Sexmise místo nacistického Drang nach Osten. I taková je proměna bývalé liberecké továrny Desta v zábavné vědecké centrum iQlandia. Ve sklepeních, kde se vyráběly smrtonosné zbraně pro Hitlerovu armádu, se rodí výstava s úplně opačným smyslem. Ukáže, jak vlastně vzniká život.
"Expozice Sexmise bude přístupná od dvanácti let," říká budoucí ředitel iQlandie Pavel Coufal. "Původně v našich plánech chyběla a vymysleli jsme ji až poté, co stavbaři sklepení odhalili."
iQlandia se začala budovat před rokem naproti Babylonu, kde stála zchátralá továrna. Stavba vyjde asi na 330 milionů korun, exponáty na dalších zhruba 80 milionů. Většinu peněz na iQlandii poskytne Evropská unie.
Zábavní vědecké centrum dostane pod palec společnost Labyrint Bohemia, která se již stará o nedaleký iQpark. "Do iQparku chodí ročně okolo sto padesáti tisíc lidí a je soběstačný z osmdesáti procent," prozradila předsedkyně správní rady nadace Škola hrou Lidie Vajnerová.
"Náklady na provoz iQlandie odhadujeme na třicet milionů ročně a abychom je pokryli, musíme do ní přivést čtvrt milionu lidí."
iQlandia vyrůstá na ploše velké asi jako dvě fotbalová hřiště. "Podobá se satelitu," uvedla architektka Miluše Suchardová.
Prostřední betonový válec připomíná tělo satelitu a jako družice se k němu přimykají dvě křídla impozantní stavby. Budova se skládá z pěti podlaží. "Věříme, že se stanou jednou z dominant Liberce," prohlásil Coufal. Hypermoderní "ústřední topení" povede podlahami i stropy a v létě dokáže iQlandii ochladit.
Lidé se proletí nad planetami nebo zažijí větrnou smršť
Expozice Sexmise bude jen třešničkou na dortu, v jehož vědeckopopulární náplni najdou návštěvníci humanoidního robota, simulátory vichřice a zemětřesení či planetárium pro padesát návštěvníků s digitální projekcí na kulové "plátno" v kvalitě 3D.
Lidé zažijí průlety nad planetami nebo přistávání na nich. Okusí rovněž pocity kosmonauta ve výcvikovém středisku. Dostanou šanci, aby si vyzkoušeli laparoskopickou operaci. Projdou lidským tělem.
Seznámí se s obří odstředivkou, termokamerou, velkým třeskem nebo plazmakoulí. V iQlandii najdou více než 350 exponátů. Týkají se astronomie, geologie, fyziky, chemie, techniky nebo nanotechnologií.
Centrum nezapomene ani na světové úspěchy české vědy.
"Rádi bychom ukázali, že Česko není jen montovnou pro automobilky, ale i důležitým centrem vědy a výzkumu," vysvětlil Coufal. Labyrint Bohemia spolupracuje při vzniku iQlandii s libereckou Technickou univerzitou.
Z expozice Země povede do spodního patra skluzavka
Pro exponáty se daří získávat patrony - přihlásily se například mladoboleslavská Škoda Auto, Jablotron nebo liberecká Teplárna.
iQlandia uspokojí i hravé návštěvníky. Z expozice Geo (Země) na výstavu o geologii (Věda o Zemi) se přestěhují po skluzavce. Betonový monoblokem uprostřed budovy prochází pozvolná točitá rampa. Nahrazuje schody a uvítají ji především vozíčkáři.
Na podlahy pokládají stavbaři leštěný asfalt, což evropská novinka. Práce na iQlandii stály zatím sto milionů korun.
V republice nebude liberecké zábavné vědecké centrum jedináčkem. iQlandie ozdobí také Plzeň, Brno a Ostravu. Liberecké centrum se chce vyrovnat podobným stavbám La Vilette v Paříži nebo Phaeno ve Volfsburgu.
Expozice v Liberci ponesou názvy Věda v domě, Člověk, Živly, Geolab, Geo, Vodní hrátky, Nanosvět, Vývoj na Technické univerzitě, Zvuková věž, Češi světu a Sexmise.