Rozhledna na Kraví hoře

Rozhledna na Kraví hoře | foto: Vladimír Pohorecký

Z Kraví hory je vidět do Alp i do Třeboně

  • 1
Na 952 metrů vysokém vrcholu Kraví hory byla v roce 1989 postavena patrně poslední vojenská strážní hláska minulého režimu. V roce 2001 došlo k její přestavbě na telekomunikační věž, která je současně i rozhlednou.

Chcete vědět více?

V pátek 20. července vychází v MF DNES kompletní průvodce po jižních Čechách. Inspirace na dovolenou - tipy na výlety i cyklovýlety, jak jet cyklobusem, rady pro vodáky, přehled ubytování, a recepty na místní speciality.

Klikněte na mapu

Kraví hora se nachází nad obcí Hojná Voda v Novohradských horách v samém cípu jižních Čech. Cesta k ní vede z Hojné Vody směrem k osadě Staré Hutě. Na vrcholu odbočíte vpravo na červenou a zhruba po 100 metrech dojedete k přírodnímu parkovišti. Odtud po červené vystoupáte na vrchol Kraví hory.

Můžete také pokračovat dál pěšky po zelené a přibližně po kilometru odbočit vpravo opět na červenou, která vás pak za necelý kilometr zavede až na vrchol. Tato trasa je sice delší, ale pohodlnější. Převýšení z parkoviště činí přibližně 130 metrů. Nejbližší železniční stanice Nové Hrady je vzdálená asi patnáct kilometrů. 

Vidět je až do Alp

Z 37 metrů vysoké železné věže je výborný výhled. Na východě těsně za hranicí je vidět kopec Mandlstein, na jihovýchodě se přímo naproti tyčí kopec Vysoká. Na jihu vystupují další vrcholky Novohradských hor a za nimi v Rakousku Tischberg či Aichelberg, pod kterým pramení řeka Lužnice. Za dobré viditelnosti na jihu uvidíte i Alpy.

Na západě se rýsují šumavské kopce Smrčina, Plechý, Knížecí stolec a přímo naproti také Kuní hora. Na severozápadě se tyčí hora Kleť s rozhlednou a televizním vysílačem, před ní vlevo Poluška s telekomunikační věží.

Na severu a severovýchodě se rozkládá Třeboňská pánev s řadou rybníků a malebných vesniček, přičemž v pozadí za dobré dohlednosti uvidíme i zvlněnou Českomoravskou vrchovinu. Na severovýchodě spatříme také hezké městečko Nové Hrady. 

Nevynechejte Žumberk

Několik kilometrů od nedaleké osady Černé Údolí se u rakouských hranic nachází národní přírodní rezervace Žofínský prales, kterou v roce 1838 založil hrabě Buquoy. Je to nejstarší chráněné území v celé Evropě.

Asi sedm kilometrů na západ od Nových Hradů se nachází unikátní opevněná  vesnice Žumberk, jejíž jádro tvoří tvrz ze 13. století a jež byla sídlem drobné české zemanské šlechty. Dále je tu k vidění pět válcových částečně poškozených bašt s hradbami. Hlavní expozici tady dnes tvoří lidový malovaný nábytek z 18. a 19. století, který se tehdy vyskytoval v různých oblastech jižních Čech, Šumavy a Pošumaví a také v hornorakouské oblasti.

Text a foto: Vladimír POHORECKÝ