Útulny jsou výsledkem spolupráce autorů dálkových tras Via Czechia, architektonického studia Landa Ruhmkorf a státního podniku Lesy České republiky.
Místa vhodná pro útulny vytipoval Jan Hocek, redaktor rubriky Cestování iDNES.cz a autor tuzemských turistických a poutních stezek Via Czechia. „Soustředil jsem se na to, aby se útulny postavily nedaleko od stezek a přírodního zdroje vody, v pokud možno rovinatém terénu a v odlehlých místech, kde není možné využít komerční ubytování. Projektované jsou zcela prakticky a tak, aby se maximálně využila celá plocha,“ říká Hocek.
Útulny budou mít půdorys cca 3 × 3 metry s celkovou výškou cca 4,5 metru. Spodní část útulny se stolem a lavicemi bude sloužit jako odpočinkové místo turistů, k přípravě jídla či k večernímu posezení. Horní část útulny je určena pro pohodlné přespání až čtyř lidí. V této části budou také čtyři okenice. Patro je přístupné po žebříku a je kryto stěnami ze všech stran, podlahu patra tvoří dřevěná podlaha.
Sklon střechy je podle autorů optimem mezi velikostí prostoru pod střechou a odolností vůči sněhové pokrývce. Tento sklon 20 stupňů se v české krajině vyskytuje například u krmelců a je standardem u alpských obydlí.
„Při návrhu jsem vycházel ze svých zkušeností ze zahraničí, kde podobné útulny lemují spoustu turistických dálkových tras. Měl jsem představu stavby, která do české přírody zapadne a nebude to žádná architektonická exhibice. I proto jsem také oslovil studio Landa Ruhmkorf, specializující se na krajinářskou architekturu,“ vysvětluje Jan Hocek. „Chtěli jsme, aby stavba sloužila jako krytý přístřešek pro denní turisty a zároveň poskytovala možnost nouzového přespání nebo úkrytu v případě zhoršených povětrnostních podmínek. Útulna je tedy v podstatě zavádějícím názvem. Jedná se spíše o hybrid mezi útulnou a turistickým odpočívadlem,“ říká Jan Hocek.
Útulna je navržena jako typový objekt, který bude možno umisťovat po celé ČR podél turistických cest. Umístění objektu je limitováno mapou sněhových a větrových oblastí, které určují místa, na která je konstrukce dimenzována. Konstrukce je navržena na V. sněhovou oblast a III. větrovou oblast.
Pro hrubé umístění útulen bylo určeno cca 150 lokalit na všech šesti stezkách Via Czechia a současně na pozemcích Lesů ČR. Rozestup útulen od sebe činí přibližně 25–35 kilometrů, což je vzdálenost, kterou lze ujít za den.
„Myslíme na turisty, takže když je zastihne déšť, vánice nebo noc, bude pro ně útulna vítanou záchranou. Ale mohou si v ní taky jen na chvíli odpočinout,“ říká ekonomicko-správní ředitel podniku Lesy České republiky Zbyněk Šmída. Jeho firma v letošním rozpočtu vyčlenila na útulny necelé čtyři miliony korun.
Jan Hocek a architektonické studio Landa Ruhmkorf vytvořili projekt bez nároků na honorář, Lesy ČR budou útulny stavět na státních pozemcích, které spravuje. Vybudování jedné útulny potrvá přibližně měsíc, částka za jednu stavbu by neměla přesáhnout 200 tisíc korun. „V chráněných oblastech samozřejmě projednáme náš záměr se zástupci ochrany přírody,“ dodává Šmída.
„Instalovat toalety ani odpadkové koše, stejně jako ohniště v okolí útulen neplánujeme. Útulny jsou určené pro nouzové přečkání noci nebo nepříznivého počasí, takže si jako v jiných podobných stavbách v Krkonoších nebo v zahraničí určitě každý s toaletou poradí s ohledem na další poutníky, a pokud jde o odpadky, odnese si je s sebou. Útulny budeme samozřejmě udržovat, stejně jako se staráme o lavičky a odpočívadla v lesích.“ doplňuje Eva Jouklová, tisková mluvčí společnosti Lesy ČR.