Městečko Odranec stávalo v podhradí Staré Dubé, dnes jsou zbytky podhradí přímo

Městečko Odranec stávalo v podhradí Staré Dubé, dnes jsou zbytky podhradí přímo u posázavské trati | foto: Veronika Kucrová

Kde kdysi stály pevné tvrze. Pěkný výlet k zaniklým sídlům v Posázaví

  • 7
Když se řekne feudální sídlo, většina Čechů si vybaví Karlštejn nebo Křivoklát. Ve středověku byla ovšem daleko častější menší sídla, často jen větší opevněné dvorce nacházející se téměř v každé vesnici. Po jejich stopách se můžeme vydat i dnes, přímo do malebného Posázaví.

Pomyslnou cestu středověkem začneme v obci Zlenice u řeky Sázavy. Do Zlenic se dostaneme po posázavské železnici mezi Čerčany a Světlou nad Sázavou nebo po červené turistické značce opět z Čerčan.

Tip na zájezd

Poznávejte krásy Česka. Vyberte si z pestré nabídky zájezdů na dovolena.iDNES.cz.

Dojdeme k hotelu Kormorán, který nabízí občerstvení turistům i vodákům. Na protějším břehu stojí hrad Zlenice a také hrádek nad potokem Mnichovka, který tvořil hranici dvou panství a tento hrad spadal pod přemyslovské panství s centrem na hradišti Lštění.

Přívozem k lázním jako z Rozmarného léta

Zážitkem je již samotná cesta na druhý břeh využitím tradičního přívozu. Bývalé podhradí je dnes přebudováno na pěkné říční lázně, které jako by vypadly z Vančurova Rozmarného léta.

Lépe zachovalý je hrad Zlenice na kopci po pravé straně. Z hradu se zachovala část věže, základy brány a další pozůstatky. Hrad zkoumal přední evropský historik a kastelolog profesor Tomáš Durdík. Dnes jsou některé prvky opraveny a odkryty díky činnosti sdružení Zlenice.

Významným držitelem hradu ve 14. století byl Ondřej ze Zlenic, který sepsal Výklad na právo země české a působil jako nejvyšší sudí Českého království.

K jednomu z nejhonosnějších šlechtických sídel středověku

Z pravého břehu se necháme převézt zpět k hotelu Kormorán a pokračujeme ve vycházce proti proudu řeky, držíme se pořád poblíž trati, projdeme chatovou zástavbou a asi po jednom kilometru narazíme přímo u trati na rozbořené zbytky předhradí městečka Odranec. Městečko bylo hradební zdí spojeno s hradem Stará Dubá na vrchu kopce (49.8751169°N, 14.7489858°E).

Kresebná rekonstrukce možné podoby hradu Stará Dubá.
Kresebná rekonstrukce možné podoby hrádku Čejchanov.

Rekonstrukce možné podoby hradu Stará Dubá (vlevo) a hrádku Čejchanov.

K hradu Stará Dubá můžeme vyšplhat nahoru do svahu, zhruba kolmo k trati. Na vrcholu kopce jsou zachovalé náznaky obvodových zdí a brány. Hrad Stará Dubá založil významný rod Benešoviců a ve své době, tj. ve 13. a 14. století, patřil mezi nejvýstavnější a největší hrady založené šlechtickými rody. Hrad byl rozbořen po útoku královského vojska Jiřího z Poděbrad v 15. století proti družině loupeživých lapků.

Přívoz ve Zlenicích

Hrad Zlenice a obnova hradní brány, torzo věže v pozadí

 

  • V neklidném středověku vznikaly kvůli obraně majetku opevněné usedlosti, většinou několik stavení obehnaných kamennou nebo pouze zpevněnou hradbou. Stavby uvnitř měly sice často kamenné základy, ale od vyšších pater se objevovaly dřevěné konstrukce. Tato sídla mapovala výstava "Zaniklá feudální sídla Posázaví" v muzeu Jílové u Prahy i následný cyklus vycházek pod vedením autora projektu Jana Víznera.

Posledními feudálními objekty, které během této vycházky navštívíme, jsou Čejchanov a mladší Komorní Hrádek. K oběma objektům dojdeme opět cestou podél řeky a na úrovni Chocerad odbočíme směrem do svahu podél areálu Komorního Hrádku.

Čejchanův hrádek (49.8678672°N, 14.7943872°E) měl centrální kamennou věž s hradbou. Sídlo bylo rozbořené během zátahu proti lapkům v 15. století. Nový majitel hrádku, Racek Kobyla ze Dvojic, postavil hrádek nový, několik set metrů výše.

Tento původně gotický hrádek byl také několikrát pobořen, ale později v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Do dnešní podoby se dostal barokní a manýristickou přestavbou. Návštěva je možná pouze dohodě s ostrahou, Komorní Hrádek spravuje Armáda ČR.

A na závěr něco „na zub“ ve vodáckém hostinci

Vycházku zakončíme sestupem do obce Chocerady, kde se můžeme občerstvit v dalším vodáckém hostinci, původně honosném hotelu "Ostende" hned nalevo za mostem přes řeku Sázavu. Z Chocerad se můžeme zpět do Čerčan opět dopravit vlakem.

Posázaví nabízí řadu zaniklých feudálních objektů, ale dnes jsme prošli některé výjimečné. Stará Dubá patřila mezi nejhonosnější a největší šlechtická sídla vrcholného středověku. Co se týče rekonstrukce a poznání stavu památek, výzkum a obnova hradu Zlenice patří mezi unikátní lokality nejen díky práci profesora Durdíka. Procházení středověkých feudálních sídel nás také naučí jedné důležité vlastnosti, a to lépe si všímat náznaků v krajině kolem sebe.