Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

V lese páchly ryby a ples tam vůbec nebyl. Kde se točila slavná Popelka

aktualizováno 
Je to zcela jistě nejznámější saský zámek a pozná ho snad každý Čech. Zahrál si totiž ve vánoční klasice Tři oříšky pro Popelku. Přitom tu Libuše Šafránková a Pavel Trávníček natočili každý jen dvě tři scény, a to ještě v noci. To ovšem nebrání tomu, aby byl Moritzburg filmovým místem číslo jedna, co se Popelky týče.

Zadní trakt zámku Moritzburg posloužil ve filmu jako hlavní příjezd na zámecký bál. | foto: Schlösserland Sachsen, Torsten Hegewald

Je to na první pohled docela nudný zámeček. Pravidelné tvary, okolo rybník, v listopadu zrovna vypuštěný, a trochu jednoduchá zahrada. Jenže je to TEN zámek, kde se natáčela Popelka.

Z těchto schodů utíkala Popelka ze zámeckého bálu. Dnes je na jednom z nich...

Paradoxem je, že ve skutečnosti se natáčelo jen kolem zámku. Tedy venku. Konkrétně scény, jak Popelka přijela na zámecký ples, jak nakukuje do sálu, kde uvidí tančit Doru s princem, a potom jak po schodech prchá a ztratí tam střevíc. To okno najdete v zadní části zámku, je dobře označeno. Ale pohled z něj nevede do žádného sálu, nýbrž do chodby. Celá scéna s plesem se natáčela ve filmových ateliérech v Postupimi.

Zato na schodech najdete velký střevíc, u kterého je fronta zájemkyň o ulovení hezké fotky.

Pak se u zámku odehrává ještě scéna, jak se dva princovi druhové chystají zase na lov, když je zahlédne král, a preceptor jim zbraně vymění za knihy, než se podívá královna. 

Fotogalerie

No a z dálky je zámek vidět v záběru, když se královská družina vrací z vyjížďky a král princi vyhrožuje, že ho ožení. Pozorně si všimněte, jak od koní a kočáru odlétá sníh. Je divný, že? Je totiž umělý. A režisér Václav Vorlíček ve videu u článku vzpomíná, že se vyráběl z rybí moučky a když se do něj trochu opřelo sluníčko, všechno strašně smrdělo rybinou. Představitel prince Pavel Trávníček pak ve filmu o filmu promítaném na zámku dodává, že lesy páchly po rybách i následující léto.

Popelka všude kam se podíváš

Nejen film, ale celá výstava, která v prostorách zámku probíhá od 17. listopadu do 3. března je celá také v češtině. A hned od první scény za vstupní branou se ponoříte do pohádky, kterou miluje nejen Česko, ale i Německo nebo Norsko.

Tu v chodbě sedí na bílém koni princ, který vlastně ve filmu vůbec nemá jméno, tu v chodbičce vykukuje z lesa šafář Vincek v podání Vladimíra Menšíka, v sále pak na trůnech sedí jejich veličenstva. 

Zajímavosti o natáčení prozradil Václav Vorlíček v loňském videu:

Popelka je v Moritzburgu všude a na všem. Ve výloze infocentra je tvář Libuše Šafránkové na hrnku, kartách, pohlednicích, čokoládách, na vánočním trhu v Drážďanech dokonce i na poštovní známce. Je jasné, kdo drží filmová práva. 

Zatímco před devíti lety jsme psali o zpackané výstavě na Moritzburgu (proč se nelíbila, čtěte zde), ta současná si zaslouží jen slova chvály. Pohádce je tu podřízeno všechno. Výzdoba na chodbách, exponáty z filmu, zajímavosti z natáčení. A ještě krátký film o filmu v maličkém kinosále, ve kterém vzpomínají na natáčení třeba Pavel Trávníček nebo Rolf Hoppe. Všechno je v němčině a češtině. A když si zatočíte dřevěným kolem a vypadne vám lískový oříšek, nejezte ho ani nevyhazujte, slouží jako spouštěč interaktivních panelů. Hodíte oříšek a rozsvítí se panel. 

Největší atrakci však najdete v Kamenném sále v prvním patře. Na němých sluzích jsou kostýmy několika postav, které se dají natáhnout předem přes oblečení a vzadu zavázat. Celkem osm kostýmů je k mání ve dvou velikostech, dětské a dospělé, a o Popelčiny růžové plesové šaty je samozřejmě největší zájem. Kromě nich je tu Popelka zastoupena ještě zástěrou a loveckým oblečkem. Vedle jejích šatů jsou tu ještě ty, které na bálu měla její nevlastní sestra Dora a objemná Droběna, princovy, kuchařčiny (hrála ji Míla Myslíková) a kuchtíkovy (toho hrál 14letý Jiří Růžička).

Celkem si návštěvníci mohou vybrat z osmi kostýmů. Vpravo Popelčiny plesové...
Kromě růžových šatů je k vyzkoušení i Popelčin lovecký obleček.
V Kamenném sále zámku se návštěvníci baví hlavně oblékáním kostýmů, které byly...

