Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Dva pěší výlety pro zimní tuláky. Tepelské vrchovině vládne samota

  16:00
Tepelská vrchovina je krajem, který v Česku nemá obdoby. Nejsou tu žádná větší sídla, zdejší krajina je prázdná a osamělá. Ze zvlněného terénu jen občas vystupují sopečné kopce s plochými vrcholy. Jde o ideální místo pro tuláky, kteří pro svůj výlet nepotřebují žádné naleštěné atrakce.
Bývalý kostel sv. Blažeje u Branišova

Bývalý kostel sv. Blažeje u Branišova | foto: Marta Chovančíková

Pokud tudy budete projíždět poprvé, možná vás překvapí, jak málo je krajina osídlená. Na Tepelské vrchovině (starším názvem Tepelská plošina) jsou vesnice malé a daleko od sebe, dopravní síť je řídká a dokonce i sil a velkých kravínů je tu poskrovnu.

Hlavním důvodem velmi řídkého osídlení Tepelské vrchoviny je předválečné složení obyvatel. Po roce 1945 museli zde usedlí čeští Němci odejít a noví obyvatelé se do odlehlého, špatně přístupného a zaostalého kraje nehrnuli. Spousta hodnotných staveb úplně zanikla, z některých obcí zůstala jen torza, něco zachránili chalupáři.

Pohled z temene Třebouňského vrchu na Blažejský rybník u Branišova

A nyní je z Tepelské vrchoviny ráj pro tuláky. Přehledné krajině dominují typické „stolové hory“, které převyšují své okolí klidně i o 200 metrů. Právě ony jsou vděčnými turistickými cíli, za návštěvu ovšem stojí i opuštěná údolí větších potoků či říček.

Údolím Úterského potoka

Náš první výlet začínáme v obci Bezdružice na konci železniční trati z Pňovan. Dominantou ospalého městečka je renesanční zámek s velkou sbírkou loveckých trofejí. Protáhlé náměstí zase jasně ukazuje, že Bezdružice bývaly v minulosti významnějším sídlem než dnes.

Náměstí v Bezdružicích s bývalou radnicí

Nejdříve jdeme po silnici směr Úterý, která se vine mezi pastvinami a loukami do údolí Nezdického potoka. Tady se napojujeme na modrou značku směrem k východu, která vás za slabou půlhodinu přivede na soutok s Úterským potokem.

Tento přes 30 kilometrů dlouhý potok vytváří krásné a zalesněné údolí, které budeme v následujících deseti kilometrech sledovat ve směru proti proudu. V minulosti stávala u Úterského potoka řada mlýnů, ty však byly po 2. světové válce a odchodu původních obyvatel vesměs opuštěny.

Náměstí v Úterý

Asi po půlhodině spatříme první domy městečka Úterý (německy Neumarkt). Malebné město s dominantním kostelem Narození sv. Jana Křtitele a řadou hrázděných domů působí v opuštěné přírodě jako přízrak. Mimochodem, natáčela se tu například Zdivočelá země nebo Habermannův mlýn. Mnohé památkově cenné domy jsou bohužel stále v zuboženém stavu a na řadě z nich vidíme cedule „na prodej“.

Po prohlídce městečka pokračujeme po zelené značce proti proudu potoka. Nad bývalým Zuckerovým mlýnem nás trasa vyvede do stráně, odkud jsou máme pěkné výhledy na západ a sever. Za malou osadou Branišov přicházíme k Blažejskému rybníku. Na jeho břehu stojí ruina kostela sv. Blažeje. Zřícenina je udržovaná, ale nemá střechu a trochu to tady vypadá, jako by právě skončila válka.

Pohled z údolí Úterského potoka nad bývalým Zuckerovým mlýnem. V pozadí vidíte Branišovský vrch.

