Tam, kde lidé mají nápady. Tři super atrakce kousek od Velehradu

Originální rozhlednu, netradiční koupání v přírodním biotopu i znovupostavený větrný mlýn. To vše, ale klidně i něco navíc můžete objevit během jediného výletu na nejznámější moravské poutní místo Velehrad.
Podvodní tunel v expozici Živá voda

Podvodní tunel v expozici Živá voda | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Návštěva Velehradu není zdaleka jenom záležitostí věřících a křesťanských poutníků. Na Velehrad se lze vypravit v libovolný den kalendářního roku a v jeho blízkém okolí objevovat neobvyklé zajímavostí, které se zrodily z originálních nápadů místních lidí. Všechny vznikly poměrně nedávno a dosud ne úplně pronikly do povědomí turistické a cestovatelské veřejnosti.

Dvě šťastné sedmičky

Letos v srpnu oslaví své první narozeniny vskutku originální rozhledna. Stojí nad vesnicí Salaš na okraji zalesněných Chřibů a mimo jiné se z ní otevírá pohled i na siluetu dvou věží velehradské klášterní baziliky.

Výška hlavní vyhlídkové plošiny byla v průběhu projektování dodatečně upravena tak, aby z ní byly dvě kostelní věže Velehradu vzdálené vzdušnou čarou cca šest kilometrů dobře vidět.

Poněkud monstrózní konstrukce představuje z profilu dvě do sebe zaklesnuté velké sedmičky, jejichž horní části slouží jako vyhlídkové plošiny. Rozhledna však může stejně tak připomínat instalatérský hasák anebo při pohledu zepředu vodní skokanský můstek. Záleží na fantazii.

Každopádně jde o stavbu originální a svobodomyslnou, která není zatížena žádnými dotačními finančními programy, politickým rozhodováním a dohazováním kšeftů. Prostě si ji na vlastním pozemku postavil za vlastní peníze a podle svých vlastních představ jeden obyčejný člověk. Už jenom to je důvod k obdivu.

Rozhledna Salaš

Rozhledna Salaš se dvěma vyhlídkovými plošinami ve výškách 15 a 20 metrů je celoročně volně přístupná. Má ocelovou, částečně dřevem opláštěnou konstrukci a nahoru po šnekovitě točeném schodišti vede 112 schodů. Kromě již zmíněného Velehradu je vidět do údolí Moravy a pásma Bílých Karpat, Vizovické vrchoviny a částečně i Hostýnských vrchů. K rozhledně se nedá dojet autem, je třeba šlapat pěšky do příkrého kopce z 1,5 km vzdálené vesnice Salaš.

Rodinné koupání v Živé vodě

V parném létě se můžete při návštěvě Velehradu také příjemně vykoupat. Nikoli ovšem na koupališti plném chloru, ale v přírodním biotopu. Ten je součásti areálu Živá voda, který se nachází zhruba jeden kilometr od Velehradu v obci Modrá vedle známého archeoskanzenu.

Botanická a sladkovodní expozice Živá voda vybudovaná v letech 2007–13 je rovněž výsledkem originálního nápadu místního člověka. Největší atrakcí je unikátní podvodní tunel neboli „akvárium naruby“, kde lze pozorovat typické sladkovodní ryby středoevropských vod. Dokonce tu mají největší sladkovodní rybu světa vyzu velkou, která se před výstavbou betonových přehrad a jezů objevovala i v řece Moravě. Naposledy před 100 lety u Lanžhota uvízl pětimetrový jedinec v mlýnském náhonu. Maso vyz velkých se však objevovalo na pultech brněnských řeznictví prý ještě po druhé světové válce.

Přírodní biotop Živá voda

Podvodní tunel v expozici Živá voda

Vzhledem k tomu, že většina návštěvníků Živé vody nemá v úmyslu jít se sem vykoupat, tudíž není na pobyt u vody připravena, bývá přírodní koupaliště s navazujícím dětským brouzdalištěm i během nejsilnějšího náporu turistů většinou příjemně poloprázdné.

