V neděli budou na Petříně létat minikáry

  18:19aktualizováno  18:19
Pokud jste milovníky netradičních vozidel a recese, máme pro vás tip na víkend v Praze. V neděli 22. června můžete vyrazit na Petřín, kde se koná už druhý ročník závodu minikár - Red Bull káry. Uvidíte nejméně 70 týmů s těmi nejbláznivějšími "monstry," jak se řítí ze svahu dolů. Patronem akce je několikanásobný Mistr ČR i Evropy v minikárách Míra Hůla.

Red Bull káry je kreativně pojatý závod minikár, ve kterém o vítězi nerozhoduje čas, za který závodník projede vytyčenou trať, ale zejména pojetí vozítka a show celého týmu. Závod se jezdí po celém světě – počínaje Novým Zélandem přes evropské státy až po západní pobřeží USA.

Minikára je vozítko o dvou nápravách, z nichž jedna je řiditelná. Většinou se jedná o jedno a dvoumístné verze, ve kterých se jezdí i regulérní závody – Mistrovství republiky či Mistrovství Evropy.

Každá minikára musí splňovat technické parametry, které jsou pro všechny přihlášené stejné – jsou dány maximální rozměry a hmotnost. Na druhou stranu – kreativnímu pojetí stroje se meze nekladou, naopak – čím větší "bláznivina", tím lépe.

Kdo a co hodnotí?
Po projití technickou přejímkou vozidel, kde se zkontroluje dodržení maximálních rozměrů i funkčnost řízení a brzdového systému, budou káry umístěny v depu. Tady si je bude moci důkladně prohlédnout nezávislá porota, ale i přítomní diváci či soupeři. Porota ohodnotí vzhled každého přihlášeného stroje.

Red Bull káry
Kdy a kde?
Neděle 22. června 2003, Seminářské zahrady, Petřín
Start ve 13:00

Po odstartování závodu bude mít každá posádka čas na to, udělat kolem svého stroje pořádný humbuk – show, jejíž vtipnost, originalita a akčnost bude mít také vliv na  celkové pořadí. Tuto show také porota interně oboduje. Pak již nebude posádce nic bránit ve vyjetí na start a snaze dosáhnout co nejlepšího času na vytyčené trati.

Po projetí posledního týmu porota své body sečte, doplní o časový údaj, který bude převeden na body. Posádka s nejvyšším počtem bodů zvítězí. Je potřeb zdůraznit, že čas projetí trati je v celkovém hodnocení nejméně důležitý.

Na vítěze závodu čeká cena v hodnotě 100.000 korun, druhá cena je 30.000 korun a 3. cena 20.000 korun.

Více informací najdete na www.redbullkary.cz a na www.redbull.cz, příp. tel.:  724 452 767.

Historické mezníky
Závody minikár se zrodily, stejně jako valná většina bláznivých a na první pohled nesmyslných sportů, v USA.

Na počátku 30. let, v době celosvětové ekonomické krize, hledal jistý americký výrobce mýdla způsob, jak zábavnou formou napomoci prodeji svých výrobků. Již dlouho byly nejoblíbenější zábavou jeho dětí jím vlastnoručně vyrobená vozítka z dřevěných přepravek, do kterých původně balil mýdlo. Tehdejší konjunktura automobilového průmyslu mu vnukla nápad, jak takto upravené krabice marketingově využít – netrvalo dlouho a mladá generace se masově začala učit stavět minikáry obecně označované soapboxes (krabičky od mýdla).

Dalším, neméně důležitým krokem k popularizaci a vyvolání následného "davového šílenství" byl nápad zorganizovat první oficiální závod minikár. V roce 1934 se uskutečnilo pravé americké derby podpořené zástupem více než 40.000 zfanatizovaných diváků. Lavina se nedala zastavit a zanedlouho se rozjela celá série závodů minikár.

Do našich zeměpisných šířek se tento fenomén dostal až po druhé světové válce a okamžitě si získal srdce všech kutilů a šikovných českých ručiček. Nadšení pro minikáry však postupně ochladlo, takže na počátku třetího tisíciletí lze minikáry vidět zcela výjimečně na několika závodech do roka. Veřejnosti se tento sport stává neznámým a roste nebezpečí, že by krásná tradice mohla zaniknout úplně.

Mistr Evropy je z Horažďovic
 O tom, že tento druh zábavy mezi lidmi opravdu zdomácněl svědčí i fakt, že v závodech minikár každoročně probíhá po celém světě nejen nespočetné množství závodů podobných tomu připravovanému pražskému, ale že se v této kategorii koná i regulérní Mistrovství ČR a Mistrovství Evropy. Tyto závody jsou rozděleny na dvě disciplíny – slalom a sjezd – a právě ve sjezdu má Česká Republika úspěšného reprezentanta Míru Hůlu.

Ten se svému sportu věnuje už od dětství a za dobu svého aktivního závodění získal značné množství titulů a medailí na domácích i mezinárodních závodech. Mimochodem – máte-li přístup na internet, nepřehlédněte webovou adresu www.mirahula.cz. Možná budete sami překvapeni, co všechno lze na minikárách podniknout … 

Minikáry v srdci Evropy
První ročník závodu originálních minikár se pod názvem Red Bull káry uskutečnil v září 2001 na pražském Strahově. Česká republika tak volně navázala na znovuoživení tradice těchto populárních závodů, které začalo u Genvalského jezera v Belgii a díky neskutečnému zájmu soutěžících i diváků postupně "zaplavilo" celou Evropu.

Zdá se, že Belgie je opravdovým rájem pro tuto zábavu – například v letošním roce, poté co známý okruh Spa – Francorchamps přišel o tradiční závod vozů F1, byl závod minikár za účasti 130 týmů a za podory 25 tisícového davu zorganizován právě tam.

Praha sice nemá žádný okruh pro vozy F1, zato se může pochlubit snad nejkrásnějšími scenériemi a právě proto jsou vždy akce konané v centru metropole opravdu jedny z nejatraktivnějších.  Není proto divu, že se do letošního závodu přihlásilo přes 70 týmů z celé země – ty láká zajisté nejen vidina výhry (v celkové výši 150 000,- Kč), ale i možnost předvést svoji kreativu a řidičské dovednosti.

 

Závod minikár 'Red Bull Káry'

Závod minikár 'Red Bull Káry'

Závod minikár 'Red Bull Káry' na Novém Zélandu

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

Neznámý Pražský hrad II. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Pětadvacet míst, která turisté míjejí - Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho...

Najdete na iDNES.cz