegu vytahují podchlazeného, ale živého. Druhého najdou až po čtvrt hodině a na oživení je pozdě.

Cidlina, jez Chlumec, srpen 2010: Nafukovací rekreační člun se pokouší splout vysoký jez. Pod jezem se převrací a posádka padá do vln. Přivolaní policisté jednoho mladíka vytahují z vody živého, ale druhého najdou pátrači až za několik hodin.

Sázava, jez Horka, srpen 2010: Turistická kanoe sjíždí jez, ale v nenápadném vodním válci pod ním se převrací. Vratné proudy jsou velmi silné a stahují posádku pod vodu. Kormidelníka záchranáři vytahují zpod jezu a přivádějí ho k životu. Žena, která pádlovala vepředu, po vylovení umírá.

Chrudimka, jez Tuněchody, srpen 2010: Vodáci se pod jezem převrhnou s nafukovací kanoí. Jeden z nich nevyplave a druhý ho zahlédne až pár set metrů pod jezem, a proto běží pro pomoc. Záchranná akce je marná. Je nalezen mrtvý.

Ohře, jez Radošov, srpen 2010: Dva rafty se pokoušejí splout jez. Jedna posádka se štěstím projede a druhá se převrací v proslulém válci pod jezem. Všichni jsou zachráněni ostatními vodáky ze břehu až na jednu dívku, která umírá. Její tělo je nalezeno až večer.

Ohře, jez Loket, červen 2010: Raft se převrací pod jezem. Tři muži se dostávají zpět do člunu a pomáhají čtvrtému. Toho jim vytrhne proud a stáhne ho nazpátek pod jez. Mrtvola je nalezena až druhý den.

Sázava, jez Žampach, květen 2010: V turistické kanoi pádlují tři lidé přes jez. Pod ním narážejí na kámen, loď se převrací a jeden z nich se utopí.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

 • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Na co zírá mašinfíra: Trať do Lužce nad Vltavou vede přes zdvihací most

Seriál Na co zírá mašinfíra vám dnes ukáže české paradoxy. S měřící drezínou Správy železnic projedeme trať z Vraňan do...

Na co zírá mašinfíra: Knížecí lokálkou do Lednicko-valtického areálu

Seriál Dnes se projedeme lokálkou, která vede do jednoho z nejmalebnějších koutů v Česku, do Lednicko-valtického areálu....

KVÍZ: Poznáte místa s nádhernými východy a západy slunce v Česku?

Ticho, samota a nádherné sluneční divadlo. Východy a západy slunce patří k nejkrásnějším zážitkům při cestování, kvůli...

Očima šotouše: vyberte nejhezčí fotku orchestrionu, vítěz získá vouchery

V květnovém kole naší fotografické výzvy pro milovníky železnice jsme se zaměřili na kdysi nejrozšířenější motorový vůz...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...