Přes rybník si prohlížíme mohutný Třebouňský vrch (825 m). Přejdeme silnici, překonáme pastvinu a pak se vyškrábeme lesem na rovné temeno Třebouňského vrchu. Po zelené značce pak dojdeme k vyhlídce, ze které je vidět velká část Tepelské vrchoviny. Z vrcholu Třebouňského vrchu už zbývá sejít poslední kilometr do vsi Třebouň, kam jezdí autobusové linky na trase Plzeň – Karlovy Vary.

Praktické informace
Trasa je dlouhá 20 kilometrů, jediné větší stoupání vede na Třebouňský vrch. Občerstvení je možné pouze v obchodě v Úterý. Část údolí Úterského potoka je špatně schůdná hlavně za deštivého počasí, vezměte si pořádné boty!

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Přes Kozelku do Manětína

Trasa z Nečtin do Manětína kombinuje krásnou přírodu s památkami – zajímají nás hlavně barokní stavby a sochy v Manětíně. Začínáme výstupem ke kostelu sv. Jakuba Většího. Je odtud pěkný výhled a líbí se nám i rozlehlý a poloprázdný hřbitov u chrámu. O kus dál v kraji lesa nacházíme zbytky židovského hřbitova. Nabízí se procházka k novogotickému zámku Nečtiny, ale zámek není přístupný, a tak se vydáváme z centra Nečtin po červené značce k severu.

Nečtiny – kostel sv. Jakuba Většího

Trasa začíná stoupat přes osadu Doubravice na stolovou horu Kozelka (660 m). Výstup je místy docela strmý, ale nahoře se jde zase po rovině. Pěšinka vede kolem skalnatých srázů až k vyhlídkovému bodu nazvanému Kozelka-vyhlídka. Odtud vidíme až na Slavkovský les nebo další typickou stolovou horu oblasti s názvem Vladař (693 m).

Z vyhlídky se kousíček vracíme a po červené značce jdeme na východ. Stezku pak opouštíme a přes pastvinu zamíříme do osady Újezd, kterou obklopují dvě stolové hory: Kozelka, ze které jsme přišli, a mohutná Chlumská hora (651 m).

Chlumská hora při pohledu ze silnice pod Újezdem

Manětín – průčelí zámku pohledem z náměstí

Chlumská hora na rozdíl od Kozelky poskytuje jen občasné výhledy. Rozhodujeme se tuto horu vynechat, scházíme z Újezdu po silničce dolů a po překonání Manětínského potoka dojdeme přes údolí s lučinami až do Manětína.

V 18. století po rozsáhlém požáru zažil Manětín pod správou rodu Lažanských velký hospodářský a stavební rozkvět. Tehdy byl do dnešní podoby přestavěn zámek, vznikl u něj rozsáhlý park a v Manětíně tehdy působil i architekt Jan Blažej Santini nebo malíř Petr Brandl. V Městečku najdete desítky velmi hodnotných barokních soch a dalších dekorací, nejvíce jich spatříte na terase před zámkem.

Praktické informace
Trasa je dlouhá 10 kilometrů, s výstupem na Chlumskou horu 12 kilometrů. V Nečtinách i Manětíně fungují restaurace. Výstup na Kozelku i Chlumskou horu je poměrně strmý.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Na Králický Sněžník zadarmo v polském davu. Turistický Václavák pobavil

Prvomájové počasí jako vymalované nás zlákalo k výstupu na Králický Sněžník. A aby byla nějaká změna, rozhodli jsme se,...

ZANIKLÉ TRATĚ: Nákladové nádraží Žižkov zásobovalo hladovou Prahu

Seriál V 67. díle seriálu Zaniklé tratě se podíváme na někdejší celostátní dráhu, která vedla do rozsáhlého areálu v širším...

Český výletník: Na kolena, na kolena. Plazil jsem se po schodech v klášteře

V Králíkách není králíků nějak víc než jinde. Název pochází z německého osobního jména Greulich. Je tam však asi...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha z Krnova protínala Slezsko hranici navzdory

Seriál Dnešní 68. díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede do Slezska, na česko-polské, respektive pruské pomezí. Zamíříme na...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...