Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Diskuse k článku

Turisté chtějí v Jizerkách feráty jako v Alpách. Znalci hor jsou proti

V Jizerských horách chtějí turisté budovat zajištěné cesty pro horolezce podobně jako třeba v Dolomitech. První železnou cestu, italsky zvanou Via ferrata nebo německy Klettersteig, navrhla skupina českých a německých horolezců na vrchol Frýdlantského cimbuří. Znalci hor i ochranáři jsou ale proti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

woji

dmce?

zpravne vsechno zakaste nesouhlaste a dejte si facku, nebo dve ;-€

0/0
3.3.2010 9:59

regazzi

ČeMBA je to samé

Už mě začínají s..t tyhle spolky, které mají za cíl naprosté minoritě vyhradit cesty a skalní masivy jen kvůli jejich sobeckým zájmům. Je to přesně jako v případě tzv. České mountainbikové organizace, která má nula nula nic členů, ale chvástají se zájmy všech lidí jezdících na horských kolech. Pod heslem "Mít kde jezdit" narušují a v některých případech přímo ničí lesní cesty v zájmu jejich hobby - MTB. Hnus, co se může dít jen v tomto Absurdistánu.:-/

0/0
20.2.2010 11:03

Vodník+

CO JE TO ZA NESMYSL?

Rád bych viděl tu skopovou palici, která si tohle vymyslela. Hrát si na Dolomity v Jizerskách je nesmysl. Je tam je pár hůře přístupných míst, kde má příroda klid a tak proč ještě tam tahat lidi?

Ono by to neskončilo jen tou ferratou. Jakmile by se stala dostečně oblíbenou (nával jako na Václaváku), hned by se dole postavilo parkoviště (placené), pár hotelů, hospod, bazén, golfové hřiště a nakonec by se z toho stal lunapark, jakých je ve světě spousta. Nedotčená krajina je však daleko cennější i když si na ní moc lidí nenamastí kapsu.

0/0
18.2.2010 17:02

Kristoff

Ochranáři pro hory, hory pro ochranáře!

A vy ostatní se nám do nich necpěte!

Asi takhle to s náma myslí....

0/0
17.2.2010 15:42

Lanolin

kašlete na ochranáře

Uděláme pěknou příjezdovou cestu, pořádné parkoviště, pár restaurací a rychlého občerstvení, možná i hotýlek s bazénem a welnesem, třeba i golfové hřiště, jen pár jamek, určitě asfaltové cyklostezky i pro bruslaře a nějaká via ferata se už ztratí.

Stejně tak dopadne každej kousek turistifikovatelné (či spíše komercionalizovatelné) přírody. Lidé většinou chtějí jen to co se jim vnucuje, málokdo se jde je skutečně projít do přírody nebo se jen volně projet s rodinou na kole, posedět na místě s krásným výhledem, stavit se ve vesnici jen tak na limču. Všichni (podle doporučovaných vzorů) užívají "na plné kule", rychle rychle dopolednestihnout cykloštvaní se, pak brusle, rychle se vrátit, od 13h welnes, v 15:30 máme být na golfu a večer na rautu.

0/0
15.2.2010 8:50

Templ

No....nevím

Pamatuji si ještě cestu na Šerák a na Červenohorské sedlo před instalací lanovky. Současný stav je nesrovnatelný. Z hor by se neměl dělat buloňský lesík.

0/0
12.2.2010 7:30

papazian

Žitavské hory jsou Alpy?

Jonsdorf nebo Ojvín (Oybin) leží v Lužických horách v Horní Lužici. Němci této oblasti začali říkal Zittauer Gebirge, tedy Žitavské hory a chlubí se tím, že je to nejmenší pohoří Německa. Jenže ono by nebylo nejmenší, kdyby se uměle nedělala bariéra mezi českou a lužickoněmeckou částí. Z mého pohledu to jsou hory jedny, hory Lužické, které ale v žádném případ neleží v Alpách.  Co se týče české části  Jizerských hor, tak se mi tento nápad  vůbec nelíbí. Možná jinde, ale tady určitě ne. Ale kde jinde? V jiných horách nebo někde na bezceném kopci v Chrastavě? Co třeba na Vítkově s výhledem na doly v Polsku?

0/0
11.2.2010 12:32

cellulose

Nestalo by se vůbec nic

Zase si nějakej debílek na úřadě honí triko s nesmyslem, ale tam kde chemičky vypouštějí svinstvo do okolí, kde jsou mnohonásobně překračovány limity smogu, prachu a kdovíčeho ještě tam nikdo nehne brvou. Klasika. No nejsme my v čechách? Jde to v jiných horách půjde to i tady. :-P

0/0
9.2.2010 20:29

R.Jan.

Neuměj si ty hory prostě užít.

