Ve Velehradě zněly nejen duchovní skladby

  10:06aktualizováno  10:06
V předvečer svátku slovanských věrozvěstů zazněly na nádvoří před bazilikou sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě nejen duchovní skladby. Koncert Lidí dobré vůle uvedla zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů s cimbálovou muzikou Hradišťan. Na pódiu se objevil i rocker Jožo Ráž či zpěvák Daniel Hůlka.
Podívejte se na fotografie a poslechněte si úryvek písně Ráj.

První lidé přijížděli do Velehradu už během dne. V podvečer už parkovaly tisíce aut všude v obci i na příjezdových cestách. Těsně před začátkem koncertu se dokonce utvořila dvoukilometrová kolona aut.

Na nádvoří se tísnily tisíce poutníků, stánky s občerstvením byly plné. Lidé se nebavili o ničem jiném. "A víš to, že přijede i Ráž. Jsem zvědavý, jak vypadá," povídala asi třicetiletá žena.

Před novým podiem seděli na vozíčcích tělesně postižení, vedle nich pozvaní hosté. Byl mezi nimi například i trenér hokejistů Josef Augusta a spousta politiků - ministr zemědělství Jan Fencl, senátor Jan Ruml, šéf Čtyřkoalice Karel Künhl, poslanec Petr Pleva.

Koncert pod patronací arcibiskupa
Koncert, který přenášel Český rozhlas přímým přenosem a zkrácený záznam z něj uvede v pátek večer Česká televize, zahájil proslovem olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten nad teprve druhým koncertem v dlouholeté historii poutí převzal záštitu.

"Přijdou na podium lidé, které to stálo spoustu sil. A jsem rád, že oni se teď chtějí s námi o to, co umějí, podělit," poznamenal Graubner.

Hradišťan a Jiří Pavlica
Koncert začal dvěma barokními tanci z poloviny 17. století, které vznikly právě na Velehradě. Cimbálovou muziku Hradišťan Jiřího Pavlici doprovázela zlínská filharmonie pod vedením Tomáše Koutníka.

Z oken velehradské baziliky vyhlíželi obyvatelé zdejšího ústavu sociální péče, na nádvoří už nebylo téměř k hnutí.

Své vystoupení zakončil Hradišťan lidovou písní Ze země na zem.

Sestry Steinovy
Po Hradišťanu přišly na podium sestry Steinovy, objev loňské folkové scény. S dvěmi klasickými kytarami zahrály tři skladby.

Při jejich vystoupení přišel i očekávaný Jožo Ráž. S kulhavým pohybem se hned schoval do zákulisí. Jeho chvíle měla přijít.

Jožo Ráž
Převor břevnovského benediktínského kláštera Petr Siostrzonek, který celým koncertem prováděl, přivítal na podiu jednu z největších hvězd - Jožo Ráže. "Omluvte, prosím, že nám zazpívá jen jednu píseň. Jožo Ráž totiž přijel přímo z nahrávacího studia a ještě ho čeká dlouhá cesta domů. Přesto věřím, že jeho píseň nás všechny bude držet nad vodou," řekl mnich.

Slovenský rocker kulhavým krokem vystoupal na podium a se zaťatou pěstí pozdravil poutníky: "Zdravím Cyrila a Metoděje a všechny, kteří jsou tady."

Zjevně unavený muzikant zazpíval svůj hit poslední doby Voda, čo ma držíš na vodou. A jako jediný měl puštěný playback.

Závěr se nesl v bouřlivém potlesku. Jožo Ráž pak kvapně opustil Velehrad.

Pavel Nedvěd
Pozván na pouť byl i nejlepší český fotbalista Pavel Nedvěd. Věřícím se omluvil osobním dopisem, v němž vysvětlil, že musel z pracovně-existenčních důvodů opustit republiku a odletět do Itálie. Celý jeho dopis převor Petr Siostrzonek přečetl.

Eva Dřízgová-Jirušová
Na podiu velehradské baziliky se představila i česká operní hvězda Eva Dřízgová-Jurišová. "S Evou jsme nastudovali árii ze Svatebních košil Antonína Dvořáka a Jenúfy z Janáčkovy opery Její Pastorkyňa," řekl Marek Obdržálek, šéf zlínské filharmonie, která pěvkyni doprovázela.

Největší ohlas měla píseň Ave Maria od Charlese Gounoda.

