Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

První krev první světové války. Objevte poklady zámku ve Velkém Meziříčí

Toto město se obvykle mihne v zrcátku řidičů, když překonají známý dálniční most. Možná občas ještě periferně dole v hlubinách zaregistrují kontury půvabného zámku, který se vypíná nad červenými střechami. V jeho komnatách se ukrývá mimořádně vzácný předmět. Doprovází ho příběh události, která změnila svět.

Vstupní brána nezapře prvky hradní architektury. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Velkomeziříčský zámek zdědil počátkem dvacátého století hrabě František Maria Harrach. Roku 1909 se v blízkém okolí konaly velké vojenské manévry. Cvičení se zúčastnil rovněž následník trůnu – František Ferdinand d´Este. Tomu Harrach zajistil komfortní zázemí zdejšího sídla.

Oba urození pánové si padli do noty. Hrabě Harrach se záhy stal následníkovým pobočníkem. Později se společně vydali na nešťastnou cestu do Sarajeva, kde František Ferdinand d´ Este taktéž vykonal inspekci při armádních manévrech.

Navenek se zdálo, že vše proběhne bez komplikací. Hrabě Harrach poskytl následníkovi trůnu svůj luxusní kabriolet. A arcivévodu osobně doprovázel při jeho osudové jízdě Sarajevem. Když u nároží vedle Latinského mostu Gavrilo Princip vypálil smrtící střely, hrabě Harrach pohotově vytáhl batistový kapesníček a následníkovi trůnu otřel zkrvavené rty.

Bílý kapesník s drobnými nahnědlými skvrnami zaschlé krve, která odstartovala válečné běsnění, byl poté zasazen do robustního skleněného stojanu. Ten evokuje staré církevní relikviáře, avšak bez jakýkoliv dekorací. Masivní sklo pouze pietně vroubí černé orámování se symbolem kříže a nápis „arcivévoda František Ferdinand, Sarajevo 28. června 1914“.

Zatímco Harrachův kabriolet dnes zdobí prostory Vojenského historického muzea ve Vídni, kapesníček s první prolitou krví první světové války spatří návštěvníci během prohlídky velkomeziříčského zámku.

Bílá paní i zapomenutý most

Kromě unikátní relikvie a připomínky sarajevského atentátu představí zdejší prohlídkové trasy také obytné místnosti vybavené dobovým mobiliářem i bohaté sbírky muzea. Nynějšímu půvabnému zámku předcházel středověký hrad. Ten patřil k nejstarším na Moravě. Dochovala se z něj síň s úchvatnými freskami.

Zámek ve Velkém Meziříčí. Původně se tu tyčil hrad, který dohlížel na obchodní...

Zámek ve Velkém Meziříčí. Původně se tu tyčil hrad, který dohlížel na obchodní komunikaci mezi Brnem a Jihlavou.

Samozřejmě, že zámeckými chodbami v noci brouzdá „bílá paní“. Zdejší přízrak patří duchu šlechtičny Marie Eleonory z Quastally a Sabionetty. Ta zemřela ve věku třiceti let. Nešťastně upadla pří jízdě na koni. Současně jí noha zůstala zaklíněna ve třmenu. A kůň ji poté usmýkal. Bílá paní prý v noci obejde tiché interiéry a pak se z balkónu vrátí zpět do hrobky.

Vedle zámku začíná rozlehlý park. Na jeho konci, skoro až u dálnice, chátrá pod korunami stromů dřevěný krytý most, který původně spojoval břehy Oslavy v Krásněvsi. I historické centrum v podhradí, přesněji v podzámčí, pozitivně překvapí. Tady už z nádherné starobylé zástavby čiší duch poetické atmosféry rázovitých městeček jižní půle Českomoravské vrchoviny a přilehlých oblastí Rakouska. Těm sice zcela jasně udává tón Telč se Slavonicemi, nicméně ani Velké Meziříčí se neztratí.

Kadibudka vedle zvonů

Náměstí krášlí vyšperkovaná radnice, kde se v klenutých prostorách mázhausu zkrášlených freskami nachází infocentrum. Radnici pak sekundují reprezentativní měšťanské domy s renesančními sgrafity. Rázovitý kolorit náměstí doplňuje barokní kašna i sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého a malý parčík, jehož čisté lavičky bez pobudů vábí k odpočinku. Okolo korzují hlavně místní. Turisté zůstávají zanedbatelnou menšinou.

Uvnitř radnice se nachází gotický dřevěný strop, který sem byl přenesen ze...

Uvnitř radnice se nachází gotický dřevěný strop, který sem byl přenesen ze zbořené hospody. Teď zdobí zasedací místnost.

Tajuplným nádechem rezonují boční uličky i dvorky. Tady se našlo místo pro obchody a menší podniky. Mně padla k srdci útulná stylová kavárna ihned vedle radnice.

Lomené gotické portály u některých budov prozrazují, že jejich kořeny sahají do středověku. A dlouhá historie též doprovází kostel svatého Michala, jehož interiér ukrývá sochu „Velkomeziříčské Madony“. Nechal jsem se namotivovat k výstupu na kostelní věž. Vyhlídka mile potěšila. Kdo však zatouží zdolat větší výšiny, vyšvihnout se nad úroveň dálničního mostu, a pozorovat celé město kompletně z ptačí perspektivy, ten ať zkusí blízkou rozhlednu na Fajtově kopci.

