Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

To nejlepší z hor Česka: poznejte tiché a skromné Žďárské vrchy

Jsou to spíše mírné terénní vlny pokryté téměř nekonečnými lesy, z nichž občas vyčnívají mohutné skály. Ale historické pomezí Čech a Moravy zaujme čistou, lidskou činností jen málo poškozenou krajinou, kterou lze navštívit ve kterémkoli ročním období.

Vyhlídka na Pasecké skále | foto: Prazak CC-BY-SACreative Commons

Na sever, jih, východ i západ je to odtud s kopce – ze Žďárských vrchů stékají potůčky a říčky do všech stran a také do dvou různých moří, Severního a Černého. Zatímco mladé vody Svratky pospíchají na jih k Brnu, severním směrem míří potoky směrem k Labi. A z Velkého Dářka vytéká Sázava.

Ve Žďárských vrších nejsou žádné zábavní parky, lanovky ani stezky v korunách stromů – zdejšími lesy se můžete toulat dlouhé hodiny, aniž byste potkávali davy turistů. Přitom jde o krajinu měkkým způsobem civilizovanou, vesnice a osady žijí svým každodenním životem, louky se kosí a v lesích šetrně hospodaří. Dokonce ani „socialistická velkovýroba“ krajinu příliš nezničila.

Navíc jsou Žďárské vrchy od roku 1970 součástí stejnojmenné chráněné krajinné oblasti (CHKO) o rozloze 709 km².

Skalní útvary

Skaliska vystupující z lesů patří mezi charakteristické krajinné prvky Žďárských vrchů. Vesměs jde o tzv. mrazové sruby, tedy skalní masivy vzniklé mrazovým zvětráváním a následným odnosem okolních méně odolných hornin. Tvořeny jsou rulami nebo svory a najdete je v nejvyšších partiích Žďárských vrchů – tam, kde působení mrazu a vody je nejintenzivnější.

Vrchol Devět skal (836 m) je nejvyšší kótou Žďárských vrchů.

Rulové skalisko tvoří i vrchol nejvyšší kóty oblasti, která nese jméno Devět skal (836 m). Jde současně o druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. Další jsou nedaleko: Malinská skála, Dráteničky, Čtyři palice… Výbornou vyhlídku do kraje poskytuje upravené temeno Pasecké skály (819 m), které se vypíná nad osadou Studnice, nejvýše položeným sídlem Vysočiny.

Skály Žďárských vrchů sice nevynikají výškou, jen málokteré přesahují 20 metrů, přesto je mají v oblibě horolezci. Pokud se do této aktivity pustíte, mějte na paměti, že pro lezení jsou z důvodu ochrany přírody vyhrazené jen určité sektory.

Voda

Navzdory poměrně velké nadmořské výšce je krajina Žďárských vrchů poseta množstvím rybníků, z nichž mnohé jsou vhodné ke koupání. Nejznámější je Velké Dářko, největší rybník celé Českomoravské vrchoviny, ležící těsně za západní hranicí CHKO. Více než 200 hektarů velká vodní plocha má pěknou pláž, dá se tam i plachtit či surfovat. Z Velkého Dářka vytéká řeka Sázava.

Dva oblíbené rekreační rybníky, Sykovec a Medlov, se najdou v blízkosti Třech Studní v centru oblasti. Stranou ležící a mnohem méně navštěvovaný je Domanínský rybník obklopený lesem nedaleko Bystřice nad Pernštejnem.

Pohled na Tři Studně

Pohled na Tři Studně

Vděčný turistický cíl představuje horní tok řeky Svratky, která má svůj počátek na úbočí Žákovy hory (810 m). Po pár kilometrech toku lesními tišinami začne Svratka v okolí osady Milovy meandrovat – tuto část lze projít po naučné stezce. Za osadou Krásné již říčka vytváří znatelné údolí, kterým několik kilometrů nevede žádná silnice, zato jej však provází žlutá turistická značka. Od Jimramova Svratka protéká hlubokým, zakleslým údolím se strmými svahy, aby se její tok posléze zklidnil ve vodní nádrži Vír.

