Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Klidný výlet do Slavkovského lesa. Bájný kostel na Krudumu vysekali ze země

  12:14
Na okraji Slavkovského lesa v Karlovarském kraji se do výšky 838 metrů nad mořem tyčí hora Krudum. Jméno získala už v dávnověku od Keltů, původních obyvatel kraje. Hora má ukrývat poklad ze zlata a drahých kamenů. Hlídat jej má kostel svatého Mikuláše na Krudumu, který je opředen mnoha mýty.

Ke kostelu svatého Mikuláše se dostanete z obce Hrušková na Sokolovsku. Právě u kostela začínala své pátrání po pokladu většina dobrodruhů.

Dnes už nikdo neví, kdy byl kostel založen, první zmínka o něm je až z roku 1253. Od druhé poloviny 15. století byl kostel opuštěný. Ještě před několika lety o jeho umístění neměli odborníci ani tušení. Určit místo, kde kdysi kostel stával, se pokusila řada historiků.

Přesto, že lidé si o kostele vyprávěli stovky let a vědci znali z nejrůznějších pramenů jeho přibližnou polohu, úspěch slavili až v roce 2002.

Místo na svahu hory Krudum, kde tajemný kostel stával, se tehdy podařilo najít karlovarským archeologům. Ti nakonec na místě kostela objevili nejen jeho základy, ale také řadu zajímavých kamenických prvků, ať už se jednalo o zbytky ostění, nebo tři zdobené hlavice z křížového zaklenutí presbytáře.

Na místě našli také několik mincí ze 14. a 15. století či lidské pozůstatky, které byly pravděpodobně v kostele pohřbené. Podle středověkých pověstí vyrážel z Krudumu do kraje svatý Mikuláš s dárky pro děti. V roce 2005 obnovili lidé z okolí starou tradici a Mikuláš s doprovodem čertů znovu vychází do okolních obcí.

Hora Krudum lákala návštěvníky už na začátku minulého století. V roce 1932 tady vznikla Kempfova rozhledna vysoká deset metrů.

Pojmenována byla podle nejslavnějšího rodáka z nedalekého Třídomí Andrease Kempfa (1865–1929), vrchního lékaře na tereziánské akademii ve Vídni a autora řady próz napsaných chebským dialektem a věnovaných zdejšímu kraji. Rozhledna na Krudumu byla jeho velkým snem, který neváhal podpořit značnou finanční částkou, výsledku se ale nedočkal.

Opravy zdiva ruiny kostela sv. Mikuláše pod horou Krudum v rámci současného týdenního archeologického kempu.

V roce 1981 byla rozhledna zbourána, nová vyrostla v roce 2008. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce třiceti metrů a vede na něj sto padesát schodů.

Počátky mapování v Čechách

Hodně lidí, možná dokonce většina návštěvníků Krudumu, přitom vůbec netuší, že věž s rozhlednou nestojí na nejvyšším vrcholku hory. Ten totiž leží o nějakých čtyři sta metrů vzdušnou čarou dál na severozápad a právě tady najdeme další důvod, proč se na Krudum vydat. Je jím asi metr vysoký žulový hranol s vytesanými a dodnes, i když s obtížemi, čitelnými nápisy, ve kterých se dvakrát opakují písmena FR, díky kterým se kameni dostalo lidového názvu „Francouzský“. Přečtěte si: Krudum láká tisíce turistů, bájnou horu zdobí pomník císařských zeměměřičů.

Císařský trigonometrický bod na Krudumu

Původ kamene je ovšem nutno hledat jinde. Na počátku 19. století bylo rozhodnuto zahájit nové, tzv. druhé vojenské mapování celé rakouské monarchie. Roku 1806 císař František I. schválil návrh na vybudování vojenské triangulace pro celé území říše a v letech 1806–1808 a 1810–1811 byla souvislá trigonometrická síť vybudována.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Kostel svatého Mikuláše (Třídomí)

Kostel se nachází v blízkosti křižovatky starých a zaniklých strategických středověkých cest. Cesta okolo kostela do Třídomí byla v polovině 19. století vydlážděná. K tomu byl použit materiál ze starých hald, pozůstatků hornické činnosti v okolí kostela. Zvýšený obsah oxidů železa a jaspisu vedl k jejímu pojmenování Rotes Strasserl (červená silnička).

Kostel zanikl nejspíše kolem roku 1500. Svědčí o tom nejen charakter archeologických nálezů, zejména však fakt, že v loketském urbáři z roku 1525 se již nenachází.

Ústní tradice k Mikuláši z Krudumu přetrvala na území bývalého Loketského kraje mnoho století až do vysídlení německého obyvatelstva.

Archeologický výzkum lokality byl zahájen Krajským muzeem Karlovy Vary po konzultacích se Sdružením mládeže v Horním Slavkově.

Po odlesnění a odstranění kmenů stromů, padlých při polomu byly roku 2003 postupně odkrývány zdi kostela a torza původních omítek.

V roce 2004 byly pod podlahou v hloubce 45 centimetrů nalezeny kosterní pozůstatky muže a nehluboko pod povrchem, u jižní zdi presbytáře, kosterní pozůstatky dětí, pravděpodobně novorozenců.

Zdroj: wikipedia.org

Autor:
  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžařské překvapení v Rakousku: Skiareál Hinterstoder vás opravdu dostane

Že bych tam jela dobrovolně na hory, to mě nikdy nenapadlo. Český lyžařský hit konce minulého století jsem pokaždé...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Jáchymovské peklo. Naučná stezka v krásné přírodě připomíná krutou historii

Premium Výlet hezkou krušnohorskou přírodou člověka zároveň zavede do minulosti, na kterou nemůžeme být příliš hrdí. Naučná...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

Proč Bohumil Hrabal miloval Kersko. Objevte kouzlo lesů u Nymburka i vy

Každý slavný spisovatel měl své oblíbené místo, kde tvořil a čerpal inspiraci. V případě Bohumila Hrabala to bylo...

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...