To je jako když někdo jezdí k moři, ale vždy tam potřebuje hotel, bazén, dobré jídlo a zábavu na večer.

Tihle zase potřebují karabiny (nebo kola), a nedochází jim, že jsou sami vpodstatě strašní lenoši a omezenci, že když chtějí lézt po skalách, mají tisíce míst a mnoho způsobů, jak to mít.

To je jako jít do divadla na Becketta a rozčilovat se, že tam nehrajou Shakespeara, a vymýšlet, jak toho Becketta upravit, aby Shakespeara aspoň trochu připomínal.

Jsou prostě blbí.

0/0
9.2.2010 17:37

pavev1

Re: Neuměj si ty hory prostě užít.

R^R^R^

0/0
10.2.2010 14:19

iuos

hmm

"znalci hor" ;-D;-D

0/0
9.2.2010 14:18

nonick

Už to vidím -

...po postavení ten Klettersteig hned někdo "zprivatizuje" - a bude se lézt hezky za pade...! ;-D Rv

0/0
9.2.2010 13:20

Doktor_QQ

Dotaz pro ty, kteří

tady dávají za příklad Dolomity a Alpy všeho druhu - zkusili jste si někdy přejít Alpy za jeden den? Asi ne, že. U Jizerských hor to kupodivu jde. Jsou totiž kapánek méně rozlehlé. A to bude taky asi taky jeden z aspektů problému - zatímco díky rozlehlosti Alp nikoho nějáká extrémně chráněná místa nevzrušují ( a nepochybuji, že tam budou ), protože kolem je spousta jiných prostor k vyžití, kam se může bez omezení,  v pidi Jizerských horách každý "nepřístupný" prostor dráždí - nicméně si nemyslím, že by to měl být důvod k tomu ho zdupat k nepoznání...

0/0
9.2.2010 12:48

Johny_S

Re: Dotaz pro ty, kteří

Především ve strmých Alpách je mnoho míst zcela nepřístupných. Tam si chráněná fauna a flóra nerušeně bujet a nikdo ji neruší. Naše hory jsou povlovné a pokud by neexistovala žádná omezení, tak lidi vlezou všude a ta společenstva postupně zlikvidují.

0/0
9.2.2010 13:00

farous

A nechtěli by tam sedačkovou lanovku?

:-/

0/0
9.2.2010 12:25

Kristoff

Re: A nechtěli by tam sedačkovou lanovku?

Ta už vede skoro na Smrk z polské strany

0/0
17.2.2010 15:30

kladivar2

Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

tuhle vykutalenou bandu meli uz davno zrusit.

0/0
9.2.2010 12:23

Johny_S

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

A neměli by rovnou zrušit celé chráněné území? Vždycky přeci může přijít nějaký podnikavec, který by zrovna tu nejpřísněji chráněnou část mohl začít využívat, a proč mu v tom bránit, že? Dle této logiky můžeme zrušit všechna chráněná území...

0/0
9.2.2010 12:31

kladivar2

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

nebudte smesny, sam mam barak v chranence kde ja staveni stopka uz nekolik let. A hadejte kolik baraku tam pribylo za posledni 3 roky a dalsich 5 stavebnich povoleni uz je vydano. Vse je otazka penez, chranenka sem chranenka tam. V tyhle republice si kazdej dela co chce diky nazornym prikladum tech nahore.

Maly priklad http://www.suchopyr.cz/ mozna to tam znate. Zajedte se tam podivat co stoji pod starou puvodni budovou ted. Ocelo-skleneny peklo. Dyt to je vysmech lidem (rana pesti do ksichtu) a takovy budou jeste kazat o moralce.

0/0
9.2.2010 12:42

Johny_S

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

Kde přesně v tom chráněném území? Někde ve druhé zóně CHKO? On je totiž rozdíl mezi druhou zónou CHKO a národní přírodní rezervací. :-P

0/0
9.2.2010 12:47

kladivar2

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

vemte si ruksak a na jare si udelejte vykendovej vejslap po Jizerkach, mozna ze procitnete ohledne tech novych staveb.

 Jinak Klettersteig ci Via ferrata na Frydlansky cimburi nevidim problem. Kdo tam asi pude? kazdej urcite ne. Tech par opravdovejch turistu co tam vylezou z Biliho potoka a nebo prijdou z druhy strany tak tihle tam skody neudelaj.

0/0
9.2.2010 13:01

kladivar2

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

oprava - vikendovy vyslap

0/0
9.2.2010 13:02

Johny_S

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

Ale udělaj. Pročpak myslíš, že v Jeseníkách chtějí zlikvidovat místní nepůvodní populaci kamzíků? Právě proto, že ničí cenná skalní společenstva. A jinak je opravdu velký rozdíl mezi poničenými smrkovými monokulturami ve druhých zónách CHKO a národní přírodní rezervací. To je chráněné území úplně jiného řádu.

