Kolečka se musí prohazovat
Nutit bruslaře, aby po každé jízdě prohazoval kolečka, je asi nesmysl. Ale kdo to udělá po každé druhé nebo třetí jízdě, určitě neprohloupí. Kolečka mu déle vydrží a jízda bude komfortnější.
Ideálem je takový stav, aby všechna kolečka na brusli byla přibližně stejně sjetá. Každý, kdo už nabruslil aspoň pár kilometrů, ví, že nejvíce namáhané a nejdříve sjeté je vždy kolečko na první pozici. Pokud tedy máme nové brusle a už jsme se párkrát svezli, vyměníme kolečka v tomto pořadí: první za třetí a druhé za čtvrté. A to tak, že je navíc stranově převrátíme, aby více sjetá hrana šla na vnější stranu brusle.
Můžeme prohazovat kolečka buď jen na jedné brusli, nebo je prohazovat z jedné brusle na druhou. Dále pak už kolečka měníme hlavně tak, aby na 1. pozici bylo nejméně sjeté kolečko a to nejhorší šlo vždy na pozici č. 3. Druhé nejlepší (druhé nejméně sjeté) kolečko se nejčastěji dává na pozici č. 2., případně č. 4.
Pokud kupujeme kolečka nová, pamatujme na to, že jejich sjíždění ovlivní i jejich tvrdost. Zjednodušeně řečeno, čím tvrdší kolečka, tím méně se budou sjíždět, čím měkčí, tím se budou sjíždět rychleji.
Při výběru ale musíme myslet i na to, na jakém povrchu budeme jezdit. Většina českých stezek nemá povrch zcela hladký. Pokud jezdíme častěji na méně hladkém asfaltu, je dobré nekupovat kolečka příliš tvrdá (85 nebo 86A), protože jízda pak nebude komfortní. Ideální kompromis proto bývá tvrdost 82-83A.
Údržba ložisek
vaření ložisekBáječným trikem a zároveň nejdůkladnějším a také nejekologičtějším způsobem, jak rozebraná ložiska vyčistit, je povařit je pár minut ve starém hrnci s vodou. Špína z ložisek se při vaření usazuje na stěnách hrnce. Jak poznáme, že je špína pryč? Když už se špína na stěnách přestane usazovat. Pak rozebraná ložiska necháme vykapat a s výjimkou plastových klecí a plastových nebo pogumovaných štítků necháme na chvíli usušit v rozehřáté troubě. Pak už jen ložiska zkontrolujeme, prokápneme speciálním olejem a znovu složíme. Budou skoro jako nová. |
Pokud ale máme ložiska normální, vyplatí se je občas prostříknout alespoň WD sprejem. Nejméně jednou za sezonu, pokud jezdíme často, je pak dobré ložiska rozebrat, pořádně vyčistit a promazat.
Většina těch lepších ložisek se dá rozebírat. Je možné sundat jeden nebo oba štítky, které kryjí kuličkový systém s klecí. Štítky jsou buď kovové, zajištěné tenkým ocelovým pérkem (to opatrně vyndáme pomocí jehly nebo špendlíku), nebo z tenkého kovového plíšku překrytého gumovou či plastovou vrstvou. Takové štítky nejsou zajištěny pérkem a drží v ložisku právě díky gumě nebo plastu. Ty pak stačí opatrně vypíchnout jehlou nebo špendlíkem. U některých ložisek lze vyndat i klec, která drží kuličky.
Když jsou štítky sundané a klece vyndané, máme dvě možnosti. Při menším znečištění několikrát prostříkat ložisko WD sprejem, nechat vykapat, otřít hadrem a potom kápnout do ložiska pár kapiček lehčího, nejlépe speciálního oleje na brusle.
Pokud jsou ložiska hodně znečištěná nebo jsme jezdili v dešti, je nejlepší již rozebraná ložiska co nejdříve vyprat v nějakém čisticím prostředku, například v benzinu (někdo preferuje např. naftu, protože neodmastí jako benzin).
Vhodné je rozebraná ložiska vhodit do skleničky s uzavíratelným víčkem, zalít benzinem a důkladně pár minut protřepávat. Špinavý benzin můžeme jednou nebo dvakrát přelít a vyčistit přes plátno a postup opakovat. Pak ložiska vyndáme, necháme vykapat, pořádně vysušíme hadrem a nakapeme mazací olej. Je lepší než vazelína, protože brusle pak lépe a rychleji pojedou.
FENOMÉN IN-LINE BRUSLENÍ V ČESKUSledujte seriál o in-line bruslení každý čtvrtek na iDNES.cz. V příštím, 8. díle navštívíme hezké stezky v Čechách, které se dají využít pro in-line bruslení. |