V lese páchly ryby a ples tam vůbec nebyl. Kde se točila slavná Popelka

Je to zcela jistě nejznámější saský zámek a pozná ho snad každý Čech. Zahrál si totiž ve vánoční klasice Tři oříšky pro Popelku. Přitom tu Libuše Šafránková a Pavel Trávníček natočili každý jen dvě tři scény, a to ještě v noci. To ovšem nebrání tomu, aby byl Moritzburg filmovým místem číslo jedna, co se Popelky týče.
Zadní trakt zámku Moritzburg posloužil ve filmu jako hlavní příjezd na zámecký...

Zadní trakt zámku Moritzburg posloužil ve filmu jako hlavní příjezd na zámecký bál. | foto: Schlösserland Sachsen, Torsten Hegewald

Je to na první pohled docela nudný zámeček. Pravidelné tvary, okolo rybník, v listopadu zrovna vypuštěný, a trochu jednoduchá zahrada. Jenže je to TEN zámek, kde se natáčela Popelka.

Z těchto schodů utíkala Popelka ze zámeckého bálu. Dnes je na jednom z nich...

Paradoxem je, že ve skutečnosti se natáčelo jen kolem zámku. Tedy venku. Konkrétně scény, jak Popelka přijela na zámecký ples, jak nakukuje do sálu, kde uvidí tančit Doru s princem, a potom jak po schodech prchá a ztratí tam střevíc. To okno najdete v zadní části zámku, je dobře označeno. Ale pohled z něj nevede do žádného sálu, nýbrž do chodby. Celá scéna s plesem se natáčela ve filmových ateliérech v Postupimi.

Zato na schodech najdete velký střevíc, u kterého je fronta zájemkyň o ulovení hezké fotky.

Pak se u zámku odehrává ještě scéna, jak se dva princovi druhové chystají zase na lov, když je zahlédne král, a preceptor jim zbraně vymění za knihy, než se podívá královna. 

No a z dálky je zámek vidět v záběru, když se královská družina vrací z vyjížďky a král princi vyhrožuje, že ho ožení. Pozorně si všimněte, jak od koní a kočáru odlétá sníh. Je divný, že? Je totiž umělý. A režisér Václav Vorlíček ve videu u článku vzpomíná, že se vyráběl z rybí moučky a když se do něj trochu opřelo sluníčko, všechno strašně smrdělo rybinou. Představitel prince Pavel Trávníček pak ve filmu o filmu promítaném na zámku dodává, že lesy páchly po rybách i následující léto.

Popelka všude kam se podíváš

Nejen film, ale celá výstava, která v prostorách zámku probíhá od 17. listopadu do 3. března je celá také v češtině. A hned od první scény za vstupní branou se ponoříte do pohádky, kterou miluje nejen Česko, ale i Německo nebo Norsko.

Tu v chodbě sedí na bílém koni princ, který vlastně ve filmu vůbec nemá jméno, tu v chodbičce vykukuje z lesa šafář Vincek v podání Vladimíra Menšíka, v sále pak na trůnech sedí jejich veličenstva. 

Zajímavosti o natáčení prozradil Václav Vorlíček v loňském videu:

Popelka je v Moritzburgu všude a na všem. Ve výloze infocentra je tvář Libuše Šafránkové na hrnku, kartách, pohlednicích, čokoládách, na vánočním trhu v Drážďanech dokonce i na poštovní známce. Je jasné, kdo drží filmová práva. 

Zatímco před devíti lety jsme psali o zpackané výstavě na Moritzburgu (proč se nelíbila, čtěte zde), ta současná si zaslouží jen slova chvály. Pohádce je tu podřízeno všechno. Výzdoba na chodbách, exponáty z filmu, zajímavosti z natáčení. A ještě krátký film o filmu v maličkém kinosále, ve kterém vzpomínají na natáčení třeba Pavel Trávníček nebo Rolf Hoppe. Všechno je v němčině a češtině. A když si zatočíte dřevěným kolem a vypadne vám lískový oříšek, nejezte ho ani nevyhazujte, slouží jako spouštěč interaktivních panelů. Hodíte oříšek a rozsvítí se panel. 

Největší atrakci však najdete v Kamenném sále v prvním patře. Na němých sluzích jsou kostýmy několika postav, které se dají natáhnout předem přes oblečení a vzadu zavázat. Celkem osm kostýmů je k mání ve dvou velikostech, dětské a dospělé, a o Popelčiny růžové plesové šaty je samozřejmě největší zájem. Kromě nich je tu Popelka zastoupena ještě zástěrou a loveckým oblečkem. Vedle jejích šatů jsou tu ještě ty, které na bálu měla její nevlastní sestra Dora a objemná Droběna, princovy, kuchařčiny (hrála ji Míla Myslíková) a kuchtíkovy (toho hrál 14letý Jiří Růžička).