Koupaliště napájí trvalým přítokem podzemní pramen a vysazené rostliny fungují jako kořenová čistička. Místo chybějících stánků s občerstvením mohou neposedné děti zlákat a zabavit různé herní prvky v rámci přírodovědné expozice. I z tohoto důvodu se může jevit cena za rodinné vstupné ve výši 200 Kč jako úsporná.

Znovuzrozený větrný mlýn

V pořadí třetí skvělý nápad se zrodil ve vesnici Jalubí, vzdálené od Velehradu vzdušnou čarou tři kilometry. Tam si místní občané usmysleli obnovit větrný mlýn, o němž věděli pouze to, že byl v roce 1938 zbořen. Neměli žádné vyobrazení, pouze se podařilo objevit a vykopat na návrší nad vesnicí kruhové základy o průměru sedm metrů a tloušťce 80 cm.

Po navázání kontaktu s odborníky a díky nezištné práci místních občanů a spolků se podařilo nejenom dohledat dobové fotografie a základní informace z Pozemkové knihy, ale dokonce celý mlýn včetně otočné střechy a větrného kola přivést na svět. Akce proběhla v letech 2007–2008 a stála se vším všudy pouhých 980 tisíc korun.

Větrný mlýn v Jalubí

Jalubský větrný mlýn je opravdovou ozdobou zdejšího kraje. Stojí v dominantní poloze nad obcí uprostřed polí a vypadá naprosto starobyle, autenticky. Určitě také díky tomu, že jeho zdi jsou postavené z kamení staré, právě bourané stodoly. Chybí zatím vnitřní vybavení, ale i to je v plánu do budoucna zhotovit a instalovat.

Budova mlýna bývá v období turistické sezony od dubna do října volně přístupná o víkendech a během prázdnin celodenně. Obec mlýn a jeho okolí občasně využívá k pořádání kulturních akcí. V případě uzavření lze vyzvednout klíče v přilehlém stavení. Dlužno ovšem dodat, že nejhezčí je mlýn stejně zvenčí.

Archeoskanzen v Modré a kostelík sv. Jana

Záměrně až na posledním místě, aby byl výčet zajímavostí poblíž Velehradu úplný, zmiňujeme také archeoskanzen v Modré, který patří již od roku 2004 k zaběhnutým atrakcím Zlínského kraje. Areál vytvořený za asistence předních archeologických odborníků představuje rekonstrukci velkomoravského opevněného sídliště středního Pomoraví z dob knížete Svatopluka, resp. věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Pětadvacet objektů včetně paláce, kostela a sakrálního areálu se slovanskými modlami oživují pasoucí se domácí zvířata a průběžně konaná kulturní vystoupení a pořady v dobových kostýmech. Za zvýhodněné vstupné lze současně navštívit archeoskanzen i blízkou expozici Živá voda s koupalištěm.

Replika velkomoravského kostela v Modré

Současná podoba archeoskanzenu v Modré není rozhodně definitivní, autoři připravují jeho rozšíření směrem k velkomoravskému kostelíku sv. Jana na návrší nad skanzenem.

Vedle základů tohoto kostelíku odkrytých archeologickým výzkumem v 50. letech 20. století vznikla v letech 1998–2000 novodobá hypotetická replika. Z hezkého místa obklopeného sady se otevírá nádherný pohled na Velehrad a Buchlov.

Může se hodit

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 89-90 – Slovácko, Chřiby a jižní Haná

Jak se tam dostat
Vlakem do stanice Staré Město u Uherského Hradiště, odtud pěšky, na kole nebo autobusem do Modré (4 km), Velehradu (5 km) a Salaše (10 km) nebo Jalubí (5 km).

Autem do Starého Města u Uherského Hradiště po hlavním silničním tahu z Brna (směr Trenčín) nebo Přerova (směr Břeclav). Zde odbočit směr Velehrad (5 km). Parkování u archeoskanzenu v Modré nebo na okraji silnice mezi Modrou a Velehradem.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...