Vánoce v Praze: koncerty, betlémy i ZOO!

aktualizováno 
Pokud nestrávíte vánoční svátky na horách, ale v Praze, nemusíte litovat. Připravili jsme pro vás tipy na některé z mnoha akcí v metropoli. Na Štědrý den můžete zajít do ZOO a sami nakrmit zvířata. Můžete navštívit výstavy betlémů, koncerty, zabruslit si v centru města či si poslechnout na Štědrý večer Rybovu mši vánoční na Staroměstském náměstí.

Nakrmte slona

Na Štědrý den mohou lidé v ZOO sami nakrmit zvířata. V tento den mají děti vstup zdarma a jsou pro ně připraveny i malé dárečky.

Příchozí mohou krmit pelikány, lamy, slony, zubry, velbloudy či klokany. U některých expozic budou nachystané velké koše na jídlo pro zvířata. Chovatelé jejich obsah zkontrolují a potom mohou sami návštěvníci vybraná zvířata v určitou dobu nakrmit. Rozpis najdete na www.zoopraha.cz.

Na Štědrý den a na Silvestra bude ZOO otevřena od 9 do 14 hodin, v ostatní dny od 9 do 16 hodin.

Rybí polévka a mše

Na Štědrý den se bude na Staroměstském náměstí podávat rybí polévka. Rozdávat ji budou primátor Pavel Bém společně se starostou Prahy 1 Vladimírem Vihanem.

Ve 22 hodin se náměstím rozezní Rybova mše vánoční. Tentokrát ji zazpívá Martina Kociánová.

Rozpis vánočních bohoslužeb ve všech pražských kostelích najdete ZDE.

Půjdem spolu do Betléma...

Jesličky v kostelech
K nejznámějším pražským betlémům, na něž se tradičně chodí ve svátečních dnech dívat především rodiče se svými dětmi, patří starobylé jesličky u kapucínů na Hradčanech vedle Lorety.

Dalším velmi oblíbeným místem je i kostel svatého Matěje nad Šáreckým údolím v Praze 6, kde každoročně dělají betlem nový, perníkový. Perníkové jesličky jsou přístupné každý den od 14 do 16 hodin, v neděli potom až do 18 hodin.

Tipy na příjemné vánoční akce v celé České republice najdete ZDE!

Jesličky jsou vystavené i ve většině dalších pražských kostelů a chrámů. Lidé si je však mohou prohlédnout jen po určitou část dne. Většinou prohlídka začíná hodinu nebo i půl hodiny před začátkem mše svaté. Lidé si tak mohou například prohlédnout jesličky v nadživotní velikosti v kostele svaté Panny Marie Andělské na Hradčanech.

Ve starokatolickém kostele svatého Vavřince na Petříně je denně vystaven kovový betlem Jaroslava Válka.

Výstavy betlémů
Výstavu betlémů v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci v Praze v Nerudově ulici můžete shlédnout až do 11. února 2004. Otevřeno je každý den od l0 do 18 hodin.

V kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí probíhá až do 4.ledna výstava s názvem Betlémy a vánoční tradice. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, kromě Štědrého dne a Silvestra, kdy je otevřeno jen do 15 hodin.

Až do 2. ledna mohou lidé denně od 10 do 17 hodin s výjimkou 24. a 31. prosince zhlédnout v budově Gymnázia Jana Keplera v Parterově ulici výstavu nejhezčích betlémů ze sbírky Marie Dočekalové.

Pražané, kteří by chtěli mít pod vánočním stromkem i svůj vlastní betlém, mohou zajít na výstavu českých betlémů do Domu Portus v ulici Karoliny Světlé. Až do 15. ledna si tu mohou prohlédnout klasické české vystřihovací betlémy z různých krajů. Výstava, na níž je k vidění na dvacet betlémů, je otevřena ve všední dny od 9 do 16 hodin, a lidé si tu mohou dokonce zakoupit papírový betlem domů.

Koncerty klasické hudby

25. prosince: Vánoční koncert dětského sboru Bambini di Praga. Na programu české pastorely, evropské a americké koledy. Smetanova síň Obecního domu, začátek v 19 hodin.

25. prosince: Zahraje Musica Bohemica s uměleckým vedoucím Jaroslavem Krčkem. Kostel sv. Šimona a Judy, začátek v 16 hodin.