Přechod hor

Ve Žďárských vrších sice nelze mluvit o souvislém či jednoznačném krajinném hřebenu, nicméně pěší přechod po červené značce ze Škrdlovic do Sněžného vás přivede do nejvyšších poloh oblasti, spatříte některé z charakteristických skalisek a přitom nejde – snad s výjimkou krátkého úseku v okolí Devíti skal – o žádnou frekventovanou trasu.

Škrdlovice, výchozí místo trasy, mají základní infrastrukturu a je dobře se tu zásobit proviantem, občerstvení je totiž možné až v závěru pochodu. Z obce musíte nejprve znatelně vystoupat na první vrchol, kterým je Tisůvka (800 m) s nevelkou skálou. Na dalším kopci, kterým je Žákova hora (810 m), budete mít za sebou asi osm kilometrů. Trasa vede bez přerušení lesem, přístřešek u Rumpoltova rybníka v sedle mezi Žákovou horou a Devíti skalami může být vhodným místem na pauzu.

Výhled z Malinské skály

Výhled z Malinské skály

Pokud chcete vystoupit na nejvyšší kótu Žďárských vrchů, Devět skal, je třeba asi kilometr za rybníkem odbočit z páteřní červené trasy vlevo. Výstup je to velmi mírný a vrchol Devíti skal se vám nejspíš ohlásí halekáním horolezců, kteří často tamější terény pokoušejí.

Pokračování červené vás přivede k dalším skalním útvarům, kterými jsou Malinská skála (811 m) a Dráteničky (776 m). Prvně jmenované poskytují hezký výhled, Dráteničky zase patří mezi nejvyšší a nejrozsáhlejší skály Žďárských vrchů.

Pustá Rybná

Pustá Rybná

Za Dráteničkami vyjdete po dlouhé době z lesa a klesnete do malebné osady Blatiny, kde lze zpravidla narazit na otevřenou hospodu. A pokud by to nevyšlo, tak do cíle ve Sněžném už chybí jen 2,5 kilometru.

Mezi Sněžným a Škrdlovicemi se lze i o víkendu přepravit veřejnou dopravou, budete muset nejméně jednou přesedat. Druhou možností je využít dva automobily.

Zimní pohádka

Ač nadmořské výšky Žďárských vrchů zůstávají s přehledem v trojciferné oblasti, region mívá v zimě dostatek sněhu a rozvinul se v jednu z nejlepších oblastí pro běžecké lyžování v Česku. Přispívá k tomu i snadná dostupnost, vlakem dojedete z Brna na zastávku v Novém Městě na Moravě za půldruhé hodiny a běžky můžete nasadit rovnou na peróně. Kde jinde se vám to v Česku podaří?

Lyžařské stopy u Skleného

Lyžařské stopy u Skleného

Na Novoměstsku se v zimě strojově upravují desítky kilometrů stop a není nutné se omezovat jen na tzv. Vysočina Arenu, kde se jezdí světový pohár v běhu na lyžích (a v létě tu můžete vyzkoušet třeba kolečkové lyže). Klasický zimní běžkařský okruh vede od vlakové zastávky v Novém Městě na Moravě na Tři Studně a Fryšavu. Kdo má větší ambice, může použít spojku přes Světnov a Škrdlovice a napojit se na frézované okruhy kolem Žďáru nad Sázavou.

Na trasách vás nečekají žádné strmé „střechy“, pár táhlých stoupání (a samozřejmě též sjezdů) ale ano. Nejvíce možností občerstvení je na Třech Studních.

Doprava, turistická východiště

Jižní okraj Žďárských vrchů lemuje „stará“ železniční trať ze Žďáru nad Sázavou do Brna, hlavním východištěm do oblasti je tu Nové Město na Moravě. Severní, méně frekventovanou část protíná železnice z Poličky do Skutče. Autem se dá dojet prakticky do všech vsí a osad, řada lesních komunikací (včetně těch, které na mapě mohou vypadat jako běžné silnice) je však pro běžný provoz uzavřená.