0/0
9.2.2010 13:03

kladivar2

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

kdyz tam udelaj Klettersteig tak lidi polezou po nem. Kdyz ne tak kazdej poleze divoce kudy se mu zachce a kazdej jinou cestou. Tak co je lepsi? resp. mensi zlo? funguje to v Alpach tak nevidim problem naucit to lidi v Jizerkach.

0/0
9.2.2010 13:57

kladivar2

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

kdyz tam udelaj Klettersteig tak lidi polezou po nem. Kdyz ne tak kazdej poleze divoce kudy se mu zachce a kazdej jinou cestou. Tak co je lepsi? resp. mensi zlo? funguje to v Alpach tak nevidim problem naucit to lidi v Jizerkach.

0/0
9.2.2010 14:34

Kristoff

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

Souhlas, takhle tam lezou všude i když tam nemají co dělat. Pseudo ochránci přírody přírodě spíš škodí než aby jí pomáhali.

0/0
17.2.2010 15:34

tonikovec

Re: Zaslepenost ochranaru prinasi Jizerkam vic zla nez dobra

souhlasim s tebou kladivari!!!

0/0
9.2.2010 13:26

engels

7

mam prolzel obe feraty v nemecku, ta jedna je pristupna od brezna do listopadu a jedna je pristupna od 1.9. do 30.11. Kazdopadne je tam omezeny provoz. Ochranari spise skodi nez delaji dobrou vec, jejich zaslepenost je do oci bijici. V normalnich zemich to funguje, u nas musi byt vzdy neco specialniho

0/0
9.2.2010 12:19

hugohuhu

Re: 7

na jedné straně zabedněnej fanatickej "ochranář" a proti němu všemohoucí víkendovej free man...na jedné straně strana modrá a proti ní všemocná pomerančová... jak smutná vize budoucnosti

0/0
9.2.2010 12:23

J i ř í

Zajímalo by mě:

V Dolomitech není kolem ferrat žádná vzácná flora a fauna? Pokud je, jaké tam mají zkušenosti s jejím poškozováním? Zabýval se někdo tím, jak to dělají jinde, nebo budeme opět hledat "česká specifika"?

0/0
9.2.2010 12:18

Johny_S

Re: Zajímalo by mě:

Řekl bych, že Dolomity jsou daleko rozsáhléjší a nepřístupnější než hřeben Jizerek. Proto tam může vzácná fauna a flóra přežívat, aniž by se tam dostávaly davy turistů. V České republice je snadno přístupné téměř vše.

0/0
9.2.2010 12:32

Vodník+

Re: Zajímalo by mě:

Nevím jestli jsi byl v Dolomitech a lezl tam po ferrátách, ale moc tomu nevěřím. Jinak by jsi jen těžko mohl použít takové srovnání. Věděl by jsi totiž, že tamní zajištěné cesty vedou ve vyšších oblastech mimo jakoukoliv vegetaci a po holých stěnách, kde nelze nadělat moc škody.

V Jizerkách by to znamenalo táhnout přístupové cesty lesem, samotná stavba by také přírodě neprospěla a nakonec by se tam táhly davy lidi. Toto místo si zaslouží klid od lidí.

0/0
18.2.2010 17:09

kossacek

Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

Ochranáři nejsou nic jiného, než lobbisté za to, aby lidé nemohli svobodně navštěvovat přírodu a vychutnávat si její krásy. Nevím, jak se poškodí krajina, když se do skály zatluče pár skob a propojí se řetězy. Lidé, kteří chodí tyto obtížné trasy, mají přírodu rádi a odpadků bude minimum. Seberme je my, kteří tam půjdeme po nich, a úřady i ochranáře nebude nikdo potřebovat.

0/0
9.2.2010 10:08

hugohuhu

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

Milý Vševěde, znáš Jizerky třeba před třiceti, čtyřiceti lety? Umíš se opravdu kvalifikovaně vyjádřit k tomu, co jim davy "milovníků přírody" přinesly dobrého?

0/0
9.2.2010 10:55

Míra2

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

Jo: stromy hromadně umíraly, Štrougalové si tam stavěli haciendy a k nim asfaltové silnice,... - to byla krásná doba, co???

0/0
9.2.2010 10:58

hugohuhu

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

Tak, a teď jste mě vyřídil...

