Vodáci sjedou část hraničních řek, jako je Morava či Dyje, a pěší turisté překonají rychleji Šumavu z Česka do Německa. Na trati z Varnsdorfu do Liberce, která vede i cizím územím, už vlak zastaví v každé stanici bez kontrol.
Od pramene do Německa
V chráněné zóně Národního parku Šumava vzniknou dvě nové přeshraniční stezky blízko vsi Bučina a pramene Vltavy. Ty nyní ocení hlavně běžkaři. V chráněné části Šumavy vede hranice asi v délce sto kilometrů.
„Padesát kilometrů zůstane v první zóně, kde se smí chodit jen po vyznačených cestách, ale v druhé půlce si budou moci lidé chodit volně,“ potvrzuje mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub. Turisté, kteří chodí na procházky v okolí Stožce a německého Haidmühle, si za pár dní budou moci zkrátit cestu přes hranici libovolně.
Trať přes tři státy
Turistickou specialitu na hranicích nabízí sever Čech. Je to železnice Seifhennersdorf–Liberec, která prochází třemi státy a pětkrát na svých padesáti kilometrech překročí hranici. Spojila český Frýdlantský a Šluknovský výběžek, protože cesta mezi nimi byla kratší přes Německo a Polsko.
Člověk tam i před rokem 1989 mohl jet bez pasu, ale nesměl z vlaku vystoupit. Nyní už tam soukromý vlak společnosti RailTrans ve všech německých nádražích staví a nově to půjde bez kontrol a s novou zastávkou.
„Usilujeme o znovuobnovení zastávky Starý Varnsdorf, kde vlaky stavěly do roku 1945. Chtěli jsme ji otevřít už v prosinci, ale jednání se prodlužují. Snad to nakonec vyjde v březnu,“ slibuje jednatel firmy RailTrans Petr Šimral.
Přes Sněžku do Polska
V Krkonoších mohou Poláci a Češi chodit společně po takzvané „cestě česko-polského přátelství“. Vede třeba na Sněžku. Když ji však dosud chtěli opustit, museli se rozloučit a jít každý „svou cestou“ do svého podhůří. K sousedům mohli jen po oficiálních přechodech.
To se teď změní. „Vím o čtyřech místech, kde půjde nově volně přejít hranice. Patří mezi ně Petrova a Martinova bouda, Vysoký Staw a jedno místo u Horní Malé Úpy,“ vyjmenoval mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Dostupnější tak budou polská horská letoviska Karpacz a Szklarska Poreba. U Harrachova či Žacléře mimo první a druhou zónu parku budou moci turisté přes hranici úplně volně.
Přeshraniční vodáctví
Česko má i řeky, které tečou přes hranici nebo po ní. Dyje kopíruje hranici s Rakouskem a Morava hranici se Slovenskem. Sjíždění Dyje připadá v úvahu na dolním toku mimo národní park, tedy od Znojma k zámeckému areálu Lednice. I tam na pár kilometrů vteče řeka do Rakouska.
„Je to naše domovská řeka, a nikdy jsme ji nejeli. Příští rok to máme v plánu,“ říká David Gros z vodáckého oddílu Neptun ze Znojma. Dyje není typickou vodáckou řekou s peřejemi a jezy. Vodáky láká podle Grose hlavně příroda kolem. Řeka teče i zámeckým parkem v Lednici.
Tatry otevřou hranice až v červnu
Hodně Čechů si také zamilovalo Vysoké Tatry na Slovensku. I ty se propojí s polskou částí, ale turista to ocení jen při letní dovolené. „Od listopadu do června máme některé cesty zavřené kvůli ochraně přírody a bezpečnosti lidí,“ vysvětluje náměstek ředitele Státních lesů Tatranského národního parku Marián Šturcel. Poláci žádné sezonní omezení nemají. Stezky z Polska na Slovensko vedou například přes Tomanové sedlo, Bystré sedlo, Volovec či Lúčne sedlo.
Vodáci budou moci sjíždět ze Slovenska do Polska řeku Dunajec v sousedních Pieninách krásným skalnatým kaňonem.