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou

Pokud se ve Žďárských vrších vůbec dá mluvit o nějakém turistickém středisku, tak jím je oblast kolem Třech Studní a Fryšavy se dvěma rekreačními rybníky, několika hotely a penziony a řadou možností ubytování v soukromí. Základní turistické zázemí najdete také v Milovech či Sněžném. A kdo se na výletě či dovolené neobejde bez pohodlí města, ten je najde ve Žďáru nad Sázavou, Novém Městě na Moravě či Poličce.

Autor: pro iDNES.cz

To nejlepší z hor Česka: Králický Sněžník je rájem pro opravdové turisty

Pohled zpod vrcholu Králického Sněžníku k jihu do údolí Moravy

Horský celek na historickém česko-moravsko-kladském pomezí nevyniká rozlohou, patří však mezi...

To nejlepší z hor Česka: objevte rozhledy, přírodu i gastronomii Krkonoš

Mumlavské vodopády patří k největší atrakci Harrachovska a vlastně i celých...

Nejvyšší pohoří České republiky tvoří v rámci naší země i střední Evropy ojedinělý ostrůvek horské...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech objevíte kouzlo České Kanady

Výhled z hradu Landštejn

VIDEO Seriál Česká Kanada je oblíbeným turistickým cílem a zároveň stejnojmenným přírodním parkem na pomezí...

To nejlepší z hor Česka: poznejte tiché a skromné Žďárské vrchy

Vyhlídka na Pasecké skále

Jsou to spíše mírné terénní vlny pokryté téměř nekonečnými lesy, z nichž občas vyčnívají mohutné...

To nejlepší z hor Česka: Prozkoumejte výhledy, skály i trasy Jizerských hor

Přehrada Černá Nisa, někdy nazývána také jako Bedřichovská, je položená v...

Seriál Nejsou zrovna rozsáhlé a už vůbec ne vysoké, zato však mimořádně oblíbené. Jizerské hory často...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Východ slunce v Jeseníkách

Seriál Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o...

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Netradiční výlet. V muzeu Dinosauria zažijete opravdovou cestu do pravěku

Unikátní výlet do historie naší planety nabízí návštěvníkům nová turistická atrakce v Praze. Dinosauria Museum Prague...

Oceány budou stoupat staletí, zaplaví města pro půl miliardy lidí, tvrdí studie

Hladiny světových oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých aktuálně žije až půl...

Kvíz: Kdo proboha stvořil Hašišbednu. Znáte přezdívky drážních vozidel?

Lidová tvořivost v naší zemi se naštěstí nevyhnula názvům drážních vozidel. Některá pojmenování se mezi lidmi vytvořila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeskyňáři objevili poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků

Poblíž propasti Macocha a známých Punkevních jeskyní se pod zemí ukrývaly dosud neznámé dómy s bohatou krápníkovou...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

To nejlepší z hor Česka: poznejte tiché a skromné Žďárské vrchy

Jsou to spíše mírné terénní vlny pokryté téměř nekonečnými lesy, z nichž občas vyčnívají mohutné skály. Ale historické...

Legendy nelhaly. Jízda Slovenskou strelou je opravdový předválečný luxus

Po mnoha desetiletích se česká železnice dočkala znovuzrození největší legendy: Slovenské strely. Motorový vůz z roku...

Netradiční výlet. V muzeu Dinosauria zažijete opravdovou cestu do pravěku

Unikátní výlet do historie naší planety nabízí návštěvníkům nová turistická atrakce v Praze. Dinosauria Museum Prague...

Kvíz: Kdo proboha stvořil Hašišbednu. Znáte přezdívky drážních vozidel?

Lidová tvořivost v naší zemi se naštěstí nevyhnula názvům drážních vozidel. Některá pojmenování se mezi lidmi vytvořila...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...