V lese páchly ryby a ples tam vůbec nebyl. Kde se točila slavná Popelka

aktualizováno 
Je to zcela jistě nejznámější saský zámek a pozná ho snad každý Čech. Zahrál si totiž ve vánoční klasice Tři oříšky pro Popelku. Přitom tu Libuše Šafránková a Pavel Trávníček natočili každý jen dvě tři scény, a to ještě v noci. To ovšem nebrání tomu, aby byl Moritzburg filmovým místem číslo jedna, co se Popelky týče.

Zadní trakt zámku Moritzburg posloužil ve filmu jako hlavní příjezd na zámecký bál. | foto: Schlösserland Sachsen, Torsten Hegewald

Je to na první pohled docela nudný zámeček. Pravidelné tvary, okolo rybník, v listopadu zrovna vypuštěný, a trochu jednoduchá zahrada. Jenže je to TEN zámek, kde se natáčela Popelka.

Z těchto schodů utíkala Popelka ze zámeckého bálu. Dnes je na jednom z nich...

Paradoxem je, že ve skutečnosti se natáčelo jen kolem zámku. Tedy venku. Konkrétně scény, jak Popelka přijela na zámecký ples, jak nakukuje do sálu, kde uvidí tančit Doru s princem, a potom jak po schodech prchá a ztratí tam střevíc. To okno najdete v zadní části zámku, je dobře označeno. Ale pohled z něj nevede do žádného sálu, nýbrž do chodby. Celá scéna s plesem se natáčela ve filmových ateliérech v Postupimi.

Zato na schodech najdete velký střevíc, u kterého je fronta zájemkyň o ulovení hezké fotky.

Pak se u zámku odehrává ještě scéna, jak se dva princovi druhové chystají zase na lov, když je zahlédne král, a preceptor jim zbraně vymění za knihy, než se podívá královna. 

Fotogalerie

No a z dálky je zámek vidět v záběru, když se královská družina vrací z vyjížďky a král princi vyhrožuje, že ho ožení. Pozorně si všimněte, jak od koní a kočáru odlétá sníh. Je divný, že? Je totiž umělý. A režisér Václav Vorlíček ve videu u článku vzpomíná, že se vyráběl z rybí moučky a když se do něj trochu opřelo sluníčko, všechno strašně smrdělo rybinou. Představitel prince Pavel Trávníček pak ve filmu o filmu promítaném na zámku dodává, že lesy páchly po rybách i následující léto.

Popelka všude kam se podíváš

Nejen film, ale celá výstava, která v prostorách zámku probíhá od 17. listopadu do 3. března je celá také v češtině. A hned od první scény za vstupní branou se ponoříte do pohádky, kterou miluje nejen Česko, ale i Německo nebo Norsko.

Tu v chodbě sedí na bílém koni princ, který vlastně ve filmu vůbec nemá jméno, tu v chodbičce vykukuje z lesa šafář Vincek v podání Vladimíra Menšíka, v sále pak na trůnech sedí jejich veličenstva. 

Zajímavosti o natáčení prozradil Václav Vorlíček v loňském videu:

Popelka je v Moritzburgu všude a na všem. Ve výloze infocentra je tvář Libuše Šafránkové na hrnku, kartách, pohlednicích, čokoládách, na vánočním trhu v Drážďanech dokonce i na poštovní známce. Je jasné, kdo drží filmová práva. 

Zatímco před devíti lety jsme psali o zpackané výstavě na Moritzburgu (proč se nelíbila, čtěte zde), ta současná si zaslouží jen slova chvály. Pohádce je tu podřízeno všechno. Výzdoba na chodbách, exponáty z filmu, zajímavosti z natáčení. A ještě krátký film o filmu v maličkém kinosále, ve kterém vzpomínají na natáčení třeba Pavel Trávníček nebo Rolf Hoppe. Všechno je v němčině a češtině. A když si zatočíte dřevěným kolem a vypadne vám lískový oříšek, nejezte ho ani nevyhazujte, slouží jako spouštěč interaktivních panelů. Hodíte oříšek a rozsvítí se panel. 

Největší atrakci však najdete v Kamenném sále v prvním patře. Na němých sluzích jsou kostýmy několika postav, které se dají natáhnout předem přes oblečení a vzadu zavázat. Celkem osm kostýmů je k mání ve dvou velikostech, dětské a dospělé, a o Popelčiny růžové plesové šaty je samozřejmě největší zájem. Kromě nich je tu Popelka zastoupena ještě zástěrou a loveckým oblečkem. Vedle jejích šatů jsou tu ještě ty, které na bálu měla její nevlastní sestra Dora a objemná Droběna, princovy, kuchařčiny (hrála ji Míla Myslíková) a kuchtíkovy (toho hrál 14letý Jiří Růžička).