Lenka Filipová
Folková zpěvačka Lenka Filipová se pořadatelům omluvila až odpoledne. "Je nám to moc líto, že nemůže přijet. Lenku Filipovou ovšem přepadla nečekané hlasové problémy," vysvětlil moderátor.

Daniel Hůlka
Největší prostor tak dostal populární zpěvák Daniel Hůlka, který nejdříve za doprovodu orchestu zazpíval dvě Biblické písně od Antonína Dvořáka.

Potom nadšeným posluchačům společně se svou kapelou a sborem zazpíval písně z vlastní repertoáru včetně skladby Ten právě příchozí z muzikálu Monte Christo. Vystoupení zakončil písní od Vangelise Ráj, jejíž ukázku si můžete poslechnout zde.

Závěr s vodou a modlitbou
Protože ještě chybělo do konce koncertu asi dvacet minut a všichni hosté se už představili, vrátil se na podium Jiří Pavlica a jeho Hradišťan.

"Zahrajeme vám píseň Modlitba za vodu. Pokud jste ji v poslední době často slýchali v reklamě, tak to bylo proto, že výtěžek z této akce byl věnován na dětskou onkologii v Brně," uvedl skladbu primáš cimbálové muziky Jiří Pavlica.

Na závěr přišli všichni učinkující a společně s více než dvaceti tisíci poutníky si zazpívali modlitbu.

Setkání před koncertem
Ve Velehradě se ve středu odpoledne setkalo asi čtyřicet vozíčkářů s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem, Danielem Hůlkou a Jiřím Pavlicou. Besedovat s nimi měl i fotbalista Pavel Nedvěd, který je znám jako věřící člověk, ale musel narychlo zrušit dovolenou a odletěl do Itálie.

"Hovořili o lidských věcech a životě postižených," řekl hlavní organizátor Josef Kořenek. Dodal, že setkání uspořádali za pomoci Suverénního řádu maltézských rytířů, který reprezentovali hrabata Bedřich Strachwicz a Norbert Kinský.

Jiří Pavlica na prvním velkém koncertě na Velehradě v roce 2000

Z koncertu na Velehradě v roce 2000

První velký koncert před poutí na Velehradě v roce 2000.

První velký koncert před mší na Velehradě se konal v roce 2000

Ve Velehradě se v předvečer svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, setkalo 40 vozíčkářů s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem (vpravo) a hudebníky Danielem Hůlkou a Jiřím Pavlicou. (4. července 2001)

Ve Velehradě se v předvečer svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, setkalo 40 vozíčkářů s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem (druhý zprava) a hudebníky Danielem Hůlkou (třetí zprava) a Jiřím Pavlicou (vpravo). (4. července 2001)

S křížem a mobilním telefonem dorazil v předvečer svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, mladý poutník na nádvoří poutního domu domu Stojanov na Velehradě. (4. července 2001)

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Vzpoura na luxusní lodi. Místo fjordů jen rozbouřené moře a ucpané záchody

Dovolenou, kterou zažijí jednou za život. To si slibovali cestující výletní lodě Norwegian Spirit, kteří se vydali na...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Ideál na podzimní výlet. Všechny tváře Sicílie za pár dní nepoznáte

Největší ostrov Středomoří je díky své jižní poloze a teplému podnebí nadmíru vhodným cílem pro kratší podzimní...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Český výletník: Kde mají pomníky tranzistor, rezistor a integrovaný obvod

Znám pomník kostky cukru v Dačicích. Pamatuji pražskou pamětní desku Mejlovi Hlavsovi, která hrála Muchomůrky bílé. Ale...

OBRAZEM: S pohádkou Hodinářův učeň objevíte nádherná místa z celého Česka

Nová pohádka Hodinářův učeň se pyšní nejen výraznými kostýmy a hereckým uměním, ale také skvělým výběrem lokací. Tou...

Pro ty, co se umí postarat. Vyberte nejkrásnější nádraží letošního roku

Ne každé nádraží v Česku je krásné, malebné a udržované. O to větší pozornost si zaslouží ta místa, kde se daří...

Na co zírá mašinfíra: Ve stínu Jeseníků z Malé Morávky do Bruntálu

Se seriálem Na co zírá mašinfíra zavítáme na severní Moravu. Tentokrát projedeme trať, která vede do nitra Jeseníků k...

Najdete na iDNES.cz