Celkem si návštěvníci mohou vybrat z osmi kostýmů.

Tady zcela jistě strávíte nejvíce času, protože opravdu každý, kdo tu pohádku zná a má rád, zkouší a fotí.

Jak se točilo bez dronů a počítačů

Od premiéry jedné z nejzásadnějších československých pohádek už uběhlo 45 let a od natáčení ještě o rok více. Filmovalo se v zimě roku 1972. Používala se 35mm kamera na dřevěném stativu, do scénářů se psalo ručně, střižna měla mnohem méně tlačítek a poloviční obrazovku.

Pro mnohé návštěvníky jsou dva sály o filmové technice tím nejlepším na celé výstavě. Děti sedící u střihacích stolů žasnou, jak málo věcí se na obrazovce objeví. A nevěřícně zírají na jeřáby pro záběry kamery z výšky. 

Původní filmová kamera a režisérská židlička Václava Vorlíčka

Původní filmová kamera a režisérská židlička Václava Vorlíčka

Tak vypadalo střihací zařízení na začátku 70. let.

Tak vypadalo stříhací zařízení na začátku 70. let.

To, co se však režisérovi i představiteli prince Pavlu Trávníčkovi při vzpomínkách na natáčení vybaví jako první, je věc, na kterou asi všichni o Vánocích vzpomínáme spíše s nostalgií - zima a mráz. Přitom původním záměrem bylo natočit film v létě. Kostýmy tomu odpovídají, byla v nich opravdu zima.

Filmově se všechno točí kolem Moritzburgu, ale ve skutečnosti se scény ze statku natáčely v areálu vodního hradu Švihov nedaleko Klatov. A i když se architekt společně s kulisáky hodně snažili, aby ruiny hradu přepracovali na rádoby obytný dům, kvůli některým záběrům se musely měnit také úhly kamer, vzpomíná Václav Vorlíček ve videu. 

Může se hodit

OTVÍRACÍ DOBA: Až do 3. 3. 2019 každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin, poslední vstup do zámku je v 16 hodin).
Na Štědrý den, silvestra, Nový rok a 2. ledna jsou zámek a všechny výstavy zavřeny. 

JAK SE TAM DOSTAT: Po dálnici A17 Praha – Drážďany ke sjezdu Dreieck Dresden-West, dále po dálnici A4 směr Berlín na sjezd Dresden-Wilder Mann, a následně do Moritzburgu až na velké parkoviště před  zámkem.
VLAKEM: Z nádraží Dresden–Neustadt linkovým autobusem 326 (směr Radeburg) na zastávku Schloss Moritzburg.

TIP NA ROMANTICKÝ PŘÍJEZD: Svezte se historickou úzkokolejkou Lößnitzgrundbahn z Radebeulu do Moritzburgu. Příjezd do Radebeul-Ost rychlodráhou S-Bahn na trati z Drážďan do Míšně (Dresden-Meissen). Vystupte ve stanici Moritzburg. Z nádraží v Moritzburgu je to na zámek zhruba jeden a půl kilometru. Na cestu z Ústeckého kraje regionální dopravou (kromě historické úzkokolejky) můžete použít např. výhodnou jízdenku Labe-Elbe.

VSTUPNÉ: jednotlivé 8/6,50 eura, děti do 6 let zdarma, od 6 do 16 let 1 euro. Skupina od 15 lidí 7,50 eura za osobu. V online předprodeji příplatek 1-2 eura za vstupenku, kterou můžete vytisknout doma. Tato služba se nazývá print@home a můžete ji zvolit v průběhu objednávání vstupenek online.

BEZBARIÉROVOST: přístup s omezeními, prahy 4 cm mezi místnostmi, vozíčkář musí mít na výstavu doprovod. 

  • Nejčtenější

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

Poslední přání zastřeleného vévody: srdce a prstýnek pro Charlottu

Na Sychrově uchovávají mramorovou dózu, ve které měla princezna srdce svého milého. Prince Luise Antoine de...

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Historie, klid, průzračné moře. Tip na chorvatské ostrovy, kde se zastavil čas

Premium Všude dobře, ale o dovolené nejlépe u moře v Chorvatsku? Pokud si to také myslíte, nečekejte ani minutu a jeďte. Třeba...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

ZANIKLÉ TRATĚ: Propad rudného dolu pohltil dráhu z Opavy

Seriál Dnešní Zaniklé tratě nás zavedou do Slezska. Vydáme se na trať, po které se vozilo textilní zboží, ale hlavně břidlice...

Pivní hlídka: V Břevnově mniši už před tisíci lety jedli pivo

Seriál Jsou malé pivovary podivných zoologických jmen jako „Žabák“, „Bobr“ nebo „Paroháč“. Jiné experimentují s kávovým či...

Vnady přírody, sport i naleštěná auta. Tajné tipy pro dovolenou na jihu Čech

Letošní prázdniny jsou jiné, než byly ty předchozí, ale nemusí být horší. Zvlášť když pro jednou zapomenete na...

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...