Zákupy jsou cennou barokní památkou

  15:56aktualizováno  15:56
Jednou z nejcennějších památek barokního stavitelství a výtvarného umění 19. století v kraji je zámek v Zákupech u České Lípy, tvořící monumentální komplex rezidence, hospodářského příslušenství, zahrady a parku. Zákupský hrad snad lze ztotožnit se Smojnem, objevujícím se od počátku 14. století v predikátu šlechtického rodu, který vystřídali Vartenberkové.

Renesanční zámek Berků z Dubé byl vybudován v letech 1548-1552 na místě gotického hradu. Zámek dal velkoryse přestavět ve stylu raného baroka v letech 1670-1683 císařský vojevůdce František Julius, vévoda sasko-lauenburský, autorem architektonického řešení byl Giovanni Domenico Orsi.

Významná kapitola dějin zámku je spojena též s vdovou po Juliovi, Annou Marií Františkou, jež se podruhé vdala za velkovévodu toskánského, žila na zámku se svým dvorem a pokračovala v jeho úpravách.

Za velkého nevolnického povstání 1775 zámek napadli vzbouření sedláci. Spíše za historickou kuriozitu lze považovat rozhodnutí povýšit panství Zákupy na vévodství a jmenovat Napoleonova syna Orlíka, vnuka rakouského císaře Františka I., zákupským vévodou, neboť Zákupy sám nikdy ani neviděl.

Otázka: Kdy (přesné datum) byli v zámecké kapli Zákup oddáni František Ferdinand d´Este a Žofie Chotková?
Zpět na hlavní
stránku soutěže

Pro císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, posledního korunovaného českého krále, který Zákupy proměnil v jednu ze svých rezidencí, byly interiéry zámku znovu náročně umělecky vyzdobeny. S historií Zákup jsou spojeny i osudy Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové, jež byli oddáni ve zdejší zámecké kapli.

Zámek má čtyřkřídlý uzavřený půdorys, jehož vnější fasády jsou nečleněné, prolomené zdvojenými okny, v jednoduché, ale působivé červenobílé barvě. Strohý vzhled zámku oživuje na vstupní straně štít; erb ostrví patří Zdislavu Berkovi z Dubé, nejvyššímu hofmistru a zakladateli zákupského zámku.

Na rozdíl od neokázalého exteriéru si vnitřek zámku uchoval bohatou, umělecky cennou výzdobu. Kaple sv. Františka z Assisi má dosud raněbarokní štukaturu a nástěnné malby V. Kandlera z let 1850-1851. Barokní figurální kompozice dosud pokrývají valenou klenbu s lunetovými výsečemi ve velké jídelně.

Interiéry zámku z počátku 50. let 19. století byly upraveny ve stylu druhého rokoka za účasti předních mistrů, jako byli architekt Jan Bělský, sochař Václav Levý, malíři Josef Navrátil, Vilém Kandler, Jan Quast ad.

Zvláštní atmosféru druhého patra s hlavními obytnými a reprezentačními prostory vytváří hodnotná malířská výzdoba J. Navrátila. Pozornost poutá výmalba salonu císařovny s půvabnými obrazy krajin a kyticemi, monumentální figurální scéna Alexandra Velikého a Roxany a pestrá paleta dalších motivů.

Navrátilovy malby v zákupském zámku jsou řazeny k nejvýznamnějším památkám českého malířství 19. století. K zámku patří areál raněbarokního předzámčí s honosným vstupním portálem, pivovaru a zejména pozoruhodná zahrada.

Stupňovité terasy se spojovacími schodišti, balustrádami, nikami a sochařskou výzdobou, koncipované jako vodní kaskáda, vznikly v 80. letech 17. století za účasti drážďanského mistra Jeremiáše Süssnera. K zajímavým objektům patří i barokní voliéra, vložená do bývalého hradního příkopu.

ZÁMEK ZÁKUPY

Otevřeno: květen-září 9-17 hodin (kromě pondělí), duben, říjen 9-16 hodin (pouze sobota, neděle a svátky); tel.: 0424/76 23 05

(texty použity z publikace autorů V. Brycha, V. Přenosilové a J. Rendka Hrady a zámky Libereckého kraje, kterou v červnu vydává nakladatelství KNIHY 555, Liberec)

Zámek Zákupy

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

Zaniklé tratě v Česku: Dráhu z Litvínova do Jirkova zpustošila rypadla

Jirkovské zhlaví nádraží Dřínov v šedesátých letech 50.5408889N, 13.5067222E

Dnešní díl Zaniklých tratí nás zavede do míst, kde dráha musela ustoupit velkorypadlům. Otevíráme kapitolu, ve které se...

Když odvaha zvítězí nad nudou. Nejlepší gastronomické zážitky pro rok 2019

Večeře v oblacích je již tradiční součástí pražského gastronomického podzimu....

Stále více lidí si do svých novoročních plánů zařazuje nejrůznější gastronomické zážitky. Nabídka je rok od roku...

Najdete na iDNES.cz