Místo zbraní pro Hitlera bude ve sklepení bývalé továrny Sexmise

  6:30aktualizováno  6:30
Po hvězdné bráně, stroji času nebo simulátorech zemětřesení není ještě ani vidu. Liberecké zábavně-vědecké centrum iQlandia však již nabírá ladné tvary. Železobetonová válcovitá kostra vede až na střechu, kde se rýsuje planetárium. Hotovo má být 28. března 2014, projekt vyjde na 400 milionů korun.

Bývalá liberecká továrna Desta se mění v zábavné vědecké centrum iQlandia. | foto: ČTK

Sexmise místo nacistického Drang nach Osten. I taková je proměna bývalé liberecké továrny Desta v zábavné vědecké centrum iQlandia. Ve sklepeních, kde se vyráběly smrtonosné zbraně pro Hitlerovu armádu, se rodí výstava s úplně opačným smyslem. Ukáže, jak vlastně vzniká život.

"Expozice Sexmise bude přístupná od dvanácti let," říká budoucí ředitel iQlandie Pavel Coufal. "Původně v našich plánech chyběla a vymysleli jsme ji až poté, co stavbaři sklepení odhalili."

iQlandia se začala budovat před rokem naproti Babylonu, kde stála zchátralá továrna. Stavba vyjde asi na 330 milionů korun, exponáty na dalších zhruba 80 milionů. Většinu peněz na iQlandii poskytne Evropská unie.

Zábavní vědecké centrum dostane pod palec společnost Labyrint Bohemia, která se již stará o nedaleký iQpark. "Do iQparku chodí ročně okolo sto padesáti tisíc lidí a je soběstačný z osmdesáti procent," prozradila předsedkyně správní rady nadace Škola hrou Lidie Vajnerová.

"Náklady na provoz iQlandie odhadujeme na třicet milionů ročně a abychom je pokryli, musíme do ní přivést čtvrt milionu lidí."

iQlandia vyrůstá na ploše velké asi jako dvě fotbalová hřiště. "Podobá se satelitu," uvedla architektka Miluše Suchardová.

Prostřední betonový válec připomíná tělo satelitu a jako družice se k němu přimykají dvě křídla impozantní stavby. Budova se skládá z pěti podlaží. "Věříme, že se stanou jednou z dominant Liberce," prohlásil Coufal. Hypermoderní "ústřední topení" povede podlahami i stropy a v létě dokáže iQlandii ochladit.

Lidé se proletí nad planetami nebo zažijí větrnou smršť

Expozice Sexmise bude jen třešničkou na dortu, v jehož vědeckopopulární náplni najdou návštěvníci humanoidního robota, simulátory vichřice a zemětřesení či planetárium pro padesát návštěvníků s digitální projekcí na kulové "plátno" v kvalitě 3D.

Lidé zažijí průlety nad planetami nebo přistávání na nich. Okusí rovněž pocity kosmonauta ve výcvikovém středisku. Dostanou šanci, aby si vyzkoušeli laparoskopickou operaci. Projdou lidským tělem.

Fotogalerie

Seznámí se s obří odstředivkou, termokamerou, velkým třeskem nebo plazmakoulí. V iQlandii najdou více než 350 exponátů. Týkají se astronomie, geologie, fyziky, chemie, techniky nebo nanotechnologií.

Centrum nezapomene ani na světové úspěchy české vědy.

"Rádi bychom ukázali, že Česko není jen montovnou pro automobilky, ale i důležitým centrem vědy a výzkumu," vysvětlil Coufal. Labyrint Bohemia spolupracuje při vzniku iQlandii s libereckou Technickou univerzitou.

Z expozice Země povede do spodního patra skluzavka

Pro exponáty se daří získávat patrony - přihlásily se například mladoboleslavská Škoda Auto, Jablotron nebo liberecká Teplárna.

iQlandia uspokojí i hravé návštěvníky. Z expozice Geo (Země) na výstavu o geologii (Věda o Zemi) se přestěhují po skluzavce. Betonový monoblokem uprostřed budovy prochází pozvolná točitá rampa. Nahrazuje schody a uvítají ji především vozíčkáři.

Na podlahy pokládají stavbaři leštěný asfalt, což evropská novinka. Práce na iQlandii stály zatím sto milionů korun.

V republice nebude liberecké zábavné vědecké centrum jedináčkem. iQlandie ozdobí také Plzeň, Brno a Ostravu. Liberecké centrum se chce vyrovnat podobným stavbám La Vilette v Paříži nebo Phaeno ve Volfsburgu.

Expozice v Liberci ponesou názvy Věda v domě, Člověk, Živly, Geolab, Geo, Vodní hrátky, Nanosvět, Vývoj na Technické univerzitě, Zvuková věž, Češi světu a Sexmise.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Zaniklé tratě: Týnecká dráha přežila útok odbojářů, komunismus ne

Poslední vlak z Chrasti do Hrochova Týnce 31. 1. 1978 ve stanici Rosice u...

Další díl Zaniklých tratí nás zavede do východních Čech, na jednu z větví systému takzvaných chrudimských lokálek....

Turisté mohou v Česku využít 566 kempů, nejvíc jich mají ve Francii

Ilustrační snímek

V České republice je 566 kempů, což ji řadí na dvanácté místo v Evropě. Prvenství drží Francie s osmi tisíci kempy....

Třiatřicet českých divů světa. U nás najdete poušť, Versailles i Fudžijamu

Letní slunovrat - nejkratší noc roku u menhiru Kamenný pastýř u obce Klobuky na...

Nejkrásnější a nejzajímavější místa planety se vejdou do hranic naší vlasti. Nevěříte? Magazín Víkend MF DNES vám...

Najdete na iDNES.cz