Celkem si návštěvníci mohou vybrat z osmi kostýmů. Vpravo Popelčiny plesové...
Kromě růžových šatů je k vyzkoušení i Popelčin lovecký obleček.
V Kamenném sále zámku se návštěvníci baví hlavně oblékáním kostýmů, které byly...

Celkem si návštěvníci mohou vybrat z osmi kostýmů.

Tady zcela jistě strávíte nejvíce času, protože opravdu každý, kdo tu pohádku zná a má rád, zkouší a fotí.

Jak se točilo bez dronů a počítačů

Od premiéry jedné z nejzásadnějších československých pohádek už uběhlo 45 let a od natáčení ještě o rok více. Filmovalo se v zimě roku 1972. Používala se 35mm kamera na dřevěném stativu, do scénářů se psalo ručně, střižna měla mnohem méně tlačítek a poloviční obrazovku.

Pro mnohé návštěvníky jsou dva sály o filmové technice tím nejlepším na celé výstavě. Děti sedící u střihacích stolů žasnou, jak málo věcí se na obrazovce objeví. A nevěřícně zírají na jeřáby pro záběry kamery z výšky. 

Původní filmová kamera a režisérská židlička Václava Vorlíčka

Tak vypadalo stříhací zařízení na začátku 70. let.

To, co se však režisérovi i představiteli prince Pavlu Trávníčkovi při vzpomínkách na natáčení vybaví jako první, je věc, na kterou asi všichni o Vánocích vzpomínáme spíše s nostalgií - zima a mráz. Přitom původním záměrem bylo natočit film v létě. Kostýmy tomu odpovídají, byla v nich opravdu zima.

Filmově se všechno točí kolem Moritzburgu, ale ve skutečnosti se scény ze statku natáčely v areálu vodního hradu Švihov nedaleko Klatov. A i když se architekt společně s kulisáky hodně snažili, aby ruiny hradu přepracovali na rádoby obytný dům, kvůli některým záběrům se musely měnit také úhly kamer, vzpomíná Václav Vorlíček ve videu. 

Může se hodit

OTVÍRACÍ DOBA: Až do 3. 3. 2019 každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin, poslední vstup do zámku je v 16 hodin).
Na Štědrý den, silvestra, Nový rok a 2. ledna jsou zámek a všechny výstavy zavřeny. 

JAK SE TAM DOSTAT: Po dálnici A17 Praha – Drážďany ke sjezdu Dreieck Dresden-West, dále po dálnici A4 směr Berlín na sjezd Dresden-Wilder Mann, a následně do Moritzburgu až na velké parkoviště před  zámkem.
VLAKEM: Z nádraží Dresden–Neustadt linkovým autobusem 326 (směr Radeburg) na zastávku Schloss Moritzburg.

TIP NA ROMANTICKÝ PŘÍJEZD: Svezte se historickou úzkokolejkou Lößnitzgrundbahn z Radebeulu do Moritzburgu. Příjezd do Radebeul-Ost rychlodráhou S-Bahn na trati z Drážďan do Míšně (Dresden-Meissen). Vystupte ve stanici Moritzburg. Z nádraží v Moritzburgu je to na zámek zhruba jeden a půl kilometru. Na cestu z Ústeckého kraje regionální dopravou (kromě historické úzkokolejky) můžete použít např. výhodnou jízdenku Labe-Elbe.

VSTUPNÉ: jednotlivé 8/6,50 eura, děti do 6 let zdarma, od 6 do 16 let 1 euro. Skupina od 15 lidí 7,50 eura za osobu. V online předprodeji příplatek 1-2 eura za vstupenku, kterou můžete vytisknout doma. Tato služba se nazývá print@home a můžete ji zvolit v průběhu objednávání vstupenek online.

BEZBARIÉROVOST: přístup s omezeními, prahy 4 cm mezi místnostmi, vozíčkář musí mít na výstavu doprovod. 

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Zábavný zeměpis. Tato místa mají v názvu pouze jedno jediné písmeno

Nese se v tom určitá síla, když název nějakého místa můžete vyjádřit jedním jediným písmenem abecedy. Bohužel, ani tyto do extrému úsporné názvy lokalit nepředchází zmatkům. Například ve Skandinávii...

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025

V Česku lze objevit i kost dinosaura. Probádali jsme s odborníkem útes u Koněprus

Premium

Vydali jsme se do prvohor. S paleontologem Lukášem Laiblem jsme nepluli po řece času jako filmoví hrdinové, ale vyrazili jsme pěšky na korálový útes u Koněprus. „Je tam jeden z nejlépe zachovaných...

13. června 2025

Báječná víkendová únikovka: víme, jak si užít Innsbruck na maximum

Zastávka na svačinu s olympijským výhledem? Kdepak, Innsbruck je mnohem víc, než rakouská pauza na cestě do Itálie. Alpský klenot nabízí mnoho wow, ať už milujete hory, kulturu, města s mladistvou...

13. června 2025

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

13. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.