Pohled z chrámové věže

Pohled z chrámové věže

Nahoře ve věži, vedle vstupu na ochoz, se původně nalézal byt věžníka. O patro níže, bezprostředně u zvonů, si věžník na dřevěné plošině choval kozu. A jak řešil nutnou potřebu? K ní sloužil suchý záchod. Přímo uvnitř věže. Také vedle zvonů. Proto tu kromě otepí slámy a figuríny kozy spatříte i kadibudku.

Katovna za řekou

Při pohledu z věže oko zaznamená areál židovského hřbitova. A u okraje městského jádra se dochovaly pozůstatky židovské čtvrti se dvěma synagogami. Stará synagoga pochází ze 17. století a zdobí ji zajímavý portál. Nová synagoga nese letopočet 1870.

Občas virtuální prostředí rozčísne výkřik, který se opovržlivě pozastavuje nad skutečností, že Nová synagoga slouží jako krytá tržnice. Poté standardně následuje debata a rychlý rozsudek – „jak je toto možné“ – doprovázený zuřivým spíláním lidem, úřadům, „čecháčkům“ atd. Takové sebemrskačství je však úplně zcestné. I městský úřad si je tohoto stavu vědom a v infomateriálech uvádí, že budovu vlastní Židovská obec Brno. Tudíž jde o jednoznačný interní vztah zcela legitimního vlastníka a nájemce.

Dvojice velkomeziříčských synagog: cihlová Nová a vedle ní Stará. Mezi nimi se...

Dvojice velkomeziříčských synagog: cihlová Nová a vedle ní Stará. Mezi nimi se ještě dochovaly zbytky třetí svatyně – Malé synagogy.

Stejně tak mohou vyvolat pozdvižení drátěné koše s lacinou obuví či textilem v chodbě noblesního renesančního paláce bývalého luteránského gymnázia. Palác je ale velice citlivě opraven, koše každý večer zmizí a jeho umělecká i architektonická hodnota není nijak dotčena.

Jihovýchodní okraj starého jádra uzavírá skromná Dolní brána se zbytky hradeb. Za ní se otevře pohled na místo, které darovalo městu jméno – a to soutok dvou řek, Oslavy a Balinky. Na druhé straně, podle dobových zvyklostí kus cesty od dřívějšího opevnění a úplně stranou, se krčí budova bývalé katovny. Obydlí mistra popravčího bývá příležitostně zpřístupněno v rámci dnů otevřených dveří.

Může se hodit

Poklad lítého válečníka
Už dlouhou dobu se spousty badatelů, počínaje odborníky a konče amatérskými dobrodruhy, usilovně snaží vypátrat hrob legendárního Attily. Nelítostný vůdce Hunů a obávaný válečník přezdívaný „Bič boží“ byl podle pověsti pohřben s bohatou výbavou ze zlata a cenností. Attilovi spolubojovníci poté nad jeho hrob údajně svedli koryto řeky. Jiná verze zmiňuje mohylu vedle soutoku dvou řek. A materiály z infocentra naznačují, že ono místo by mohlo dobře pasovat i na Velké Meziříčí.

Jak se tam dostat
Cestu automobilem díky známému dálničnímu mostu je zbytečné podrobně zmiňovat. Drážní romantiky při cestě do Velkého Meziříčí určitě chytne za srdce jízda loudavým motoráčkem po trati mezi Křižanovem a Studencem, kdy spatří půvabná zákoutí Vysočiny. Zejména úsek vinoucí se partiemi Třebíčska stoprocentně pohladí tulácké duše. Přímé autobusové linky, leckdy i v poměrně častých intervalech, sem jezdí například z Jihlavy, Brna či Žďáru nad Sázavou. Dálkové spoje ale zcela absurdně nezajíždějí na zdejší autobusové nádraží, k výstupu je třeba využít zastávku Novosady.

Klenot středověku
Okolí města s Nesměřským údolím přitahuje trampy a rovněž příznivci historických památek zde objeví schované poklady. Například kostel v blízkém Měříně zdobí nádherný románský portál. Ten nese rukopis stejné kamenické hutě, která se podílela na stavbě třebíčské baziliky, zapsané do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Měřín tehdy totiž patřil benediktinům z Třebíče.  

Internet
www.turistikavm.cz
www.muzeumvm.cz

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

V Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů. Zřejmě boháče a jeho otroka

Archeologové ve starořímském městě Pompeje našli lidské kosterní pozůstatky. Mohly by patřit zámožnému muži a jeho...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Blíží se vodní apokalypsa. Kdy to přijde a na co se máme těšit?

Premium Ledovce tají daleko rychleji, než se na první pohled zdá. Hrozí prudké stoupání hladin moří a oceánů. Jak blízko je...

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrádný průsmyk zvelebil střelný prach. Jak Švýcaři dobyli svůj klenot Alp

Premium Švýcarsko je země průsmyků a mezi nejkrásnější patří Gemmi ve francouzském kantonu Valais. Ocitnete se zde mezi nebem a...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

VIDEO: Magický poklad Ústecka léčí, vyzkoušejte si tajemný chrám sami

V malebné obci Panenský Týnec stojí jedna z nejkrásnějších památek Ústeckého kraje. A také jedna z jeho největších...

Filmové cestování: vydejte se po českých stopách hvězd stříbrného plátna

Nemusíte být Hujerovi, a přesto se můžete vypravit na místa, kde se točily známé filmy či seriály. Potěšte se pohledem,...

VIDEO: Nejdelší zipline v Česku má přes dva kilometry

V horském středisku na Klínech nedaleko Litvínova otevírají pro milovníky adrenalinových sportů novou atrakci. Delší...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....