0/0
9.2.2010 11:03

Doktor_QQ

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

Svým způsobem byla. Žádní Štrougalové, ale jeden Štrougal velice nenásilně zrekonstruoval chalupu Na Kobyle. Kdo to nevěděl, ani si toho nevšimnul. Na Jizerku byl zákaz vjezdu a skoro nikoho nenapadlo ho porušovat. Dneska se tam projíždí spousta "horalů" sem a tam zcela zbytečnjě. Nikdo si vedle Pyramidy nestavěl sídlo s heliportem. Nemyslím, že by každý měl právo dostat se kamkoliv. Pokud někdo na určitá místa nedojde pěšky, tak je prostě neuvidí. Konec konců -já se na Everest se taky necpu... Problém je v tom, že lidi neznají míru. A už vůbec mi není jasný pojem "výtěžnost hor" - proč by se muselo ze všeho něco vytěžit ?

0/0
9.2.2010 11:40

hugohuhu

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

co bych za to dal, takhle to umět vyjádřit...

0/0
9.2.2010 12:20

kladivar2

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

heliport? byl jste tam vubec nekdy? par kamenu zapustenych vedle chalupy do zeme/travniku  v kruhu. To je cely heliport. Kolikrat tam byl tou helikopterou majiel? on z ty chalupy udelal nejaky sidlo ktery tam nepatri, nehodi se?

0/0
9.2.2010 12:28

Doktor_QQ

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

Kupodivu jsem tam byl za posledních 40 let mockrát - takže můžu srovnávat. A nepopírám, že stav, kdy návštěvníci Jizerky přijeli do Kořenova vlakem nebo na Horní Polubný autobusem a dál šli pěšky, mně byl mnohem příjemnější...To, že momentálně někdo nezneužívá nějáké své výsady neznamená, že to tak bude vždycky. Jedinou spolehlivou ochranou před zneužíváním vyjímek je nepřipustit je.

0/0
9.2.2010 13:36

keděd

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

R^R^R^

0/0
9.2.2010 18:47

Johny_S

Re: Proč je někdo vůbec cituje v médiích?

Krajina se asi nijak nepoškodí, jde spíš o ta společenstva, co na těch skalách žijí a jsou chráněná. Kdyby žila i jinde, jistě by tak ceněná nebyla. Jenže jsou vzácná.

0/0
9.2.2010 12:35

Míra2

nemohu se zbavit dojmu,

který už jsem získal mnohými zkušenostmi na Šumavě: ochranáři by si nejraději celé hory zabrali jen pro sebe - oni a jejich kámoši si mohou dělat, co se jim zlíbí. V Jizerkách se k nim ještě přidávají místní lezecké legendy - nebuďte sobečtí, dopřejte nějaké zážitky i nám obyčejným smrtelníkům - v Dolomitech, Julkách nebo v Rakousích taky přírodu neničíme!

0/0
9.2.2010 9:43

Johny_S

Re: nemohu se zbavit dojmu,

Alpy jsou neskonale rozsáhlejší a strmější než nejcennější partie našich hor.

0/0
9.2.2010 12:37

Míra2

Re: nemohu se zbavit dojmu,

No a co tím chce básník říci?? Také je v Alpách řádově více turistů i horolezců. Ale Jizerky, Šumavu apod. by si nejraději pár chalupářů (většinou z Prahy) zdarma privatizovalo - a to tam ty protekční chalupy získali většinou v dobách minulých díky svým konexím s rudými knížkami. Teď holt se jim hodí nehrát si na marxisty, ale na ekologisty.;-€

0/0
9.2.2010 13:46

Kristoff

Re: nemohu se zbavit dojmu,

Souhlas. Ochranáři si můžou udělat i slogan:

Ochranáři pro hory, hory pro ochranáře!

0/0
17.2.2010 15:41

Arthur B.

Česká ochranářská klasika:

Ferata je problém, když turista šlápne mimo stezku, je problém. Ale jak se objeví nějký monstrprojekt na zábavní středisko nebo developer s domkama pro Holanďany, tak se vždycky výjimka najde Rv

0/0
9.2.2010 9:33

Johny_S

Re: Česká ochranářská klasika:

A to budují v těch nejcennějších chráněných územích?

0/0
9.2.2010 12:38

pppqqq

Nadpis příspěvku

V národní přírodní rezervaci (nejcennější přírodní území v republice) je mimo jiné výslovně zakázáno provozovat horolezectví. Výjimku z NPR může povolit jedině vláda. Zákon o ochraně přírody a krajiny může změnit jedině Parlament.

Tedy: můžete nadávat na ochranáře, jak jsou zlí, ale je to poněkud mimo.

0/0
9.2.2010 9:25

pekur

Via ferrata

Konecne se u nas postavi neco obdobneho jako v Dolomitech.:-) Staci to udelat na obtiznost D a E a bude tam jen nekolik turistu,rozhodne zadne davy. V Nemecku, Rakousku a Dolomitech jich jsou mraky a k zadne ekologicke skode nedoslo. Vetsi skody zpusobi drevarske firmy v lesich,nez nekolik turistu.;-O

0/0
9.2.2010 9:17

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Najdete na iDNES.cz