Netradiční hudba na Štědrý den
24. prosince hodinu před půlnocí začíná v Malostranské besedě vystoupení skupiny Prohrála v kartách.

Otevřeno mají i jazzové kluby. V Jazz klubu Železná na Starém Městě zahraje k poslechu jazz a dixieland Jazz Bluffers.

V klubu u Staré paní v Michalské ulici se koná Tichá noc - netradiční jazzový večer s Janou Koubkovou, Janem Kořínkem & Groove a jejich hosty.

Pokud si chcete rovnou zatancovat, zavítejte do Klubu Batalion u Můstku, kde vám DJ Ježíšek zahraje písničky na přání.

Otužilci ve Vltavě

Akcí, která už desítky let patří k době mezi Vánocemi a Novým rokem, je Memoriál Alfreda Nikodéma. Do studených vln Vltavy u Národního divadla se na druhý svátek vánoční 26. prosince noří pražští otužilci.

Poprvé otužilci v prosincové řece plavali před 80 lety. Tehdy se vystoupení konalo pod vedením otužilce Alfreda Nikodéma, povoláním zlatníka. Po něm je také memoriál pojmenován.

Letos poplavou kromě našinců i zimní plavci z Belgie, Německa a ze Slovenska. Nejstarším českým otužileckým veteránem bude devadesátiletý Ladislav Nicek.

Na zahájení memoriálu se přijde podívat i manželka prezidenta republiky Livia Klausová. Závody, které jsou vypsány na na 300 a 100 metrů, začnou v 11 hodin dopoledne na břehu Slovanského ostrova, na špici u Národního divadla.

Tipy nejen pro děti
Jízdy parním vlakem
Na 28. prosince připravil Dům dětí a mládeže Prahy 5 tři Vánoční parní jízdy Prahou, během kterých parní vláček zaveze malé a velké nadšence páry i tam, kam jinak osobní vlaky nejezdí.

"Start i cíl je vždy na nádraží Braník, v půl desáté začíná první vyhlídková jízda přes Prokopské údolí do Hostivic, ve dvě vyrazíme na výlet po pražských nádražích včetně nákladového nádraží Žižkov a na pátou odpolední je připravena cesta do Měchenic, a to hlavně pro fajnšmekry, kteří chtějí sledovat jiskry od kol," popisuje s nadšením parní výlety Luboš Vaculín, zástupce ředitele Domu dětí a mládeže.

Díky magistrátnímu grantu mají děti jízdenku pouze za úsměv, dospělí za jednu jízdu zaplatí 30 Kč.

Za loutkami
Vánoce aneb Příběh o narození je název loutkové inscenace Divadla Minor, který se hraje o prvním a druhém svátku vánočním vždy od 17 hodin. Příběh Josefa a Marie je přibližován loutkami a maskami, to vše s živou hudbou Jana Matáska.

Také nově zřízené divadélko Teta Tramtárie v prostorách bývalého Domu sportu, nabízí od 26. prosince každý den až do konce roku představení pro děti i mládež, která vyvrcholí Silvestrem v Tramtárii.

Hurá na brusle!
Pokud děti najdou pod stromečkem brusle či plavky, mohou je vyzkoušet ještě letos. Na Staroměstském náměstí stojí Eurotel ledové království i se skluzavkou a na Ovocném trhu zase Oskarovo kluziště, kde si děti mohou zdarma zabruslit téměř po celý den.

Zatímco Eurotel zpestřuje bruslení fotografováním s pohádkovými postavičkami a soutěžemi pro děti, pak na Ovocném trhu bude každý večer mezi 18 a 21.hodinou probíhat diskotéka na ledě. Oskar navíc nabízí zapůjčení bruslí, pro své zákazníky zdarma, pro ostatní za 20 Kč.

Tento betlém je k vidění v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad

Vánoce a otužilci ve Vltavě - to v Praze patří už léta k sobě

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

99 důvodů, proč je Česko nejlepší pro život. Znáte ten stý?

Pravčická brána

Česko je země, kde je radost žít. Redakce magazínu Víkend MF DNES sestavila devět a devadesát důvodů, proč je Česko...

Čtenáři iDNES.cz Česko znají. Kvízem prošly tisíce soutěžících

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka měl u čtenářů úspěch a ukázal, že Češi svou zemi znají. Na pět tisíc...

Najdete na iDNES.cz