Celkem si návštěvníci mohou vybrat z osmi kostýmů. Vpravo Popelčiny plesové...
Kromě růžových šatů je k vyzkoušení i Popelčin lovecký obleček.
V Kamenném sále zámku se návštěvníci baví hlavně oblékáním kostýmů, které byly...

Celkem si návštěvníci mohou vybrat z osmi kostýmů.

Tady zcela jistě strávíte nejvíce času, protože opravdu každý, kdo tu pohádku zná a má rád, zkouší a fotí.

Jak se točilo bez dronů a počítačů

Od premiéry jedné z nejzásadnějších československých pohádek už uběhlo 45 let a od natáčení ještě o rok více. Filmovalo se v zimě roku 1972. Používala se 35mm kamera na dřevěném stativu, do scénářů se psalo ručně, střižna měla mnohem méně tlačítek a poloviční obrazovku.

Pro mnohé návštěvníky jsou dva sály o filmové technice tím nejlepším na celé výstavě. Děti sedící u střihacích stolů žasnou, jak málo věcí se na obrazovce objeví. A nevěřícně zírají na jeřáby pro záběry kamery z výšky. 

Původní filmová kamera a režisérská židlička Václava Vorlíčka

Původní filmová kamera a režisérská židlička Václava Vorlíčka

Tak vypadalo střihací zařízení na začátku 70. let.

Tak vypadalo stříhací zařízení na začátku 70. let.

To, co se však režisérovi i představiteli prince Pavlu Trávníčkovi při vzpomínkách na natáčení vybaví jako první, je věc, na kterou asi všichni o Vánocích vzpomínáme spíše s nostalgií - zima a mráz. Přitom původním záměrem bylo natočit film v létě. Kostýmy tomu odpovídají, byla v nich opravdu zima.

Filmově se všechno točí kolem Moritzburgu, ale ve skutečnosti se scény ze statku natáčely v areálu vodního hradu Švihov nedaleko Klatov. A i když se architekt společně s kulisáky hodně snažili, aby ruiny hradu přepracovali na rádoby obytný dům, kvůli některým záběrům se musely měnit také úhly kamer, vzpomíná Václav Vorlíček ve videu. 

Může se hodit

OTVÍRACÍ DOBA: Až do 3. 3. 2019 každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin, poslední vstup do zámku je v 16 hodin).
Na Štědrý den, silvestra, Nový rok a 2. ledna jsou zámek a všechny výstavy zavřeny. 

JAK SE TAM DOSTAT: Po dálnici A17 Praha – Drážďany ke sjezdu Dreieck Dresden-West, dále po dálnici A4 směr Berlín na sjezd Dresden-Wilder Mann, a následně do Moritzburgu až na velké parkoviště před  zámkem.
VLAKEM: Z nádraží Dresden–Neustadt linkovým autobusem 326 (směr Radeburg) na zastávku Schloss Moritzburg.

TIP NA ROMANTICKÝ PŘÍJEZD: Svezte se historickou úzkokolejkou Lößnitzgrundbahn z Radebeulu do Moritzburgu. Příjezd do Radebeul-Ost rychlodráhou S-Bahn na trati z Drážďan do Míšně (Dresden-Meissen). Vystupte ve stanici Moritzburg. Z nádraží v Moritzburgu je to na zámek zhruba jeden a půl kilometru. Na cestu z Ústeckého kraje regionální dopravou (kromě historické úzkokolejky) můžete použít např. výhodnou jízdenku Labe-Elbe.

VSTUPNÉ: jednotlivé 8/6,50 eura, děti do 6 let zdarma, od 6 do 16 let 1 euro. Skupina od 15 lidí 7,50 eura za osobu. V online předprodeji příplatek 1-2 eura za vstupenku, kterou můžete vytisknout doma. Tato služba se nazývá print@home a můžete ji zvolit v průběhu objednávání vstupenek online.

BEZBARIÉROVOST: přístup s omezeními, prahy 4 cm mezi místnostmi, vozíčkář musí mít na výstavu doprovod. 

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

„Moc nečum a upaluj.“ Rozpačité hledání jesenického Mrtvého muže

Vyhlídka Mrtvý muž

Jeseníky jsou plné tajemných míst. Patří k nim i jihovýchodní svahy hory Volyň, kde v hlubokých lesích uvádějí mapy...

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

Najdete na iDNES.cz