I Česko má svá magická místa. Výlety, které vám spolehlivě vyčistí hlavu

  • 12
Nabrat druhý dech nemusíte jen v lázních. Pojďte s námi navštívit téměř posvátné kouty naší země, které vás vezmou za srdce. Drtivá většina magických míst je spojená s dávnou historií, tajuplnými příběhy, ale také s náboženstvím. Vnímavějším lidem naše tipy poslouží jako námět k zastavení, zamyšlení a načerpání energie.

1. Vítejte v matičce měst

Letohrádek Hvězda - půdorys má symbolizovat vesmírnou harmonii protichůdných sil.

Pokud pojedete do Prahy na víkend, měli byste vidět Petřínskou rozhlednu, Karlův most a Pražský hrad. V jeho areálu zajděte i k letohrádku Belveder (královny Anny), je to místo s magickou mocí přimět vás lépe se zkoncentrovat na těžké životní zkoušky.

Další magický letohrádek se jmenuje Hvězda, najdete ho v Praze 6. Nebo rozjímejte na některém hřbitově. Například na tom vyšehradském si uvědomíte, že nemusí jít o smutné místo, však tu odpočívá několik stovek našich osobností, národní velikáni jsou uloženi také v hrobce Slavín.

Energii budete čerpat i v bazilice svatého Petra a Pavla, ovšem za nejtajemnější objekt Vyšehradu se považuje trojice kamenů Čertův sloup. Dodnes nikdo nezná jednoznačnou odpověď na otázku, odkud pochází a jak se sem dostaly. Rozporuplné pocity u nich zažívají i turisté. Někdo vnímá příjemné teplo, jiný hrobový chlad.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv

2. Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Středočeské obci Svatý Jan pod Skalou dominuje skála, pod níž stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele. Byl vybudován na místě, kde kdysi žil údajně první křesťanský poustevník Ivan. Ten se prý usadil v jeskyni pod mohutnou skalní stěnou, ale trápili ho zlí duchové. A od nich mu pomohl dřevěný křížek, který mu věnoval svatý Jan Křtitel. Aspoň tak to vypráví legenda.

Až okouknete interiér, prohlédněte si podzemní prostory včetně bývalé Ivanovy jeskyně s kamenným ložem. Turisté vyprávějí, že z jeskyně vycházejí lehčím krokem a příjemně naladění.

Z vesničky to není daleko na Karlštejn ani do Koněpruských jeskyní, ještě blíže se nacházejí Bubovické vodopády. Půvabné okolí Svatého Jana dalo vzniknout jedné z prvních značených turistických tras v ČR (Beroun – Sv. Jan – Karlštejn).

3. Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

Tentokrát vyrazte na hranici Ústeckého a Středočeského kraje. V Panenském Týnci nebudete sami, každý chce vidět nedokončený chrám a pocítit magii tohoto místa.

Psychotronici tvrdí, že se zde střetává více energetických zón, které pomáhají od nepříjemných stavů psychických i fyzických. Nelze přesně určit, kdy se chrám začal budovat, ví se však, že v 19. století se k němu přistavěla barokní zvonice. Stavba patrně vznikala na popud rytíře Plichty ze Žerotína, i když i v tomto ohledu panují určité pochybnosti.

Genia loci ještě zdůrazňuje domněnka, že by zde mohly být ukryté ostatky svaté Anežky České. Gotický chrám je součástí areálu, kromě něj si tu prohlédněte bývalý klášter klarisek. 

A pak se vydejte poznávat okolí, Panenský Týnec leží v Přírodním parku Džbán.

4. Svatý kopeček v Mikulově

Svatý kopeček u Mikulova je vyhledávanou destinací turistů i snoubenců, svatebčané však nedodržují pravidla ohledně povolení vjezdu.

Nyní zamiřte na jih Moravy, do Mikulova, kde si vyšlápněte na Svatý kopeček, který byl poutním místem už v pohanských dobách.

Symbolicky si projděte jednu z našich nejstarších křížových cest, evokující poslední kroky Ježíše Krista. Máme vyzkoušeno, že tady stačí jen postát, a hned ucítíte energii.

Protože se zde nacházíte v přírodní rezervaci zřízené k ochraně zdejšího vápence, můžete se projít naučnou stezkou. Klidně sem vyrazte i se starším doprovodem, podél stezky najdete mnoho odpočívadel.

13. září 2019

5. Za perlou Moravy

Chrám ve Křtinách představuje perlu barokní architektury

Kdybyste vyjeli z Brna směrem na severovýchod, zanedlouho dorazíte do obce Křtiny. Tady i nevěřící Tomášové budou obdivovat barokní chrám Jména Panny Marie od geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho.

Půdorys chrámu má tvar řeckého kříže a prý i to přispělo k energii, kterou tu údajně cítí každý. Pokud půjdete po žluté značce, kousek odsud objevíte pramen, který má léčebné účinky.

Možná až sem je slyšet zvuk třiatřiceti chrámových zvonů, které patří mezi největší zvonkohry ve střední Evropě. Přírodní dominantou Křtin je krasové Josefovské údolí známé zejména jeskyněmi Býčí skála či Výpustek.

Tady jste doslova na dosah střední části Moravského krasu. Pár kilometrů za Křtinami se nachází také unikátní arboretum založené asi před devadesáti lety, kde můžete poznat přes tisíc druhů dřevin z celého světa.

Křížem krážem

Která další tajemná místa stojí za to, aby se stala cílem vašeho putování?

  • KAMENY: Nejvíce prý nabíjejí Boží kameny nedaleko Strakonic, magická moc se přisuzuje také menhirům (nejslavnější se jmenuje Zkamenělý pastýř, najdete ho u obce Klobuky na Kladensku).
  • KOPCE: Na Řípu se dotkněte rotundy, na Blaníku pátrejte po vchodu tajemných rytířů. Mezi top místa Moravy patří Hostýn.
  • PODZEMÍ: Nejrozsáhlejší podzemní labyrint najdete ve Znojmě. Mezi velká lákadla patří i jihlavské, slavonické, táborské či plzeňské podzemí.
  • STROMY: Doporučuje se objímat zejména ty, které hodně pamatují. Inspirujte se tipy uvedenými na webových stránkách Strom roku.